Results 1 to 13 of 13

Thread: DAREDEVIL

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default DAREDEVIL

    Thread για worship ενός από τους κορυφαίους και ιδιαίτερους ήρωες imo της Marvel, αλλά η αφορμή είναι για να ρωτήσω δυο πράγματα που θέλω.
    Θέλω να μαζέψω μερικά paperbacks, και ιδιαίτερα αυτά του Miller. Θυμάμαι που είχα πάθει πλάκα ως πιτσιρικάς που τα διάβαζα στις πορτοκαλοασπρόμαυρες θρυλικές εκδόσεις της ΚΑΜΠΑΝΑΣ, το storyline που ο DD είχε χάσει τους πάντες και τα πάντα και είχε γίνει ένα με το χώμα. Απλά επειδή ο Miller έχει κάνει αρκετό Daredevil απ'ό,τι βλέπω, θέλω να τον πιάσω από την αρχή. Ποια είναι λοιπόν η αρχή του Miller με Daredevil; Έχω εντοπίσει αυτό, είναι; Αν όχι, ποιο;
    Και γενικά πείτε για Daredevil, προτάσεις, αγαπημένα storylines κλπ.
    Α, μια και το είδα το πρωί που πέρασα έξω από Solaris, αυτό είναι καλό;

  2. #2
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Έχω εντοπίσει αυτό, είναι; Αν όχι, ποιο;
    ο miller αναλαμβάνει εκτός από το σχέδιο και το σενάριο από το #168. είχα διαβάσει το daredevil visionaries: frank miller vol 2 που ξεκινάει από εκεί και τελειώνει με τον θάνατο της elektra. αυτό που έδωσες από όσο είδα ξεκινάει από πιο πριν, με τον miller ως artist σε σενάρια άλλων.

    αυτό είναι καλό;
    για daredevil καλό είναι
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  3. #3
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    τις προάλλες αγόρασα τα daredevil visionaries: frank miller vol1,2,3 αλλά ακόμα δεν τα διάβασα.

    έχω όμως λατρέψει το man without fear, των Miller/Romita, που μπορείς να πεις ότι αρχίζει την ιστορία του daredevil, κάτι σαν prequel, και το Daredevil hardcover του Joe Quesada vol1 κόβει τον κώλο του Κινγκπιν σε φέτες.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by fandango View Post
    το Daredevil hardcover του Joe Quesada vol1 κόβει τον κώλο του Κινγκπιν σε φέτες.
    Βάζουμε και κανένα spoiler

    Thanks για τις συστάσεις.

  5. #5
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by fandango View Post
    το Daredevil hardcover του Joe Quesada vol1 κόβει τον κώλο του Κινγκπιν σε φέτες.
    Βάζουμε και κανένα spoiler

    Thanks για τις συστάσεις.
    βασικά ήταν σχήμα λόγου, αντι να πω κόβει κώλους ή "τα σπάει" ή κάτι τέτοιο, no harm done.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    αυτό είναι καλό;
    για daredevil καλό είναι
    Σήμερα το τελείωσα αυτό, αυτό είναι τελικά το storyline που έψαχνα με Kingpin κλπ. ΟΚ είναι 30 χρόνια παλιό πια, αλλά δε μπορείς να μη λατρέψεις το storytelling του Miller. Ειδικά συγκριτικά με τους υπόλοιπους συγγραφείς Daredevil πριν αναλάβει ο Miller, είναι η μέρα με τη νύχτα.

  7. #7
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Εξαιρετικό είναι επίσης και το run του Bendis, εξάλλου με αυτό έγινε γνωστός και μετά άρχισε τις βλακείες στο Ultimate Universe

  8. #8
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εννοείς αυτό όπου ο Daredevil γίνεται "κακός", ε; Ναι πρέπει να το τσεκάρω κάποια στιγμή, τι να πρωτοδιαβάσεις ψηλέ.

  9. #9

  10. #10
    Senior Member Jimmy's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    209

    Default

    kai ennoeitai pws prepei na diavaseis to Daredevil Yellow an de to xeis kanei hdh

  11. #11
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_...bendis&x=0&y=0

    Είναι όλο το run του Bendis μαζεμένο σε τρία μεγάλα volumes. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί τα vols.2 & 3 έχουν τόσο εξωφρενικές τιμές;;

  12. #12
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    Εξαιρετικό είναι επίσης και το run του Bendis, εξάλλου με αυτό έγινε γνωστός και μετά άρχισε τις βλακείες στο Ultimate Universe
    πίνκαρα και σύμφωνοι, πέρασε σε πιο mainsteam αναγνωστικό κοινό αλλά 'γνωστός' έγινε αρκετά πιο πριν,
    ήδη από εκείνο το noir αυτοβιογραφικό αλλα και φυσικά στις FIRE εποχές της caliber comics..

    γαμώ τα παιδιά γενικώς και στηρίζουμε .

    Daredevil κατέχω μόνο τις πρότερες εποχές αλλά σε παρόμοιο στυλάκι να προτείνω
    Punisher - The End.

    my 2 cents
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  13. #13
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_...bendis&x=0&y=0

    Είναι όλο το run του Bendis μαζεμένο σε τρία μεγάλα volumes. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί τα vols.2 & 3 έχουν τόσο εξωφρενικές τιμές;;
    Έκτοτε βρέθηκαν νορμάλ τιμές και είμαι αυτή τη στιγμή στο τέλος του 1ου υπερτόμου. Ο πιο adult και σκοτεινός Daredevil που έχω διαβάσει.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •