Page 46 of 71 FirstFirst ... 36444546474856 ... LastLast
Results 676 to 690 of 1054

Thread: MOTOSAKO

  1. #676
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Παράδειγμα δεν λέω γιατί δεν θέλω, αλλά όταν έχεις 2 παραβιάσεις του ΚΟΚ ποια υπερτερεί της άλλης ?
    Εξαρτάται από ποια προκλήθηκε το ατύχημα. Λογικά θα βγει συνυπαιτιότητα. Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά πες μου ακριβώς (δε χρειάζομαι και ονόματα ) και θα σου πω τη γνώμη μου, βάσει εμπειρίας.

    Ονιμπότσα, δεν είμαι ηλίθιος. Δεν οδηγώ σαν την αδερφή μου, αλλά κατέχω ΠΑΡΑ πολύ καλά τον ΚΟΚ και καταλαβαίνω. Δεν υποστηρίζω όλα τα μηχανάκια του πλανήτη, επειδή είναι μηχανάκια. Ίσα-ίσα οι περισσότεροι είναι καθυστερημένοι, αλλά ποτέ δεν είχαμε παιδεία έτσι κι αλλιώς, δε θα έχουμε στην οδήγηση. Η τύπισσα έφταιγε 100% και είναι τυχερή που ζει.
    Life begins at 45°.

  2. #677
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Παράδειγμα δεν λέω γιατί δεν θέλω, αλλά όταν έχεις 2 παραβιάσεις του ΚΟΚ ποια υπερτερεί της άλλης ?
    Εξαρτάται από ποια προκλήθηκε το ατύχημα. Λογικά θα βγει συνυπαιτιότητα. Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά πες μου ακριβώς (δε χρειάζομαι και ονόματα ) και θα σου πω τη γνώμη μου, βάσει εμπειρίας.
    Δεν υπάρχει πραγματική ιστορία, απλά λέω αν υπάρχουν 2 παραβιάσεις ο δικαστής θα πρέπει να κρίνει αν κάποια είναι πιο βαριά από κάποια άλλη
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #678
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Συνήθως υπάρχει ΜΙΑ που προκάλεσε το ατύχημα. Αν δεν είναι ξεκάθαρο, δίνεται συνυπαιτιότητα.

    Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα:

    * Όχημα παράνομα παρκαρισμένο. Πέφτεις πάνω του. Φταις.
    * Προσπερνάς παράνομα και χτυπάς έναν μεθυσμένο, που όμως κινείται κανονικά. Φταις.
    * Μηχανάκι κάνει διήθηση και αλλάζεις λωρίδα χωρίς να ελέγξεις και τον χτυπάς. Φταις.
    Life begins at 45°.

  4. #679
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ποιος σε αποκάλεσε ηλίθιο, μανίτσα μου; Τον Αrt in Haste προγκάω!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #680
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Και για να επιβεβαιώσει τα γραφόμενά μου, από άλλο φόρουμ, δικηγόρος:

    Quote Originally Posted by sergiosm View Post
    Αν διαβάσετε καλύτερα το ιδιο το άρθρο θα δείτει ότι λέει ότι "υπογραμμίζεται στην απόφαση του Αρείου Πάγου ότι το γεγονός ότι η νταλίκα ήταν στην αριστερή αντί της δεξιάς λωρίδας του οδοστρώματος (παράβαση άρθρου 17 του ΚΟΚ) «δεν θεμελιώνει αυτή καθεαυτή υπαιτιότητα του οδηγού αυτής»"

    Αυτό πολύ απλά είναι η επανάληψη της πάγιας νομολογίας ότι βασική προϋπόθεση της υπαιτιότητας είναι η όποια παράβαση να τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με την πρόκληση του ατυχήματος

    Η τύπισσα ΔΕΝ κρίθηκε υπαίτια επειδή έκανε διήθηση, κρίθηκη υπαίτια γιατί "λόγω αδέξιου χειρισμού της η μοτοσυκλέτα προσέκρουσε αρχικά στην πίσω αριστερή πλευρά του ΙΧ αυτοκινήτου και στη συνέχεια παρεξέκλινε ελαφρώς αριστερά, λόγω της αντίστασης που συνάντησε κατά την πρόσκρουσή της στο αυτοκίνητο, προς το ευρισκόμενο εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του φορτηγό, που εν τω μεταξύ ξεκινούσε, ύστερα από προσωρινή (λόγω πυκνής κίνησης) ακινητοποίησή του, με αποτέλεσμα κυριολεκτικά να εγκλωβιστεί - σφηνώσει η μοτοσυκλέτα μεταξύ των δύο αυτών οχημάτων (φορτηγού και ΙΧ αυτοκινήτου"

    Είναι ΑΛΛΟ η παράβαση ενός ή περσσότερων άρθρων του ΚΟΚ και ΑΛΛΟ η υπαιτιότητα για το ατύχημα.
    Life begins at 45°.

  6. #681
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    κουλάδι ήταν. Κρίμα για την μηχανή, ελπίζω να μην έπαθε αυτή τίποτα το σοβαρό και τα σίδερα φτιάχνουν, αλλά όταν μπαίνεις ανάμεσα σε νταλίκα και αυτοκίνητο παίρνεις και τα ρίσκα σου. Η διήθηση θέλει εξαιρετική προσοχή και αντανακλαστικά και να είσαι σε εγρήγορση. Πω! Πόσο μου χει λείψει...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #682
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ενιθαρμον πήρα το δίπλωμα το Νοέμβριο που μας πέρασε, και από Γενάρη οδηγώ καθημερινά τη μηχανή που θα είδες σε προηγούμενα ποστς.

    ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ δε μαθαίνεις να οδηγείς υπό κανονικές συνθήκες (ελληνικού) δρόμου σε μαθήματα οδήγησης. Οι "δοκιμασίες" που χρειάζεται να περάσεις είναι χρήσιμες παρ' όλα αυτά (όχι σαν την οπισθογωνία του αυτοκινήτου πχ).
    Η βασικότερη δυσκολία που συνάντησα εγώ τις πρώτες μέρες οδήγησης ήταν η στροφή με ταχύτητα. Όταν το μηχανάκι έχει ταχύτητα, δε στρίβεις με το τιμόνι πλέον, αλλά με την κίνηση του σώματος. Αυτό ήταν και το βασικό που με δυσκόλεψε στην αρχή.

    Μπλίτζερ, έχω την εντύπωση ότι αν μεθυσμένος οδηγός εμπλακεί σε ατύχημα, ό,τι κι αν έχει γίνει, την πληρώνει αυτός ακόμα κι αν οδηγούσε νομιμότατα. Συν το ότι η ασφαλιστική δεν πληρώνει φράγκο.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  8. #683
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Να προσθέσω ότι γνωρίζω υπόθεση ανθρώπου που χτύπησε και σκότωσε πιωμένο γέρο που βγήκε για περίπατο στην ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΟΔΟ θεσσαλονίκης και το δικαστήριο (ορθώς) τον αθώωσε. Βέβαια, έχασε αρκετά χρονάκια απ' τη ζωή του το παλικάρι...
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #684
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Η βασικότερη δυσκολία που συνάντησα εγώ τις πρώτες μέρες οδήγησης ήταν η στροφή με ταχύτητα. Όταν το μηχανάκι έχει ταχύτητα, δε στρίβεις με το τιμόνι πλέον, αλλά με την κίνηση του σώματος. Αυτό ήταν και το βασικό που με δυσκόλεψε στην αρχή.
    Λάθος. Αν πας να στρίψεις με ταχύτητα, έχοντας στο μυαλό την παραπάνω τακτική, θα σε βρουν σε καμιά μπαριέρα.

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Μπλίτζερ, έχω την εντύπωση ότι αν μεθυσμένος οδηγός εμπλακεί σε ατύχημα, ό,τι κι αν έχει γίνει, την πληρώνει αυτός ακόμα κι αν οδηγούσε νομιμότατα. Συν το ότι η ασφαλιστική δεν πληρώνει φράγκο.
    Όχι. Η ασφαλιστική δε θα τον αποζημιώσει όντως, αλλά δεν είναι υπαίτιος για το ατύχημα απαραίτητα. Έχω και δεδικασμένο, αν θες να το ψάξω.

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Να προσθέσω ότι γνωρίζω υπόθεση ανθρώπου που χτύπησε και σκότωσε πιωμένο γέρο που βγήκε για περίπατο στην ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΟΔΟ θεσσαλονίκης και το δικαστήριο (ορθώς) τον αθώωσε. Βέβαια, έχασε αρκετά χρονάκια απ' τη ζωή του το παλικάρι...
    Αυτό είναι παντελώς άσχετο ονιμπότσε. Αν προκαλέσεις το ατύχημα, προφανώς ευθύνεσαι. Μιλάμε για περίπτωση που ΔΕΝ προκαλείς εσύ το ατύχημα, αλλά είσαι μεθυσμένος.

    EDIT: Το βρήκα. http://www.nextdeal.gr/index.php?opt...hhma&Itemid=15
    Last edited by BLiTzER; 03-03-2017 at 11:12.
    Life begins at 45°.

  10. #685
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    O Άρειος Πάγος τελικά είχε άλλη άποψη
    Μόνο οι οδηγοί των δικύκλων (μοτοσικλετών) που κινούνται μεταξύ των διακεκομμένων διαχωριστικών λωρίδων κυκλοφορίας, ευθύνονται για πιθανό τροχαίο ατύχημα και όχι τα αυτοκίνητα που κινούνται στον χώρο των λωρίδων κυκλοφορίας, έκρινε ο Άρειος Πάγος και απέρριψε αγωγή γυναίκας οδηγού μηχανής, που σφηνώθηκε μεταξύ ΙΧ αυτοκινήτου και νταλίκας 18,5 μέτρων.
    Ο Άρειος Πάγος, απέρριψε ως αβάσιμη την αίτηση αναίρεσής της, καθώς θεωρήθηκε «αποκλειστικά υπαίτια του ατυχήματος και της πρόκλησης του σοβαρού τραυματισμού της και των υλικών ζημιών της μοτοσικλέτας που οδηγούσε», γιατί:

    α) ως μέσος συνετός οδηγός όφειλε και μπορούσε να συμμορφωθεί με την υπάρχουσα επί του οδοστρώματος διαγράμμιση που υπεδείκνυε κίνηση οχημάτων σε στοίχους, πλην όμως εκείνη δεν ασκούσε τον έλεγχο και την εποπτεία του οχήματός της, ώστε να δύναται σε κάθε στιγμή να εκτελέσει τους απαιτούμενους χειρισμούς (άρθρο 19 ΚΟΚ),

    β) επιχείρησε να διενεργήσει παράνομα, αντικανονικά και ανέλεγκτα προσπέραση επί της διακεκομμένης διαχωριστικής γραμμής των λωρίδων κυκλοφορίας, δεν εκινείτο μέσα στα όρια μιας λωρίδας κυκλοφορίας (άρθρο 16 παρ. 3 ΚΟΚ) και γ) εν γένει δεν οδηγούσε με σύνεση και με διαρκώς τεταμένη την προσοχή της, δημιουργώντας έτσι κινδύνους ως προς την κυκλοφορία των οχημάτων και εν γένει των λοιπών χρηστών της οδού (άρθρο 12 ΚΟΚ)».

    Ακόμη, οι αρεοπαγίτες αναφέρουν ότι «η οδική συμπεριφορά της, που αποκλειστικά είχε ως αποτέλεσμα την πρόκληση του τροχαίου ατυχήματος και τον αποτόκων αυτού συνεπειών, του οδηγού του φορτηγού μη βαρυνομένου με συνυπαιτιότητα, αφού αυτός εκινείτο σταθερά εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του και μάλιστα, αναγκαστικά λόγω της πυκνής κυκλοφορίας, με ελαχίστη ταχύτητα».

    Τέλος, στην αρεοπαγιτική απόφαση σημειώνεται ότι το γεγονός ότι η νταλίκα ήταν στην αριστερή αντί της δεξιάς λωρίδας του οδοστρώματος (παράβαση άρθρου 17 του ΚΟΚ) «δεν θεμελιώνει αυτή καθεαυτή υπαιτιότητα του οδηγού αυτής».
    Λίγο μαλακία η απόφαση μπορώ να πω

    link
    http://www.motomag.gr/news/apopseis-...tistika-hoaxes

    To τραγικό είναι ότι απ'ό,τι έμαθα την ίδια μαλακία κυκλοφόρησαν και στις τηλεοπτικές ειδήσεις. Θέμα χρόνου αυτοκινητιστής να χτυπήσει μοτοσικλετιστή επίτηδες "αφού είναι παράνομοι, το είδα στο STAR", όπως γίνεται στο αμέρικα.
    Life begins at 45°.

  11. #686
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Αυτό είναι παντελώς άσχετο ονιμπότσε. Αν προκαλέσεις το ατύχημα, προφανώς ευθύνεσαι. Μιλάμε για περίπτωση που ΔΕΝ προκαλείς εσύ το ατύχημα, αλλά είσαι μεθυσμένος.
    Πρώτον, ΘΑ ΜΙΛΑΣ καλύτερα. Δεύτερον, το ξέρω βρε, ήταν η μικρή συμβολή μου στο ν(ι)ήμα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #687
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Κυκλοφόρησε στα ίντερνετς ότι η κυρία με το μηχανάκι έχει διαφορετική εκδοχή της ιστορίας. Ο νταλικέρης προσπάθησε να αλλάξει λωρίδα και την παρέσυρε. Δεν ξέρω αν ισχύει ή οτιδήποτε, απλά το "πετάω", να υπάρχει. Πάμε παρακάτω.

    Χτες έκανα αυτή την ΥΠΕΡΟΧΗ διαδρομή, με παρέα: https://goo.gl/maps/dxHmSMC7fF62 (πάνω-κάτω)

    Έτσι απλά, για καφέ στη λίμνη του Λάδωνα και φαγητό στο πανέμορφο δάσος της Φολόης. Συνολικά, το κοντέρ μου έγραψε ~620 χλμ., με περισσότερες από 10 ώρες οδήγησης (+3 ώρες οι στάσεις). Αρκετά απαιτητική διαδρομή, με πολύ κλειστό στροφιλίκι, στενούς δρόμους, λακούβες και πέτρες/χώματα από κατολισθήσεις σε πολλά σημεία, αλλά η εμπειρία της οδήγησης σε τέτοιους δρόμους και τα τοπία σε αποζημιώνουν. Ξεκίνησα 8 το πρωί και γύρισα 21.00. Θα επανέλθω με υλικό. Όταν πέσει για ύπνο ο Αρτ, όμως, γιατί παραβιάζω τον ΚΟΚ σε σημεία.

    Προς το παρόν πάρτε μια φωτογραφία της Φολόης. Αν και τέτοια εποχή ήταν ακόμα όλα ξερά...

    Life begins at 45°.

  13. #688
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Μπλίτζερ από περιέργεια κυρίως, ξέρεις τι παίζει στην παρακάτω περίπτωση;

    Αυτοκίνητο πάει να εισέλθει σε κεντρικό δρόμο (διπλής κατεύθυνσης με διπλή συνεχόμενη λωρίδα προφανώς) έχοντας στοπ, στρίβοντας αριστερά. Το ρεύμα καθόδου (όρισε τέτοιο το πρώτο από τα δύο που έχει μπροστά του) έχει μία ουρά αυτοκινήτων με το προπορευόμενο σε ασφαλή απόσταση ώστε το αυτοκίνητο να βγει και το ρεύμα ανόδου (το δεύτερο, απέναντι ρεύμα) άδειο προσωρινά. Βγαίνει λοιπόν και στρίβει αριστερά και έρχεται μηχανή με ιλιγγιώδη ταχύτητα προς τα πάνω του (θα έπρεπε να είναι στο ρεύμα καθόδου, αλλά κάνει προσπέραση γαμιώντας σε όλα τα αυτοκίνητα που βρίσκονται στο ρεύμα του), δεν μπορεί να την μαζέψει κάπως λόγω ταχύτητας αλλά και ύπαρξης αυτοκινήτων στα δεξιά του, και ενώ το αυτοκίνητο που μπαίνει στον κεντρικό δρόμο μπαίνει στο ρεύμα του, έρχεται και πέφτει πάνω στη μούρη του αυτοκινήτου (πλαγιομετωπική). Παραλείπουμε ότι ο οδηγός της μηχανής ήταν ανασφάλιστος, δεν είχε δίπλωμα ούτε πινακίδες (του τις έφεραν 1' πριν έρθει η τροχαία στο χέρι), η τροχαία δεν σημείωσε καν ότι ο τόπος της σύγκρουσης έγινε στο αντίθετο ρεύμα, έγραψε απλά στο χαρτί καταγραφής του συμβάντος την πορεία των οχημάτων. Έτσι ξερά, χωρίς οποιαδήποτε προσθήκη προσπέρασης της μηχανής κτλ.

    Αυτομάτως η ασφάλεια λόγω του παρόντος χαρτιού, βγάζει τον οδηγό του αυτοκινήτου, φταίχτη. Το ερώτημα είναι το εξής: Αν ο οδηγός του αυτοκινήτου, έχει μάρτυρα εντός κι εκτός του αυτοκινήτου, ότι η πρόσκρουση έγινε στο δικό του ρεύμα (ενώ είχε μόλις μπει δηλαδή), και φωτογραφία σαν απόδειξη το σημείο πρόσκρουσης του αυτοκινήτου (που έχει γίνει στη μούρη, άρα γεννάται το ερώτημα "αν ο οδηγός της μηχανής κινείτο στο ρεύμα του, πως συγκρούστηκε με το αυτοκίνητο σε αυτό το σημείο;"), και κάνει αγωγή κατά του επικουρικού κεφαλαίου (λόγω του ότι ήταν ανασφάλιστος) και του οδηγού της μηχανής, μπορεί να ξεμπερδέψει με αίσιο τέλος;
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  14. #689
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Κατ'αρχάς αν έχει διπλή, συνεχόμενη διαχωριστική, απαγορεύεται να μπει στο αντίθετο ρεύμα (ανόδου, όπως τα ορίζεις, κάνοντας αριστερά) το αυτοκίνητο. Επιπλέον, αναλαμβάνει ΚΑΘΕ ευθύνη για τον ελιγμό του, εφόσον βγαίνει από στοπ.

    Αν δε σημειώθηκαν όλες οι λεπτομέρειες, όπως τις περιγράφεις, είναι λογικό να φέρει ευθύνη το αυτοκίνητο. Ναι, αν μπορείς να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ χωρίς καμία αμφιβολία ότι το ατύχημα έγινε στο ρεύμα ανόδου, θα τον βγάλεις υπαίτιο. Αλλά μπορείς; Όλα τα άλλα (υπερβολική ταχύτητα, προσπέραση) θα βγάλουν στην καλύτερη συνυπαιτιότητα.

    Αν όντως ο "μοτοσικλετιστής" δεν έχει άδεια οδήγησης και ασφάλεια, εύχομαι να του κόψουν τον κώλο.
    Life begins at 45°.

  15. #690
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι δικηγόρος ή κάτι σχετικό και απλά λέω τη γνώμη μου. Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

    Να σε ρωτήσω τώρα... του έκοψαν πρόστιμο για έλλειψη ασφάλισης, άδειας κτλ; Πλέον προβλέπεται χοντρό πρόστιμο ΚΑΙ φυλάκιση για το πρώτο, αν εμπλακείς σε ατύχημα, ακόμα κι αν δε φέρεις ευθύνη. Μήπως ήταν κολλητάρι με τους τροχαίους; Γιατί δεν τους πιέσατε να γράψουν τα πάντα; Ήσουν μπροστά;
    Life begins at 45°.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •