Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50

Thread: 100 Bullets & Brian Azzarello appreciation thread

  1. #31
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Καλα μωρέ. Τεσπα, μπορώ άνετα να πω ότι για μένα είναι ό,τι πιο κορυφαίο έχω διαβάσει από ολοκληρωμένη comic δουλειά. Βασικά, όχι μόνο δεν κάνει κοιλιά, αλλά αντίθετα μιλάμε για συνεχή ρυθμό με διαπλοκές ανάμεσα στους πολλούς χαρακτήρες.
    Βασικά νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να το ξαναπιάσω γιατί από την πρώτη φορά μου έχουν ξεφύγει αρκετά.

    edit: @by_the_way

  2. #32
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σήμερα τελείωσα το western έπος του Azzarello, Loveless. Πραγματικά δεν έχω πια λόγια για τη δουλειά αυτού του τύπου, τη ροή των ιστοριών του, το background που χρησιμοποιεί, τα μηνύματα που περνάει μέσα από μία συνηθισμένη φαινομενικά ιστορία εκδίκησης. Για ακόμη μια φορά, το μεγαλύτερο βάρος πέφτει στους χαρακτήρες αλλά εδώ και σε ό,τι βασανίζει την νεότερη αμερικανική ιστορία (εμφύλιος πόλεμος, ρατσισμός κλπ.). Σύνολο 24 τεύχη (αν και ο συγγραφέας είχε αρχικά το όραμα η σειρά να κρατήσει 4 χρόνια πηγαίνοντας την ιστορία και μέχρι τα μέσα του 20ού αιώνα, όπως φαίνεται από τις τρεις αυτοτελείς ιστορίες οι οποίες αποτελούν τα τρία τελευταία τεύχη) ή 3 paperbacks, αν ήξερα τι πρέπει να πω για να σας κάνω σίγουρα να τα διαβάσετε, θα το έλεγα
    Επίσης, ένα ακόμη αξιοσημείωτο είναι η συμμετοχή στο σκίτσο του απίστευτου Danijel Zezelj (ο οποίος έχει ξανασυνεργαστεί με τον Azzarello στο επίσης western El Diablo). Χαλαρά είναι ο αγαπημένος μου comic artist αυτή τη στιγμή, θα έδινα το δεξί μου χέρι αν μπορούσα με το αριστερό να ζωγραφίζω έτσι http://panelblog.freeblog.hu/files/loveless-6-15.jpg
    Απλά φανταστικός, έχω ήδη πάρει και τα Northlanders όπου συμμετέχει, και περιμένω να κυκλοφορήσει το νέο run του Desolation Jones (με συγγραφέα Warren Ellis \m/) όπου θα ζωγραφίζει κι εκεί.

  3. #33
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Ισχύει για το Loveless, το διάβαζα αυτές τις μέρες, ο Zezelj εκπληκτικός όντως. Από την άλλη, είναι εν μέρει λογικό γιατί ακυρώθηκε, πέρα από το θέμα που υποθέτω δεν θα ενδιέφερε ιδιαίτερα πολύ κόσμο, και αφηγηματικά είναι το πιο "δύσκολο" του Azzarello. Μπορεί να μην έχει το αρχικό χάος του 100 Bullets, αλλά μ'όλα τα περάσματα στο χρόνο, από τον ένα χαρακτήρα στον άλλο κλπ είναι σχετικά κουραστικό να τα παρακολουθήσεις. Τώρα από άλλα δικά του που έχω διαβάσει:
    - το Joker είναι ΕΠΟΣ, άνετα στα 5-6 καλύτερα σχετικά με Batman που 'χω διαβάσει. Το ότι παρουσιάζει το χαρακτήρα του πιο αδύναμο εμένα μ'άρεσε και το σκίτσο ήταν απίστευτο, αν και οι μεταβάσεις που κάνει που και που είναι αχρείαστες, υποθέτω λόγω της DC μπήκαν.
    - τo Broken City εμένα δεν μ'άρεσε και τόσο, γενικά όλα αυτά τα stories για το τι έγινε με τους γονείς του κλπ κλπ τα έχω βαρεθεί. Παίρνει όμως ένα γι'αυτό
    - το Lex Luthor: Man of Steel ήταν αναπάντεχα ωραίο. Σκίτσο κι εδώ ο Bermejo, μπορεί να μη φτάνει το Joker (λογικό εξάλλου, καμία σχέση σαν χαρακτήρες και πως μπορούν να αναλυθούν) αλλά έχει ωραία δομή και προς το τέλος ο χαρακτήρας θυμίζει τον Augustus λίγο. Το For Tomorrow επίσης ξεκινάει ωραία, αλλά το μπλέκει υπερβολικά με DC lore που δεν γνωρίζω ιδιαίτερα, οπότε σε αρκετά σημεία δεν πολυκατάλαβα τι παίχτηκε.

    Το First Wave που βγάζει τώρα (6 τεύχη, έχουν βγει τα 3) μου φαίνεται ψιλοάθλιο να πω την αλήθεια, δεν θυμίζει πουθενά τη συνηθισμένη γραφή του Azzarello. Βέβαια διαβάζω πως για να το κατανοήσεις πλήρως πρέπει να έχεις ασχοληθεί με κάτι τέυχη του Doc Savage και του Spirit που δεν.

  4. #34
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    Ισχύει για το Loveless, το διάβαζα αυτές τις μέρες, ο Zezelj εκπληκτικός όντως. Από την άλλη, είναι εν μέρει λογικό γιατί ακυρώθηκε, πέρα από το θέμα που υποθέτω δεν θα ενδιέφερε ιδιαίτερα πολύ κόσμο, και αφηγηματικά είναι το πιο "δύσκολο" του Azzarello. Μπορεί να μην έχει το αρχικό χάος του 100 Bullets, αλλά μ'όλα τα περάσματα στο χρόνο, από τον ένα χαρακτήρα στον άλλο κλπ είναι σχετικά κουραστικό να τα παρακολουθήσεις.
    Που λες όμως, αυτό ήταν ακριβώς το στοιχείο που λάτρεψα στο Loveless, το ότι άφηνε ουσιαστικά την κεντρική ιστορία στην άκρη προσωρινά και αφιέρωνε ολόκληρα τεύχη σε έναν μόνο χαρακτήρα - στον colonel, στον μαύρο κυνηγό επικηρυγμένων, στον Ιρλανδό λοχία, στη Ruth, στον Wes κλπ.
    Για Broken City και Joker συμφωνούμε σχεδόν απόλυτα, με τα άλλα δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

    Συγκεκριμένα σήμερα μου ήρθε το hardcover Filthy Rich της σειράς Vetigo Crime με ιστορία Azzarello και εντελώς crime/noir σκίτσο κάποιου Santos, φαίνεται υπεργαμάτο.

  5. #35
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Συγκεκριμένα σήμερα μου ήρθε το hardcover Filthy Rich της σειράς Vetigo Crime με ιστορία Azzarello και εντελώς crime/noir σκίτσο κάποιου Santos, φαίνεται υπεργαμάτο.
    Δεν θα καταλάβεις πότε θα το τελειώσεις, κυλάει σαν νεράκι. Πολύ καλή δουλειά και πάλι ο Αζαρέλος. Απαιτώ να το γυρίσουν ταινία σε στυλ Sin City.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  6. #36
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Όντως έσπειρε και αυτό. να δούμε πότε θα "ανακαλυφθεί" αυτός ο συγγραφέας από κάποιον πρωτοκλασάτο σκηνοθέτη. Επιβάλλεται να μεταφερθεί στην οθόνη κάτι δικό του.

  7. #37
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

  8. #38
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    I'll bury you in your god's fucked garden

  9. #39
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    άγιος ο θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος, αζαρέλλο ημάς.

    μόλις τελείωσα το loveless και χύνω από κάθε τρύπα.

    όπου βρίσκετε κόμικ με το όνομα του ανθρώπου πάνω, απλά το αγοράζετε.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  10. #40
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default


    Set in a post-apocalyptic near future, Spaceman tells the story of Orson, a hulking, lonely man who was genetically engineered by NASA to sustain long-term space flight. Flashbacks show Orson and other engineered participants of the project living and working on Mars. After NASA shuts down, however, Orson lives alone on Earth, salvaging scrap metal for a living. That is, until he finds himself at the center of a celebrity child kidnapping case.
    Το hardcover χτυπήθηκε προχτές από Amazon. Εννοείται ότι το team του 100 Bullets είναι εγγύηση, αναμένατε εντυπώσεις.

  11. #41
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    αυτάαα

    I'll bury you in your god's fucked garden

  12. #42
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default


  13. #43
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το 100 Bullets ήταν μια σειρά που ενώ πάντα ήθελα να διαβάσω, ποτέ δεν έκανα κίνηση να αγοράσω τα ΤΡΒ. Δικαιώθηκα, εν τέλει. Βγήκαν από πέρσι τα Deluxe Edition, 5 τον αριθμό, από 20 τεύχη το καθένα, αγόρασα το καθένα στα 49 ευρώ και (δυστυχώς) τα διάβασα με το που έβγαιναν...

    Διάβασα το πρώτο. Γούσταρα. Περίμενα το δεύτερο. Γούσταρα περισσότερο. Όταν βγήκε το τρίτο, που άργησε λίγο, αναγκάστηκα να ξαναδιαβάσω 1 και 2 με αποτέλεσμα όταν ήρθε το 4 να το διαβάσω σε λιγότερο από μια βδομάδα. Και προχθές ξεκίνησα το πέμπτο, που το τελείωσα σήμερα τα ξημερώματα...

    Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γράψω διθυράμβους κι εγώ. Είναι εξαιρετικό. Ο Risso, χωρίς να είναι ο σχεδιαστής που θα σου κατεβάσει το σαγόνι -λέγε με Alex Ross, Keneth Rocafort, Eddie Campbell κ.α- μαγεύει. Τα layouts του είναι απλά ευφυέστατα και οι σκιές του εξωφρενικά ατμοσφαιρικές. Για τον Azzarello τι να πω; Στη συνείδησή μου έχει ξεπεράσει προ πολλού τον Grant Morrison και έρχεται δεύτερος πίσω από τον Moore.

    Θα είναι πολύ βλάσφημο να πω πάντως ότι το τελείωμά του, το τελευταίο τεύχος εννοώ, μου άφησε κενό και μια άσχημη γεύση; Σίγουρα για το τέλος του Graves αλλά κυρίως για τα όσα δεν μας είπε ο Azzarello.

    Spoiler
    Δε γίνεται να πυροβολεί ο Benito τον αρχίδα τον Lono στο πρόσωπο και να ζει. Δε γίνεται να τον ξαναπυροβολεί η Dizzy και πάλι να ζει (Brother Lono). Δε γίνεται να πεθαίνει έτσι ο Cole... Δε γίνεται να μη μας λέει τίποτα πια για αυτόν τον γαμημένο πίνακα, να μη μας λέει τι ακριβώς παίχτηκε στην Atlantic City. Και ειδικά αν δεν το έκανε, επειδή πρόκειται (όπως διάβασα) να βγάλει κι άλλες σειρές τώρα... Και επίσης, δε γίνεται να "θυσιάζεις" τόσο γαμάτους χαρακτήρες, όπως ο Graves, o Milo, η Dizzy, ο Willy και να μου κρατάς ζωντανό τον χαβανέζο βρούτο...




    ΥΓ. Δυστυχώς, ισχύει αυτό:

    http://www.aintitcool.com/node/62904

    Goyer: 100 BULLETS got incredibly close at Showtime, and I think they were somewhat scared off by the shootings. Although I think 100 BULLETS... it's very much about America's obsession with gun culture, because most of the guns don't end up helping the people that use them.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #44
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ήθελα να αναφέρω πως ο Azzarello γράφει την καλύτερη σειρά της DC. To New 52,Wonder Woman είναι καθηλωτικό και σε κάνει να μη θες να σταματήσει. Η τροπή που έχει δώσει στον χαρακτήρα, η ανάμειξη του Ολύμπου και οι ανατροπές στο δωδεκάθεο, τα αλλεπάλληλα twists κάνουν μια σειρά που κάποιος θα αγόραζε και διάβαζε "τιμής ένεκεν" για την ιστορικότητά του, να είναι top of the tops.

    Fingers crossed για εμφάνιση Superman στη σειρά, καθώς ως γνωστόν από το τεύχος 12 Justice League τα δυο τους είναι ζευγάρι και η Diana έχει ήδη εμφανιστεί σε τεύχη Superman, ενώ τρέχει και εξαιρετικος crossover τίτλος Superman/Wonder Woman. Μπας και ξαναγράψει Superman o Azzarello, γιατί το For Tomorrow δεν ήταν και η καλύτερη στιγμή του!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #45
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    γαμησε απειρα το brother lono. εχω κωλοψηθει να ξαναδιαβασω ολο το 100 bullets για 3η φορα.

    αζαρελλο θεε.
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. the OM appreciation thread
    By cavity in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 25-08-2013, 03:44
  2. Manowar appreciation thread(another)
    By MoRmEnGiL in forum Music Discussion
    Replies: 142
    Last Post: 28-02-2012, 01:15
  3. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 23:20
  4. SIERRA appreciation thread
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2007, 01:01
  5. The Tim Burton Appreciation Thread
    By Acid Baby in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 13
    Last Post: 28-01-2005, 20:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •