Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40

Thread: Μάνος Χατζηδάκις

  1. #16
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    πρώτα απ'όλα η σεξουαλική ταυτότητα ενός καλλιτέχνη αποτελεί (όπως και όλα τα στοιχεία της προσωπικότητας του) και ένα μέρος της καλλιτεχνικής του ταυτότητας, με έναν πιο άμεσο ή έμεσο τρόπο σε κάθε περίπτωση. το να το παραβλέψεις είναι λίγο ανόητο.
    όντως, άν δεν ήταν ομοφυλόφιλος θα έβγαζε σίγουρα διαφορετική μουσική. άλλωστε ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρεια της ζωής του επηρρεάζει την καλλιτεχνική του υπόσταση, φερειπείν ας δούμε τι πατατάκια έτρωγε.

    πέτα εξυπνάδες αλλά μην τις παρουσιάζεις ως αδιαμφισβήτητες.

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    και είπαμε δεξιός, αλλά και το χειρότερο ΠΑΣΟΚΟ να ρωτήσεις βρε αδερφέ
    ΝΑΤΟ ΤΟ ΔΙΠΟΛΟ.

  2. #17
    small time napoleon hvilelos?'s Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Τhe Ιnalienable Dreamless
    Posts
    1,809

    Default

    H θέα της λέξης και μόνο θολώνει τα μυαλά,ομολογώ και το παλεύω
    Touch my beloved's thought while her world's affluence crumbles at my feet

  3. #18
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    κοίτα, δεν σε είδα να τις αμφισβητείς γενικά την "εξυπνάδα" μου με κάποιο σοβαρό αντεπιχείρημα. που ακριβώς διαφωνείς σε αυτό που είπα;

    και όταν αναφέρομαι στην αντιπαράθεση του "δεξιού" πολιτικού προσανατολισμού του Χατζιδάκι με τα όργανα του Πασόκ της δεκαετίας του '80 δεν ορίζω "πολιτικό δίπολο". μιλάω για τις πασόκικες τακτικές που κατάφεραν να στιγματίσουν τον Χατζιδάκι ακόμα και σήμερα 15 χρόνια μετά τον θάνατο του σαν "δεξιοβρωμόπουστα", απατώντας στον GG*. κατανοητό; ή να συνεχίσω;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    τσαμπα το σπλιτ. στο αλλο αυτα. γραψτε εδω οι πουστοφλωροι και οι ψευτοκουλτουρες για κανα δισκο.

  5. #20
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    κοίτα, δεν σε είδα να τις αμφισβητείς γενικά την "εξυπνάδα" μου με κάποιο σοβαρό αντεπιχείρημα. που ακριβώς διαφωνείς σε αυτό που είπα;
    Αντεπιχείρημα σε ΤΙ επιχείρημα ρε κρέας, σε αυτό;

    "πρώτα απ'όλα η σεξουαλική ταυτότητα ενός καλλιτέχνη αποτελεί (όπως και όλα τα στοιχεία της προσωπικότητας του) και ένα μέρος της καλλιτεχνικής του ταυτότητας, με έναν πιο άμεσο ή έμεσο τρόπο σε κάθε περίπτωση. το να το παραβλέψεις είναι λίγο ανόητο"

    εδώ κάνεις ένα συλλογισμό και λες ότι είναι προφανής, δεν εξηγείς κάτι. ΟΚ, εγώ πιστεύω ότι είναι ηλίθιο να λες ότι κάθε στοιχείο μιας προσωπικότητας έχει επίπτωση στο καλλιτεχνικό του έργο, είναι ευνόητο. πάτσι;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Χμ δεν διαφωνω και τοσο σ'αυτο που ειπε. Μπορει να μην επηρεαζουν τα παντα την καλλιτεχνικη ταυτοτητα αλλα ο σεξουαλικος προσανατολισμος δεν ειναι κατι παραμικρο. Τουλαχιστον οχι για μουσικους που το εργο τους ειναι καθαρα προσωπικο. Αν θα εβγαζε διαφορετικη μουσικη δεν το ξερω, ισως ομως δεν θα μπορουσαν να ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Δεν θα γινοταν ο Χατζιδακις σαν καλλιτεχνης να ΜΗΝ ηταν ομοφυλοφιλος. Δεν ξερω αν καταλαβες πως το εννοω.
    Last edited by Headphones; 15-08-2009 at 19:58.

  7. #22
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    ΟΥΦ! ας πούμε πάτσι να τελειώνουμε, γουστάρω αμφισβήτηση στις εξυπνάδες μου έτσι κι αλλιώς...

    on topic:



    ασφαλής επιλογή και λίγο κλασσική, αλλά οκ από τις πιο αναγνωρίσιμες συνθέσεις του και τις πιο όμορφες

  8. #23
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Κι εγώ συμφωνώ με τον shinobi, γι' αυτό μάλλον μόνο μια ΦΤΕΡΟΥ σα το χατζιδάκις μπορούσε να γράψει μουσική τόσο απελπιστικά ΑΔΕΡΦΙΣΤΙΚΗ.

    Μοναδική πιθανά εξαίρεση αυτό το αριστούργημα (το οποίο υπήρξε και στo soundtrack του sweet movie, ταινία αριστούργημα επίσης αλλά αντικομμουνιστική αθλιότητα φυσικά - να μην το δείτε) και τελοσπάντων όλη αυτή η δουλειά είναι εξαιρετική και ίσως και κάνα δυο άλλα, άλλα αντε γαμηθείτε να πούμε με τους κεμαλ και τα χάρτινα τα φεγγαράκια σας!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    294

    Default

    Quote Originally Posted by hvilelos? View Post
    Εγώ απ'την άλλη λίγο γελοίο οτιδήποτε δεν εμπίπτει στο υποκειμενικό γούστο και απαιτεί μια κάποια ενεργοποίηση των προσωπικών αισθητηρίων αξιολόγησης μουσικής,διαμόρφωσης και επανεφεύρεσης τους ενδεχομένως,να βαφτίζεται ελιτ και να εξοβελίζεται σύμφωνα με την εξαγνιστική θαρρεις ιδιότητα αυτής της λέξης που προσφέρει τόσο χρηστική αποποίηση των μεγάλων ερωτημάτων που μας βασανίζουν κάθε φορά που στεκόμαστε απέναντι στο ξένο και το αφιλόξενο στο αυτί.Γενικά μιλώντας,πάσα πήρα Brazen_Bull

    Είναι λάθος,συμβαίνει όλο και συχνότερα,οφείλει να κοπεί απτη ρίζα.όχι τπτ άλλο,θα εξοργιστούν και οι αληθινά άξιοι φέροντας τον τίτλο και θαχουμε άλλα.

    Μαυτά και μαυτά μην φτάσει και ο χατζηδάκις να χαρακτηριστεί ημών των ιδίων,εγκαρδιότητα και ανοιχτές αγκάλες μου έβγαζε ανέκαθεν εμένα μια φορά.Stellar Master Αυλωνιτης και τέτοια
    Το οτι καποιος τιτλοφορειται ελιτιστης δεν σημαινει οτι ειναι αναξιος για να κανει κατι η οτι δεν μπορω να το δω. Απλα ισως θελει να πλησιαζεται επιτηδευμενα. Μου αρεσει ο Χατζιδακις (οπως και αλλοι που θεωρω ελιτιστες, ο Αγγελοπουλος πχ) και γνωριζω το βαρος αυτης της λεξης, δεν το λεω επειδη εγραψα 5 μπουρδες στο er. Δεν εχω την προθεση ουτε ορεξη να τους αφορισω γιατι μου αρεσουν και γιατι αναγνωριζονται και απο αλλους φυσικα. Ο "αερας" που εμπνεει ο Χατζιδακις ομως ειναι για λιγους. Εγω το βλεπω και το θεωρω ενοχλητικο. Εσυ μπορει να μην το βλεπεις η να μην σ' ενοχλει (και προς αποφυγη παρεξηγησης δεν αμφισβητω ουτε το iq σου). Same thing, δεν αμφισβητησα την αξια του η οτι δεν μπορω να τον ακουσω, μια παρατηρηση ειναι. Αλλωστε το ειπα κι ολας οτι ειναι γελοιο να το γενικοποιω οταν υπαρχει η Λιλιπουπολη (και η Βουγιουκλακη...).

  10. #25

    Default

    phantom duck γιατί ωρύεσαι? Αρκετά προφανές είναι όντως ότι όλα αυτά που είσαι γράφονται στην τέχνη σου, αν είσαι γενναίος με αυτή και δεν πας να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλό σου. Ο Χατζιδάκις ήταν (αν και δεν μου αρέσει και τόσο όσο σε άλλους) και γενναία πούστικη ήταν η μουσική του όπως και γενναία ανθρωπινή και άλλα, μην μας πάθεις τίποτα.

  11. #26
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    γενναία δεξιά;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    ειλικρινα με οσα ειχε πει ο Χατζιδακις και γενικα με ολη την σταση του σου δινει την εικονα δεξιου ανθρωπου?

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Μοναδική πιθανά εξαίρεση αυτό το αριστούργημα (το οποίο υπήρξε και στo soundtrack του sweet movie, ταινία αριστούργημα επίσης αλλά αντικομμουνιστική αθλιότητα φυσικά - να μην το δείτε) και τελοσπάντων όλη αυτή η δουλειά είναι εξαιρετική και ίσως και κάνα δυο άλλα, άλλα αντε γαμηθείτε να πούμε με τους κεμαλ και τα χάρτινα τα φεγγαράκια σας!
    ουτε καν αυτό?

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Άντε κι αυτό!

  14. #29
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Headphones View Post
    ειλικρινα με οσα ειχε πει ο Χατζιδακις και γενικα με ολη την σταση του σου δινει την εικονα δεξιου ανθρωπου?
    η αλήθεια είναι ότι το έχει πει, αλλά όντως δε μου έδινε την εικόνα δεξιού ανθρώπου. ούτε εικόνα ομοφυλόφιλου θα μου έδινε όμως αν δεν το λεγε κι αυτό.

  15. #30

    Default

    ρε ο Χατζηδάκις ήταν δεξιός, δεν ξέρω αν μπορώ να τον εμπιστευτώ για να μου πει για το Νόημα.

Similar Threads

  1. μάνος χατζιδάκις
    By Solo Carriera in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 77
    Last Post: 14-08-2009, 14:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •