Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49

Thread: .:Λειτουργικό Σύστημα.:

  1. #31
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Το ξέρουμε ότι η διαφορά των Vista με τα 7, εκτός από το όνομα, είναι απλά ότι τα 7 είναι πιο ελαφριά ε; Κατά τα άλλα όλα ίδια. Rebranding λέγεται, είναι αυτό που έλεγε ο Stringer Bell.

    Τα Vista δεν είναι κακά, είναι απαράδεκτα βαριά, θαρρώ. Κατά τα άλλα, είναι βήμα μπροστά σε σχέση με τα XP. Όλα αυτά με επιφύλαξη, δεν τα έχω δουλέψει τόσο πολύ.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  2. #32
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    επειδη συντομα θα κανω φορματ και σκεφτομουν να βαλω τα 7 αντι των XP...σε συστημα με P4 3,00 GHz και 1,5GB RAM θα την παλευουν?
    επισης με το που τα βαζω αναγνωριζουν τα παντα απο drivers?

    επισης τα κατεβαζω απο επισημο site που δεν κανει τπτ οσες φορες προσπαθησα ή απο τορεντ?
    edit: το κατεβαζω κανονικα ειχε φαει σκαλωμα πριν
    Last edited by jack the ripper; 02-08-2009 at 11:22.

  3. #33
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    επειδη συντομα θα κανω φορματ και σκεφτομουν να βαλω τα 7 αντι των XP...σε συστημα με P4 3,00 GHz και 1,5GB RAM θα την παλευουν?
    * 1 GHz processor (32- or 64-bit)
    * 1 GB of RAM (32-bit); 2 GB of RAM (64-bit)
    * 16 GB of available disk space (32-bit); 20 GB of available disk space (64-bit)
    * DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver

    Εν συντομία πάνω κάτω ίδια με Vista.

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    επισης με το που τα βαζω αναγνωριζουν τα παντα απο drivers?
    Τι εννοείς; Με το που μπαίνεις λογικά θα έχει εντοπίσει και σεττάρει το ίντερνετ οπότε μπορείς με τη μία να κατεβάσεις ότι θες. Από εκεί και μετά από όσο γνωρίζω και η NVidia και η ATI έχουν Windows 7 drivers στο site τους. Από κάρτες ήχου, έχει σίγουρα η Creative. Τώρα αν βάλεις vista driver ή vista έκδοση κάποιου προγράμματος λογικα δε θα παίζει προβλημα.
    Last edited by SpiritCrusher; 02-08-2009 at 12:34.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Είμαι τόσο --><-- κοντά να βάλω 7 με αυτά που γράφετε. Τώρα έχω Ubuntu/XP. Βασικά, με όσα έχω διαβάσει τόσο καιρό αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα vista έχουν τεράστιο πρόβλημα με τη διαχείριση μνήμης και σε κοινούς HDD τα φτύνουν. Σκεφτόμουν την αγορά ενός SSD X-25, τώρα ειδικά που η Intel βγάζει το καινούριο G2 μοντέλο γιατί θα υποστηρίζεται το TRIΜ natively (αξιοπρεπείς επιδόσεις χωρίς απώλειες όσο γεμίζει ο δίσκος).

    Να το κάνω;

    Μαλάκες, για windows 7 + Χ-25 πρέπει να σκάσω 200+ ευρώ... Πείτε σοβαρά αν όντως βλέπετε διαφορά σε επιδόσεις (FYI τα windows τα'χω κυρίως για παιχνίδια). Το μόνο που με απασχολεί τώρα είναι αν όντως αυτά που γράφονται στο παρακάτω link είναι αλήθεια.

    http://www.pugetsystems.com/blog/200...ew-intel-ssds/

    Πραγματικά, αν δεν βλέπω λειτουργικό να φορτώνει σε 0 χρόνο μετά από τόσα λεφτά θα φρικάρω

  5. #35
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Εμένα μου έχει κολλήσει η ιδέα πως τα SSD έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής (σαν flash drives) αλλιώς, ναι, γαμάνε. Αν σε καίει το να μπαίνει γρήγορα στα windows βολεύεσαι και με ένα VelociRaptor, αν και έχω ακούσει πως γαμιέται στο θόρυβο.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #36
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    επειδη συντομα θα κανω φορματ και σκεφτομουν να βαλω τα 7 αντι των XP...σε συστημα με P4 3,00 GHz και 1,5GB RAM θα την παλευουν?
    * 1 GHz processor (32- or 64-bit)
    * 1 GB of RAM (32-bit); 2 GB of RAM (64-bit)
    * 16 GB of available disk space (32-bit); 20 GB of available disk space (64-bit)
    * DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver

    Εν συντομία πάνω κάτω ίδια με Vista.

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    επισης με το που τα βαζω αναγνωριζουν τα παντα απο drivers?
    Τι εννοείς; Με το που μπαίνεις λογικά θα έχει εντοπίσει και σεττάρει το ίντερνετ οπότε μπορείς με τη μία να κατεβάσεις ότι θες. Από εκεί και μετά από όσο γνωρίζω και η NVidia και η ATI έχουν Windows 7 drivers στο site τους. Από κάρτες ήχου, έχει σίγουρα η Creative. Τώρα αν βάλεις vista driver ή vista έκδοση κάποιου προγράμματος λογικα δε θα παίζει προβλημα.

    πχ για motherboard βαζω κανονικα τα drivers που εχω σε cd ετσι δεν ειναι? και επισης εχεις ιδεα αν ειχε κανεις προβληματα με realtek(για την ονμπορντ ηχου) ή επαιζε κανονικα?

  7. #37
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Είμαι τόσο --><-- κοντά να βάλω 7 με αυτά που γράφετε. Τώρα έχω Ubuntu/XP. Βασικά, με όσα έχω διαβάσει τόσο καιρό αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα vista έχουν τεράστιο πρόβλημα με τη διαχείριση μνήμης και σε κοινούς HDD τα φτύνουν. Σκεφτόμουν την αγορά ενός SSD X-25, τώρα ειδικά που η Intel βγάζει το καινούριο G2 μοντέλο γιατί θα υποστηρίζεται το TRIΜ natively (αξιοπρεπείς επιδόσεις χωρίς απώλειες όσο γεμίζει ο δίσκος).

    Να το κάνω;

    Μαλάκες, για windows 7 + Χ-25 πρέπει να σκάσω 200+ ευρώ... Πείτε σοβαρά αν όντως βλέπετε διαφορά σε επιδόσεις (FYI τα windows τα'χω κυρίως για παιχνίδια). Το μόνο που με απασχολεί τώρα είναι αν όντως αυτά που γράφονται στο παρακάτω link είναι αλήθεια.

    http://www.pugetsystems.com/blog/200...ew-intel-ssds/

    Πραγματικά, αν δεν βλέπω λειτουργικό να φορτώνει σε 0 χρόνο μετά από τόσα λεφτά θα φρικάρω
    Αν είναι να πάρεις SSD τα 7 είναι μονόδρομος, το ξέρεις αυτό. Επίσης ΔΕΝ θα πας να πάρεις κάποιο από τα νέα μοντέλα μόλις βγουν, περίμενε να δοκιμαστούν πρώτα γιατί παρόλο που οι Intel θεωρούνται οι καλύτεροι SSD τώρα, ποτέ δεν ξέρεις.
    Χωρίς να έχω ακόμα SSD είμαι πάντως πεπεισμένος ότι είναι η καλύτερη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κάποιος. Χαλαρά θα δεις μεγαλύτερη διαφορά από το να πάρεις 2 i7 extreme edition. Και, επειδή όντως τα 7 μπουτάρουν γρήγορα, δε νομίζω να μην έχεις 0 χρόνους
    Από σένα που είσαι του bleeding edge περίμενα να έχεις ήδη SSD και να μας λες εντυπώσεις

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Εμένα μου έχει κολλήσει η ιδέα πως τα SSD έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής (σαν flash drives) αλλιώς, ναι, γαμάνε. Αν σε καίει το να μπαίνει γρήγορα στα windows βολεύεσαι και με ένα VelociRaptor, αν και έχω ακούσει πως γαμιέται στο θόρυβο.
    Έχουν περιορισμένα writes. Δλδ κάποια μέρα ο SSD σου θα γίνει read only. Γι αυτό και θα ακούσεις ότι δεν πρέπει να τους κάνεις defrag. Αλλά να δώσεις 150euro τόσα που κάνει ο velociraptor είναι αστείο, χίλιες φορές SSD που κοστίζει τα ίδια. Δες να πωρωθείς λίγο: http://www.youtube.com/watch?v=96dWOEa4Djs

    jack the ripper εγώ δεν έβαλα καθόλου cd, όλους τους drivers τους βρήκαν μόνα τους (realtek included).
    Last edited by cloud; 02-08-2009 at 13:15.

  8. #38
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Quote Originally Posted by cloud View Post
    jack the ripper εγώ δεν έβαλα καθόλου cd, όλους τους drivers τους βρήκαν μόνα τους (realtek included).
    ωπ ελα ρε.... δλδ μονο για VGA αν χρειαστει και οτιδηποτε αλλο περιεργο εχω πανω δλδ? γαμω..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Εμένα μου έχει κολλήσει η ιδέα πως τα SSD έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής (σαν flash drives) αλλιώς, ναι, γαμάνε. Αν σε καίει το να μπαίνει γρήγορα στα windows βολεύεσαι και με ένα VelociRaptor, αν και έχω ακούσει πως γαμιέται στο θόρυβο.
    Δεν είναι πρόβλημα η διάρκεια ζωής, πρόβλημα είναι το κόστος και η χωρητικότητα.

    Με το native support του TRIM στα 7 οι SSD δίσκοι δεν θα έχουν πρόβλημα διάρκειας ζωής.

    Και αν δεις τα νούμερα που έχει ο Anand θα καταλάβεις γιατί τελικά το κόστος ανά GB είναι τόσο μεγάλο με τους SSD...

    http://www.anandtech.com/storage/sho...spx?i=3531&p=9

  10. #40
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Ρε ούτε για vga λέμε, τίποτα...Το windows update μου είχε βγάλει έναν driver με release date την ίδια μέρα που δεν τον είχαν ανεβάσει ακόμα στο επίσημο σαιτ.

  11. #41
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default


  12. #42
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    best article ever, τα σπασε πάλι ο Anand

  13. #43
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Δεν είναι πρόβλημα η διάρκεια ζωής, πρόβλημα είναι το κόστος και η χωρητικότητα.
    E ναι εδώ που τα λέμε, για την ώρα είναι πιο πολύ για να βάλεις το OS και τα βασικά startup apps.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #44
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Μαλάκες, για windows 7 + Χ-25 πρέπει να σκάσω 200+ ευρώ...
    ερμ ναι, μιας και το είδα τώρα...τι 200+ ? εδώ ο X-25 μόνος του κάνει ~320. Μάλλον 400+
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  15. #45
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Και με τα ίδια (και λιγότερα) λεφτά μπορείς να φιάξεις ένα raid array που να έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις. Ο μόνος SSD που ίσως αξίζει είναι ο νέος Vertex της OCZ που έχει περίπου τα μισά λεφτά του Χ-25.
    We revel in our time.

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 03-08-2005, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •