Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49

Thread: Zelda talk

  1. #1
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Zelda talk

    Λοιπόν. Γύρισα στο σπίτι και τελικά με περίμενε ακόμα ένας τίτλος μαζί με το αρκαμ ασάιλουμ. Το πορτ του twilight princess για το γουι. Η αλλιώς :

    http://www.youtube.com/watch?v=QLXrF...13156E&index=1

    εχμ...
    Ενώ λοιπόν έπαιξα ένα διωράκι το αρκαμ και μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα, η στεναχώρια μου που δεν παίζει να μεταφέρνω εξμποξ στις σέρρες αλλά το γουιιιι με διευκολύνει, με έκανε να το αφήσω λιγάκι στην άκρη και να δώσω χρόνο σε παιχνίδι που μπορώ να παίξω χωρίς διακοπές μεσοβδόμαδα. Για τον νυχτερίδα μάλλον θα πρέπει να πέσει σε περίπτωση που είμαι θεσσαλονίκη με μπόλικο χρόνο για κ(λ)άψιμο. Οπότε καλό 2010.

    Τέσπα για να επανέλθω στο θέμα μας, το τελευταίο ζέλντα που καταπιάστηκα σοβαρά (και δεν ήταν σε handheld) ήταν το ματζόρας μασκ και θυμάμαι άργησα κιόλας αφου δεν είχα ποτέ μου N64 και με έσωσε το project 64.

    Τέσπα για να μην σας πολυπρήζω το τγουαλαιτ ξεσκίζει ότι actionoeides προσπάθησε να γίνει ατμοσφαιρικό και αρτιστικό τα 5 τουλάχιστον τελευταία χρόνια (είναι παιχνίδι του 2006 για να μην ξεχνιόμαστε). Εχω παίξει ένα πενταωράκι περίπου και είμαι ακόμα στην αρχή (ενώ στην πλειοψηφία των σχετικών τίτλων θα έπρεπε να είμαι στα τελειώματα) και κάθε λεπτό ένιωθα πως ο μιγιαμότο έχυσε και έφτιαξε ένα παιχνίδι.
    Είναι κοντά στο οκαρίνα εντωμεταξύ. Δεν έχω ψαχτεί με τιμελινε (αν υπάρχει) αλλά του φέρνει στα ολα του. Πόσο πιο μεγάλο πλας να έχει ένα παιχνίδι δλδ.

    βγαίνει και νέο, με αυτό δεν θα αργήσω.

    βλέπω πως έχω κάνει θρεντ για μετροιντ και ζέλντα. Αν αρχίσω και για κίρμπυ ξέρω γω θα αναγκαστώ να κάνω θεραπεία με σέγκα ντραιβ για πέντε μήνες παρακαλώ σταματήστε με


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #2
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Oκ, τα βασικά πρώτα, μιλάμε για την καλύτερη σειρά παιχνιδιών που έχει υπάρξει, period. Αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά πρέπει να αρχίζουν να το αλλάζουν λίγο. Τόσο στη σχεδιαστική λογική του exploration-dungeon-exploration-dungeon κ.ο.κ, όσο και στη σεναριακή λογική, ακόμα και σε ασήμαντα πράγματα όπως πχ τα voice overs. Προφανώς κατανοώ ότι μιλάμε για συστατικά στοιχεία που είναι χαρακτηριστικά της σειράς, αλλά από ένα σημείο και πέρα καταντάει επαναλαμβανόμενο. Kαι αν θες να επεκταθούμε λίγο, δεν νομίζω πια ότι το να έχει κάθε zelda game τον καλό λινκ, τον κακό ganondorf που κλέβει ορ σθ την zelda και το master sword σαν όπλο είναι πια και τα κύρια στοιχεία που ξεχωρίζουν ένα zelda game. Προφανώς δεν λέω να το κάνουν υπερσκοτεινό game, αλλά κάποιες γενναίες αλλαγές χρειάζονται, αν και κρίνωντας από την πολιτική της nintendo το τελευταίο διάστημα είναι σίγουρο ότι δεν θα γίνουν.
    Αυτά τα λέω με αφορμή το Twilight Princess που είπες, το οπόιο προς θεού, δεν είναι κακό game , απλά είναι η αποθέωση όσων λέω, δηλαδή ένα zelda game με τα καλύτερα γραφικά που γινόταν και κατά τα άλλα τα κλασσικά zelda patterns, γι αυτό και για μένα είναι ίσως το χειρότερο μη-handheld zelda από εποχές n64 και πέρα (αναλογικά πάντα εννοείται και χωρίς να έχω τσεκάρει έκδοση wii).
    Ένα twilight princess, το οποίο ήταν να μην βγει αρχικά, αλλά ο Miyamoto αναγκάστηκε να το βγάλει. Ήταν λίγο μετά την κυκλοφορία του gamecube νομίζω, e3, και όλοι περίμεναν το φωτορεαλιστικό zelda που θα ΧΩΝΕΙ ΤΗ ΓΗ, τελικά είδαν το wind waker και σαν κλασσικοί βλάκες ξενέρωσαν και άρχισαν τη μουρμούρα. Δεν λέω ότι το wind waker είχε ιδιαίτερους gameplay μηχανισμούς, ίσα ίσα, απλά ήταν τόσο όμορφο που πραγματικά παρέβλεπες σχεδόν τα πάντα.
    Ωραία videos κλπ για τα zelda που έχουν βγει είναι τα retrospectives του gametrailers.
    Για timeline: http://www.zeldauniverse.net/timeline-theory/

    Btw τώρα χρειαζόμαστε και ένα Halo thread ε Παίζει να το ανοίξω ενόψει odst

  3. #3

  4. #4
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    To θέμα είναι πως ο Miyamoto το ήθελε κυρίως στο Wii που οκ αν δεν το έχεις παίξει τότε χάνεις μιας και έχει τα γνωστά κόλπα με το τόξο κτλ. Παίζοντας το στο GC ουσιαστικά το έκανες να χάσει τα unique στοιχεία του που το κάνουν Το Βήμα Μπροστά.

    Ανιγουέι είναι το καλύτερο μαζί με το Ocarina Of Time (το Windwaker ήταν απλά μια καλή παρένθεση) και το Link's Awakening*. Επίσης το επόμενο δε θα διαφέρει υπερβολικά πολύ από το Twilight.

    Halo thread λέει ο νέος..



    *: έτσι για το
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #5
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ασφδσαφασδφδασδ ΛΙΝΚ ΤΟΥ ΔΕ ΠΑΣΤ ΡΕ

  6. #6
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    εννοείται, και Ocarina of Time/Majora's Mask.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  7. #7
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Ε για όσους έπαιξαν το OoT την εποχή που βγήκε υποθέτω θα ήταν πρωτόγνωρο. Εγώ δυστυχώς το έπαιξα αρκετό καιρό μετά οπότε είμαι με Phantom.

  8. #8
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    πάω να ξεθάψω το γκεημκιουμπ για να βάλω το windwaker.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  9. #9
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    To OoT όχι απλά το παίξαμε όταν βγήκε, το περιμέναμε κιόλας από όταν ανακοινώθηκε Το έχω εδώ δίπλα στην χρυσή έκδοση με χρυσό box / cartridge

    To link to the past είναι η προφανής απάντηση απλά για εμένα το Links Awakening πήγαινε το concept παραπέρα + ότι στο SNES υπήρχαν τα Seiken Densetsu που νικούσαν το Zelda άνετα.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #10
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    που ήταν RPG ρε κρετίνε!

  11. #11
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Για ποιο λες εσύ, γιατί όλα ήταν RPG.

    edit: A, θεωρείς action-adventure το Link to the past. Μάλιστα.
    Last edited by SpiritCrusher; 20-09-2009 at 19:08.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  12. #12
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    ρε σόρρυ για το οφ τόπικ αξίζει το γουί? (για 250 ευρώ?)

    γαμούνε τα ζέλντα το λινξ αγουέηκενινγκ με σημάδεψε σαν παιδάκι στο game boy.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  13. #13
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Έχε υπόψη ότι είναι κοντά πέντε χρονών κονσόλα ε. Μπορεί να σου κάτσουν άσχημα τα γραφικά π.χ. αναλογικά μ' αυτό που περιμένεις όταν αγοράζεις κάτι καινούριο.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  14. #14
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    πες μου ότι απαντάς στον ασχημούλη να αρχίσω να κόβω σιγά σιγά αυτό το σέξιον...

  15. #15
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    μαλάκα μου τι εννοείς?
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Similar Threads

  1. MMORPG talk
    By Phoebus in forum PC & Games
    Replies: 509
    Last Post: 09-06-2016, 15:17
  2. Talk with God
    By Angelcurse in forum General Discussion
    Replies: 43
    Last Post: 28-04-2007, 05:54
  3. Talk about weird and sick...
    By Deggial in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 7
    Last Post: 17-04-2005, 09:15
  4. GODSMACK Talk About Touring With METALLICA
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 23-04-2004, 12:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •