Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44

Thread: Λευκαδα

  1. #16

    Default

    εγω είχα παει δημοτικό, και μου εχει μείνει στο μυαλό ακόμα η ατελειωτη ουρα απο τροχόσπιτα ιταλών. Πω μιλάμε καραβάνια ολόκληρα.
    Πρωτο κατσικι γαμησε, παγωμένο ομως, αρχίδια μπιζελάκια και κρυσταλοι στην επιφανεια.

    παει η μανα μου σε ενα παγκο να παρει ροδακινα, και λεει ποσο εχουν και απαντάει 200 δραχμές. Α ωραια τότε βαλε μου μισο κιλο. Και λέει αυτός" αδε καταλάβατε κυρία μου, 200 το κομμάτι εχει" Εκμεταλλευση στην ερημιά, πατημα εκεί που πονας όταν χρειαζεσαι ενα δροσιστικό φρουτάκι.

    Πήγε ενας φίλος περσυ και μου πε ότι παιζει μαγαζί με βαφλες τις καλύτερες και τις φτηνότερες που εχει φαει ποτε στη ζωή του (και μένει και αθήνα).

    Είχα παει και εκδρομούλα με καραβάκι στο Σκορπιο ( ιδιοκτησία ωνάση) . Απαγορεύεται να πατήσεις γη. Απλα βουτηξάμε απο το καραβι καναμε το μπανακι μας και δρόμο. Το νησάκι παντως φαινόταν παραδεισενιο. Επίσης το καραβακι μας πήγε μεχρι Ιθακη. Στο πανακριβο χωριό πανω στη βόρεια μύτη (να δεις πως το λένε) που σκανε αστέρες του σινεμα.

    Γενικα με είχε αρεσει για οικογένεια.

    Στα συν του νησιού ότι δεν χρειαζεται πλοίο για να πας (aka εξτρα εξοδα)
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  2. #17
    Peer Gynt kas's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    απο την καλη και απ' την αναποδη
    Posts
    175

    Default

    Quote Originally Posted by Mel Gibson View Post
    καλυτερο νησι εβερ κ τετοια.

    Quote Originally Posted by kas View Post
    αμα παει κανενας να με στειλει πμ να του πω ενα μυστικο

    kammia sxesi stin periptwsi mas to megethos den metraei.

    I don't mean to impose but I'm the ocean.

  3. #18
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    θα σκάσω μύτη τον αύγουστο,καιρού επιτρέποντος.
    ελπίζω να είναι καλά ε

  4. #19
    Peer Gynt kas's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    απο την καλη και απ' την αναποδη
    Posts
    175

    Default

    Quote Originally Posted by nikolasfluxus View Post
    θα σκάσω μύτη τον αύγουστο,καιρού επιτρέποντος.
    ελπίζω να είναι καλά ε
    tha sou spasw egw ti myti ton avgousto kai ola tha einai poli kala.

    I don't mean to impose but I'm the ocean.

  5. #20
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    πρόσεξε θα έρθω και θα χέσω στο πατάκι σου.

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by Custom User View Post
    Έτσι μπράβο. Μαλλιάδες. Μην περνάτε καν μέσα απ' το Νυδρί και χαλάτε την αναλογία. Απ' όξω να πηγαίνετε. Στους Εγκρεμνοί θυμάμαι ένα τεράστιο κύμα είχε καταπχιεί το φρίσμπι μου. Πόρτο Κατσίκι => έρωτας.
    πόρτο κατσίκι?
    ελεος.
    ήμουν εκεί γύρω στη 1μισι ώρα, σε τρελό μποτιλιάρισμα πρώτα στην κατηφόρα, και μετά στην ανηφόρα για να φύγω. μόνο με καραβάκι το είδα και δεν ήταν τίποτα σπέσιαλ.

    οι εγκρεμνοί καλοί, αλλά μόνο με καραβάκι.

    αμμουδιές ποιες λέτε? γιατί θα ξαναπάω φέτος. θέλω αμμουδιές και όχι με πολυκοσμία και ομπρελίτσες/ξαπλώστρες.
    μερσί!
    //\oo/\\

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Έμεινα σε ένα κάμπιν (πολύ καλό βασικά με σούπερ θάλλασα) στο Βλύχο (αν θυμάμαι καλά). Είναι κοντά στο Νυδρί και είναι 2 καμπιν το ένα πολύ κοντά στο άλλο, ουσιαστικά στον ίδιο όρμο.
    Η παραλία του κάμπινγκ που λες, μου θυμίζει τον Πόρο όπου είχε το κάμπινγκ που χα μείνει εγώ..
    //\oo/\\

  8. #23
    Peer Gynt kas's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    απο την καλη και απ' την αναποδη
    Posts
    175

    Default

    Quote Originally Posted by araXne View Post
    Quote Originally Posted by Custom User View Post
    Έτσι μπράβο. Μαλλιάδες. Μην περνάτε καν μέσα απ' το Νυδρί και χαλάτε την αναλογία. Απ' όξω να πηγαίνετε. Στους Εγκρεμνοί θυμάμαι ένα τεράστιο κύμα είχε καταπχιεί το φρίσμπι μου. Πόρτο Κατσίκι => έρωτας.
    πόρτο κατσίκι?
    ελεος.
    ήμουν εκεί γύρω στη 1μισι ώρα, σε τρελό μποτιλιάρισμα πρώτα στην κατηφόρα, και μετά στην ανηφόρα για να φύγω. μόνο με καραβάκι το είδα και δεν ήταν τίποτα σπέσιαλ.

    οι εγκρεμνοί καλοί, αλλά μόνο με καραβάκι.

    αμμουδιές ποιες λέτε? γιατί θα ξαναπάω φέτος. θέλω αμμουδιές και όχι με πολυκοσμία και ομπρελίτσες/ξαπλώστρες.
    μερσί!
    parto pisw gia to porto katsiki kai tha to skeftw na pw katitis.

    I don't mean to impose but I'm the ocean.

  9. #24
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Πόρτο Κατσίκι έφαγα κι εγώ το ίδιο πακέτο. 1 ώρα μέχρι να κατέβω και της πουτάνας κόσμος κάτω. Άπειρο κύμα και μπούζι. Βασικά είναι πολύ όμορφο, αλλά μπάνιο και θάλασσα δε φχαριστιέσαι. Υπερεκτιμημένο. Πάτε Κύθηρα να γουστάρετε τις καλύτερες θάλασσες της μπουρδελοχώρας μας.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  10. #25
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    έζησα όλα τα καλοκαίρια του δημοτικού στη λευκάδα στον άγιο νικήτα .
    για μένα ο άγιος νικήτας είναι αυτό που λέμε "διακοπές".

  11. #26
    Small Town Girl Syltty's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Βρωμοαθηνα
    Posts
    28

    Default

    Οταν ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα στο νησι κ δε γινεται ο κακος χαμος τυπου "Ερμου Σαββατο πρωι πρωτη μερα εκπτωσεων" στο κεντρο της πολης, στο παζαρι, ειναι πααααρα πολυ ωραια. Αντε να δουμε πως θα ειναι φετος που θα ειναι μαζι κ το νεοτερο μελος της οικογενειας. Ο Σκυλος.
    the rise of denial

  12. #27

    Default

    Ρε φίλε Coroner, με τέτοιο νικ μη γράφεις τη λέξη μπούζι. Δηλαδή σε παρακαλώ.

    Εκτός αν την τονίζεις στη λίγουσα. Μόνο έτσι όμως.
    I just posted on ER... Take that, society!

  13. #28
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Τι σχέση έχουν οι Coroner με το μπούζι; explainplzthanks. Μάλλον, κάτι έχεις χάσει, ή μπορεί κι εγώ δηλ.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  14. #29
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    Ωραίο "νησί" με μέτρια χώρα. Η μόνη μαλακία είναι που οι παραλίες είναι κάτω απο εγκρεμνούς κ το 1ώρα πήγαινε-1ώρα γύρνα ειναι απίστευτα κουραστικό. 3 μηνών οδηγός κατέβηκα στο Πόρτο Κατσίκι και... δεν είχε ΠΟΥΘΕΝΑ να παρκάρω, με αποτέλεσμα εγω κ αλλοι 10 απο πίσω μου κάναμε υπερθεικές μανούβρες για να γυρίσουμε πάνω. επικ στιγμές.
    Έμενα σε μια αρκετα συμπαθητική παραλία στα Πευκούλια (ελέφτερο κάμπιν) με ταβερνούλα με ντουζιέρες δίπλα κλπ. Σχεδον σαν οργανωμένο ήταν. Σκιές κλπ όμορφα κ αρκετός κόσμος.
    Όποιος πάει να μη ξεχάσει να επισκευτεί στη χώρα, το τύπου λαογραφικό μουσείο-έκθεση φωνογραφου/ρομβίας (hint για τους gore φίλους μας: έχει κ φωτογραφία με κεφάλια κατι σελέμπριτις κακοποιων απο τα 1930 εάν θυμάμαι καλα)

    Φωτορεπορτάζ:


    Η θέα απο τη σκηνή


    Μια απο τις θάλασσες στις παραλίες κάτω απο τους γκρεμνούς. Εύκολο πάρκιν αλλά περιπου ένα 20λεπτο ποδαρόδρομος στη ντάλα ήλιο


    Τυπος στην ίδια παραλία as above.


    Ένας δίσκος ρομβίας από το μουσείο που λέγαμε. Μη φανταστείτε τπτ ιδιέταιρο, ένα δωματιο μεγαλο ειναι με έναν μπάρμπα που κλαίγεται γτ δεν έχει πόρους να το διατηρήσει κ πουδετουδίνειτοκρατοςκαμιαστηρηξηκπουπουλάεισιντια(πουτουγραφειοεγγονόςτου)μεκανταδεςγιαναταβγάλειπέρα.


    Φαν κλαμπ σε κάποιο χωριουδάκι

  15. #30
    Peer Gynt kas's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    απο την καλη και απ' την αναποδη
    Posts
    175

    Default

    kai twra pou evlepa tsetsenous kai to thimithika stis August 16-23, 2009 exei folklore festival oxi mono me tsetsenous alla kai me pollous allous apo OLO ton planiti pou xoreuoun paradosiakous xorous(dikous tous oxi pentozali me somalous as poume).emena omws autoi apo ton kafkaso,oi kinezoi kai oi ouggarezes pou fwnazane sa xaroumena gourounakia einai oi agapimenoi mou.

    I don't mean to impose but I'm the ocean.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •