Page 47 of 71 FirstFirst ... 37454647484957 ... LastLast
Results 691 to 705 of 1054

Thread: MOTOSAKO

  1. #691
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ήμουν ο οδηγός του αυτοκινήτου. Τους είπα να τα γράψουν και μου απάντησαν "εμείς δεν βγάζουμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο, απλά καταγράφουμε την πορεία των αυτοκινήτων, τα υπόλοιπα θα τα πείτε στις ασφαλιστικές". Είχα άγνοια, οπότε φαντάστηκα ότι "έτσι είναι". Τα πρόστιμα τα έφαγε, φυλάκιση δεν έπαιξε προφανώς αλλά κάτι πήρε τ'αυτί μου ότι είχε δικαστήριο πάλι για δίπλωμα ή κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν ήταν κολλητοί, αλλά επίσης πήρε τ'αυτί μου κάτι του στυλ "αν είχες ασφάλεια θα τα λέγαμε διαφορετικά, τώρα τι να σου κάνω...". Γενικά αυτό το κωλόχαρτο των μπάτσων είναι που με έθαψε και απ'ότι καταλαβαίνω η ασφαλιστική μου δεν ψήνεται να το πάω δικαστικά (έχω νομική προστασία στο συμβόλαιο) γιατί αν χάσω τη δίκη, θα της βγει πιο ακριβή η αποζημίωση του μαλάκα. Γενικά μεγάλο στόρυ, άμα σου περιέγραφα τι έχω τραβήξει 2 μήνες τώρα θα με λυπόσουν.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  2. #692
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ποτέ δεν αποδίδουν ευθύνες, αλλά είναι υποχρεωμένοι να σημειώσουν τις καταθέσεις σας, με ΚΑΘΕ λεπτομέρεια. Ακόμα και το ότι δεν είχε πινακίδα και του την έφεραν μετά (σε δικό μου ατύχημα είχε σημειωθεί ότι δεν την είχα ΠΑΝΩ στο μηχανάκι). Επίσης όλα αυτά είναι παντελώς άσχετα με την τροχαία παράβαση, η οποία πρέπει να βεβαιωθεί επί τόπου. Έπρεπε να του κόψουν πρόστιμο για τα πάντα. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αν ευθύνεται για το ατύχημα ή όχι. Την πάτησες εκεί, έπρεπε να κάνεις κάτι άμεσα...

    Για έλλειψη ασφάλειας:

    "1. Διοικητικές κυρώσεις:
    • Αφαίρεση των πινακίδων, της άδειας ικανότητας του οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας για 10 μέρες.
    • Αφαίρεση των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας για δύο χρόνια σε περίπτωση ατυχήματος ή για 3 χρόνια, σε περίπτωση υποτροπής.
    • Χρηματικό πρόστιμο υπέρ του Επικουρικού Κεφαλαίου, με πράξη της Αστυνομικής Αρχής, 500 ευρώ για τα επιβατικά και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.

    2. Ποινικές κυρώσεις:
    • Φυλάκιση από 2 μήνες μέχρι 1 χρόνο και χρηματική ποινή μέχρι 3.000 ευρώ σε περίπτωση εμπλοκής σε ατύχημα."

    Παρ'όλα αυτά, επειδή γενικά θέτω την ασφάλειά μου πάνω από τον ΚΟΚ, όπως έχεις ίσως καταλάβει, θα σου πω 2 πραγματάκια. Όταν κόβεις την κυκλοφορία έτσι κάθετα, το κάνεις πάντα με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μικρή ταχύτητα, γιατί, ναι, τα μηχανάκια το κάνουν αυτό. Και αν ο άλλος είναι και λίγο βλακάκος/άσχετος/αφηρημένος, είναι πολύ πιθανό να τον σκοτώσεις και να τρέχεις κιόλας. Δεν έχουν όλοι τον νου τους για αυτοκίνητο που θα βγει κάθετα μεταξύ σταματημένων. Θα έπρεπε (για τη δική τους ασφάλεια, όχι επειδή είναι υποχρεωμένοι), αλλά δεν τον έχουν.

    Ακόμα κι αν είχε μικρή ταχύτητα και ήταν στη λωρίδα του κανονικά, πάλι θα τον χτυπούσες (και θα ήταν 100% νόμιμος, εσύ όχι). Εκτός αν προλάβαινε να σταματήσει, αλλά αυτό θα ήταν χάρη σε δικό του χειρισμό, όχι σε δικό σου. Οπότε πρόσεχε. Να έχεις στο μυαλό σου ΠΑΝΤΑ τα μηχανάκια. Η κίνησή σου ήταν επικίνδυνη και προκάλεσε το ατύχημα, με λίγα λόγια.

    Φιλική συμβουλή όλα αυτά, φυσικά, χωρίς παρεξήγηση.

    Αν δεν έχεις χειροπιαστές αποδείξεις, ένας μάρτυρας μπορεί να πείσει το δικαστήριο, μπορεί και όχι. Καλά ξεμπερδέματα, όπως και να'χει.

    EDIT: Παρ'όλα αυτά, το ότι δεν είχε άδεια οδήγησης είναι πολύ ισχυρό χαρτί. Εγώ θα το κυνηγούσα. Όλα αυτά, φυσικά, αν λες όλη την αλήθεια και είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα ε. Αν, μετά από τα νέα δεδομένα, θεωρείς ότι έφταιγες, η "σωστή" κίνηση είναι να το αφήσεις. Μη γίνεσαι από εκείνους τους ελληναράδες που φταίνε, αλλά ψάχνουν ό,τι μαλακία, παντελώς άσχετη με το ατύχημα, βρουν (δεν είχε ασφάλεια, δεν είχε φλας, δεν είχε καθρέπτες, έκανε πολύ θόρυβο) για να τη βγάλουν καθαρή. Εκείνος τραυματίστηκε και έμαθε σίγουρα 2 πραγματάκια, όπως κι εσύ.
    Last edited by BLiTzER; 06-03-2017 at 14:33.
    Life begins at 45°.

  3. #693
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Ακόμα κι αν είχε μικρή ταχύτητα και ήταν στη λωρίδα του κανονικά, πάλι θα τον χτυπούσες (και θα ήταν 100% νόμιμος, εσύ όχι).
    Αν ήταν στην λωρίδα του δεν θα υπήρχε ποτέ σύγκρουση, αφενός γιατί θα τον έβλεπα και αφετέρου γιατί

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Δεν έχουν όλοι τον νου τους για αυτοκίνητο που θα βγει κάθετα μεταξύ σταματημένων.
    Δεν υπήρχαν σταματημένα αυτοκίνητα. Η κυκλοφορία γινόταν κανονικότατα στο ρεύμα με τις φυσιολογικές για τον δρόμο ταχύτητες (30-50χλμ/ώρα) και δεν συγκρούστηκα με κανέναν από αυτούς που ήταν στο ρεύμα τους, ο τύπος απλά έκανε προσπέραση σε όλους πατημένος με 100, εγώ δεν είχα ορατότητα στο τι έκανε αυτός, κι έγινε ότι έγινε.


    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Αν δεν έχεις χειροπιαστές αποδείξεις, ένας μάρτυρας μπορεί να πείσει το δικαστήριο, μπορεί και όχι. Καλά ξεμπερδέματα, όπως και να'χει.

    EDIT: Παρ'όλα αυτά, το ότι δεν είχε άδεια οδήγησης είναι πολύ ισχυρό χαρτί. Εγώ θα το κυνηγούσα. Όλα αυτά, φυσικά, αν λες όλη την αλήθεια και είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα ε. Αν, μετά από τα νέα δεδομένα, θεωρείς ότι έφταιγες, η "σωστή" κίνηση είναι να το αφήσεις. Μη γίνεσαι από εκείνους τους ελληναράδες που φταίνε, αλλά ψάχνουν ό,τι μαλακία, παντελώς άσχετη με το ατύχημα, βρουν (δεν είχε ασφάλεια, δεν είχε φλας, δεν είχε καθρέπτες, έκανε πολύ θόρυβο) για να τη βγάλουν καθαρή. Εκείνος τραυματίστηκε και έμαθε σίγουρα 2 πραγματάκια, όπως κι εσύ.
    Δεν υπάρχουν "νέα δεδομένα", τα δεδομένα είναι αυτά που είναι, η μαλακία μου ήταν που υπέγραψα το χαρτί των μπάτσων πιστεύοντας το "αυτά θα τα πεις στις ασφαλιστικές" αντί να τους πω ή τα γράφετε όπως έχουν με τις λεπτομέρειες ή δεν υπογράφω το χαρτί που συμπληρώσατε. Αλλά είπαμε, άγνοια κι αφέλεια μαζί. Η πλάκα ήταν που είπε στους μπάτσους όταν του έκοβαν τις κλήσεις "ευτυχώς πρώτη φορά στη ζωή μου σήμερα φόρεσα το κράνος".
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #694
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Με έχεις μπερδέψει λίγο. Τα αυτοκίνητα πήγαιναν με 30-50 km/h και εσύ πρόλαβες να περάσεις ανάμεσά τους; Και εφόσον δεν ήταν τόσο πυκνή η κυκλοφορία τους, αυτός γιατί ήταν στο αντίθετο ρεύμα;

    Τέλος πάντων, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το συζητάμε τώρα. Εφόσον δεν υπάρχει σχέδιο/χαρτί με το ακριβές σημείο της σύγκρουσης (μόνο αυτό θα σε γλίτωνε, αν θες τη γνώμη μου), είναι απλά ο λόγος σου εναντίον του δικού του. Τώρα είναι αργά μάλλον. Έπρεπε την ίδια στιγμή να καλέσεις την φροντίδα ατυχήματός σου και να σε συμβουλέψει. Πάντα καλείς την ασφάλειά σου, σε κάθε ατύχημα. Ειδικά αν δε γνωρίζεις ακριβώς τη διαδικασία.

    Καλά αυτός πήγαινε με 100+ και δε χτύπησε;

    Πριν λίγες μέρες, άλλος μαλάκας χωρίς άδεια οδήγησης, με αυτοκίνητο αυτή τη φορά, παρέσυρε και σκότωσε ένα 14χρονο κοριτσάκι. Γενικά ψόφος σε όσους κυκλοφορούν χωρίς άδεια και ασφάλεια. Διπλός ψόφος στους γονείς τους, που ενθαρρύνουν τέτοιες συμπεριφορές γιατί "κοίτα ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ πώς το πάει, 13 ετών". Και μετά τρέχουν στον τόπο του ατυχήματος και αναλαμβάνουν την ευθύνη. ΨΟΦΟΣ!
    Last edited by BLiTzER; 06-03-2017 at 15:18.
    Life begins at 45°.

  5. #695
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Στο περίπου τώρα, γιατί τα skills μου στο paint δεν είναι τα καλύτερα.



    Πλάκωσε φρένα 20 μέτρα πριν τη σύγκρουση (τα 100 τα είπα σαν σχήμα λόγου, αν και η πραγματική του ταχύτητα σίγουρα δεν είχε μεγάλη απόκλιση από αυτήν), έσκασε πάνω μου και έφυγε από πάνω φέρνοντας τούμπες στο δρόμο. Έσκισε το χείλος του και μου είπε πως το ίδιο βράδυ και την επόμενη μέρα της σύγκρουσης πόναγε το σώμα του απλά κι είχε μελανιές. Ξέρει κι ο ίδιος πολύ καλά τι έκανε, δεν υπάρχει αμφιβολία γι'αυτό, πήγε από τη δουλειά της γυναίκας κλαίγοντας και ζητούσε συγγνώμη για τη συμπεριφορά του (εγώ κατέβηκα επί τόπου να τον βοηθήσω και να δω αν είναι καλά κι αυτός άρχισε κάτι νταηλίκια συνοδευόμενα από παναγίες και απειλές του στυλ "το νου σου"). Όταν έγινε το ατύχημα, κάλεσε τ'αφεντικά του για να του σώσουν τον κώλο (είναι κουριεράς), αυτοί ήρθαν με ύφος τι έγινε εδώ κτλ προσπαθώντας αρχικά να μου καταλογίσουν ευθύνη και όταν είδαν το σημείο σύγκρουσης, το που με χτύπησε στο αμάξι και το σε ποια μερά βρισκόταν η μηχανή του και τα πλαστικά κομμάτια στο δρόμο, μου λένε έχεις δίκιο κτλ. Μετά κάτι προσπάθησαν να μου πουν, να μην κάνω δήλωση ατυχήματος στην ασφάλεια (και να μην παρουσιαστεί το χαρτί της τροχαίας) και να αναλάβουν εκείνοι να μου κάνουν μια δήλωση με ένα ατύχημα που είχαν την προηγούμενη μέρα και κάτι ιστορίες για αγρίους που μετά πήραν πίσω για λόγους που δεν πολυκατάλαβα εκείνη την ώρα. Ο τύπος στο μεταξύ μου πρότεινε να μου φτιάξει τη ζημιά και να κάνω δήλωση ότι φταίω για να τον αποζημιώσει η ασφαλιστική μου και μετά πήγε σε ασφαλιστή και ρώτησε και του είπε "μην δίνεις φράγκο, το χαρτί της τροχαίας σε δικαιώνει" οπότε το πήρε πίσω κι αυτός λέγοντας μου ότι "δεν θα με αφήσει έτσι, θα μου δώσει κάποια χρήματα για τη δική μου ζημιά". Γενικά μαλάκας τύπος και θέλω πολύ να τον γαμήσω γιατί μου έκανε ένα χιλιάρικο ζημιά περίπου, αυτά.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #696
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΜΟΥ ΜΑΛΑΚΙΑΣ: Μετά την καταγραφή του ατυχήματος από τους μπάτσους και τα πρόστιμα, ένιωσα απίστευτα άβολα και δυσάρεστα γιατί νόμιζα πως τον γάμησα που δεν τα βρήκαμε μεταξύ μας (!!!), νομίζοντας ότι εγώ είμαι καλυμμένος από την ασφάλεια αφού αυτός έκανε ένα σκασμό παραβάσεις.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #697
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    περαστικά.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #698
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ναι, κατάλαβα. Κοίτα, όποιος κυκλοφορεί χωρίς άδεια, είναι μαλάκας εξ ορισμού. Τι λέω από το πρώτο ποστ; Είδες ότι δε θα του καταλόγιζα ευθύνη λόγω αντίθετου ή ταχύτητας (ανάλογα πάντα, υπάρχει και μέτρο), αλλά όταν κυκλοφορείς έτσι, έχεις μαλακισμένη νοοτροπία, τελεία.

    Κάτι που έγραψα επίσης από το πρώτο ποστ και δε σχολίασες, είναι ότι αν δεν υπάρχει διακοπή διαγράμμισης στο σημείο, τότε είσαι παράνομος και δεν επιτρέπεται να μπεις στο αντίθετο ρεύμα από εκεί που είσαι.

    Γενικά, πάντα καλείς την ασφαλιστική σου και έρχεται άνθρωπος που γνωρίζει. Και την τροχαία, φυσικά. Εκείνος θα καταγράψει λεπτομέρειες, θα τραβήξει φωτογραφίες. Το 90% της υπαιτιότητας καθορίζεται εκεί. Αν γίνει προχειροδουλειά, παραληφθούν στοιχεία, δεν είναι κάτι που διορθώνεται και μετά τρέχεις στα δικαστήρια με την ελπίδα. Μια λεπτομέρεια μπορεί άνετα να σου στοιχίσει την υπόθεση.

    Ξέρω ότι ένα χιλιάρικο είναι αρκετά λεφτά, για να τα βάλεις από την τσέπη σου για ευθύνη άλλου, αλλά οι δίκες τραβάνε χρόνια και κοστίζουν. Εγώ είχα ατύχημα το 2013, κέρδισα το αστικό πέρσι, για το οποίο έκανε έφεση που θα δικαστεί το 2018 και το ποινικό είναι φέτος. Και ποιος ξέρει πόσο θα τραβήξει ακόμα. Αλλά διεκδικώ 5 χιλιάρικα, όχι ένα. Και πάλι θεωρείται μικρό ποσό. Βέβαια, είσαι σε φάση "στ'αρχίδια μου" αφού πληρώνεις νομική προστασία για τα έξοδα και λογικά δε βιάζεσαι. Τι να σου πω... Δεν ξέρω αν η ασφαλιστική μπορεί να σε υποχρεώσει να μην πάτε δικαστικώς σε περίπτωση που διαφωνείτε. Συμφωνώ, πάντως, ότι οι μαλάκες πρέπει να τιμωρούνται, αλλιώς δε μαθαίνουν.

    Το έχω γράψει, αλλά θα το ξαναγράψω. Παράβαση δε σημαίνει απαραίτητα υπαιτιότητα. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα.
    Life begins at 45°.

  9. #699
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Το έχω γράψει, αλλά θα το ξαναγράψω. Παράβαση δε σημαίνει απαραίτητα υπαιτιότητα. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα.
    Το 'χω νιώσει στο πετσί μου
    Anyway, η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να το τραβήξω δικαστικά, ελπίζω να του κόψει και να μου δώσει έστω ένα σημαντικό μέρος του ποσού ώστε να μην νιώθω κερατάς και δαρμένος όπως τώρα κι ας πάρει κι εκείνος τη αποζημίωση για την μηχανή του. Διαφορετικά τον βλέπω για αρκετό καιρό στο συνεργείο...
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  10. #700
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Έχεις καμιά φωτογραφία από τα οχήματα; Έχεις ΚΑΤΙ;

    Μίλα του. Πες του "άκου να δεις, ήσουν στο αντίθετο, έτρεχες, δεν έχεις δίπλωμα, δεν έχεις τίποτα, δεν έχω σκοπό να βάλω 1000€ από την τσέπη μου και δε θέλω, ούτε θέλεις να το πάμε δικαστικώς γιατί 1ον θα διεκδικήσω πολύ περισσότερα και 2ον θα σε πηδήξω ανάποδα προσωπικά, γιατί δεν έχεις ασφάλεια να σε καλύψει. Είτε καλύπτεις τη ζημιά μου με κάποιον τρόπο, με ψεύτικη δήλωση φίλου/συγγενή σου, οτιδήποτε, δε με νοιάζει, είτε τα λέμε στο δικαστήριο και έχω νομική προστασία, οπότε δε με ενδιαφέρει να το τραβήξω για τα επόμενα 20 χρόνια."
    Life begins at 45°.

  11. #701
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Δεν θέλω να είμαι εριστικός, αλλά κάπως έτσι θα γίνει.

    Spoiler


    Φαντάζομαι υπάρχουν κι άλλες που τράβηξε ο πραγματογνώμονας.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #702
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Γαμησε τον το μπουστη. Μου τη δινουν τετοιοι τυποι.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  13. #703
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Έχω κοπανήσει μηχανή χωρίς να φταίω (με προσπέρασε ενώ έστριβα με φλας κι όλα, περίπου). Έζησε από θαύμα, δε φορούσε κράνος, βγήκα από το αμάξι και είδα σκηνές στρατιώτη Ράιαν. Για μερικά λεπτά νόμιζα ότι καταστράφηκε η ζωή μου. Μετά άρχισε να τραβάει τσαμπουκάδες, να ζητάει λεφτά για να μη με πάει δικαστήρια κλπ (επειδή μας είδε φοβισμένους).

    7-8 μήνες μετά η ασφαλιστική του μας πλήρωσε 1800 ευρώ ζεστά για το Ignisάκι μου κι αυτός έβαλε τη μηχανή στον κώλο του.

  14. #704
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Γενικά πρέπει να σταματήσει αυτό το ανταγωνιστικό/εχθρικό attitude μεταξύ αυτοκινητιστών και μοτοσικλετιστών όμως. Καταλαβαίνω πώς το βλέπετε και γιατί, αλλά αν το καλοσκεφτείτε, ένας μοτοσικλετιστής ρισκάρει τη ζωή του κάθε δευτερόλεπτο, είτε οδηγάει συνετά, είτε όχι. Στην παραμικρή μαλακία (δική του ή άλλου), μπορεί να χάσει τα χέρια του, τα πόδια του ή χειρότερα. Έχετέ το λίγο στο μυαλό σας αυτό και προστατεύστε τους, αντί να σκέφτεστε "κοίτα το μαλακιστήρι πού πάει και χώνεται, θα κάνω μια στραβοτιμονιά και θα τον σκοτώσω να μάθει". Ακόμα κι αν θεωρείτε ότι είναι παράνομοι, δεν πειράζει. Ελέγχετε διπλά πριν κάνετε κάποιον ελιγμό, ακόμα κι αν κάνετε τα πάντα "βάσει ΚΟΚ" και φυλάξτε τους κι από το δικό τους λάθος. Δε σας στοιχίζει κάτι και σας κάνει ΠΟΛΥ καλύτερους οδηγούς.

    Φιλικά.
    Life begins at 45°.

  15. #705
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Just for the record, όσα ατυχήματα έχω ακούσει να έχουν γίνει εδώ, και να είναι εμπλεκόμενος μοτσυκλετιστής, έχουν πάει όλοι για βρούβες ε. Δυστυχώς, όσο παιδεία έχουν οι οδηγοί εδώ απέναντι στους πεζούς/ΚΟΚ, άλλη τόση έλειψη οδηγικής συμπεριφοράς έχουν σε περιπτώσεις κινδύνου. Η κόρνα είναι ένα αντικείμενο μυθικό, λίγες φορές έχω ακούσει, τα φρένα μάλλον είναι μόνο για να μην τους παίρνει η κατηφόρα στο φανάρι (αν και δεν είμαι και τόσο σίγουρος πλέον), το τιμόνι μερικές φορές, απλά για να κρατιούντε...
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •