Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 121

Thread: Το Νόημα

  1. #31
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Ναι αλλά προφανώς όταν μιλάς σε άτομα που δεν είναι στο ΣΥΝΑΦΙ ΣΟΥ (sic) πρέπει να τα εξηγείς όλα αυτά γιατί μετά δημιουργούνται παρεξηγήσεις ενώ δεν υπάρχει διαφωνία επί της ουσίας!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #32
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ωπα, εδω εχει μπολικα περιεργα.
    η καθημερινη αμεση αλληλεπιδραση δηλαδη δεν ειναι στοχευμενη επικοινωνια;
    Όχι. Αν μου πεις ότι το συντριβάνι του πάρκου θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου απλά θα είσαι τρελός. Ban το thread.
    και θεωρεις οτι ολη η μεχρι σημερα τεχνη εγινε με επικοινωνιακους σκοπους;
    Ναι. Ban το thread.
    δηλαδη το μοντελο της "εσωτερικης συνειδησης" του καλλιτεχνη και της "τεχνης για την τέχνη" απο που προέκυψαν;
    Απο τους καλοθρεμμένους άχρηστους αστούς μηδενιστές. Ban το thread.

    ναι, μια βολτα στο παρκο, πρεζα ομορφη, ένας διάλογος ή ένα πήδημα ειναι πολυ πιο σημαντικα κι επιτυχημενα επικοινωνιακα απο μια τεχνη-συστημα αξιας εγκλωβισμενη σε μουσεια, γκαλερι, συναυλιακους χωρους, εκδοτικους οικους, περιοδικα, γκαλα και γκραντ οπενινγκ παρτις στην οποια εν τελει δεν εχω προσβαση είτε γιατι δεν την παλεύω οικονομικά, είτε γιατι σιχαινομαι την φιεστα και το μικροσταρ συστεμ ή γιατί απλά το περιεχόμενο δεν μου λέει τίποτα σ' αυτο το περιτύλιγμα. δεν ειναι ιδιαιτερο προνομιο καλλιτεχνων και δεν εμπεριεχει νοηματα κι αληθειες. πραττειν ειναι και θα έπρεπε να ειναι απενοχοποιημενο και συλλογικο.
    Δεν όρισε κανείς έτσι την τέχνη.

    Ban το thread.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post

    λοκη κι ομως, οι μεγαλυτερες αλλαγες στο ζειν και το σκεπτεσθαι μου δεν εγιναν απο βιβλια, μουσικες και ταινιες αυτες καθ' αυτες. εγιναν επειδη ισως ΚΑΙ αυτα ηταν μεσα στην ζωη μου με καποιον τροπο. αλλα αν ημουν κλεισμενος σπιτι μου μονος μου να διαβαζω η ζωη μου θα ηταν μια ηλιθια ρουτινα. δεν εχω κανα ανωτερο εγω να βρω στο κεφαλι μου, αυτο το αφηνω για χριστιανους, εβραιους, καπιταλιστες, καλλιτεχνες και αλλους θρησκευομενους
    εσύ το πήγες στο άλλο άκρο, προφανώς οι εμπειρίες με την τέχνη αποκτούν αξία και μέσω της καθημερινής αλληλεπίδρασης, αλλιώς καταντάει ένα σολιψιστικό πράγμα, σα κλειστό κύκλωμα που δεν χωράει τίποτα άλλο πέρα απ'τον πομπό δέκτη και ανακυκλώνεται διαρκώς, δε μιλάω γι'αυτό!

    επίσης εσύ τσινάς με την αρτηριοσκληρωτική έννοια του 'ανώτερου' όπως τη χρησιμοποιούν κριτικοί τέχνης, διαμορφωτές (καλλιτεχνικών) συνειδήσεων και δρώμενων, απ'αυτούς του χειρότερου είδους, και εκεί συμφωνώ κι εγώ, αλλά εξαρχής δε μίλησα για κάτι τέτοιο.

  4. #34
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ωπα, εδω εχει μπολικα περιεργα.
    η καθημερινη αμεση αλληλεπιδραση δηλαδη δεν ειναι στοχευμενη επικοινωνια;
    Όχι. Αν μου πεις ότι το συντριβάνι του πάρκου θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου απλά θα είσαι τρελός. Ban το thread.
    ρε τσιμεντο να πουμε, δεν υπαρχει περιπτωση να βγεις εξω απ' το σπιτι σου και να μην αλληλεπιδρασεις με αλλους ανθρωπους.
    και θεωρεις οτι ολη η μεχρι σημερα τεχνη εγινε με επικοινωνιακους σκοπους;
    Ναι. Ban το thread.
    ε κι ομως οχι. γιατι οι καλοθρεμμενοι αστοι μηδενιστες που λες παρακατω ειναι η πλειοψηφεία της καλλιτεχνικής δημιουργίας απ' τον μεσαίωνα και μετά.
    δηλαδη το μοντελο της "εσωτερικης συνειδησης" του καλλιτεχνη και της "τεχνης για την τέχνη" απο που προέκυψαν;
    Απο τους καλοθρεμμένους άχρηστους αστούς μηδενιστές. Ban το thread.
    θανατος σ' αυτους λοιπον! αυτο λεω κι εγω

    ναι, μια βολτα στο παρκο, πρεζα ομορφη, ένας διάλογος ή ένα πήδημα ειναι πολυ πιο σημαντικα κι επιτυχημενα επικοινωνιακα απο μια τεχνη-συστημα αξιας εγκλωβισμενη σε μουσεια, γκαλερι, συναυλιακους χωρους, εκδοτικους οικους, περιοδικα, γκαλα και γκραντ οπενινγκ παρτις στην οποια εν τελει δεν εχω προσβαση είτε γιατι δεν την παλεύω οικονομικά, είτε γιατι σιχαινομαι την φιεστα και το μικροσταρ συστεμ ή γιατί απλά το περιεχόμενο δεν μου λέει τίποτα σ' αυτο το περιτύλιγμα. δεν ειναι ιδιαιτερο προνομιο καλλιτεχνων και δεν εμπεριεχει νοηματα κι αληθειες. πραττειν ειναι και θα έπρεπε να ειναι απενοχοποιημενο και συλλογικο.
    Δεν όρισε κανείς έτσι την τέχνη.
    θες δε θες, το να την ορισεις ως οτιδηποτε παραπανω απο παραγωγη καλαισθησιας πανω στην ζωη, εφικτη απο οποιονδηποτε το επιθυμήσει, σ' αυτον τον ορισμο οδηγει. δεν επεσαν απ' τον ουρανο τα μουσεια και τα περιοδικα.

    εσύ το πήγες στο άλλο άκρο, προφανώς οι εμπειρίες με την τέχνη αποκτούν αξία και μέσω της καθημερινής αλληλεπίδρασης, αλλιώς καταντάει ένα σολιψιστικό πράγμα, σα κλειστό κύκλωμα που δεν χωράει τίποτα άλλο πέρα απ'τον πομπό δέκτη και ανακυκλώνεται διαρκώς, δε μιλάω γι'αυτό!

    επίσης εσύ τσινάς με την αρτηριοσκληρωτική έννοια του 'ανώτερου' όπως τη χρησιμοποιούν κριτικοί τέχνης, διαμορφωτές (καλλιτεχνικών) συνειδήσεων και δρώμενων, απ'αυτούς του χειρότερου είδους, και εκεί συμφωνώ κι εγώ, αλλά εξαρχής δε μίλησα για κάτι τέτοιο.
    δες την τελευταια απαντηση στον σπυρο σ' αυτο το ποστ
    this is radio freedom.

  5. #35
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    οι καλοθρεμμενοι αστοι μηδενιστες που λες παρακατω ειναι η πλειοψηφεία της καλλιτεχνικής δημιουργίας απ' τον μεσαίωνα και μετά.


    BAN το thread!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    οκέη, δε διαφωνούμε τελικά, αλλά τόση ώρα είχες έναν straw-man μπροστά σου και τον τάραζες στη σφαλιάρα, κανείς δε μίλησε για τέχνη ως περιορισμένη σε συναυλίες εκδοτικούς οίκους κλπ κλπ.

    επίσης, αυτό το 'εφικτή από οποιονδήποτε το επιθυμίσει' είναι επικίνδυνο έδαφος, προφανώς είναι πανεύκολο να παραχθεί, αλλά να, κανένας δεν έγραψε δεύτερη θεία κωμωδία, κανένας δεν έγραψε δεύτερους λαβύρινθους, κανένας δεν έγραψε δεύτερο γκοντώ, δεύτερο σύννεφο με παντελόνια κλπ κλπ, και αυτό είναι που κάνει τα άτομα που τα παρήγαν αυτά ιδιαίτερα (όχι ανώτερα ούτε απαραίτητα υψηλά) αλλά γιαυτό και έπαθα εγώ την πλάκα μου πχ όταν διάβασα μπέκετ και η ταμαγκόθι όταν διάβασε μαγιακόφσκι, γιατί είναι μια ξεχωριστή οπτική και μια εμπειρία που ΔΕΝ στην προσφέρει εύκολα άλλος. αυτό κάνει ορισμένους καλλιτέχνες ιδιαίτερους και είναι εθελοτυφλία όταν απλά λες 'ναι θα πρεπε να ναι συλλογική και να παράγεται απ'όλους', προφανώς δεν γίνεται να παραχθούν όλα από όλους και γι'αυτό είναι τόσο ωραίος και πολυποίκιλος ο κόσμος της τέχνης! τώρα, αν αυτό χρησιμοποιείται για να ανυψωθούν είδωλα και να μπούν σταθερές ποιότητας, tough luck, πάντα κάπου θα στραβώνει το πράγμα, δεν μειώνει τα έργα αυτά καθεαυτά και μπορούμε να το αγνοούμε αρκετά εύκολα.

  7. #37
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ικονοκλαστ παρε ρε μλκ ρομαντισμους, διαφωτισμους, μπαροκς, ροκοκος αναγεννησεις, χεγκελς, καντς και οτι αλλο θες. μεχρι τα τελη του 19ου αιωνα η τεχνη δεν ειναι επικοινωνιακη τεχνικη μεταξυ των ανθρωπων, ειναι μεμονωμενη επικοινωνια ειτε με την Ιδέα της τέχνης είτε με το Θείο.
    this is radio freedom.

  8. #38
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    οκέη, δε διαφωνούμε τελικά, αλλά τόση ώρα είχες έναν straw-man μπροστά σου και τον τάραζες στη σφαλιάρα, κανείς δε μίλησε για τέχνη ως περιορισμένη σε συναυλίες εκδοτικούς οίκους κλπ κλπ.
    Αυτός ο straw-man δημιουργείται γιατί όλοι αυτοί οι χωμένοι (και ενίοτε παρωπιδικοί - δεν μιλάω για τον Κάλκι) -ιστές και -ικοί έχουν φορτίσει τόσο πολύ τις λέξεις που χρησιμοποιούνται από το ιδεολογικό τους υπόβαθρο που τις δαιμονοποιούν και καταλήγουμε να μιλάμε άλλη γλώσσα!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  9. #39
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    επίσης, αυτό το 'εφικτή από οποιονδήποτε το επιθυμίσει' είναι επικίνδυνο έδαφος, προφανώς είναι πανεύκολο να παραχθεί, αλλά να, κανένας δεν έγραψε δεύτερη θεία κωμωδία, κανένας δεν έγραψε δεύτερους λαβύρινθους, κανένας δεν έγραψε δεύτερο γκοντώ, δεύτερο σύννεφο με παντελόνια κλπ κλπ, και αυτό είναι που κάνει τα άτομα που τα παρήγαν αυτά ιδιαίτερα (όχι ανώτερα ούτε απαραίτητα υψηλά) αλλά γιαυτό και έπαθα εγώ την πλάκα μου πχ όταν διάβασα μπέκετ και η ταμαγκόθι όταν διάβασε μαγιακόφσκι, γιατί είναι μια ξεχωριστή οπτική και μια εμπειρία που ΔΕΝ στην προσφέρει εύκολα άλλος. αυτό κάνει ορισμένους καλλιτέχνες ιδιαίτερους και είναι εθελοτυφλία όταν απλά λες 'ναι θα πρεπε να ναι συλλογική και να παράγεται απ'όλους', προφανώς δεν γίνεται να παραχθούν όλα από όλους και γι'αυτό είναι τόσο ωραίος και πολυποίκιλος ο κόσμος της τέχνης!
    συλλογικη ρε μλκ δεν σημαινει να πεσουμε 5000000000 ανθρωποι να γραψουμε ενα κειμενο. σημαινει αντι να θεωρουμε κατι ξεχωριστο τον μπεκετ και τον μαγιακοφσκι να παραγει ο καθενας σε καθε στιγμη της ζωης του καλαισθησια (στον διαλογο, στον χαβαλε, σε μικροπραγματα δευτερολεπτων) ετσι ωστε η ιδιαιτερη αξια αυτων των καλλιτεχνων (που ειναι ιδιαιτερη ακριβως επειδη ειναι απλά καλλιτεχνικη) να μην εχει σημασια μπροστα σε εναν κοσμο που παραγει καλαισθησια σε καθε του εκφανση.
    this is radio freedom.

  10. #40
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    οκέη, δε διαφωνούμε τελικά, αλλά τόση ώρα είχες έναν straw-man μπροστά σου και τον τάραζες στη σφαλιάρα, κανείς δε μίλησε για τέχνη ως περιορισμένη σε συναυλίες εκδοτικούς οίκους κλπ κλπ.
    Αυτός ο straw-man δημιουργείται γιατί όλοι αυτοί οι χωμένοι (και ενίοτε παρωπιδικοί - δεν μιλάω για τον Κάλκι) -ιστές και -ικοί έχουν φορτίσει τόσο πολύ τις λέξεις που χρησιμοποιούνται από το ιδεολογικό τους υπόβαθρο που τις δαιμονοποιούν και καταλήγουμε να μιλάμε άλλη γλώσσα!
    τι λες μωρε κι εσυ. τι ιστης και ικος ειμαι; επειδη δεν γουσταρω η καλαισθησια να ειναι μερος του χρονου μου αντι για το συνολο του μιλαω αλλη γλωσσα; τι το ακαταλαβιστικο εχει αυτο;
    this is radio freedom.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    επίσης, αυτό το 'εφικτή από οποιονδήποτε το επιθυμίσει' είναι επικίνδυνο έδαφος, προφανώς είναι πανεύκολο να παραχθεί, αλλά να, κανένας δεν έγραψε δεύτερη θεία κωμωδία, κανένας δεν έγραψε δεύτερους λαβύρινθους, κανένας δεν έγραψε δεύτερο γκοντώ, δεύτερο σύννεφο με παντελόνια κλπ κλπ, και αυτό είναι που κάνει τα άτομα που τα παρήγαν αυτά ιδιαίτερα (όχι ανώτερα ούτε απαραίτητα υψηλά) αλλά γιαυτό και έπαθα εγώ την πλάκα μου πχ όταν διάβασα μπέκετ και η ταμαγκόθι όταν διάβασε μαγιακόφσκι, γιατί είναι μια ξεχωριστή οπτική και μια εμπειρία που ΔΕΝ στην προσφέρει εύκολα άλλος. αυτό κάνει ορισμένους καλλιτέχνες ιδιαίτερους και είναι εθελοτυφλία όταν απλά λες 'ναι θα πρεπε να ναι συλλογική και να παράγεται απ'όλους', προφανώς δεν γίνεται να παραχθούν όλα από όλους και γι'αυτό είναι τόσο ωραίος και πολυποίκιλος ο κόσμος της τέχνης!
    συλλογικη ρε μλκ δεν σημαινει να πεσουμε 5000000000 ανθρωποι να γραψουμε ενα κειμενο. σημαινει αντι να θεωρουμε κατι ξεχωριστο τον μπεκετ και τον μαγιακοφσκι να παραγει ο καθενας σε καθε στιγμη της ζωης του καλαισθησια (στον διαλογο, στον χαβαλε, σε μικροπραγματα δευτερολεπτων) ετσι ωστε η ιδιαιτερη αξια αυτων των καλλιτεχνων (που ειναι ιδιαιτερη ακριβως επειδη ειναι απλά καλλιτεχνικη) να μην εχει σημασια μπροστα σε εναν κοσμο που παραγει καλαισθησια σε καθε του εκφανση.
    ε χμ, δεν ξέρω, ο μπέκετ και ο μαγιακόφσκι και όλοι αυτοί με βοηθάνε να παράγω καλαισθησία όπως την εννοείς και στη ζωή μου, δεν με αποτρέπουν. γιαυτό και έχω σκυλιάσει να εννοηθεί το ξεχωριστό ως απλά αυτό, όχι ως ο μπαμπούλας που σου λέει 'δεν θα με φτάσεις ποτέ', γιατί δεν είναι θέμα τέτοιο, είναι ότι εκ των πραγμάτων ΔΕΝ γίνεται να παραχθεί η ίδια καλαισθησία απ'όλους, ούτε όλα τα μυαλά να εξερευνήσουν τα ίδια μέρη, αλλά να υπάρχει επικοινωνία και 'φωτογραφίες' απ'τις περιοχές που εξερευνήθηκαν, η καθεμιά ξεχωριστή και μοναδική, για να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι και να κάνουμε τη ζωή μας και τη ζωή των γύρω μας όσο το δυνατόν πιο ωραία.

    peace! (pace!)

  12. #42
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    εκ των πραγμάτων ΔΕΝ γίνεται να παραχθεί η ίδια καλαισθησία απ'όλους, ούτε όλα τα μυαλά να εξερευνήσουν τα ίδια μέρη
    γιατι;
    this is radio freedom.

  13. #43
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    τι λες μωρε κι εσυ. τι ιστης και ικος ειμαι; επειδη δεν γουσταρω η καλαισθησια να ειναι μερος του χρονου μου αντι για το συνολο του μιλαω αλλη γλωσσα; τι το ακαταλαβιστικο εχει αυτο;
    Δες την εξέλιξη της συζήτησής σου μ' εμένα και το λόκι (καλά ο ikonoklast απλά κράζει) και θα καταλάβεις ότι χρειαζόταν πολύ μεγαλύτερη εμβάθυνση και ανάλυση αυτών που αρχικά είπες για να πετύχουμε ένα επίπεδο επικοινωνίας χωρίς δομικές παρανοήσεις, όποιου κι αν είναι η ευθύνη. Τόσο ηλίθιοι δεν νομίζω να είμαστε και οι δύο πάντως.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    αυτονόητο είναι ρε μαλάκα, γιατί δεν ζούμε τις ίδιες ζωές και δεν αντιλαμβανόμαστε τα ερεθίσματα μας με τον ίδιο τρόπο, τι γιατί;

  15. #45
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    τι λες μωρε κι εσυ. τι ιστης και ικος ειμαι; επειδη δεν γουσταρω η καλαισθησια να ειναι μερος του χρονου μου αντι για το συνολο του μιλαω αλλη γλωσσα; τι το ακαταλαβιστικο εχει αυτο;
    Δες την εξέλιξη της συζήτησής σου μ' εμένα και το λόκι (καλά ο ikonoklast απλά κράζει) και θα καταλάβεις ότι χρειαζόταν πολύ μεγαλύτερη εμβάθυνση και ανάλυση αυτών που αρχικά είπες για να πετύχουμε ένα επίπεδο επικοινωνίας χωρίς δομικές παρανοήσεις, όποιου κι αν είναι η ευθύνη. Τόσο ηλίθιοι δεν νομίζω να είμαστε και οι δύο πάντως.
    ε κοιτα ρε μλκ, δεν προκειται να κατσω να γραψω σαραντα χιλιαδες σελιδες να εξηγησω πληρως αυτο που λεω, να αγορασεις το βιβλιο μου!
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. Επιτέλους απέκτησε νόημα
    By Ethir in forum Music Discussion
    Replies: 78
    Last Post: 24-01-2006, 12:00
  2. Το νόημα της συγγνώμης.
    By ang69 in forum General Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 31-01-2005, 18:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •