Results 1 to 15 of 82

Thread: Dodheimsgard---666 International

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Default Dodheimsgard---666 International




    1. Shiva-Interfere 09:10
    2. Ion Storm 04:20
    3. Carpet Bombing 02:25
    4. Regno Potiri 10:19
    5. Final Conquest 05:59
    6. Logic 00:59
    7. Sonar Bliss 07:39
    8. Magic 01:43
    9. Completion 06:28
    66. Hidden Track 01:26



    Κατ'αρχάς καλώς ήρθα (πρώτο post και new member γαρ).Το ακόλουθο review -καθότι πρόκειται για δίσκο 10ετίας πλέον- το κάνω αφενός γιατί μόλις πριν απο 2 μήνες παροτρύνθηκα να τον ακούσω και (κυρίως) αφετέρου γιατί τον θεωρώ απίστευτα υπερεκτιμημένο τουλάχιστον συγκριτικά με την επόμενη δουλειά της μπάντας.
    Προκαταβολικά,όποια διαφωνία (και οχι χουλιγκανίστικα σχόλια) καλοδεχούμενη...Και παρασυνθήματος αφετηρία λοιπόν...Θεωρήθηκε post black metal αριστούργημα άκουγα,έσπασε στεγανά άκουγα,αρνήθηκε να συμβιβαστεί με την μέχρι τότε black metal λογική στην σύνθεση-ενορχήστρωση άκουγα.Μέχρι που άκουσα το δίσκο καθαυτόν.
    1) Συνθέσεις ατάκτως ερριμμένες που ενώ προσπαθούν να δείξουν πολύπλοκες κα ψαγμένες-ψαρωτικές το μόνο που καταφέρνουν ειναι να κούρασουν με την σχεδόν πατνελή απουσία refrain.Εν ολίγοις δεν είσαι "προχώ΄ όταν απλά δεν ξέρεις πότε να βάλεις τελεία κα να προχωρήσεις στο επόμενο τραγουδι...
    2) μουσική κρίση ταυτότητας:η μπάντα,σε πλήρη αντίθεση με το πολύ πιο ισορροπημένο και πιο ώριμο (και ΣΙΓΟΥΡΑ πιο black metal) συνθετικό προσωπο του supervillain outcast (το οποίο και θεωρώ ΑΡΙΣΤΟΎΡΓΗΜΑ),δεν μπορεί να κατασταλάξει στο τι ακριβώς θέλει να παίξει και μπλέκει heavy metal (γιατι περι αυτού πρόκειται) με electronica του φτωχού και 3,5 μετρημένα black metal riffs.
    3)Ο aldrahn προσπαθεί,αλλά η επιτηδευμένη παράνοια του:"κοιτάξτε παιρνω ναρκωτικα!" σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν σωνει ΚΑΜΙΑ κατάσταση.Ανώριμη ερμηνεία,καμία σχέση με τη δουλειά του στους thorns,που κι εκεί νικιέται κατα κράτος απ τον satyr,και σιγουρα χαοτικά υπολειπόμενος της ΦΩΝΑΡΑΣ του kvohst.Απόδειξη αυτου το ότι οι dhg δεν έκαναν live την περίοδο του aldrahn ή έκαναν πολυ λίγα για τα οποία μάλλον δεν υπάρχει οπτικό ντοκουμέντο.Διαψευστε με παρακαλω.Αυτά
    Aπλά εκνευρίζομαι με το ότι παίρνει αυτός ο δίσκος όλα τα εύσημα κι όχι ο τελευταίος που ειναι και το-σε όλους τους τομείς- αδιαμφισβήτητο peak τους

  2. #2
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    λολ

  3. #3
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ...
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  4. #4

    Default

    giati tetoia sxolia dld???
    epixeirhmata re paidia...

  5. #5
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Αν η πρώτη σου επαφή με DHG ήταν το Supervillain και αν υποθέσουμε ότι το 666 το έχεις ακούσει λίγο ή όταν έπαιζες wow, ΙΣΩΣ μπορούμε όλοι εμείς εδώ στο electric requiem να δεχτούμε όσα λες για ένα εικοσιτετράωρο ακόμα, μέσα σ'αυτό το εικοσιτετράωρο θα κάνεις στον εαυτό σου πλύση εγκεφάλου ακούγοντας το 666 ωσπου στο τέλος θα έρθεις να κάνεις edit ή ακόμα πιο ηρωικά καινούριο ποστ λέγοντας την πραγματική Α Λ Η Θ Ε Ι Α.

    Το 666 είναι ότι πιο καλό έβγαλαν οι DHG έως τώρα ίσως (άσχετα αν εμένα αγαπημένο μου είναι το Monumental Possession, lol!). Εδώ θα βγει ο καρχαρτ να πει ότι λέω μαλακίες, ο ikonoklast ίσως κράξει επίσημα τον ήχο του άλμπουμ και ο wom ποστάρει κανάν αλγόριθμο που θα καταλάβουν ΛΙΓΟΙ.

    Ο φθόγγος έτσι κι αλλιώς δεν πολυγουστάρει.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #6

    Default

    η πρώτη μου επαφή με dhg είναι το supervillain,true, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν κατέβασα δισκογραφία μετά..Ϊσως αν τραγούδαγε ο kvohst στο 666 να ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα...δεν είναι κακός δίσκος,απλά κατ εμέ είναι πολύ χειροτερος του τελευταίου
    το monumental ας ασ πουμε ειναι πολυ πιο τίμιο ώντας σκέτος χαβαλές...

  7. #7

    Default

    Εγώ το χω ρίξει στο ΗΕart Of The Ages από το πρωί, βαριέμαι να διαβάζω posts αλλά ετούτο το ατάκ από fakes καταντάει ολίγον τι βλάσφημον και κουραστικόν!
    Εγώ αγαπάω το Kronet και το έχω ματαπεί πολλάκις εδώ μέσα, ενώ κουτουλάω την κεφάλα μου στον τοίχο κάθε φορά που ακούω Regno Potiriα (sic) και Sonar Bliss και Shiva και κάααααααααααατσε ρε τι κάθομαι και εξηγώ καλοκαιριάτικα; Δεν τίθεται θέμα κουβέντας για Aldrahn στο 666 (και είμαι από αυτούς που στο Thorns αγαπάνε πιο πολύ τα κομμάτια με το Satyr προσοχή ΟΧΙ την ερμηνεία του Satyr έναντι του Aldrahn, απλά τα κομμάτια στα οποία συμμετέχει ο Aldrahn) είναι η απόλυτη black metal ερμηνεία είναι το απόλυτο και μοναδικό προοδευτικό bm album εκείνης της εποχής (καλά είχε και παρέα αλλά είναι μια κλίμακα πάνω από τα υπόλοιπα) και μάλλον το συνοθήλευμα και τα ημιτελή να τα κρατήσεις για το Supervillain μάλλον! Και ναι ο Kvohst είναι φωνάρα, ερμηνευτής, αλλά δε σώζει το Supervillain (άποψις μου, όπως το ίδιο ισχύει και για το <code>).
    Oπότε εγώ απλά περιμένω να φανερώσεις τη φατσούλα σου αγαπητό fake, γιατί η λογική λέει ότι νοήμων και ακούων bmetaller αποκλείεται να έχει γράψει αυτές τις αράδες στην κορφή της σελίδας!


    Wotan's Return
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  8. #8
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by blackmetalanthem View Post
    μπλέκει heavy metal (γιατι περι αυτού πρόκειται) με electronica του φτωχού και 3,5 μετρημένα black metal riffs.
    Βασικά πάνω σ' αυτό εμένα θα μου άρεσε να δω μουσική πολεμική από όσους βάζουν το δίσκο στα καλύτερα αλμπουμπς τους και έχουν μεσολαβήσει και απο τότε που βγήκε και μερικές ακροάσεις σε πιο ηλεκτρονικά χωράφια. Κυρίως στα του "electronica του φτωχού" σημεία δλδ, τώρα το τι είναι bm και τι hm riff ας μη το πιάσουμε.

  9. #9
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Σόρρυ φίλος, εμείς το ακούμε για τα BLACK METAL riffs του. Επίσης ο φθόγγος δεν είχε internet το '99! Τέλος ο blackmetalanthem παίρνει 2 κάρτες μαζεμένες; μία γιαυτό εδώ το post και μία για το post περί Solefald. Φίλε απλά είσαι λάθος, πως να το κάνουμε?
    We revel in our time.

  10. #10
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    είναι δισκάρα, αλλά κατανοώ το γεγονος ο μανιερισμός του να ξενίζει κάποιους, η κριτική του τόπικ στάρτερ είναι 100% έγκυρη, σεβαστή και με επιχειρήματα. Στο κάτω κάτω πολύ είναι αυτοί που λένε και τους Μπήτλς υπερεκτιμημένους, τους Νιρβάνα, κλπ, κλπ.

    και στο κάτω κάτω μόνο το γεγονός ότι πήρε γενικά πολύ θετικές κριτικές από τους γκουρού του είδους δεν τον κάνει αρεστό σε όλους όσους έχουν ανεξάρτητο αυτί. Πολλοί απλώς ακολουθάνε τη μόδα για να είναι ιν, διαμορφώνοντας το γούστο τους από τις κριτικές. Ας θυμηθούμε και τους Πέκατουμ (εξομολόγηση: άνοιξα το τόπικ Πέκατουμ αφού πρωτα έκανα σέρτς εδώ για να κόψω απόψεις και όταν είδα ότι είναι φουλ αρνητικές είπα "χεχέ! εδώ είμαστε!")
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  11. #11
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    stop the madness, κλειδώστε το.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  12. #12

    Default

    Ela mporeis kai kalitera, mh to bazeis katw. Sto epomeno sou topic as poume
    mporeis na amfisbitiseis th mousikh aksia tou The Dark Side of the Moon.

  13. #13
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by Once_Emperor View Post
    και μία για το post περί Solefald


    Είσ' ωραίος...

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #14

    Default

    prin apo 3-4 xronia 8a peftan polla kanthlia kai ston topic starter kai ston helm (pi8anotata).den einai ayto to er pou agaphsame...

  15. #15

    Default

    ανοιχτόμυαλο φόρουμ λοιπόν...Και να φανταστεί κανείς οτι θα έδινα το αριστερό νεφρό μου για το οτι όλοι (ή οι περισσότεροι εδω)διαφωνούν με στερεοτυπικές απόψεις τύπου :"δεν-κανω-διάλογο-κάψου-στην -πυρά-της-παντελους-dhg-προχώ-άγνοιας".ΔΕΝ ΕΙΠΩΘΕΙΚΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΣΤΑΘΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ...άλλα μάλλον φταίει το ότι είμαι fake ε?

Similar Threads

  1. Dodheimsgard News
    By carheart in forum Music Discussion
    Replies: 387
    Last Post: 10-06-2009, 18:46
  2. Dodheimsgard 21/10/07 @ Gagarin 205
    By cynic in forum Live & Events Talk
    Replies: 225
    Last Post: 22-10-2007, 20:04
  3. Dodheimsgard - Supervillain Outcast
    By Atheist in forum Albums
    Replies: 18
    Last Post: 22-04-2007, 19:17
  4. Ανασχηματισμός και Dodheimsgard
    By Atheist in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2006, 02:02
  5. dodheimsgard
    By Retali-ator in forum Music Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 24-03-2004, 05:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •