Page 44 of 71 FirstFirst ... 34424344454654 ... LastLast
Results 646 to 660 of 1054

Thread: MOTOSAKO

  1. #646
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Νομίζω, μιάς και κανείς άλλος μοτοσυκλετιστής δεν λέει τα αυτονόητα, ότι το όλο θέμα έχει να κάνει με την άγνοια κινδύνου που έχουμε όλοι μας (και δεν βγάζω την ΚΩΛΑΡΑ μου απ'έξω).

    Τρέχουμε με 120/150/ότινάναι, φορόντας το υπεργαμάτο κράνος των 500 λιρών/ευρώ, με τα δερμάτινά μας, και τα κόκαλα, και τα γάντια, και τα crash bars και πιστεύουμε, ότι αν συμβεί κάτι, θα έχουμε είτε τα αντανακλαστικά πιλότου μαχητικού/φόρμουλα 1/ΤΤ να αντιδράσουμε, ή το κράνος των 500 θα μας σώσει, απο μία μετωπική, επειδή κλάταρε το λάστιχο του απέναντι, και βγήκε στο αντίθετο ρεύμα, την στιγμή που εμείς κάναμε προσπέραση σε νταλίκα, και μας έκανε smear στην άκρη του δρόμου ή επειδή εκείνο το περιστέρι αποφάσισε να απογειωθεί την ίδια στιγμή που εσύ περνούσες και να κρατήσει σταθερή πορία και ύψος μέχρι να σε συναντήσει στο φανάρι (τρού στόρυ χόου).

    Δυστυχώς, όλα τα παραπάνω ισχύουν, για όλες τις πλευρές: και για μένα με την μαούνα, και για τον Μπλίτσερ με τη σκοτώστρα και για τον Ονιμπότσο με το σκούτερ(?). Ο μη υπολογίσιμος παράγοντας, που πάντα πιστεύουμε ότι δεν θα συμβεί σε εμάς, γιατί δεν έχουμε πιεί/φοράμε κράνος-γάντια-πανοπλία(Paladin - see what I did there?), και δεν πιστεύουμε - το τονίζω αυτό, δεν πιστεύουμε - ότι θα συμβεί σε εμάς. Μέχρι να μας συμβεί.

    Δεν θέλω να περιαυτολογήσω, έχω αρκετά μεγάλη οδηγική εμπειρία, οδηγούσα δίχρονο στα 15-16 και ανέβηκα σταδιακά, πέρασα απο ευρωπαϊκά και γιαπωνέζικα σε αμερικάνικα. Ταξίδεψα στην Ευρώπη, έκανα τις μαλακίες μου, έκανα τις παρανομίες μου, και μετά χεσμένος κοιτούσα πίσω και έλεγα "βρε παπάρα πώς τη γλύτωσες". Καβαλώ καθημερινά, δεν έχω αυτοκίνητο, με όλους τους καιρούς, χιόνι, πάγο, βροχή, ομίχλη. Και ακόμα τρομάζω. Οδηγώ στην πλέον καμεροκρατούμενη χώρα, όπου ένας τύπος που έκανε επικίνδυνο filtering έφαγε 3 χρόνια με αναστολή τις προάλλες, και πάω τόσο μέσα στα όρια του νόμου που οι γιαγιάδες μου κορνάρουν να με προσπεράσουν. Αλλά, μόνο μία φορά θα μου συμβεί, και φοβάμαι ότι δεν θα φταίω κιόλας.

    Αστάθμητος παράγοντας λέγεται.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #647
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ισχύει αυτό που λες, αλλά ο παράγοντας τύχη παίζει παντού και πάντα. Ο πιο προσεκτικός άνθρωπος του πλανήτη δε μπορεί να τον εξαλείψει. Προτιμώ να γιολάρω λίγο, παρά να πεθάνω χωρίς να έχω ρισκάρει ποτέ. Προφανώς έχω κάνει κι εγώ μαλακίες, έχουν υπάρξει στιγμές που 3 δευτερόλεπτα μετά σκέφτηκα "μαλάκα, ΓΙΑΤΙ; ΔΕΝ έπρεπε να το κάνεις αυτό", αλλά είναι πολύ, πολύ σπάνιες πλέον και σίγουρα καμία από αυτές στο συγκεκριμένο βιντεάκι.

    Βλέπε τον καημένο που πήγε για κατούρημα, απολύτως νόμιμος, σε νομιμότατο χώρο στάθμευσης και όταν βγήκε δεν είχε γυναίκα και παιδί. Ο άλλος απλά καθόταν και τον έλιωσε ένας βράχος. Shit happens. Έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να πεθάνω σε κάθε διασταύρωση που περνάω, γιατί κάποιο ζώο, μεθυσμένο ή ηλίθιο, μπορεί να παραβιάσει το κόκκινο και να με σκοτώσει πριν καν τρομάξω. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν πηγαίνω με 20 ή 120.
    Life begins at 45°.

  3. #648
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    πήγα στην εκθεση το σκ. Είμαι έτοιμος.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #649
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post

    Βλέπε τον καημένο που πήγε για κατούρημα, απολύτως νόμιμος, σε νομιμότατο χώρο στάθμευσης και όταν βγήκε δεν είχε γυναίκα και παιδί.
    Μπορεί και ο τύπος με την πόρσε να σκέφτηκε ότι καλύτερα να γιολάρει παρά να πεθάνει χωρίς να έχει ρισκάρει. Ούτε ο Κρουξ ούτε ο Αρτ είναι μπάτσοι για να σου την πούνε αλλά μη γράφεις κι εσύ τέτοια μωρέ μλκ, τι "shit happens".

  5. #650
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ίσως δεν ήταν το πιο έγκυρο παράδειγμα, αλλά - ελπίζω ότι - καταλαβαίνεις τι λέω. Όταν οδηγείς μοτοσικλέτα, μπορεί να πεθάνεις ανά πάσα στιγμή. Έτσι απλά. Δεν προσπερνώ το γεγονός ότι κι εμείς τον παίζουμε ώρες-ώρες, αλλά συνήθως πληρώνουμε λάθη άλλων.

    Ο τύπος με την πόρσε ήταν πολύ εκτός ορίων του και το πλήρωσε. Δυστυχώς το πλήρωσαν κι άλλοι. Δε χρειάζεται να το αναλύσουμε. Όποιος είδε το βίντεο και κατέχει 5 βασικά πράγματα περί οδήγησης (χωρίς να είναι η οδηγική Λουκά), καταλαβαίνει.

    Μπαϊδεγουέι, πρέπει να το πω. Είναι ΚΑΙ θέμα τύχης, όπως προείπα, αλλά wtf, δε μπορεί να είναι σύμπτωση. Μερικά στατιστικά, λοιπόν, από όλη τη - μικρή - ζωή μου σαν μοτοσικλετιστής:

    * Είχα 4 ατυχήματα με το μηχανάκι. Όλα με υπαιτιότητα άλλου.
    * Στα 3, ευθύνη είχε γυναίκα οδηγός αυτοκινήτου. Στο 4ο πεζός-ποδηλάτης.
    * Είχα 2-3 χαζοπτώσεις, σαν νέοπας, με πολύ μικρές ταχύτητες.
    * ΟΛΑ τα παραπάνω, καμία εξαίρεση, συνέβησαν σε συνθήκες πόλης. Καθημερινή μετακίνηση από-προς δουλειά ή κοντινή βόλτα.
    * Δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ ατύχημα, ούτε καν πτώση σε "πολεμικές" βόλτες. Κανένα. Τίποτα. Μηδέν. Και έχω κάνει πάνω από 10,000 χλμ. στη διαδρομή Αθήνα-Επίδαυρος-Αθήνα, σε πραγματικά γρήγορες βόλτες, με μηχανάκι που η 1η του τερμάτιζε στα 140 km/h. Και μετά είχε άλλες 5.
    Last edited by BLiTzER; 28-02-2017 at 17:18.
    Life begins at 45°.

  6. #651
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Βασικά, καταλαβαίνω πως το λέτε και οι δύο οι απο πάνω (Κόμισσαρ και Μπλίτσερ) απλά, μάλλον δεν είμαι τόσο κυνικός Μπλίτσερ.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  7. #652
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ναι κι εγώ διαβάζοντας τα ποστ μου, μπορώ να καταλάβω γιατί μπορούν εύκολα να παρεξηγηθούν, ειδικά από κάποιον που δεν είναι της ίδιας σχολής.

    Δεν εννοώ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ότι το κυνηγάω, ότι οδηγώ εκτός ορίων, μέχρι κάποια στιγμή να το βρω μπροστά μου. Όχι, λατρεύω τη ζωούλα μου και αν δείτε τον εξοπλισμό μου, θα καταλάβετε πόσο κοστολογώ την ασφάλειά μου. Όχι, εννοώ ότι θα εισάγω στην οδήγησή μου αυτό το +0,01% ρίσκο (δεν είναι παραπάνω), για να λάβω 100% ευχαρίστηση. Δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Είναι δύσκολα τα γραπτά σε τόσο λεπτά θέματα.
    Life begins at 45°.

  8. #653
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Υπάρχουν πολύ, πολύ καλύτεροι και γρηγορότεροι οδηγοί εκεί έξω, αλλά σέβομαι και θαυμάζω αυτό που κάνουν κι εγώ δε μπορώ, αντί να τους κράζω που παραβιάζουν τα τρομερά όρια ταχύτητάς μας.
    wat

  9. #654
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αυτό σήμαινε "σέβομαι τα καλά τιμόνια" αντί "σέβομαι όποιον παραβιάζει τα όρια" που πιθανότατα κατάλαβες.

    Παραιτούμαι, γενικά, από το να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Πάρτε το όπως θέλετε. Τα λέμε στο επόμενο βιντεάκι.
    Last edited by BLiTzER; 28-02-2017 at 19:34.
    Life begins at 45°.

  10. #655
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Τα καλά τιμόνια τα σέβομαι κι εγώ. Νομίζω είπες ψιλοσαφώς ότι "δεν τρέχει και να παραβιάζουν τα όρια".

  11. #656
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Όπως είπα, λεπτή κουβέντα. Άλλοτε τρέχει, άλλοτε δεν τρέχει. Πάντα ανάλογα την ικανότητα του οδηγού, του οχήματος και των συνθηκών. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ΕΝΑΣ οδηγός που οδηγεί πάντα βάσει ορίων.

    Δε γίνονται τέτοιες κουβέντες ηλεκτρονικά. Αν με γνωρίζατε προσωπικά, αν είχαμε πάει μια βόλτα μαζί, θα είχε εντελώς διαφορετική τροπή η κουβέντα. Εδώ, ναι, ακούγομαι (διαβάζομαι) λίγο κάπως. Αλλά δεν υπάρχουν άλλες λέξεις.
    Last edited by BLiTzER; 28-02-2017 at 21:13.
    Life begins at 45°.

  12. #657
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Σόρυ που διακόπτω την ενδιαφέρουσα κουβέντα σας, απλά να πω πως 2 μήνες οδηγός, σήμερα έφαγα την πρώτη μου ΚΑΛΗ τούμπα φρενάροντας απότομα και πέφτοντας κάτω για να μην καρφωθώ στην πόρτα του πουστόγερου που παραβίασε το στοπ (και φυσικά έφυγε χωρίς καν να κοιτάξει γιατί σιγά, δεν έπαθε και τποτα το κωλοάμαξό του. ψόφα αύριο αρχίδι). Ευχαριστώ όσους με είχατε συμβουλέψει τότε που ρώταγα πέρσι, τα λεφτά που έδωσα για κράνος και μπουφάν ήταν η καλύτερη επένδυσή μου και άμα είχα ακούσει και τον πλίτσερ και δεν είχα τσιγκουνευτεί 40 ευρώ για γάντια, τώρα θα πληκτρολογούσα λίγο πιο άνετα, λολ.

    Συνεχίστε.

  13. #658
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Ότι γάντια και να πάρεις, δυστυχώς, δεν γλυτώνεις τα στουμπήγματα και τις μελανιές. Είσαι καλά κατά τ'άλλα? Η μηχανή, έπαθε ζημνιά? Αύριο, να ξέρεις, θα πονάς περισσότερο απο το τράνταγμα. Συμβουλή δοκιμασμένη, ζεστό μπάνιο και πάρε απο απόψε ένα μεσουλίντ (ή αν δεν παίρνεις δυνατά παυσίπονα κρατήσου μέχρι αύριο για κάνα διπλό ντεπόν) και άραξε.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  14. #659
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Περαστικά και πάντα όρθιος. Είναι αλήθεια ότι το χτύπημα δεν το γλιτώνεις ούτε με τον ακριβότερο εξοπλισμό. Αλλά ο καλός εξοπλισμός θα σε γλιτώσει από τα εγκαύματα τριβής, έως και 100% και σίγουρα θα απαλύνει οτιδήποτε άλλο.

    Κι εγώ στα πρώτα μου βήματα έμαθα διαβάζοντας άρθρα και φόρα περί εξοπλισμού και είχα πολύ σωστή παιδεία από την αρχή, χωρίς να έχω κανέναν να μου δείξει, οπότε χαίρομαι αν έστω και ένας μάθει 2 πράγματα από μένα.

    Να προσέχεις και να σκεφτείς τι ίσως έκανες λάθος.

    Επίσης, να ξέρεις, ότι μπορείς να κυνηγήσεις άνετα κάποιον για ατύχημα και εγκατάλειψη, ακόμα κι αν δεν τον ακούμπησες ποτέ.
    Life begins at 45°.

  15. #660
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Ναι πέρα από το αποκαρδιωτικό θέαμα σε γόνατα-παλάμες,τη γλίτωσα με επιφανειακά τραύματα (κι ενα παντελόνι λιγότερο λολ). Το μηχανάκι δεν έπαθε κάτι σοβαρό, δλδ μετά το οδήγησα μέχρι το σπίτι αλλά θα το πάω στο μάστορα μπας κι έχει στραβώσει κάνα τιμόνι ξερωγώ.

    edit.
    @ blitzer, όλα μου τα τραύματα είναι (ευτυχώς μόνο) τραύματα τριβής, και τα εκατόντόσα ευρώ του μπουφάν με γλίτωσαν από μερικά ακόμα στους αγκώνες/ώμους. Αν είχα και τα γάντια, θα είχα γλιτώσει και την αντιαισθητική πληγή που κοσμεί αυτή τη στιγμή τη γροθιά μου. Προφανώς δεν περιμένω να με σώσουν από κάποιο κάταγμα, ναι.
    Οπότε επόμενη αγορά γαντάκια λοιπόν.

    Να'στε όλοι καλά παιδιά.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •