Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Το υπερτόπικ, musicians εκδοχή

  1. #1
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Το υπερτόπικ, musicians εκδοχή

    Επιτέλους ένα θρεντ-λίστα που δεν είναι ίδιο με τα άλλα!

    Εδώ θα ποστάρουμε δίσκους-τραγούδια-καλλιτέχνες που καθορίσανε το παίξιμό μας (εμάς των μουσικών φάση), που μας σόκαραν και δεν πιστεύαμε αυτό που ακούγαμε, που τους αντιγράφουμε τακτικά όταν "συνθέτουμε" κλπ. Θέλω γαργαλιστικές λεπτομέρειες πάνω στο τι κρατήσαμε από τον καθένα.

    Τώρα καίγομαι και έχω αργήσει, το βράδυ που θα επιστρέψω θα γράψω τη δικιά μου λίστα.

  2. #2
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    Κάντο πιο συγκεκριμένο!

    Θες 10 μουσικούς?
    10 δίσκους?

    43 μπασογραμμές? WAT?
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  3. #3
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    η ΕΛΙΤ λοιπόν

  4. #4
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Δίσκους που σας επηρρέασαν ρε ψηλέ.

    Σε φάση "άκουσα Pelican και το fuzz έγινε τρόπος της σκέψης μου" (δεν είναι τυχαίο, θα το γράψω στη λίστα μου).

    Πάω.

  5. #5
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    OTI EIMAI TO XROSTAW STON BURTON \M/

    RIP BRO.

  6. #6
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΡΕΣΗ Ο ΛΑΡΣ ΟΥΛΡΗΧΣ
    ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΓΕΑ

  7. #7
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default





    Αυτά τα δύο όσον αφορά riff-ολογία. Πανέμορφα riffs πάνω σε κλασικότροπες κλίμακες, συγκίνηση!



    Πολύ δυνατή γεννήτρια ήχων στο synth του ο Rudess! Η αλήθεια να λέγεται!



    Το "Radical Cut" είναι σχεδόν ό,τι καλύτερο μπορεί να σου τύχει!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  8. #8
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εγώ όργανο δε μπαίζω, αλλά ένα διάστημα που γκάριζα σε μπάντα στο μυαλό μου είχα αυτόν τον τυπάκο και αυτό το δισκάκι:






    Just my 2 cents.

  9. #9

    Default



    Κιθαριστικώς, ειδικά τα διπλά leads (που διπλοτρακάρω μόνος επειδή δεν ξέρω άλλους με τέτοιες επιρροές που να μην είναι και υπερκόπανοι) όπως και το παράλληλο παίξιμο των βασικών ριφς σε μικρές τρίτες. Άλλοι μαθαίνουν μουσική θεωρία στο ωδείο, εγώ αποκρυπτογραφούσα το social grace. Λείπει ο ένας στην φώτο δυστυχώς.



    Βασικά δεν μοιάζει καθόλου το παίξιμο μου μαζί του (αυτός είναι σταθερός, φειδωλός με τις παραπανίσιες νότες και με περίεργο τόνο ενώ εγώ τρέχω και δεν φτάνω, σύνδρομο δευτεράτζας κιθαρίστα), αλλά συνθετικά μάλλον ο πιο καθοριστικός για μένα.



    Στο πρώτο άλμπουμ κυρίως. Και εδώ αποκρυπτογράφηση, μαζέματα από μισά ριφς παιγμένα τρεις φορές και μετά τα αδερφάκια τους παιγμένα τέσσερις, τα χρωματικά coda στις φράσεις, ακόμα έτσι παίζω (ε είναι και πιο εύκολο από κανέναν Jarzombek που ντρέπομαι να βάλω)



    Καλά και αυτό θα έπρεπε να ντραπώ να το λέω επειδή δεν το έχω μια, αλλά ότι με επηρέασε με επηρέασε, σκεφτικά τις wholetone φάσεις που στο HM που είχα ακούσει δεν εμφανιζόντουσαν συχνά κλπ. Μαρεσαν πάντα και τα μεγάλα άλματα του στις πρώτες μελωδίες, πως δεν έμοιαζε καθόλου με μπλουζ, χρειάστηκε να μάθω και λίγο μουσική ιστορία για να καταλάβω τι προσπαθούσε να κάνει, πάντα καλό. Επίσης, επιτρέπεται να παίζει κανείς καθιστός.



    Πω πω με αυτά που βάζω θα νομίσει κανένας ότι είμαι βιρτουόζος καραγκιόζης, δεν είμαι, αλλά έχω καλό γούστο τι να κάνω, να βάλω τον κιθαρίστα των Rudimentary Peni που τον έχω τεχνικά και μ'αρέσει επίσης, τι? Όπως και να'χει, άρχοντας του συγκρατημένου λυρισμού ο Tsamis, τα έχουμε πει αλλού να μην τα ξαναλέμε. Με βοηθάει να βγάζω νότες, όχι να βάζω, να τον σκέφτομαι πάνω από τον ώμο μου να μουρμουράει.



    Όχι ο ένας, ούτε ο άλλος, ο τρίτος στην μέση, δίπλα στον Away. Σε πολλά επίπεδα επηρεασμένος εδώ, γενικά μεγάλη νοοτροπία στον τρόπο που μπορεί κανείς να παίξει σε HM μπάντα κιθάρα. Πακέτα από δυσαρμονίες παράλληλα πάνω κάτω στον λαιμό και το πως κάτι μη-πιασάρικο γίνεται τελικά πιασάρικο.



    Μόνο λόγω του πρώτου άλμπουμ (και του ep και του demo) καλά υποθέτω είναι λάθος να βάζω αυτόν και όχι τον Euronymous/Snorre (ένα πρωτόπλασμα) που είναι υπεύθυνοι για τον εν λόγω ήχο αλλά εμένα οι Fleurety με εντυπωσίασαν συνθετικά περισσότερο, όχι οι άλλοι. Ρέουσες μελωδίες και απολαυστική αίσθηση δυναμικών. Τα πρώτα 2-3 τραγούδια του Min Tid... τα μελετάω τακτικά με τον χαζο-μεταλλάδικο τρόπω που αποκρυπτογραφώ να δω τι σκατά γίνεται.

    φώτο δεν ψάχνω για να μην πρέπει να κολυμπήσω σε αλτερνατιβσκατενιες φωτογραφήσεις μέχρι να βρω καμιά καλή ασπρόμαυρη, τα αδέρφια Cavanagh από Anathema, circa Serenades, Pentecost III. Πολύ καλοί στο φροντισμένο τότε 'metalhead counterpoint', η μια κιθάρα έτσι, η άλλη αλλιώς, βγάζει νόημα το άθροισμα. Τέτοια πράγματα με συγκινούν ακόμα, όχι ο Al DiMeola. Για να είμαι δίκαιος από όλους τους παραπάνω μάλλον με κάτι τέτοια ασχολούμαι όταν γράφω περισσότερο (και με τον Botteri από τους In The Woods... !), όχι με το να βγάλω το υπέρ-σόλο... αλλά οι επιρροές, επιρροές.

    Α και ένας outsider, για να μην βάλω τον Fred Firth ο οποίος γρήγορα έφυγε από αυτά που μ'αρέσουν για τα στράτα του πειραματισμού με την ύφη της ηλεκτρικής κιθάρας:


    Ο Κάντιρου.
    Last edited by Helm; 30-07-2009 at 15:59.

  10. #10

    Default

    Fwnitika:

    Alex Kapranos
    Jan Transit
    Paul Banks



    Drums:

    Frost
    Fenriz
    Tjodalv

  11. #11
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    fripp, tsamis kai firth στην ίδια λίστα λοιπόν.

  12. #12

    Default

    ο κάτω-κάτω δεν είναι ο firth. Επίσης, πρόβλημα, αγόρι μου? Να σου το λύσω?

  13. #13
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    κιθαρίστες-συνθέτες: Perez, Schuldiner, Dan Rock και τα τελευταία χρόνια Scheidt.
    μπάντες: Sleep, Cathedral, Iron Maiden, Floyd, κυρίως και μεταξύ πολλών άλλων.
    Last edited by VirusXI; 31-07-2009 at 14:39.




    ■■

  14. #14
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    εγω εξακολουθω να παιζω στην τυχη και οτι μου δειχνουν τα αλλα μελη στις μπαντες δυστυχως, δεν εχω βγαλει ποτε μουσικη καποιου αλλου??!!
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  15. #15
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μέλοι.

Similar Threads

  1. υπερτόπικ, το.
    By nothingman in forum Music Discussion
    Replies: 262
    Last Post: 10-06-2010, 12:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •