Results 1 to 3 of 3

Thread: Phoenix (2014)

  1. #1
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default Phoenix (2014)

    http://www.imdb.com/title/tt2764784/



    Εβραία γυναίκα που επιβίωσε απ' τα στρατόπεδα συγκέντρωσης παραμορφωμένη και οριακά αγνώριστη μετά από πλαστικές εγχειρίσεις, αποφασίζει να επιστρέψει στο Βερολίνο για να βρει τον άντρα της που υπάρχουν υποψίες πως την πρόδωσε. Εκείνος δεν την αναγνωρίζει αλλά της προτείνει να παριστάνει τη γυναίκα του προκειμένου να πάρουν την κληρονομία της. Αυτό που ακολουθεί είναι εν μέρει κλειστοφοβικό θρίλερ κι εν μέρει ψυχολογικό πορτραίτο της μεταπολεμικής Γερμανίας, πριν καταλήξει σ'ένα απ' τα πιο δυνατά φινάλε που έχω δει ποτέ. Το tribute της πλοκής στο Vertigo είναι προφανές κι υπάρχουν ένα σωρό άλλες αναφορές (Eyes Without A Face, Fear Eats the Soul κλπ), ωστόσο ο Petzold (που 'χει γυρίσει μεταξύ άλλων το Barbara του '12) δεν μένει εκεί και δεν φτιάχνει αρχετυπικούς χαρακτήρες, αλλά δίνει ένα συναισθηματικό κέντρο στην ταινία που δεν έρχεται σε αντίθεση με την αποστασιοποιημένη σκηνοθεσία. Γενικά άψογο, υπάρχει στο kickass με eng subs και παίζει και στα σινεμά.
    Last edited by Kaserinos; 21-11-2016 at 15:10.

  2. #2
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    την είδα τις προάλλες στο σινεμά (κατεβάστε τη καλύτερα). καλή αισθηματική ταινία να περνάει η ώρα. αν εξαιρέσεις την έλλειψη κάθαρσης, προβλέψιμο το τέλος. καλή στιγμή παρ' όλα αυτά. ας μην υπερβάλλουμε όμως. σεναριακά μου άρεσε περισσότερο από το Ida.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  3. #3
    σκληρόκαρδος χρυσοκούκης Kingdom Gone's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Lebanon Hangover
    Posts
    5,546

    Default

    Πήγα με προσδοκίες - λόγω kelldorain κυρίως- αλλά μου φάνηκε πολύ άνευρο, το σενάριο πολύ καλό, και το εύρημα εξαιρετικό, αλλά δε ξέρω, ενώ δεν μπορούσα να του βρω κάποιο ψεγάδι, δεν ένιωθα να χει καμιά ζωντανια το αποτέλεσμα. Το φινάλε ήταν άψογο πάντως.

    (είχε αναφορά και στον καθρέφτη, κουόταρε την αρχική σκηνή!)
    After the Triumph of Your Birth.

Similar Threads

  1. Crippled Black Phoenix
    By 12 stars circle your brow in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 22-11-2021, 19:03
  2. Replies: 12
    Last Post: 10-09-2014, 21:23
  3. Crippled black Phoenix
    By hunted by a Freak in forum Live Reports
    Replies: 86
    Last Post: 21-03-2014, 23:24
  4. CRIPPLED BLACK PHOENIX 28/04/07
    By hunted by a Freak in forum Live & Events Talk
    Replies: 34
    Last Post: 19-03-2007, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •