Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 263

Thread: υπερτόπικ, το.

  1. #1
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default υπερτόπικ, το.

    το λοιπόν
    εδώ γράφουμε για τους καλύτερους δίσκους της δεκαετίας 2000-2009 που είπαμε τελειώνει σε λίγο καιρό κρατώντας την προφανή καβάντζα μη βγει καμιά ΟΥΜΠΕΡ ΔΙΣΚΑΡΑ ΑΖΑΝΤΑΟΥΑ τους τελευταίους 5 μήνες που απομένουν. τώρα αυτό με τους "καλύτερους δίσκους", επειδή προφανώς και δεν μπορούμε να θέσουμε αντικειμενικά κριτήρια, είναι κάπως σχετικό. ας πούμε εγώ το καταλαβαίνω ως το σύνολο των δίσκων που ορίζουν αυτή τη δεκαετία, που περιγράφουν αυτή τη δεκαετία, άλλος τους λέει σημαντικότερους, άλλος.

    καλό θα ήταν να
    ~ μην αρχίσουμε στείρες λίστες ή ακόμη χειρότερα, μια δεκάδα εξώφυλλων το ένα κάτω από το άλλο, παρέα με πεντέξι εμότικονς. λίγο μπλα μπλα για κάθε δίσκο δε θα ήταν άσχημη ιδέα, θα ψαρώσει και κανένα γκομενάκι έτσι, όλα κομπλέ.
    ~ εγώ έλεγα 5άδα αλλά μου την είπαν στα εμεσένς οπότε βάζουμε 10άδα. είναι δύσκολο να βρούμε 10 μόνο δίσκους ναι και κλαψ και λυγμ αλλά ο περιορισμός είναι που έχει την πλάκα του, δε θα είχε νόημα να ποστάρουμε ΟΛΟΥΣ τους δίσκους που μας άρεσαν. οπότε μένουμε στους 10, μη δω κανέναν πουσταρά να βάζει 15 γιατί "δεν μπορούσα να αφήσω απ'έξω αυτό ή εκείνο η το άλλο" πχ, τονεγάμησα.
    ~ δε βιαζόμαστε, σκεφτόμαστε και ποστάρουμε με την ησυχία μας, είναι σοβαρό το ζήτημα.
    ~ μην τυχόν και καταλήξει άλλο ένα utube θρεντ, σας γάμησα επίσης.

    αυτά, ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο σας, θα μοιραστούν αναμνηστικά μπρελόκ και διπλώματα σε όλους τους συμμετέχοντες.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  2. #2
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    χμ...ενδιαφέρον, θα σκεφτώ κ θα πω
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  3. #3
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πάλι χαμός θα γίνει. Μιλάμε για δίσκους που αγαπήσαμε εμείς με όλο μας το είναι τη δεκαετία που πέρασε ή δίσκους που "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ" την καθόρισαν???

    Πάλι αντικειμένικα θα πείτε και πάλι θα βλέπουμε λίστες με manowar και within temptation μέσα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    θέλουμε full length απαραίτητα; εφταράκια/ep's κλπ πιάνουν;

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γαμάνε οι within temptation.

  6. #6
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    εγώ θα βάλω πάντως τους 10 δίσκους που προβλέπω το 2031 να λέω στις κολλητές της κόρης μου ότι πρόλαβα και τους άκουσα τότε, όταν βγήκαν και άλλο να στα λέω και άλλο να τα ζούσες, και ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΔΕΚΑΕΤΙΑ, και ναι είμαι πολύ έμπειρος τύπος, και μου αρέσουν τα παιχνιδάκια, και ναι, τώρα που η μικρή πάει φροντιστήριο θα σε βοηθήσω εγώ στα μαθηματικά γουίνκ γουίνκ και τέτοια
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  7. #7
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Xμ, γενικά δύσκολο θρεντ, καθώς δεν γίνεται να μην βάλεις αντικειμενικά καλά αλμπουμ, αλλά και να αφήσεις αγαπημένα από την απ έξω προσπαθώντας να μην αδικήσεις τίποτα. Μερικά που μου έρχονται τώρα λοιπόν, με τυχαία σειρά:


    - Τοοl - Lateralus


    Σε καμία περίπτωση αγαπημένο μου, αλλά σίγουρα σημαντικότατος δίσκος για τα ζιροουζ. Μάλλον έσκασε την σωστή στιγμή. Άρτια μπάντα, αλλά ο δίσκος δεν είναι αυτό που ακριβώς μπορείς να ακούσεις οποιαδήποτε ώρα και μέρα.
    Πρέπει να είσαι κάπως. Επιρρέασε αρκετά και αυτό τον επιβάλλει στα 10 καλύτερα.

    - Muse.
    Eδώ δεν θα βάλω κάποιον δίσκο, αλλά διαλέγουμε έναν από τους 3 που έχουν βγάλει μέσα στην 10ετία. Ούτε αυτή αγαπημένη μπάντα, για την ακρίβεια τους ακούω σπάνια. Η μισή και παραπάνω alt/new rock σκηνή έχει επιρρεαστεί από δαύτους, οπότε λογικό να υπάρχουν.



    Clutch - Blast Tyrant



    Kαβλωμένο, αλητικο, γαμάτο, σουπεργουάου, δενξερωκαιγωτιαλλο χαρντ ροκ εν έτη 2004 ή γενικά στα 00ς? Ε εδώ είμαστε. Τα πάντα τέλεια. Φωνή που ξέρει να γράφει γαμάτες μελωδίες, ΡΙΦΦΑΡΕΣ, rythm sexion όπως πρέπει. Γενικά αψεγαδιαστο.


    - Slipknot - Vol.3.



    Για ένα χρόνο δεν μπαίνει το πρώτο τους. Μπαίνει όμως αυτό. Γιατί να μεν στο πρώτο εδειξαν πως ακόμα μπορείς να παίξεις σχετικά πρωτοτυπη μουσική, αλλά στο 3ο αλμπουμ εδειξαν και πως ακριβώς πρέπει να παιζεται αυτή η μουσική. Σημείο αναφοράς στον σκληρό ήχο αυτή η μπάντα.


    Συμπληρώνω όταν μου ρθουν και τα υπόλοιπα.
    Kill the wise one!

  8. #8
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    ουτε πρωτη σελιδα δεν συμπληρωθηεκε και αρχισαμε τα ανεκδοτα

    ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΣΛΙΠΚΝΟΤ
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  9. #9
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by GG* View Post
    ουτε πρωτη σελιδα δεν συμπληρωθηεκε και αρχισαμε τα ανεκδοτα

    ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΣΛΙΠΚΝΟΤ

    Xμ, λίγο υποκειμενικη δεν είναι η λίστα?

    Τότε ποιό είναι το πρόβλημα σου?
    Kill the wise one!

  10. #10
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Προσωπικά πάντως σκοπεύω να ποστάρω δίσκους που βγήκαν αυτή τη 10ετία και που άνετα θα ήταν η μουσική για όσα έζησα αυτην την περίοδο.Δεν μπορώ να μιλήσω για δίσκους της δεκατετίας 2000-2009 που ήταν "σημεία καμπής" στην μουσική ιστορία.Θα μιλήσω για album που ήταν σημαντικά για τη δική μου καθημερινότητα μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια. Πάντως όσο αδιέξοδη κουβέντα και να προκύψει, γουστάρω πολύ τέτοια θρεντ
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  11. #11
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by animae View Post
    - Muse.
    Η μισή και παραπάνω alt/new rock σκηνή έχει επιρρεαστεί από δαύτους,
    Hey.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #12
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    1-οσο περναει ο καιρος,γινεται ολο και περισσοτερο more of a grower.μακραν ο πιο ομορφος πανκ δισκος της δεκαετιας.



    2-οι σουηδοι αυτην την δεκαετια διεπρεψαν σε οτι και αν εκαναν σχετικο με πανκ.αυτη ειναι η μετενσαρκωση του καλιφορνεζικου πανκ,εποχης 80-82.



    3-Καναδας,αλλη μια χωρα η οποια στο πανκ εδωσε τα ρεστα της.αυτη η μπαντα δεν θα σταματησει ποτε να βγαζει τον εναν υμνο πισω απο τον αλλο.



    4-το πλεον προφανες



    5-απο τις μπαντες που σιχαινομουν πιο μικρος,αλλα που αγαπαω τωρα.αυτος ο δισκος ειναι οτι καλυτερο εβγαλαν ποτε,τα κομματια κολλανε στον μυαλο σου και γυρνανε συνεχεια...



    6-Η μεγαλυτερη γκαραζ μπαντα στην ελλαδα.μια δοκιμη θα σας πεισει,αυτος ειναι ο τελευταιος τους δισκος (2006) και οι μελωδιες του ειναι απλα φανταστικες.



    7-Σουηδια ξανα.Avengers+ X ray spex +X.απιστευτη εμπνευση,δεν σταματας ποτε να τον ακους.



    8-Fucked up-Epics in minutes.οι poison idea της νεας χιλιετιας.οι σωτηρες του χαρντκορ.χεχ.



    9-ο μεγαλυτερος νεο-κραστ δισκος.καλυτεροι απο τους tragedy,wolfbrigade,καλυτεροι απο ολους.μας λειπουν ηδη.



    10-το καλυτερα κρυμμενο μυστικο της καλιφορνεζικης σκηνης.οι ντροπαλοι social distortion.28 χρονια και ακομα συνεχιζουν.



    ναθινμαν,γαμησου.ειναι παρα μα παρα πολλα αυτα που ηθελα να βαλω μεσα.10 ειναι απλα πολυ λιγα.και στεναχωριεμαι γιατι εβαλα τα πρωτα που μου ηρθαν στο μυαλο...οκ,τα κριτηρια ηταν καθαρα συναισθηματικα,δεν θα καθησω να σκαλισω την φαση γιατι εκει θα στεναχωρεθω για αυτους που θα αδικησω..
    σκατα,αφησα εκτος skitkids,defy false authority,gauze,burial,dead stop,social circkle,government warning,vitamin x,holier than thou,tear it up,riistetyt.....και ποσους αλλους.
    Last edited by Reject; 20-07-2009 at 17:11.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  13. #13
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Quote Originally Posted by animae View Post
    - Muse.
    Η μισή και παραπάνω alt/new rock σκηνή έχει επιρρεαστεί από δαύτους,
    Hey.
    ho

    edit: Για να μην γαμήσω το θρεντ, απαντάω στον απο κάτω.

    Ναι είναι το πιο αταίριαστο, αλλά είναι τόσο αγαπημένο που μπαίνει στην λίστα απλά γιατί το χω χιλιοακούσει, το ξανακούω και το ακούω με την ίδια όρεξη. Δεν είναι "αντικειμενικά" σημαντικό αλμπουμ, αλλά σίγουρα είναι από τα αγαπημένα μου σε αυτήν την δεκαετία και αν κάποιος με ρωτήσει "χαρντ ροκ το 2000-2010?", θα πω αυτόν τον δίσκοντα. Ε δεν θα μπορούσα να μην βάλω και κάποιον "αγαπημένο".
    Last edited by animae; 20-07-2009 at 17:03.
    Kill the wise one!

  14. #14

    Default

    Ο ένας τσινάει για ζλιπνοτ, ο άλλος τσινάει για μιουζ. Αλλά το πραγματικά αταίριαστο στη λίστα του είναι το Κλατς αν μη τι άλλο. Αντικειμενικά μιλώντας.
    I just posted on ER... Take that, society!

  15. #15
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ξεκολλάτε ρε μαλάκες. Ο καθένας οτι γουστάρει θα βάλει, ποιος σας έβαλε κριτές?

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •