Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 217

Thread: Laptop, To

  1. #31
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Τα Μαcs έχουν πολύ πιο παραγωγικό περιβάλλον εργασίας και γλυτώνεις όλο τον εκνευρισμό που προκαλούν τα Windows με τα κολλήματα τους.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #32
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Σιγά τα κολλήματα των windows, δε ζούμε πια στην εποχή των millenium. Όσο δεν κάνεις μαλακίες και κρατάς ένα καθαρό σύστημα μια χαρά σταθερό λειτουργικό είναι. Έχω χτυπήσει uptime 25+ ημερών σε xp και στα 7 τώρα αν δεν ήθελε reboots μετά από updates θα είχα χτυπήσει πάνω από μήνα uptime επίσης. Και δεν είναι ακριβώς απλή η χρήση που κάνω, αφού το install/uninstall πραγμάτων γίνεται σε σχεδόν καθημερινή βάση.

    Δηλαδή αν είναι να τα σκάσεις για mac, πάρε ένα dell πχ(ή κάποια άλλη αξιόπιστη ράτσα), δώστου πάνω κανάν SSD και θα έχει ένα μηχάνημα με πολύ καλύτερες αποδόσεις από οποιοδήποτε mac στα ίδια φράγκα.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  3. #33
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Τα τελευταία νέα από το στρατόπεδο της Apple, αναφέρονται στην άρνηση της εταιρείας να επισκευάσει υπολογιστές που φέρουν σημάδια καπνού από τσιγάρο.

    Σύμφωνα με το consumerist.com, δύο κάτοχοι Mac έχασαν τη δυνατότητα επισκευής του υπολογιστή τους, επειδή οι τεχνικοί ανακάλυψαν ότι ο υπολογιστής χρησιμοποιήθηκε σε σπίτι όπου υπήρχε ένας τουλάχιστον καπνιστής, διότι περιείχε ίχνη καπνού.

    Η νικοτίνη περιέχεται μέσα στη λίστα των υψηλά επικίνδυνων χημικών ουσιών και η apple δεν απαιτεί από τους υπαλλήλους της να επισκευάσουν οτιδήποτε που μπορεί να αποβεί επικίνδυνο για την υγεία τους.

    Το ότι το κάπνισμα είναι πολύ επικίνδυνο για την υγεία είναι κάτι το προφανές εώς τώρα. Κάτι όμως που δεν ήταν προφανές, είναι ότι το κάπνισμα είναι επιβλαβές και για τα Mac σας.


    http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=345278

    πουστάρες

  4. #34
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    τοσο καπνο που εχει φαει το δικο μου τοσο καιρο λεω να το πεταξω απο το παραθυρο τοτε.

    ενας φιλος πλακα πλακα το μακ του τα επαιξε αγρια, το ανοιξε απο μεσα καθαρισε ολη τη σκονη και μαλακια που ειχε μεσα και εγινε σαν καινουριο. :S

    (ναι καπνιζει πολυ μεσα σε ενα κολοδωματιο χωρις καν παραθυρα.)
    υπομονή

  5. #35
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Σιγά τα κολλήματα των windows, δε ζούμε πια στην εποχή των millenium.
    ΚΙΟΥ-ΕΦ-ΤΙ

    από τα 2000 και μετά εγώ πάντως είμαι μπερκέτης...
    ΝΤ4 πάντως δεν αναφέρω λόγο περιορισμού σε αυτά που έκανες.

    Αν και στα οικιακά είμαι λίνουξ χρήστης σινς πολύ παλιά , το βασικό πρόβλημα που συναντούσα στα windows ήταν κατά κύριο λόγω σε θέματα security, και κακών drivers.

    Και όπως συνεχίζω να λέω , δεν υπάρχουν κακά λειτουργικά , αλλά κακοί admins (και developers )
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  6. #36
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    αλλά κακοί admins (και developers )
    Για το development έχει ευθύνη και ο κατασκευαστής του λειτουργικού. Παραδείγματος χάριν, τα Windows ποτέ δεν είχαν σωστά Human Interface Guidelines και ο κάθε developer κάνει τα δικά του (συν τις κακές συνήθειες, όπως ο κατάλογος στο Start Menu ανά εταιρία αντί ανά εφαρμογή, που είναι εντελώς αντιπαραγωγικό). Επίσης το Windows API sucks big ballz. Ακόμα και μετά την σημαντική βελτίωση που είχε στο .NET framework, έχει τόσες βλακείες που σου σπάνε τα νεύρα και οδηγούν σε κακό προγραμματισμό (π.χ. συναρτήσεις που είναι 32-bit ακόμη και σε 64-bit περιβάλλον, χωρίς να αναφέρεται στο documentation, κλπ).

    Σε αντιπαράθεση, οι εφαρμογές για Mac έχουν μία ομοιομορφία στο γραφικό περιβάλλον τους, η οποία πέρα από τα σαφή HIG ενισχύεται και από τα development tools της Apple. Το δε Cocoa framework είναι πολύ πιο εύχρηστο, πολύ καλά documented και τα πράγματα δουλεύουν όπως περιμένεις.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #37
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Κοιτάξτε, εγώ από αυτά δεν γνωρίζω γιατί είμαι τσοπάνης. Το λαπτοπ δηλαδή γι'αυτό το θέλω, να κάνω κάτι όταν βοσκάω τα πρόβατα, πείτε μου όμως περισσότερα αν θέλετε για τα mac και αν είναι τόσο δύσχρηστα όσο τα παρουσιάζει ο μπιζάριος (προσαρμόζομαι εύκολα γενικά σε καινούριο περιβάλλον). Θέλω να είναι κάτι που θα κρατήσει καιρό, να μην μου σπάει τον πούτσο με ιούς και να μην χρειάστει να κατεβάσω κανα μαλακισμένο antivirus από το ίντερνετ. Αυτό το πρόβλημα με τα antivirus το 'χω χρόνια τώρα, ή θα ήμουν με ιούς ή με av που δεν έκαναν τίποτα ή τα τελευταία 2 χρόνια πληρωμένο kaspersky κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    http://www.e-laptops.gr/

    ο ποιο φτηνός στην Ελλάδα. (για μακ λέμε ε!)
    Αυτό το κοιτούσα χτες, ένα μοντέλο που έβλεπα είχε γύρω στα 100 ευρώ διαφορά με το ψωρο-eshop.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  8. #38
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    ρε μαλακα δεν ειπα οτι ειναι δυσχρηστα. εγω μακ εχω απο το λυκειο λεμε. απλα ειναι διαφορετικα απο τα windows. αν πιστευεις οτι δε θα σπασουν τα νευρα σου με καποια βασικα πραματα που γινονται διαφορετικα απο τον τροπο που εμαθες τοτε παρτο. θα σου φερω και software να εχεις.
    υπομονή

  9. #39
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Κοιτάξτε, εγώ από αυτά δεν γνωρίζω γιατί είμαι τσοπάνης. Το λαπτοπ δηλαδή γι'αυτό το θέλω, να κάνω κάτι όταν βοσκάω τα πρόβατα, πείτε μου όμως περισσότερα αν θέλετε για τα mac και αν είναι τόσο δύσχρηστα όσο τα παρουσιάζει ο μπιζάριος (προσαρμόζομαι εύκολα γενικά σε καινούριο περιβάλλον). Θέλω να είναι κάτι που θα κρατήσει καιρό, να μην μου σπάει τον πούτσο με ιούς και να μην χρειάστει να κατεβάσω κανα μαλακισμένο antivirus από το ίντερνετ. Αυτό το πρόβλημα με τα antivirus το 'χω χρόνια τώρα, ή θα ήμουν με ιούς ή με av που δεν έκαναν τίποτα ή τα τελευταία 2 χρόνια πληρωμένο kaspersky κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο!
    Το Mac OS X, κατά την γνώμη μου, είναι πιο εύκολο στην εκμάθηση από κάποιον που δεν έχει ιδέα από υπολογιστές. Για τους PC users, απλώς υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής καθώς έχει αρκετές διαφορετικές συνήθειες.

    Ιοί δεν υπάρχουν και προφανώς δεν χρειάζεσαι anti-virus. Το πολύ-πολύ θα βάλεις ένα firewall (είτε θα χρησιμοποιήσεις αυτό που περιλαμβάνει, είτε το Little Snitch).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #40
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Εγώ δε θα σου πρότεινα να σκάσεις χιλιάρικο για μακ μόνο και μόνο για να μπαίνεις irc και να ακούς μουσική όταν θα βόσκεις τα πρόβατα. Ενδέχεται οι συνάδελφοι βοσκοί να εντυπωσιαστούν από την εμφάνιση και τα χρωματάκια του, κατά βάθος όμως θα σε λένε κραγμένη αδερφή και τα λεφτά σου τόπο δεν θα πιάσουν.
    Ένα τέτοιο Dell με ένα λινουξάκι ή win7 θα σε καλύψει. Κι αν είσαι μερακλής σαν τον ρούθλεςς του βάζεις SSD κι ένα στίκερ "τουρμπίσιος".

  11. #41
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    cloud θέλω πολύ να ακούσω τη συμβουλή σου, η οποία κοστίζει και τα μισά, όμως επειδή εγώ δεν είμαι κομπιουτεράκιας σαν κι εσένα, μπορείς να μου εγγυηθείς ότι δεν θα 'χω προβλήματα και πρηξοπουτσιές; Αλλιώς σου δίνω τον λόγο μου πως με το παραμικρό που θα προκύπτει θα σου γεμίζω το inbox με pms, ίσως σε κάνω και add στο μσν για περισσότερο πρήξιμο.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #42
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    καλα μην νομιζεις οτι τα μακ δεν εχουν προβληματα και ηρεμησαμε...
    υπομονή

  13. #43
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    cloud θέλω πολύ να ακούσω τη συμβουλή σου, η οποία κοστίζει και τα μισά, όμως επειδή εγώ δεν είμαι κομπιουτεράκιας σαν κι εσένα, μπορείς να μου εγγυηθείς ότι δεν θα 'χω προβλήματα και πρηξοπουτσιές; Αλλιώς σου δίνω τον λόγο μου πως με το παραμικρό που θα προκύπτει θα σου γεμίζω το inbox με pms, ίσως σε κάνω και add στο μσν για περισσότερο πρήξιμο.
    Καλά με λίνουξ όλο και κάτι μπορεί να έχεις, αλλά με win7 δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα που θα μπορούσε να προκύψει εκεί αλλά όχι στο μακ. Δε ξέρω και τι χρήστης είσαι όμως, όταν λες για subscription kaspersky τρομάζω λίγο!

  14. #44
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Χαχαχαχ, ρε αφού κάτι nods32 και μία άλλη μαλακία που 'χα παλιότερα δεν έκαναν δουλειά. Κι επειδή δεν τα πολυκαταλαβαίνω κιόλας αυτά τα antivirus ή θα τ' άφηνα το πισί στη μοίρα του (πράγμα αδύνατο) ή θα τα έσκαγα. Έτσι κι αλλιώς το πήρα πριν 2 χρόνια, και μου είχαν περάσει (επειδή ήταν φίλος ο τύπος στην εταιρεία) τσάμπα αυθεντικό το kaspersky. Ε το δοκίμαστα τον πρώτο χρόνο, τα είδα όλα τέλεια, είπα να το ξαναδοκιμάσω και τον δεύτερο!
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  15. #45
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Οκ τότε αφού είσαι γενικά ικανοποιημένος με το kaspersky τι άλλα προβλήματα σε κάνουν να σκέφτεσαι το μακ;

Similar Threads

  1. Laptop λοιπόν.
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 38
    Last Post: 02-07-2009, 16:02
  2. Syndesi laptop me TV
    By morgana in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 29-05-2006, 22:14
  3. CPU gia laptop
    By morgana in forum PC & Games
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2006, 22:51
  4. laptop
    By Lethargica in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 29-09-2005, 05:54
  5. ti laptop na paro?
    By katwrimos in forum PC & Games
    Replies: 13
    Last Post: 14-07-2004, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •