η κοινή άποψη είναι να μη ρίχνουμε μπαν. τραβήχθηκε μια κόκκινη γραμμή στους δηλωμένα ανοιχτά φασίστες κυρίως για να μην μπαίνουν ελεύθερα και κατασκοπεύουν άτομα και καταστάσεις (κ ο νοών νοείτω). αυτό δε σημαίνει ότι δεν παίζει να είναι ήδη κάποιος γραμμένος κ να συλλέγει πληροφορίες, αλλά τελοσπάντων κάνουμε ό,τι μπορούμε.

η προσωπική μου άποψη είναι ότι η ανθρωπότητα δεν έχει καμία ελπίδα πια. και το κακό είναι ότι η ελπίδα έχει χαθεί, όχι γιατί υπάρχουν φασίστες ή χειροκροτητές ή νοικοκυραίοι. αυτοί αποτελούν εύκολα αναγνωρίσιμες ομάδες που μπορούμε να αποφεύγουμε ή να απομονώνουμε. η ελπίδα για 'μενα χάθηκε όταν υπάρχει τόση υποκρισία η οποία προέρχεται "εκ των έσω". δε θέλω να επεκταθώ γιατί θα πω πράγματα που πολλοί ίσως ταυτιστούν και δε θέλω να νομίζουν ότι φωτογραφίζω κόσμο ή προσπαθώ να προσβάλω κάποιον. είναι πράγματα που τα έχω δει και τα βλέπω καθημερινά σε χώρους που θέλουν να ονομάζονται "προοδευτικοί" ή ακόμη και "ελευθεριακοί". guess what όμως. το ηθικό πλεονέκτημα μιας ιδεολογίας, δε δίνει αυτόματα ηθικό πλεονέκτημα σε αυτόν που θεωρεί ότι την ακολουθεί, ούτε ξεπλένει αυτόματα επιλεκτικές συμπεριφορές. προσωπικά, δεν μπορώ να βλέπω "ιερές αγελάδες" και "τοτέμ" και δεν αντέχω την παντελή έλειψη αυτοκριτικής. ας κοιτάξουμε την καμπούρα μας πρώτα... έτσι για αλλαγή.

(και δε βγάζω την ουρά μου απέξω όλων αυτών)