View Poll Results: ?

Voters
113. You may not vote on this poll
  • ΠΑΣΟΚ

    8 7.08%
  • ΝΔ

    8 7.08%
  • ΚΚΕ

    10 8.85%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    12 10.62%
  • ΛΑΟΣ

    5 4.42%
  • Οικολόγοι

    6 5.31%
  • Άλλο

    14 12.39%
  • Άκυρο

    13 11.50%
  • Λευκό

    1 0.88%
  • ΔΓ / ΔΑ

    5 4.42%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    12 10.62%
  • Αποχή

    19 16.81%
Page 19 of 78 FirstFirst ... 917181920212969 ... LastLast
Results 271 to 285 of 1167

Thread: Εκλογές 2009;

  1. #271
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    να κάνω και γω δυο ερωτήσεις αν επιτρέπεται. πως χτυπάς τον καπιταλισμό στην ολότητα του; και αν υπάρχει κάποιο υπαρκτό σχέδιο πως δουλεύει αυτό στην ελλάδα του 2010 ή και του 2020 αν θέλεις.

    επίσης δεν ξέρω τι αριστερός πόλος υπήρξε ώστε να υποστηρίξει ο σύριζα; τα εξωκοινοβουλευτικά κόμματα; το κκε; οι οικολόγοι (χαχ); και αν τους υποστήριξε πως ακριβώς το έκανε πέρα από κάποιες δηλώσεις περί ενότητας στην αριστερά κτλ. επίσης πότε υποστήριξε τις θέσεις πασοκ τόσο φανατικά. εδώ θυμάμαι μόλις έβγαιναν τα 18άρια (που περί πούτσας, δημοσκόπηση ήταν, ποτέ δεν πήρε σε εκλογικό αποτέλεσμα τέτοια νούμερα) έβλεπα το πασοκ να γλύφεται και τον σύριζα να μην πολυγοητεύεται. τώρα αν παίζουν παιχνίδια πίσω απ'΄την πλάτη ανοίξτε μας λίγο τα μάτια γιατί είμαστε στην απολίτικη μάζα. σορρυ (δεν ειρωνεύομαι ε)


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #272
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    @dragonlord:

    1) ανακρίβεια ξεανακρίβεια, για αυτό πάει για διάσπαση ο συριζα, εκτός αν πιστεύεις ότι το επίδικο είναι αν γράφει καλύτερα στο γυαλί ο αλαβάνος ή ο τσίπρας. Ναι, μόνο η ανανεωτική πτέρυγα του ΣΥΝ, μιλάει ξεκάθαρα για συνεργασίες και διάλυση του συριζα αλλά από ότι φένεται επηρεάζει αρκετά καταστάσεις.

    2) Υπάρχουν 2 λόγικες για τις μετωπικές συνεργασίες, η μια είναι να πας να γίνεις αφισοκολλητής του συνασπισμού μπας και σε παίξουν λίγο τα κανάλια και η άλλη, είναι να κάνεις μεν ανοίγματα και μέτωπα αλλά έχοντας στο μυαλό σου πάντα τον στρατηγικό σου στόχο, τον 3ο πόλο της επαναστατικής αριστεράς. Που δεν έχει καμία σχέση με τον συνασπισμό και τους Κύρκους του, τι να κάνουμε τώρα.
    Last edited by Shadowking; 08-09-2009 at 14:05.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  3. #273

    Default

    1) Δεν είναι απαραίτητο να πάει για διάσπαση ο σύριζα, μπορεί να πηγαίνει ο συν. Ένας από τους δύο λογικά θα διασπαστεί, δεν πολυπαλεύεται, στο σύριζα είναι επιτακτική ανάγκη πλέον η εξέλιξη σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο, οι ανανεωτικοί δεν το θέλουν με τίποτα (γι'αυτό και έστελναν κόσμο να ψηφίσει ΟΠ στις ευρωεκλογές, για να βγαίνουν μετά και να λένε για τέλμα σύριζα), κάποιος από τους δύο θα νικήσει. Αν νικήσουν οι ανανεωτικοί, μαζί σου, κι εγώ μάλλον ανταρσύα θα το ρίχνω, αλλά δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα. Αν στο συν ήθελε η πλειοψηφία να τελειώνει με το σύριζα τώρα ήταν η ιδανική συγκυρία, κι όμως τον στήριξαν παρά τις απειλές των ανανεωτών ότι "απειλείται η ενότητα του κόμματος". Σήμερα συνεδριάζουν btw, αλλά από ό,τι φαίνεται πάλι δε θα μας κάνουν τη χάρη, είναι και η περιουσία του κόμματος στη μέση, πάλι προβοκατόρικο ρόλο θα παίξουν (ξεκίνησαν από χτες οι δηλώσεις). Τέσπα, δε νομίζω ότι και στο συνασπισμό θα τους ανεχτούν πολύ ακόμα, απλά δε θέλουν να αρχίσουν διαγραφές και να τους λένε σταλίνες. Που εν μέρει τους τιμά βασικά.

    2) Καλά, τώρα μιλάει ο οπαδισμός μέσα σου, η μία επιλογή είναι να γίνεις αφισοκολλητής του σύριζα με, φυσικά, μοναδικό στόχο να σε παίξουν τα κανάλια και η άλλη να σταθείς περήφανα απέναντι στον καπιταλισμό δείχνοντάς του το παγωμένο καυλί του αριστερέιτορ με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ. ΟΚ!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #274

    Default

    Dikio exei o apopanw. Ουσιαστικά η διαχωριστική γραμμή δεν είναι το ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ αλλά το ΑΠ/όλοι οι υπόλοιποι. Και ούτως ή άλλως, το αριστερό ρεύμα που ορίζει εν πολλοίς και την οργανωμένη νεολαία, έχει περισσότερη συνάφεια με τους άλλους παρά με τους ανανεωτικούς. Όσο η ισορροπία ήταν 50/50, δεν υπήρχε πρόβλημα, τώρα όμως που στα πλαίσια του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού το αριστερό ρεύμα έλυνε και έδενε, με τους ανανεωτικούς να αντιστέκονται με κάθε θεσμικό μέσο, η ισορροπία έχει ανατραπεί. Και τελικά ο συν είναι αυτός που αδυνατεί να βγάλει θέσεις που εκφράζουνε τη βάση του. Όχι ο σύριζα. Αυτό φάνηκε και με την ανατροπή στην ποσδεπ.

    Από την άλλη, δεν είναι αλήθεια ότι οι ΑΠ έστελνε κόσμο στους ΟΠ. Το ποσοστό τους οι ΟΠ το πήρανε κυρίως από τα μεγάλα κόμματα (σε ποσοστό περίπου 70%). Και μην κάνετε το λάθος να αντιμετωπίζετε τους οικολόγους σαν αριστερό σχηματισμό, εκφράζουν όλο το πολιτικό φάσμα, από μπαχαλιάρηδες αναρχοπριμιτιβοαναρχικούς μέχρι ελληνοδωδεκαθειστές απόστρατους.

    ΕΝΤΙΤ: Επίσης να σημειώσω ότι σε περίπτωση αποκόλλησης της πτέρυγας από τον συν, βλέπω χαλαρά ευρύτερη συνεργασία αντικαπιταλιστικής αντίανανεωτικής αντιδραστικής αντιαριστεράς, με αντιανταρσύα και αντισύριζα.
    Last edited by Mpampis Mpakalis; 08-09-2009 at 15:18.

  5. #275
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    δεν μιλάει ο οπαδισμός, την τύχη μου μέσα, η πολιτική μου αντίληψη και η πολιτική μου ταυτότητα μιλάει.

    Τελοσπαντων, θα σου πω μια ωραία ιστορία για το μακρινό '89, τότε που όλη η αριστερά ήταν ενωμένη (ενιαίος ΣΥΝ, με ΚΚΕ μέσα). Ήταν τόσο ενωμένη, που χώραγε και τον τζανετάκη μέσα, και την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ αργότερα. Αμέ!
    Η συνέχεια, εδώ... ->

    http://www.narnet.gr/index.php?optio...=231&Itemid=69

    Γενικά, αυτό γίνεται όταν η ενότητα, είναι "ενότητα", χωρίς θέσεις, χωρίς πρόγραμμα, χωρίς πραγματική συνέχεια μεταξύ των... ενωμένων.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  6. #276
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Καλά ρε κατακαημένε mhazowking, τι κάθεσαι σαν πωλητής μεταχειρισμένων αμαξιών στο αηντάχο και πουλάς ανταρσυα; και συ ρε dragonlord σοβαρά τον ρωτάς ή απλά σ' αρέσει να τον βλέπεις να ιδρώνει και να ξειδρώνει και να τυραννιέται; φάση 'δεν έχω πειστεί ακόμα, πείτε μου κ' άλλα'. ρίχτο σύριζα το ρημάδι, μια ψήφος είναι, δεν παίζει και ρόλο! ή ρίχτο οικολόγους τώρα που γυρίζει!
    After the Triumph of Your Birth.

  7. #277
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    μπορεί να ψαρώσει κάνας άσχετος και να το χώσει κατά τύχη.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  8. #278
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Quote Originally Posted by Mpampis Mpakalis View Post
    Quote Originally Posted by Boris-san View Post
    Χεσε μας και συ ρε παπαρα.Ειναι πραγματικα ηλιθιο προς ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ για οτιδηποτε λεει να τον αποκρουεις λεγοντας του οτι εσυ ρε μαλακα ψηφιζεις αυτο πηγαινε με αυτους τους μαλακες και αντε γαμησου.Αμα εχεις πολιτικα επιχειρηματα ουσιας πες τα.
    Ποπο ο πολιτικός λόγος του κουκουε στοχεύει πολύ ψηλά. Μετά από τέτοια διαλεκτική, τρίζουνε τα κόκαλα του μαρξ. Αγόρι μου, αν είσαι ακαλιέργητο φασιστάκι, τουλάχιστο παραδέξου το. Και πραγματικά, αμα έχεις πολιτικά επιχειρήματα ουσίας πές τα, γιατί ψελίζοντας δεν γίνεται κουβέντα.
    Πρωτον τι το αντιδιαλεκτικο υπαρχει στο οτι εφοσον πιστευεις οτι εχεις πολιτικη ανωτεροτητα δεν υπαρχει λογος να επιτιθεσαι προσωπικα?Οχι εξηγησε μου ω εσυ μεγαλε γνωστη του μαρξ που τριζουν και τα κοκκαλα του.Πιανει ο καθε καθυστερημενος τον Καρολο στο στομα του και αρχιζουνε οι πιπες απανωτες απο ολους εσας τους πολυδιαβασμενους και γαματους .Ολοι ιδεαλιστες σαν του λογου σου ειστε.Και φιλος το τι εχω διαβασει και κατα ποσο εχω καλλιεργηθει ειναι προσωπικο μου ζητημα και δεν χρειαζομαι να επιδειξω τιποτα.Εγω δε χρειαζεται να πω τιποτα μεσα στο ΕΡ.Να τα πω σε ποιον για να πεισω ποιον δηλαδη?Εγω ξερω οτι το ΚΚΕ αποδεικνυει τι ειναι καθημερινα με τη δραση του,δραση στην οποια εντασσομαι και εγω,καθως και με τη θεωρια του.Και δεν καταλαβα απο που προεκυψε ο χαρακτηρισμος φασιστακι απο τα λεγομενα σου
    Εκτος αν εχεις ανωτερο εγγεφαλο και μπορεις και βλεπεις μεσα στον ψυχισμο μου.
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  9. #279

    Default

    Quote Originally Posted by Boris-san View Post
    Quote Originally Posted by Mpampis Mpakalis View Post
    Quote Originally Posted by Boris-san View Post
    Χεσε μας και συ ρε παπαρα.Ειναι πραγματικα ηλιθιο προς ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ για οτιδηποτε λεει να τον αποκρουεις λεγοντας του οτι εσυ ρε μαλακα ψηφιζεις αυτο πηγαινε με αυτους τους μαλακες και αντε γαμησου.Αμα εχεις πολιτικα επιχειρηματα ουσιας πες τα.
    Ποπο ο πολιτικός λόγος του κουκουε στοχεύει πολύ ψηλά. Μετά από τέτοια διαλεκτική, τρίζουνε τα κόκαλα του μαρξ. Αγόρι μου, αν είσαι ακαλιέργητο φασιστάκι, τουλάχιστο παραδέξου το. Και πραγματικά, αμα έχεις πολιτικά επιχειρήματα ουσίας πές τα, γιατί ψελίζοντας δεν γίνεται κουβέντα.
    Πρωτον τι το αντιδιαλεκτικο υπαρχει στο οτι εφοσον πιστευεις οτι εχεις πολιτικη ανωτεροτητα δεν υπαρχει λογος να επιτιθεσαι προσωπικα?Οχι εξηγησε μου ω εσυ μεγαλε γνωστη του μαρξ που τριζουν και τα κοκκαλα του.Πιανει ο καθε καθυστερημενος τον Καρολο στο στομα του και αρχιζουνε οι πιπες απανωτες απο ολους εσας τους πολυδιαβασμενους και γαματους .Ολοι ιδεαλιστες σαν του λογου σου ειστε.Και φιλος το τι εχω διαβασει και κατα ποσο εχω καλλιεργηθει ειναι προσωπικο μου ζητημα και δεν χρειαζομαι να επιδειξω τιποτα.Εγω δε χρειαζεται να πω τιποτα μεσα στο ΕΡ.Να τα πω σε ποιον για να πεισω ποιον δηλαδη?Εγω ξερω οτι το ΚΚΕ αποδεικνυει τι ειναι καθημερινα με τη δραση του,δραση στην οποια εντασσομαι και εγω,καθως και με τη θεωρια του.Και δεν καταλαβα απο που προεκυψε ο χαρακτηρισμος φασιστακι απο τα λεγομενα σου
    Εκτος αν εχεις ανωτερο εγγεφαλο και μπορεις και βλεπεις μεσα στον ψυχισμο μου.
    Πραγματικά με βούλωσες και είναι φανερό ότι δεν προσπαθείς να αποδείξεις τίποτα, γι αυτό και απαντάς έτσι αδιάφορα. Και μάλιστα με έπεισες να ψηφίσω κκε, να κάνει την επανάσταση για εμένα. Χαίρομαι που υπάρχει ένας σταθερός φορέας μέσα σε αυτή τη λαίλαπα του οπορτουνισμού, τόσο σταθερός που στηρίζει ακόμα τον θείο πατερούλη. Κάτι βέβαια καθόλου φασιστικό.

  10. #280
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Quote Originally Posted by Shadowking View Post
    μπορεί να ψαρώσει κάνας άσχετος και να το χώσει κατά τύχη.
    ρε εδώ κάνουν πολιτικό διάλογο ο ΤΙΤΑΝΑΣ του μαρκσισμου ΜΠΟΡΙΣ-ΣΑΝ με τον ΓΙΓΑΝΤΑ -σκέτο- ΜΠΑΜΠΗ ΜΠΑΚΑΛΗ, τι να κλάσει ο πολος.

    Πιανει ο καθε καθυστερημενος τον Καρολο στο στομα του και αρχιζουνε οι πιπες απανωτες λέει, πεθαίνω.
    After the Triumph of Your Birth.

  11. #281

    Default

    Quote Originally Posted by Kingdom Gone View Post
    Καλά ρε κατακαημένε mhazowking, τι κάθεσαι σαν πωλητής μεταχειρισμένων αμαξιών στο αηντάχο και πουλάς ανταρσυα; και συ ρε dragonlord σοβαρά τον ρωτάς ή απλά σ' αρέσει να τον βλέπεις να ιδρώνει και να ξειδρώνει και να τυραννιέται; φάση 'δεν έχω πειστεί ακόμα, πείτε μου κ' άλλα'. ρίχτο σύριζα το ρημάδι, μια ψήφος είναι, δεν παίζει και ρόλο! ή ρίχτο οικολόγους τώρα που γυρίζει!
    Ε, wat, είμαι Κόρινθο, μακρυά από τα κέντρα αποφάσεων, γιατί να μην ενημερωθώ/συζητήσω για τους σχηματισμούς που με ενδιαφέρουν. Δεν είναι μόνο θέμα ψήφου, κι ας το έθεσα έτσι απλοϊκά.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #282
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    ούτως ή άλλως το'πε η ντόρα, οκτώβρη σπάμε καρπό αλλά στο πέος γιατί νοέμβρη ξηλώνουμε πεζοδρόμια.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  13. #283
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    αμα θέλουμε δηλαδής να ψηφίσουμε αστικό κόμμα άλλα όχι νδ ή πασόκ τι έχετε απο δαυτα;

  14. #284

    Default

    Παίζει να κατέβει η ΔΡΑΣΗ? Αν κατέβει σ αυτονανε ρίχτο.

    Α και για να ρωτήσω, τώρα να πουμε τα εακάκια έχουνε πάρει τον δρόμο της πάλης και θα ξηλώνουνε και πεζοδρόμια? Γιωτάδες...
    Last edited by Mpampis Mpakalis; 08-09-2009 at 21:28.

  15. #285
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    ρε πατόφλωρε σκας εδώ και μας λες για σύριζα και όμικρον/πι, είσαι λίγος για να την πεις στους ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ.εκτός αν είσαι συνταξιοδοτημένο κωλόφρικο και νυν ενεργός πολίτης ορ σθ όποτε LOL @ Mpampis Mpakalis.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

Similar Threads

  1. ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 13 ΜΑΙΟΥ 2009
    By Not_saved in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 349
    Last Post: 20-05-2009, 21:06
  2. βουλευτικές εκλογές '07
    By Ubu Roi in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 83
    Last Post: 04-07-2007, 03:50
  3. Φοιτητικές εκλογές
    By Deggial in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 109
    Last Post: 07-02-2007, 18:37
  4. Εκλογές και Αλβανία
    By Medusa in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2005, 19:00
  5. Φοιτητικές εκλογές
    By Deggial in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •