Page 45 of 71 FirstFirst ... 35434445464755 ... LastLast
Results 661 to 675 of 1054

Thread: MOTOSAKO

  1. #661
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Περαστικά! Ένα μάθημα που έμαθα και εγώ κάποτε είναι να μην παραβλέπεις και τα γάντια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #662
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    edit.
    @ blitzer, όλα μου τα τραύματα είναι (ευτυχώς μόνο) τραύματα τριβής, και τα εκατόντόσα ευρώ του μπουφάν με γλίτωσαν από μερικά ακόμα στους αγκώνες/ώμους. Αν είχα και τα γάντια, θα είχα γλιτώσει και την αντιαισθητική πληγή που κοσμεί αυτή τη στιγμή τη γροθιά μου. Προφανώς δεν περιμένω να με σώσουν από κάποιο κάταγμα, ναι.
    Οπότε επόμενη αγορά γαντάκια λοιπόν.
    Είναι όλα σχετικά. Κατ'αρχάς, όπως ήδη είπα, ο εξοπλισμός μπορεί να σε σώσει από κάθε έγκαυμα τριβής. Οποιοδήποτε, οπουδήποτε. Αυτός είναι ο βασικός ρόλος του.

    Ο κυριότερος παράγοντας για το πώς θα σηκωθείς μετά από ένα ατύχημα είναι, ω ναι, η τύχη. Πώς θα πέσεις, πού θα σκάσεις, πού θα σταματήσεις. Μπορεί να πέσεις με 300 km/h, να σέρνεσαι για 150 μέτρα στην άσφαλτο και να μην πάθεις απολύτως τίποτα (με φουλ δέρματα, εννοείται) και μπορεί να πέσεις με 40 σε σταθερό εμπόδιο και να σπάσεις τα πάντα (πάλι με φουλ εξοπλισμό). Ή χειρότερα. Ναι, ομολογουμένως, ο καλός εξοπλισμός μπορεί να σε σώσει από ένα κάταγμα. Μπορεί και όχι. Δεν υπάρχει κάποια εγγύηση. Αλλά την τύχη δεν την ορίζουμε, οπότε φροντίζουμε να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερο/πληρέστερο εξοπλισμό για να μειώσουμε τις απώλειες. Γιατί, όπως λένε, υπάρχουν 2 τύποι μοτοσικλετιστών: αυτοί που έπεσαν και αυτοί που θα πέσουν.

    Τα γάντια είναι εξίσου σημαντικά με κράνος/μπουφάν, καθώς 1ον προστατεύουν από έντομα, πετραδάκια, οτιδήποτε μπορεί να πεταχτεί στο ακάλυπτο χέρι σου, 2ον από το κρύο, 3ον το χέρι είναι πιθανότατα το πρώτο μέλος που θα ακουμπήσει κάτω μετά από πτώση και 4ον τα δάχτυλα είναι πολύ ευαίσθητα και μπορεί να σπάσουν με το παραμικρό. Δεν έχω ιδέα πώς καβαλάει κόσμος χωρίς γάντια. Δεν είναι καν κάτι άβολο, ίσα-ίσα νιώθεις πολύ καλύτερα φορώντας τα.

    Περαστικά όπως και να'χει. Αλλά έπρεπε να κρατήσεις την πινακίδα του τύπου. Σε αποζημιώνει και για τον κατεστραμμένο εξοπλισμό σου.
    Last edited by BLiTzER; 01-03-2017 at 11:15.
    Life begins at 45°.

  3. #663
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Leech περαστικά και σιδερένιος.

    Επαφή με το γέρο είχες; ή απλά παραβίασε αυτός το στοπ και στ' αρχίδια του κι εσύ απλά φρέναρες γάμα τα και έπεσες; Με πόσα έτρεχες περίπου;

    Νέος οδηγός κι εδώ, οπότε ρωτάω για να μαθαίνω. (ανήκω στην κατηγορία "δεν έχουν πέσει ακόμα")

    Btw, μπουφάν κράνος γάντια πάντα.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  4. #664
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    θα βγαλω μέσα στη χρονια το διπλωμα μου (μπλιτζ σκασμός).

    όσοι κάνατε μαθήματα Ελλάδα είστε ευχαριστημένοι με την ποιότητα μαθημάτων; (γιατι με του αυτοκινήτου δεν ήμουν πχ. πολύ αρπα κόλα και "θα μάθεις όταν πάρεις το δίπλωμα"))
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #665
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Εχμ... είναι πολύ, πολύ πιο πολύπλοκη η οδήγηση μιας μοτοσικλέτας. Αν θες απλά να πηγαίνεις από το Α στο Β, ίιιιισως σου αρκούν τα μαθήματα μιας καλής σχολής που ασχολείται (αν βρεις τέτοια). Αν θες πραγματικά να μάθεις να οδηγείς μια μοτοσικλέτα, όχι, ούτε κατά διάνοια. Πολλά πράγματα δε μπορούν καν να διδαχθούν σε μια τυπική σχολή οδηγών, οπότε θα τα μάθεις αναγκαστικά στον δρόμο, διαβάζοντας ή από γνώστες φίλους.
    Life begins at 45°.

  6. #666
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Για καλή μου τύχη, το παπάκι ακριβώς πίσω μου ήταν γείτονας, έσπευσε να με βοηθήσει και να σηκώσει το πεσμένο μου μηχανάκι, να δει τι έχω, και όταν σιγουρεύτηκε ότι είμαι καλά πήγε και τον βρήκε το γέρο στο άλλο φανάρι και του είπε "έτσι φεύγεις?" η απάντηση "γιατί έγινε καμιά σύγκρουση?" μου έδωσε τον αριθμό του γέρου μετά. ΘΑ ΤΟΥ ΓΑΜΗΣΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.
    Υπερσυντέλικε όπως θα κατάλαβες λοιπόν, δεν υπήρξε σύγκρουση. Ήμουν με 40-45 (με τίποτα παραπάνω) σε άδειο ανηφορικό δρόμο, οπότε ρίχνω το βλέμμα στον καθρέφτη μην τυχόν προσπαθεί κανείς να με προσπεράσει για να αφήσω χώρο, μισό δεύτερο αργότερα που σηκώνω το βλέμμα, βλέπω την πόρτα του μαλάκα στα πέντε μέτρα μπροστά μου, πλακώνω τα φρένα μου, χάνω ισορροπία, say hello to asfaltos. Ο τύπος στην πούτσα του.

    Ένι σε καμία περίπτωση. Οι περισσότερες σχολές θα σου μάθουν μόνο ό,τι χρειάζεται για να περάσεις τις δοκιμασίες που απαιτούνται για να πάρεις δίπλωμα.

  7. #667
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Κάνε δήλωση στην ασφαλιστική σου (νομίζω έχεις 3 μέρες; ), περίγραψε το συμβάν, όπως και την εγκατάλειψη και την απάντησή του και, όταν έρθει ο πραγματογνώμονας, ζήτα του να φωτογραφίσει και τον εξοπλισμό σου. Τα πάντα, ακόμα και γρατζουνιές. Αν έχεις και αποδείξεις αγοράς, για να δείξεις ότι ήταν όλα καινούρια και φετινά, ακόμα καλύτερα.

    Μπορείς να παραλείψεις ότι κοίταζες τους καθρέπτες σου όταν βγήκε (και να το "λάθος" που έλεγα ). Πετάχτηκε από στοπ, τον είδες κάθετα μπροστά σου και έπεσες για να μην καρφωθείς πάνω του και έχεις χειρότερα.
    Life begins at 45°.

  8. #668
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    ye, μόλις ξεπέρασα το σοκ και σκέφτηκα λίγο πιο καθαρά, κατάλαβα ότι εκεί την πάτησα, συνήθως είμαι από τους σπασαρχίδες που πάνε με 30 και σε κάθε διασταύρωση κοιτάνε ακόμα και αν έρχεται κανένας ανάποδα, ένα δευτερόλεπτο "απροσεξίας" ήταν αρκετό. Μίλησα ήδη με την ασφαλιστική, μου'πανε ότι από αύριο το πρωί θα τον κυνηγήσουμε.

  9. #669
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    θα βγαλω μέσα στη χρονια το διπλωμα μου (μπλιτζ σκασμός).

    όσοι κάνατε μαθήματα Ελλάδα είστε ευχαριστημένοι με την ποιότητα μαθημάτων; (γιατι με του αυτοκινήτου δεν ήμουν πχ. πολύ αρπα κόλα και "θα μάθεις όταν πάρεις το δίπλωμα"))
    Εγώ είμαι και από τα δύο στην ίδια σχολή. Αλλά είναι εξαίρεση απ' ότι κατάλαβα και συμφωνώ πως τα μαθήματα για μοτοσυκλετα είναι απλά για να περάσεις. Εγώ την πρώτη μερα που πήρα το μηχανάκι πήγα στην δουλειά και έξυνα εξάτμιση στην γέφυρα από Καβάλας για εθνική επάνω στην στροφή επειδή την πήρα λίγο στραβά και αγχώθηκα που είχα ταξί κολλημένο πίσω μου...Επιβίωσα και μετά έμαθα σιγά σιγά. Και πάλι είμαι αρχάριος.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #670
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    ye, μόλις ξεπέρασα το σοκ και σκέφτηκα λίγο πιο καθαρά, κατάλαβα ότι εκεί την πάτησα, συνήθως είμαι από τους σπασαρχίδες που πάνε με 30 και σε κάθε διασταύρωση κοιτάνε ακόμα και αν έρχεται κανένας ανάποδα, ένα δευτερόλεπτο "απροσεξίας" ήταν αρκετό. Μίλησα ήδη με την ασφαλιστική, μου'πανε ότι από αύριο το πρωί θα τον κυνηγήσουμε.
    Καλά, μη μασάς. Θέμα εμπειρίας είναι όλα αυτά. Μαθαίνεις να "διαβάζεις" όλο και περισσότερα πράγματα όλο και ταχύτερα σιγά-σιγά.

    Μια από τις πιο σημαντικές συμβουλές που μου έχει δώσει φίλος (τεράστιο τιμόνι) και δε θα ξεχάσω ποτέ είναι ότι σε κάθε πτώση, σε κάθε ατύχημα, ακόμα κι αν φαινομενικά έχει 100% ευθύνη κάποιος άλλος, πάντα έχεις κάνει κι εσύ κάτι "λάθος". Αυτό, για να βελτιώνεσαι συνεχώς.

    Να δηλώσεις και τον τραυματισμό σου, με φωτογραφίες και να ζητήσεις αποζημίωση ΚΑΙ γι'αυτό, ακόμα κι αν είναι απλοί μώλωπες. Κρίμα που δε σε είδε και γιατρός. Φιλική συμβουλή για νέους: πάντα, ΠΑΝΤΑ καλούμε ασθενοφόρο και πηγαίνουμε νοσοκομείο για να έχουμε χαρτί γιατρού και να κινηθούν οι διαδικασίες των ασφαλιστικών πιο γρήγορα και πιο σίγουρα.
    Life begins at 45°.

  11. #671
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Πες τους να μπούνε και στο moto.gr. Εχει πολύ πράγμα για διάβασμα και κάτι θα μάθουν.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #672
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Επίσης, πληροφοριακά, η διήθηση (οι "σφήνες", όπως λέει ο Αρτ) είναι technically παράνομη (ακόμα), αλλά στην πράξη είναι νομιμότατη και ποτέ κανείς δε θα σε τιμωρήσει γι'αυτήν

    O Άρειος Πάγος τελικά είχε άλλη άποψη
    Μόνο οι οδηγοί των δικύκλων (μοτοσικλετών) που κινούνται μεταξύ των διακεκομμένων διαχωριστικών λωρίδων κυκλοφορίας, ευθύνονται για πιθανό τροχαίο ατύχημα και όχι τα αυτοκίνητα που κινούνται στον χώρο των λωρίδων κυκλοφορίας, έκρινε ο Άρειος Πάγος και απέρριψε αγωγή γυναίκας οδηγού μηχανής, που σφηνώθηκε μεταξύ ΙΧ αυτοκινήτου και νταλίκας 18,5 μέτρων.
    Ο Άρειος Πάγος, απέρριψε ως αβάσιμη την αίτηση αναίρεσής της, καθώς θεωρήθηκε «αποκλειστικά υπαίτια του ατυχήματος και της πρόκλησης του σοβαρού τραυματισμού της και των υλικών ζημιών της μοτοσικλέτας που οδηγούσε», γιατί:

    α) ως μέσος συνετός οδηγός όφειλε και μπορούσε να συμμορφωθεί με την υπάρχουσα επί του οδοστρώματος διαγράμμιση που υπεδείκνυε κίνηση οχημάτων σε στοίχους, πλην όμως εκείνη δεν ασκούσε τον έλεγχο και την εποπτεία του οχήματός της, ώστε να δύναται σε κάθε στιγμή να εκτελέσει τους απαιτούμενους χειρισμούς (άρθρο 19 ΚΟΚ),

    β) επιχείρησε να διενεργήσει παράνομα, αντικανονικά και ανέλεγκτα προσπέραση επί της διακεκομμένης διαχωριστικής γραμμής των λωρίδων κυκλοφορίας, δεν εκινείτο μέσα στα όρια μιας λωρίδας κυκλοφορίας (άρθρο 16 παρ. 3 ΚΟΚ) και γ) εν γένει δεν οδηγούσε με σύνεση και με διαρκώς τεταμένη την προσοχή της, δημιουργώντας έτσι κινδύνους ως προς την κυκλοφορία των οχημάτων και εν γένει των λοιπών χρηστών της οδού (άρθρο 12 ΚΟΚ)».

    Ακόμη, οι αρεοπαγίτες αναφέρουν ότι «η οδική συμπεριφορά της, που αποκλειστικά είχε ως αποτέλεσμα την πρόκληση του τροχαίου ατυχήματος και τον αποτόκων αυτού συνεπειών, του οδηγού του φορτηγού μη βαρυνομένου με συνυπαιτιότητα, αφού αυτός εκινείτο σταθερά εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του και μάλιστα, αναγκαστικά λόγω της πυκνής κυκλοφορίας, με ελαχίστη ταχύτητα».

    Τέλος, στην αρεοπαγιτική απόφαση σημειώνεται ότι το γεγονός ότι η νταλίκα ήταν στην αριστερή αντί της δεξιάς λωρίδας του οδοστρώματος (παράβαση άρθρου 17 του ΚΟΚ) «δεν θεμελιώνει αυτή καθεαυτή υπαιτιότητα του οδηγού αυτής».
    Λίγο μαλακία η απόφαση μπορώ να πω

    link
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #673
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Επειδή μίλησα με φίλο δικηγόρο, ο τίτλος είναι παραπλανητικός, όπως συνήθως. Η απόφαση δεν εννοεί αυτό που καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος. ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, τη βρήκαν υπαίτια λόγω θέσης στο οδόστρωμα, κακού χειρισμού κτλ κτλ κι όχι ότι από δω και πέρα όποιος κάνει διήθηση είναι αυτόματα υπαίτιος.

    Αλλά, πέρα από αυτό, όπως έγραψα, ναι, "τεχνικώς" είναι παράνομη, οπότε αν εμπλακείς σε ατύχημα, δύσκολα θα βγάλεις άκρη, ΑΛΛΑ κανείς ποτέ δε θα σε γράψει ή θα σε σταματήσει γι'αυτό. Η ίδια η τροχαία κάνει τα "στραβά μάτια", γιατί όλοι ξέρουμε ότι διευκολύνει την κυκλοφορία όλων. Δηλαδή ακριβώς αυτό που έγραψα.

    Επίσης, αν δεν έχω καταλάβει λάθος, έχει βγει κοινοτική οδηγία ΕΕ να νομιμοποιήσουμε τη διήθηση μέχρι το 2018.

    EDIT: Η απόφαση είναι σωστή και λογική. Δε γίνεται να καταλογίσεις ευθύνη σε έναν οδηγό που κινείται κανονικά στη λωρίδα του με χαμηλή ταχύτητα. Η τύπισσα ήταν απλά ηλίθια που χτύπησε και έπεσε σε σχεδόν σταματημένα αυτοκίνητα. Και μετά προσπάθησε να βγάλει λεφτά από αυτό. Δεν έχει να κάνει με διήθηση, αλλά ανικανότητα.
    Last edited by BLiTzER; 02-03-2017 at 09:45.
    Life begins at 45°.

  14. #674
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    συμφωνώ στο edit , δεν μπορείς να ζητάς τα ρέστα εκτός αν πετάχτηκε ο άλλος χωρίς φλας χωρίς τίποτα να αλλάξει λωρίδα.
    ΌΜΩΣ είναι θέμα ερμηνείας της απόφασης από το εκάστοτε δικαστήριο οπότε και είναι περίεργη φάση.
    Παράδειγμα δεν λέω γιατί δεν θέλω, αλλά όταν έχεις 2 παραβιάσεις του ΚΟΚ ποια υπερτερεί της άλλης ?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #675
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Κουφάλα Art, μέχρι τον Άρειο Πάγο έφτασες, αλλά δε θα σου περάσει! Η καγκουριά θα νικήσει!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •