Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 121

Thread: Το Νόημα

  1. #1
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default Το Νόημα

    Λοιπόν. Τώρα τελευταία και στις συζητήσεις μου επί βιβλίων ακούω συχνά-πυκνά τη φράση "Δεν βρήκα/κατάλαβα/με κάλυψε το νόημα". Αυτό είναι κάτι που με εκνευρίζει αφάνταστα. Στη δική μου αντίληψη είναι εντελώς παθητικό και καθυστερημένο να διαβάζεις κάτι υπό αυτό το πρίσμα. Και δεν μιλάμε τις περισσότερες φορές για αναγνώσματα (ας πούμε) τελεολογικού χαρακτήρα, αλλά για κάτι τυπάκια που διαβάζουν σουρρεαλιστικά/αφαιρετικά κείμενα και καταπιάνονται με χριστιανική προσήλωση να αλιεύσουν την Αλήθεια, το Μήνυμα, και μάλιστα εκνευρίζονται ή/και απαξιώνουν όταν ο συγγραφέας δεν προτείνει "λύσεις"! Άκουσον!

    Πείτε.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #2
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    λολ, εχει πλακα γενικα που εχει σκασει μπολικος κοσμος που την εχει δει να ανηκει στην μυστικιστικη φαση των σουρρεαλιστών και ψάχνει να βρει νοήματα σε σουρρεαλιστικα και προσουρρεαλιστικα κειμενα. για τον πουτσο. γενικα, λογοτεχνια ειναι γαμω το κερατο μου, ωραια υποτιθεται πως πρεπει να ειναι απλα (ειδικα η σουρρεαλιστικη, βαριεμαι να ψαχνω το αποσπασμα του μπρετον απ'τα μανιφεστα περι αυτοματης γραφης και συμβολισμου), τωρα πως θα στα σκασει ειναι τυχαιο, δεν εχει περισσοτερες πιθανοτητες να σου αλλαξει το ζειν και σκεπτεσθαι περισσοτερο απο ενα γαμημενο χοτ ντογκ.
    this is radio freedom.

  3. #3
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Το ότι δεν ξέρεις τους στίχους του στινκφιστ δε σημαίνει ότι πρέπει να μας σκίζεις τα αρχίδια πάντως!

  4. #4
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ουτε εγω τους ξερω!
    this is radio freedom.

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    λογοτεχνια ειναι γαμω το κερατο μου, [..] δεν εχει περισσοτερες πιθανοτητες να σου αλλαξει το ζειν και σκεπτεσθαι περισσοτερο απο ενα γαμημενο χοτ ντογκ.
    Εκτός αν είναι καβατζωμένο στο ντου!

  6. #6
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    σταματα, ηδονιζομαι
    this is radio freedom.

  7. #7
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Το ότι δεν ξέρεις τους στίχους του στινκφιστ δε σημαίνει ότι πρέπει να μας σκίζεις τα αρχίδια πάντως!
    Δεν περιστρέφεται όλος ο κόσμος γύρω σου μωρή αδερφή.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    δεν εχει περισσοτερες πιθανοτητες να σου αλλαξει το ζειν και σκεπτεσθαι περισσοτερο απο ενα γαμημενο χοτ ντογκ.
    εμ χμ, ποτέ ένα φαγητό δε μου άλλαξε το ζείν και το σκέπτεσθαι, η λογοτεχνία πολλάκις! και αρκετούς ανθρώπους που ξέρω, αλήθεια! και γενικά, η ίδια λογική, 'μουσική είναι ρε παιδιά', 'γλυπτική είναι ρε παιδιά!' κλπ κλπ, και αστήριχτη είναι και μηδενιστική με άσχημο τρόπο. εκτός και αν εννοούσες κάτι άλλο.

  9. #9
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εντάξει, μακροχρόνια σίγουρα γίνονται τεράστιες ζυμώσεις, από ένα έργο και μόνο και απ' τη μια στιγμή στην άλλη μου φαίνεται πολύ δύσκολο να αλλάξει το "ζειν και το σκέπτεσθαι" σου. Επιπρόσθετα, αν συμβεί αυτό τότε με βάζει σε σκέψεις ως προς το πόσο στέρεα ήταν εγκαθιδρυμένο πριν!

    Τέλος πάντων, that's called missing the point, γιατί τα συζητάμε αυτά.
    Last edited by Dythor; 12-08-2009 at 12:39.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #10
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    σουρρεαλιστικά/αφαιρετικά κείμενα
    Τι χρηστική αξία έχουν αυτά παρεμπιπτόντως;

  11. #11

    Default

    Κάποιος κάποτε μου είχε πει πως δεν του άρεσε ο Ξένος επειδή δεν του άρεσε -αυτολεξεί- το σενάριο και πως δεν γινόταν τίποτα στην ιστορία.

  12. #12
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    λοκη το ξερεις πολυ καλα οτι δεν εννοουσα τιποτα αλλο. ολη αυτη η εφευρεση του "νοηματος" και της "ιδιοφυιας" δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια θεϊστική ψευδαίσθηση που τροφοδοτει ολη την καλλιτεχνικη αγορα και το μόνο θεμιτο που μπορεί να πετύχει η όποια τέχνη είναι να κάνει πιο καλαίσθητες κάποιες στιγμές. το ζείν και το σκέπτεσθαι μέσω της τέχνης δεν αλλάζουν απο ένα έργο ceteris paribus. απλα μερικες φορες που θα συμπεσει καποιο λογοτεχνικο εργο με ενα συνολο αλλων βιωματων μπορει να υπαρξει αντικτυπος στο ζειν και το σκεπτεσθαι και να δωσει την ηλιθια ψευδαίσθηση οτι ευθυνεται το εργο.

    και αυτη η αποψη καθε αλλο παρα "αστηριχτη και μηδενιστικη με ασχημο τροπο" ειναι. αντιθετως, αυτη η αυτιστικη τεχνη ειναι ενας αστηριχτος ακαλαισθητος μηδενισμος.
    this is radio freedom.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    το να το ρωτάς αυτό για λογοτεχνία, και ακόμα ειδικότερα για σουρρεαλισμό, είναι οριακά τρολλάρισμα, το ξέρεις ε; ;p

    έντιτ: στην ερώτηση σπυρέττου δυό ποστ πριν αυτό,

    στον κάλκη: δεν ξέρω τίποτα για νόημα και ιδιοφυία, δεν με νοιάζει ποιός και αν τα εφηύρε, γενικά κάνεις σαν τον καντίρου όταν κράζει τις πολυεθνικές φαρμακοβιομηχανίες. ξέρω απλά ότι είναι δυο-τρία πράγματα στη λογοτεχνία που άλλαξαν ριζικά τον τρόπο που σκέφτομαι και αντιλαμβάνομαι τον κόσμο (προφανώς όχι αυτά από μόνα τους, πάντα συνοδεύονται από βιώματα, δεν είμαστε εγκέφαλοι σε γυάλες) και κατ'επέκταση και τον τρόπο που ζώ. αυτό συνέβη σε μένα, συμβαίνει και σε άλλους, μπορεί να μαστε κορόιδα και θύματα του ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ δεν ξέρω.
    Last edited by LokiTricksterGod; 14-07-2009 at 16:03.

  14. #14
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    σουρρεαλιστικά/αφαιρετικά κείμενα
    Τι χρηστική αξία έχουν αυτά παρεμπιπτόντως;
    Κοίτα στο Κεφάλαιο.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  15. #15
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Κάποιος κάποτε μου είχε πει πως δεν του άρεσε ο Ξένος επειδή δεν του άρεσε -αυτολεξεί- το σενάριο και πως δεν γινόταν τίποτα στην ιστορία.
    η γενιά του m. night shyamalan.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



Similar Threads

  1. Επιτέλους απέκτησε νόημα
    By Ethir in forum Music Discussion
    Replies: 78
    Last Post: 24-01-2006, 12:00
  2. Το νόημα της συγγνώμης.
    By ang69 in forum General Discussion
    Replies: 22
    Last Post: 31-01-2005, 18:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •