Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49

Thread: .:Λειτουργικό Σύστημα.:

  1. #16

    Default

    7 δαγκωτό.

  2. #17
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    λοιπον κατεβασα που λετε το 7rc,το καψα σε dvd και το περασα στο πισιον

    3 φορες κατα την εγκατασταση κολλησε σε σημειο να θελει reset button και αλλες 3 μεσα στο περιβαλλον ,αναγνωρισε το g15 keyboard την τριτη και την τεταρτη το network adapter(realtek κλασσικα)...

    λιγο που τα ειδα μου φανηκαν μια απο τα ιδια με vista αν και αυτο που με καει ειναι να το δω στο performance κατα το gaming μιας και εδω που τα λεμε ειναι ο μοναδικος λογος που δε τρεχουμε linux αντι γιαυτες τις μαλακιες(στο μισο αποδοση frame per second στα games στα vista σε σχεση με xp και το ιδιο μεσω wine σε ubuntu σε δοκιμες που εχω κανει)

    παντως σοβαρα μετα απο τοσα ρισετ και κολληματα το σκεφτομαι αν θα ξανακανω login εκει...

    με λιγα λογια,ακομη και σημερα μονο xp με ολα τα sp του αν χρειαζεσαι windows,τπτ αλλο

  3. #18
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Ειλικρινά Abruzzi δε ξέρω τι κάνεις αλλά κάτι κάνεις. Δεν εξηγείται γιατί έχεις προβλήματα με τόσα λειτουργικά (π.χ. 7 και linux που θυμάμαι) που σε άλλους δουλεύουν flawlessly Αν και μπορεί να κατέβασες καμιά καμμένη RC, καλύτερα κατέβασε καμιά RTM aka final. Ειδικά στους drivers τα 7 είναι τεράστιο βήμα για τη microsoft, αναγνωρίζουν τα πάντα μόνα τους λέμε.

    Καλά κι ωραία τα XP (για microsoft) αλλά κούραση πια, δεν λένε. Και πραγματικά τα 7 μου φαίνονται παντού μα παντού καλύτερα από τα xp, σταθερότητα included (αυτό βέβαια μέχρι να πάρω καμιά ATI vga και να διαλυθεί το σύμπαν πάλι).
    Last edited by cloud; 01-08-2009 at 19:51.

  4. #19

    Default

    Πρέπει να είσαι ο μόνος άνθρωπος worldwide που σου κόλλησαν τα 7.

  5. #20
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    δε ξερω ρε μαλακες,παιζει να υπαρχει κατι πανω στο pc που να κανει τη ζημια...αλλα αυτο συμβαινει(btw τα τελευταια ubuntu στο ιδιο μηχανημα δεν εχουν προβλημα,η 8 ειχε)

  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Abruzzi View Post
    με λιγα λογια,ακομη και σημερα μονο xp με ολα τα sp του αν χρειαζεσαι windows,τπτ αλλο
    Πες τους τα μωρέ που περιμένουν απο τους ανήμπορους να βγάλουν σοβαρό λογισμικό. Εδώ τα xp τους πήρε 10 χρόνια patching να τα κάνουν να στέκονται, λέτε για τα 7 σε RC, είστε τρελοί;

  7. #22
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Abruzzi View Post
    με λιγα λογια,ακομη και σημερα μονο xp με ολα τα sp του αν χρειαζεσαι windows,τπτ αλλο
    Πες τους τα μωρέ που περιμένουν απο τους ανήμπορους να βγάλουν σοβαρό λογισμικό. Εδώ τα xp τους πήρε 10 χρόνια patching να τα κάνουν να στέκονται, λέτε για τα 7 σε RC, είστε τρελοί;
    Πάρε τώρα ένα μαλάκα, θα με κάνεις να υπερασπίζομαι την MS. Έτσι ακριβώς είναι τα xp, στέκονται, ε τα 7 είναι καλύτερα από αυτό. Σοβαρό λειτουργικό ή όχι είναι άλλη συζήτηση αλλά αν τρέχεις xp, ε βάλε 7.
    Απλά πράματα είναι εξάλλου, πήραν τα vista που έχουν 3 χρόνια στην πλάτη, τα βελτίωσαν και βγάλαν τα 7, δεν είναι νέο λειτουργικό.
    Αν μου βρεις πάντως τρόπο να τα κάνω να κολλήσουν πες και θα σου στείλω γλυφιτζούρι αν πετύχει.

  8. #23
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    ξεχασα το καλυτερο,η μια απο της φορες που κολλησε ηταν blue screen of death

  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μλκ η συζήτηση για το αν "κολλάει" κάτι είναι back to pcmaster gymnasio ξερωγώ. Στον σταθερό, που δεν έχω θέμα με τους drivers, για windows παίζω xpsp3 τα έχω μάθει τόσα χρόνια πια, ξέρω να τα στήνω και που μπορεί να παίξει μαλακία, κάνω τελοσπάντων τη δουλειά μου σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Αρχικά δεν υπήρξε ποτέ κανένας απολύτως λόγος να βάλω ένα λειτουργικό που απλά για το γαμημένο gui απαιτεί την -->ΔΙΠΛΑΣΙΑ<-- μνήμη (vista). Ποιός είναι ο λόγος για να περάσω ένα λειτουργικό σαν τα 7;

    Για το λαπτοπ βέβαια τα είπαμε ήδη, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο επιλογής, απο τα γαμημένα bundled vista που τα έχω απο τότε που το αγόρασα μπορεί να περάσω σε 7 κάποια στιγμή. Στο τρίτο sp ίσως...

  10. #25
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Δεν υπάρχει λόγος να τα βάλεις, εκτός του ότι είναι γενικά πιο σύγχρονα με ότι συνεπάγεται (π.χ. το monitor μου δεν έκατσε ποτέ τέλεια στα XP, ενώ στα 7 κυριλέ/δεν θέλω να ασχολούμαι άλλο με floppy για να περνάω SATA drivers στα XP ούτε να φτιάχνω slipstream cd και άλλες ματσακονιές). Αν θες XP κράτα XP απλά να ξέρεις ότι το γνωμικό "είναι νέο λειτουργικό MS -> είναι σκατά" δεν φαίνεται να επαληθεύεται καθόλου με τα 7.
    Last edited by cloud; 01-08-2009 at 20:50.

  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ένα slipstream με SATA sp3 θα φτιάξεις/κατεβάσεις και είσαι οκ. Το γνωμικό για την ms είναι "είμαστε και ήμασταν πάντοτε ανήμποροι να φτιάξουμε ένα λογισμικό που να υπερέχει ποιοτικά του ανταγωνισμού γι' αυτό βασιζόμαστε σε τρίτους παράγοντες όπως το marketing και οι συμφωνίες με κατασκευαστές για την προώθηση του". Ε, αυτό το πράμα στα vista μας τέλειωσε ρε παιδιά, σόρη κιόλας.

    edit: Και δεν τα λέω αυτά απο linux σκοπιά αποκλειστικά, πιο λογικό θα μου φαινόταν να συζητάγαμε για το chrome πχ παρά για τα win7.
    Last edited by ikonoklast; 01-08-2009 at 21:07.

  12. #27
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    "είμαστε και ήμασταν πάντοτε ανήμποροι να φτιάξουμε ένα λογισμικό που να υπερέχει ποιοτικά του ανταγωνισμού γι' αυτό βασιζόμαστε σε τρίτους παράγοντες όπως το marketing και οι συμφωνίες με κατασκευαστές για την προώθηση του".
    Ρε παιδί μου δε διαφωνώ σ' αυτό αλλά δεν συνεπάγεται ότι δεν μπορεί τουλάχιστον να φτιάξει ένα λειτουργικό καλύτερο από τα προηγούμενα δικά της

  13. #28
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Επ, μόλις μπήκα από το φορμάτ και βλέπω έχασα εξελίξεις.

    Τα Vista είναι σκατά. Το ξέρουμε όλοι, σωστά; σωστά. Εδώ έχουν πρόβλημα από τα updates τους που λύνεται συνήθως με format, λολ!

    Τα 7 είναι ανέλπιστα καλά για MS λειτουργικό που δεν έχει φτάσει στο SP4. Δεν ξέρω τι έκανε ο Αμπρούτζης λάθος αλλά εμένα κάνουν εγκατάσταση στο μισό χρόνο που θέλουν τα vista και εντοπίζουν/σεττάρουν αυτόματα ethernet controllers και δεν ξέρω κι εγώ τι. Με το που μπαίνεις πρώτη φορά στο desktop είσαι έτοιμος με ίντερνετς για να βάλεις drivers ή ότι θες. Έχει και windows update με ATI drivers αν και είναι προτιμότερο, βεβαίως, να κατεβάσεις κανονικούς.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα εκείνο το "10%" tax των Vista στις επιδόσεις λόγω μνήμης/γραφικού περιβάλλοντος αλλά σίγουρα τα 7 είναι πιο γρήγορα σε όλους τους τομείς.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #29
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να είναι και βλακεία. Μπορώ να βάλω 7 σε σύστημα με vista άμεσα, χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να κάνω backup τα πάντα?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  15. #30
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Μπορείς.

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 03-08-2005, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •