Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 121

Thread: Το Νόημα

  1. #16
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Το Κεφάλαιο δεν λέει κάπου. Δεν είναι (ας πούμε) τελεολογικού χαρακτήρα και επίσης ο συγγραφέας δεν προτείνει καν λύσεις!

    Λόκη, ε μην υπερβάλλουμε κιόλας!

  2. #17
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    σουρρεαλιστικά/αφαιρετικά κείμενα
    Τι χρηστική αξία έχουν αυτά παρεμπιπτόντως;
    καλαισθησιας ρε μλκ κι εσυ. το προβλημα ειναι ακριβως οτι η "καλλιτεχνικη ιδιοφυια", η "ιδιαιτερη δημιουργια" και το "νοημα" τους δινουν μια ψευτικη χρηστική αξία και τα κάνουν εμπορεύματα.
    this is radio freedom.

  3. #18
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Α. Η αισθητική δηλαδή δεν αλληλεπιδρά με σένα με κάποιο τρόπο;

  4. #19
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    αυτο ακριβως λεω. αλλα το καλλιτεχνικο εργο δεν ειναι κατι περισσοτερο απ' οτιδηποτε αλλο που μπορει να εμπεριεχει μια καλαισθησια (μια βολτα, ενας ωραιος καφες, το καλο σεξ). η ολη εξυψωση της "τεχνης" (μη χεσω) πανω απ' ολα αυτα ειναι τελειως γιαλατζι.

    δεν θυμασαι την συζητηση που ειχαμε στο μσν τις προαλλες περι γραφιστικης και μουσικης και γιατι αυτες ειναι οι συγχρονες τεχνες;
    this is radio freedom.

  5. #20
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Μπούρδες.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #21
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    κι εσυ τεκνον βρουτε;
    this is radio freedom.

  7. #22
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Τι να κάμω μ' αυτά που λες!

    Όχι σοβαρά τώρα, ιδεολογήματα του στυλ

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    αυτο ακριβως λεω. αλλα το καλλιτεχνικο εργο δεν ειναι κατι περισσοτερο απ' οτιδηποτε αλλο που μπορει να εμπεριεχει μια καλαισθησια (μια βολτα, ενας ωραιος καφες, το καλο σεξ). η ολη εξυψωση της "τεχνης" (μη χεσω) πανω απ' ολα αυτα ειναι τελειως γιαλατζι.
    είναι εκ των πραγμάτων και των παραδειγμάτων λάθος, δεν μ' ενδιαφέρει σε ποιά βάση το λες από 'κει και πέρα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #23
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    να εξηγησεις. θεωρεις το καλλιτεχνικο εργο κατι ιδιαιτερο; ανωτερο της καθημερινης ζωης; κατι που παραγεται απο ιδιαιτερα ταλαντουχους ανθρωπους; κατι που κατ' επεκταση αξιολογειται σε καποια κλιμακα; κι αν αξιολογειται σε καποια κλιμακα τοτε γιατι ειναι κακο να το αντιπροσωπευουμε χρηματικα και να θεωρειται σουπερ τυπος ενας μαλακας τυπου νταμιεν χιρστ και να πληρωνεται εκατομμυρια λιρες;
    this is radio freedom.

  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    αυτο ακριβως λεω. αλλα το καλλιτεχνικο εργο δεν ειναι κατι περισσοτερο απ' οτιδηποτε αλλο που μπορει να εμπεριεχει μια καλαισθησια (μια βολτα, ενας ωραιος καφες, το καλο σεξ). η ολη εξυψωση της "τεχνης" (μη χεσω) πανω απ' ολα αυτα ειναι τελειως γιαλατζι.

    δεν θυμασαι την συζητηση που ειχαμε στο μσν τις προαλλες περι γραφιστικης και μουσικης και γιατι αυτες ειναι οι συγχρονες τεχνες;
    Είναι πολλά περισσότερα. Είναι στοχευμένη επικοινωνία. Έχουν κατασκευαστεί απο έναν άνθρωπο με στόχο τους άλλους και με σκοπό την αλληλεπίδραση μαζί τους. Μια τυχαία οποιαδήποτε βόλτα στο πάρκο, τις πάπιες ταϊσαμε, είναι τελειώς διαφορετική ποιοτικά απο αυτό, γι' αυτό και κατα κύριο λόγο η τέχνη πετυχαίνει πολύ περισσότερα αποτελέσματα στις ανθρώπινες συνειδήσεις απο ό,τι τα χοτντογκ και τα πάρκα.

    Το αν και κατα πόσο είναι άμεση ή όχι η τέχνη (νομίζω γι' αυτό μιλάγαμε) δεν έχει να κάνει με την ύπαρξη χρηστικής αξίας και το νόημα της.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    αυτο ακριβως λεω. αλλα το καλλιτεχνικο εργο δεν ειναι κατι περισσοτερο απ' οτιδηποτε αλλο που μπορει να εμπεριεχει μια καλαισθησια (μια βολτα, ενας ωραιος καφες, το καλο σεξ). η ολη εξυψωση της "τεχνης" (μη χεσω) πανω απ' ολα αυτα ειναι τελειως γιαλατζι.
    μ, δεν διαφωνούμε ριζικά απ'ό,τι φαίνεται. καταλαβαίνω ότι σε ενοχλεί αυτή η εξύψωση όταν υπαινίσσεται ειδωλολατρεία.

    παρόλα αυτά, πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι πολύ πιο πιθανό να σου προσφέρει κάτι έτσι στιβαρό και σημαντικό ένα βιβλίο παρά ένας καφές ε. εκτός και αν σου χουν όντως τύχει τόσες εμπειρίες με καφέδες και βόλτες, εμένα ελάχιστες που να τις λεω ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ, οπότε πάω πάσο.

  11. #26
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Τι να κάμω μ' αυτά που λες!

    Όχι σοβαρά τώρα, ιδεολογήματα του στυλ

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    αυτο ακριβως λεω. αλλα το καλλιτεχνικο εργο δεν ειναι κατι περισσοτερο απ' οτιδηποτε αλλο που μπορει να εμπεριεχει μια καλαισθησια (μια βολτα, ενας ωραιος καφες, το καλο σεξ). η ολη εξυψωση της "τεχνης" (μη χεσω) πανω απ' ολα αυτα ειναι τελειως γιαλατζι.
    είναι εκ των πραγμάτων και των παραδειγμάτων λάθος, δεν μ' ενδιαφέρει σε ποιά βάση το λες από 'κει και πέρα.
    εκ των πραγματων, φυσικα

    ...
    this is radio freedom.

  12. #27
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Ρε αγάπη δεν ξέρω πως και πόσο είναι φορτισμένες οι λέξεις που χρησιμοποιείς σε μια πολιτική/ιδεολογική σταθερά. Αυτό που σου λέω είναι ότι για 'μένα η τέχνη είναι τόσο πολυεπίπεδη και ομιλητική που ξεπερνάει πανέμορφα αλλά μονοδιάστατα πράγματα όπως τα παραδείγματα που χρησιμοποίησες και αυτό, πάλι όσον αφορά σ' εμένα είναι κάτι αξιωματικό που δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  13. #28
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    εκτός και αν σου χουν όντως τύχει τόσες εμπειρίες με καφέδες και βόλτες, εμένα ελάχιστες που να τις λεω ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ, οπότε πάω πάσο.
    ενώ με την Τέχνη σου συμβαίνει όλη την ώρα;
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    τσουκου, μετρημένες φορές και ξέρω ακριβώς ποιές ήταν, αλλά σίγουρα πιο ισχυρές από τις αντίστοιχες 'καθημερινές' εμπειρίες (ουδέτερα φορτισμένο το καθημερινές)

  15. #30
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Είναι πολλά περισσότερα. Είναι στοχευμένη επικοινωνία. Έχουν κατασκευαστεί απο έναν άνθρωπο με στόχο τους άλλους και με σκοπό την αλληλεπίδραση μαζί τους. Μια τυχαία οποιαδήποτε βόλτα στο πάρκο, τις πάπιες ταϊσαμε, είναι τελειώς διαφορετική ποιοτικά απο αυτό, γι' αυτό και κατα κύριο λόγο η τέχνη πετυχαίνει πολύ περισσότερα αποτελέσματα στις ανθρώπινες συνειδήσεις απο ό,τι τα χοτντογκ και τα πάρκα.

    Το αν και κατα πόσο είναι άμεση ή όχι η τέχνη (νομίζω γι' αυτό μιλάγαμε) δεν έχει να κάνει με την ύπαρξη χρηστικής αξίας και το νόημα της.
    ωπα, εδω εχει μπολικα περιεργα.
    η καθημερινη αμεση αλληλεπιδραση δηλαδη δεν ειναι στοχευμενη επικοινωνια; και θεωρεις οτι ολη η μεχρι σημερα τεχνη εγινε με επικοινωνιακους σκοπους; δηλαδη το μοντελο της "εσωτερικης συνειδησης" του καλλιτεχνη και της "τεχνης για την τέχνη" απο που προέκυψαν; ναι, μια βολτα στο παρκο, πρεζα ομορφη, ένας διάλογος ή ένα πήδημα ειναι πολυ πιο σημαντικα κι επιτυχημενα επικοινωνιακα απο μια τεχνη-συστημα αξιας εγκλωβισμενη σε μουσεια, γκαλερι, συναυλιακους χωρους, εκδοτικους οικους, περιοδικα, γκαλα και γκραντ οπενινγκ παρτις στην οποια εν τελει δεν εχω προσβαση είτε γιατι δεν την παλεύω οικονομικά, είτε γιατι σιχαινομαι την φιεστα και το μικροσταρ συστεμ ή γιατί απλά το περιεχόμενο δεν μου λέει τίποτα σ' αυτο το περιτύλιγμα. δεν ειναι ιδιαιτερο προνομιο καλλιτεχνων και δεν εμπεριεχει νοηματα κι αληθειες. πραττειν ειναι και θα έπρεπε να ειναι απενοχοποιημενο και συλλογικο.

    λοκη κι ομως, οι μεγαλυτερες αλλαγες στο ζειν και το σκεπτεσθαι μου δεν εγιναν απο βιβλια, μουσικες και ταινιες αυτες καθ' αυτες. εγιναν επειδη ισως ΚΑΙ αυτα ηταν μεσα στην ζωη μου με καποιον τροπο. αλλα αν ημουν κλεισμενος σπιτι μου μονος μου να διαβαζω η ζωη μου θα ηταν μια ηλιθια ρουτινα. δεν εχω κανα ανωτερο εγω να βρω στο κεφαλι μου, αυτο το αφηνω για χριστιανους, καπιταλιστες, καλλιτεχνες και αλλους θρησκευομενους
    Last edited by metamelia3; 18-09-2012 at 22:32.
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. Επιτέλους απέκτησε νόημα
    By Ethir in forum Music Discussion
    Replies: 78
    Last Post: 24-01-2006, 12:00
  2. Το νόημα της συγγνώμης.
    By ang69 in forum General Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 31-01-2005, 18:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •