(Έψαξα και δε βρήκα topic, οπότε) Εδώ λοιπόν μιλάμε για BLUES. Μαύρο. Κατράμι. (και δεν εννοώ το χρώμα των μουσικών ε, μιλάω για το groove)

Αν και πάντα γούσταρα και ήμουν fan του κλασικού και γνωστού γαμάτου μαύρου blues (John Lee Hooker, Muddy Water, BB King κλπ κλπ), τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να την ψάχνω σχετικά με πιο σύγχρονα πράγματα στο είδος, και με χαρά μου ανακαλύπτω ότι υπάρχουν πάρα πολλά γαμάτα σχήματα που, πατώντας στο κλασικό υλικό, κρατάνε μόνο το groove, το ενισχύουν επί 10 με δόσεις ΓΚΑΒΛΑΣ και βρωμιάς (και συνήθως και με αρκετό punk), και πετάνε όλα τα περιττά.

Αρχίζω εγώ λοιπόν, και feel free να δώσετε και τις δικές σας συστάσεις στο είδος. Είπαμε, GROOVE και τίποτα άλλο. Witchkiller, περιμένω κι εσένα

The Immortal Lee County Killers
Εξ Alabama, μόνο δύο άτομα (κιθάρα/τύμπανα), μονολιθικό punk/blues.



http://rogkentroll.blogspot.com/2008...y-killers.html


Soledad Brothers
Πιο "κανονική" μπάντα εδώ blues κατά βάση, punk στοιχεία κι εδώ, αλλά ελαφρώς πιο southern φάση από τους παραπάνω. 4 studio albums και 2-3 live.




Black Diamond Heavies

Άλλη περιπτωσάρα εδώ, duo πάλι, αλλά αυτή τη φορά μόνο τύμπανα/hammond. Τρελό groove επίσης. 2 albums Και 1 EP




King Automatic
Αυτόν τον Γάλλο(!) τον ανακάλυψα σήμερα και τον έβαλα και στο youtube thread. One man band στην κυριολεξία, αφού δίνει και τα live του ολομόναχος. Θαυμάστε:





Ειδικά στο δεύτερο video που βαράει και το πιατίνι με την ταστιέρα δεν υπάρχει



Αυτά προς το παρόν, υπάρχουν κι άλλα αλλά μην πέσουν βαριά όλα μαζί στο κοινό. Για πείτε κι εσείς τίποτα.