Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49

Thread: .:Λειτουργικό Σύστημα.:

  1. #1

    Default .:Λειτουργικό Σύστημα:.

    Θα μου πείτε, ίσως περιττόν το thread, αλλά τι να κάμομεν;
    Ρε σκέφτομαι να φορμαρίσω το προβληματικό λάπτοπ του bro, (HP Pavilion dv7-1130ev) και επειδής είχαμε πει ότι δεν μπορεί να φορέσει XP πείτε γνώμες γενικά.. Με ενδιαφέρει και για το δικό μου PC..
    Δλδ τι προτιμάτε; Να δοκιμάσω τα UBUNTU; Αξίζουν για ένα μέτριο χρήστη που απλά σερφάρει, και παίζει παιχνίδια όπως ο bro; Να δοκιμάσω μήπως τα 7; Γενικά πείτε γνώμες για λειτουργικά, τι αξίζει και τι όχι, τι κερδίζεις και τι χάνεις για το καθένα κλπ.. Με ενδιαφέρει πολύ παίδες, έχω βαρεθεί ίσως και λίγο τα XP..

    Ας πούμε τα UBUNTU μου προσφέρουν όλα όσα θα είχα με WIN OS; Δλδ καλό κειμενογράφο, επεξεργασία εικόνας και μπλα μπλα μπλα..
    Απ' την άλλη τα 7 λένε τπτ; Αξίζει να τα βάλεις; Ή θα είναι για κάμποσο καιρό και μετά θα σου σπάσει το μούτσο η Μicrosoft για Authentication κλπ..;

    Ευχαριστώ..
    Last edited by Entrancemperium; 31-07-2009 at 14:48.
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  2. #2
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Χρησιμοποιώ 7 64bit, δουλεύουν τα πάντα, είμαι ευχαριστημένος και γενικά ωραίο λειτουργικό για MS. Όμως για όλα τα κομμάτια του υπολογιστή μου έχουν βγει Win 7 drivers. Δεν ξέρω αν παίζει κανένα πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις παλιούς (αν και πιστεύω πως ότι έχει vista driver θα τρέχει μια χαρά).

    Ρίξε μια ματιά πρώτα.

    Ubuntu πιο γρήγορο, πιο ασφαλές (και άρα πιο άνετο surfing που θες) αλλά δεν ξέρω τι παίζει με games.

    εντιντ: Ακόμα και αν δεν βάλεις 7, αν θες πήγαινε στο site τους και πάρε ένα τζάμπα cd-key / client έτσι για να το έχεις. Νομίζω πως κάπου τώρα τον Αύγουστο θα σταματήσουν να δίνουν.
    Last edited by SpiritCrusher; 31-07-2009 at 14:34.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #3
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    αυτο ειναι σα trial;

    και βασικα επειδη ψηνομαι να το δοκιμασω,dual boot παιζει;

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Entrancemperium View Post
    Ας πούμε τα UBUNTU μου προσφέρουν όλα όσα θα είχα με WIN OS; Δλδ καλό κειμενογράφο, επεξεργασία εικόνας και μπλα μπλα μπλα..
    Ναι.

    Να ρωτήσω κάτι κι εγώ ontopic, ένας γνωστός μου είχε πει κάποτε για μια έκδοση xp ημιπαράνομη/πειραγμένη που παίζει drivers για λαπτοπψ και συγκεκριμένα hp. Γνωρίζετε να υπάρχει κάτι τέτοιο;

  5. #5
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by Abruzzi View Post
    αυτο ειναι σα trial;

    και βασικα επειδη ψηνομαι να το δοκιμασω,dual boot παιζει;
    Είναι η Release Candidate. Επόμενο βήμα από μπέτα, λίγο πριν βγει στην αγορά. Οι διαφορές του τωρινού build με τη commercial είναι λίγες (αν όχι καμία) και δεν αφορούν θέματα drivers κτλ. Απλά ισχύει μέχρι το επόμενο καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά, οπότε και θα απενεργοποιηθούν αυτόματα και θα σου πουν να πας να τα αγοράσεις.

    Λογικά παίζει Dual boot (δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω ) αλλά οκ μέχρι και οι ίδιοι προτείνουν να το έχεις σαν 2ο λειτουργικό, άσε που δεν πρέπει να υπάρχει πια OS που να μην υποστηρίζει DB

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Να ρωτήσω κάτι κι εγώ ontopic, ένας γνωστός μου είχε πει κάποτε για μια έκδοση xp ημιπαράνομη/πειραγμένη που παίζει drivers για λαπτοπψ και συγκεκριμένα hp. Γνωρίζετε να υπάρχει κάτι τέτοιο;
    Χμ κάτσε αυτό με τα drivers των laptops είναι να μην είναι συμβατά με XP ή απλά είναι προγραμματισμένα να μην δουλεύουν με XP σαν προώθηση πχ των vista;
    Last edited by SpiritCrusher; 31-07-2009 at 15:19.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #6
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    E, το πρώτο που οδηγεί στο δεύτερο αν κατάλαβα καλά τι λες. Κοινώς απο τους μεγάλους κατασκευαστές κανείς δε γράφει drivers για xp και μιλάμε για βασικά πράγματα. Στο pavillion μου με πολύ χρόνο κατάφερα να σετάρω την ethernet και διάφορα παραφερνάλια και εξακολουθώ να μη μπορώ να σετάρω τον ήχο για παράδειγμα.

  7. #7
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Prakas εννοείς κάτι σαν αυτά;
    Code:
    http://www.demonoid.com/files/details/1858909/15159114/
    http://www.demonoid.com/files/details/1597094/6737384/
    εντιντ: χμ οκ, τώρα είδα το 2ο ποστ.
    Last edited by SpiritCrusher; 31-07-2009 at 15:28.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #8
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Τσουκ, όχι αυτό είναι όντως χρήσιμο γιατί έχει slipstreamed στο cd τους drivers για SATA, αλλιώς δεν πρόκειται να δεις εγκατάσταση xp σε laptop. Εγώ λέω για όλους τους drivers συνολικά.

  9. #9
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    σε sites/communities φανμπόηδων της εκάστοτε εταιρίας θα βρεις κάτι τέτοιο μάλλον, με custom drivers nlited στο cd, αλλά τρέχα γύρευε.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  10. #10
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Entrancemperium View Post
    Αξίζουν για ένα μέτριο χρήστη που απλά σερφάρει, και παίζει παιχνίδια όπως ο bro;
    όχι, γιατί σχεδόν όλα τα παιχνίδια δεν θα μπορεί να τα παίξει.

  11. #11

    Default

    Ikonoklast για λέγε με το pavilion, γιατί παίζει τρελό prob. δεν έχουν κάτσει τα Vista με καμία παναγία σωστά, κολλάνε progz από Winamp μέχρι media player μέχρι mozilla κλπ, είναι αλλαγμένος (δλδ στον πρώτο μήνα ήταν τόσο ενοχλητικά τα κολλήματα που επεστράφη και αντικαταστάθηκε) και ψήνομαι για ΧP έτσι έστω να μου φύγει η ιδέα! Αλλά αυτό που διάβαζα είναι ότι με ήχο ειδικά θα έχω prob..
    Για 7 με βλέπω..

    Συνεχίστε..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  12. #12
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Nodoordonotthereisnotry, δεν έχω τίποτα να προσφέρω για το παβιλλιον, έχω φάει την μεγαλύτερη ήττα που έφαγα ποτέ. Χρειάζομαι windows στο λαπτοπ για διάφορες δουλειές και το μόνο που παίζει είναι vista. Τα vista είναι ΤΟ ξεμπούρδελο, τελείως άχρηστα σκατά. Για τα 7 δεν έχω άποψη αλλά δεν είμαι πρόθυμος να αποκτήσω. Αυτά.

    Προσωπικά παίζω dual boot vista/debian. Για όλες τις δουλειές πλην των games ένα ubuntu είναι πολύ βολικό και προτιμότερο, επίσης εύχρηστο, θα πρότεινα vista/ubuntu λοιπόν σα ρεαλιστική λύση.

  13. #13

    Default

    Κατάλαβα, σκατά στα Pavilion λοιπόν, είμαστε αντί-pavilion!

    Δώστε λίγο infoz για το θέμα DBoot!

    P.S. : Ρε καμμένε ΔΕΝ είμαι ο Νοdo.. ΕΛΕΟΣ!
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  14. #14
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ε, πρώτο λινκ.

    Quote Originally Posted by Entrancemperium View Post
    P.S. : Ρε καμμένε ΔΕΝ είμαι ο Νοdo.. ΕΛΕΟΣ!
    Για όλους τους βλάκες με τα μεγάλα νικς έχω πάντα ένα Nodoordonotthereisnotry έτοιμο, είναι πιο απλό έτσι.

  15. #15
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Nodoordonotthereisnotry, δεν έχω τίποτα να προσφέρω για το παβιλλιον, έχω φάει την μεγαλύτερη ήττα που έφαγα ποτέ. Χρειάζομαι windows στο λαπτοπ για διάφορες δουλειές και το μόνο που παίζει είναι vista. Τα vista είναι ΤΟ ξεμπούρδελο, τελείως άχρηστα σκατά. Για τα 7 δεν έχω άποψη αλλά δεν είμαι πρόθυμος να αποκτήσω. Αυτά.
    Ρε βάλε 7, ποιά βίστα γελάει ο κόσμος.

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 03-08-2005, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •