Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Σαντορίνη

  1. #1
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default Σαντορίνη

    οτι ξέρετε εδω.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  2. #2
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Quote Originally Posted by tamagothi View Post
    Που λέτε, εγώ πήγα Σαντορίνη πριν από μερικές μέρες. Κανονικά δε θα επέλεγα τέτοιο μέρος [$$$ + πλήθη τουριστών], αλλά ήταν καθήκον μου να δείξω την πατρίδα σε Μη Ελληνίδα Φίλη κι έτσι έκανα την καρδιά μου πέτρα και πήγα.

    Η Σαντορίνη ήταν κούκλα, όπως πάντα. Αλλά το βασικό είναι ότι βρήκαμε πολύ ωραία δωμάτια με 40 ευρώ το βράδυ (για Ιούνιο, που είναι χαμηλή περίοδος, αλλιώς 60 λέει το σάιτ, ουφ), φυσικά χωρίς θέα στην Καλντέρα κι όχι εντελώς στο κέντρο των Φηρών (αλλά ούτε στου διαόλου τη μάνα, μη φανταστείτε), οπότε αν θέλει κανείς:
    http://www.santorini-villastella.gr/index.htm
    Καθαρά, καινούρια, ερκοντίσιο, πολύ συμπαθητικοί ιδιοκτήτες, γενικά τζι.

    Μακάρι να μην ήταν τόσο ακριβή η Σαντορίνη.
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    emena de mou arsei. mono pia paralia kalh auth me th maurh ammo kai eleina magazia
    skata sto tithora lol
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    πειτε για το καμπινγ στα φηρα και τις συγκοινωνιες.
    μπορουμε και να τη βγαζουμε με σουβλακια 5 μερες, δωστε ενδεικτικη τιμη πιτογυρου
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    2 ευρω το σουβλακι.
    Εγω εμενα σε καποιο χωριο πιο μεσα 35ευρα πανε και 4 χρονια βεβαια. Ακρωτηρι αν εχει ανοιξει, αλλα μαλλον δεν, ειναι γαμω τους αρχαιολογικους χωρους. παραλιες οκ. εμενα δεν μ αρεσε. νοικιασαμε γουρουνιτσα θυμαμαι και γαμαγε. πηγαμε παντου. τιθωρα αδειο.
    μερικα σκυλαδικα. ε οκ ειχε μερη να πας γενικοτερα και χωρις να χρειαστει να ακους συνεχεια σκυλαδικα. εχω μεινει και αλλου αλλα μαλλον ειναι ακριβο για να το προτεινω. οπως εχω μεινει και αλλου που ειναι τοσο χαλια που δεν το προτεινω.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #6
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Για συγκοινωνίες, http://www.ktel-santorini.gr/ . Το δοκίμασα πρόσφατα και ήταν σωστά αυτά που λέει το σάιτ. Από και προς λιμάνι βάζουν για Φηρά ανάλογα με τα πλοία, οπότε αλλάζει από μέρα σε μέρα και βγάζουν χαρτί στα ΚΤΕΛ με τις ώρες, πρέπει να είναι κάτι του στυλ "45 λεπτά πριν φύγει το πλοίο" από Φηρά και "μόλις μας φανεί πως ήρθε όποιος ήταν να έρθει" από λιμάνι. Επίσης βάζουν και έξτρα λεωφορεία άμα έχει κόσμο.

    Για παραλίες διαφωνώ, αν και δεν έχω πάει σε πολλές, αλλά πχ η κόκκινη είναι πανέμορφη. Κι η άσπρη είναι ωραία. Κι είναι μια κοντά στο αεροδρόμιο που περνάνε αεροπλάνα πολύ κοντά και δεν έχω πάει, αλλά θέλω. Επίσης ακόμα κι αν δεν είχε παραλίες κι είχε μόνο τη θέα από Φηρά/Οία, πάλι θα αρκούσε για να είναι πανέμορφη, έτσι κι αλλιώς η καλύτερη φάση στη Σαντορίνη είναι να κάθεσαι να κοιτάς σα μαλάκας αποκάτω (με 2η καλύτερη φάση τον πολύωρο ενθουσιασμό με τις ελαφρόπετρες).

    That said, τέτοιο μέρος μέσα Ιουλίου+ για παραπάνω από 5 ώρες (όσο να έρθει το πλοίο για Ανάφη, στο περίπου) μου φαίνεται σενάριο βγαλμένο απ' τους χειρότερούς μου εφιάλτες (κόσμος, $$$, κόσμος ξανά), αλλά για να σκέφτεστε να πάτε τώρα (και μάλιστα σε κάμπινγκ) μάλλον θα έχουμε διαφορετική άποψη.

    Για φαγητό δεν έχω ιδέα, με μίνι μάρκετ τη βγάζω σε τέτοιες καταστάσεις, τα μίνι μάρκετ ήταν μια χαρά.

    Ακρωτήρι είναι ακόμα κλειστό.=\
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  7. #7
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    για χαιλικια και γαματα μοχιτο , βραδυ στο μονο μαγαζι της οιας το χασαπικο... θεικα , ειδικα αμα παιξει και καμια ομιχλη και φυσαει , ειναι σαν να πινεις μοχιτο και να περναν φαντασματα πολυ σπουκοχαιλικο σκηνικο... :gaymode: αχ τι θυμισιες μου ερχονται στο μυαλο ...
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #8
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Τα σουβλάκια στα Φηρά είναι χάλια απόσο θυμάμαι. Αλλά έχει ένα γαμάτο μαγαζάκι στην πλατεία με πίτσες και μακαρονάδες-για-το-δρόμο που είναι και φτηνό. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ακόμα, τελευταία φορά πήγα πριν 7-8 χρόνια.

    Αν είσαι μεταξύ κάμπινγκ-φτηνού ενοικιαζόμενου, προτιμάς κάμπινγκ χαλαρά, χωρίς να έχω ιδέα πώς είναι το κάμπινγκ. Πάντως τα φτηνά ενοικιαζόμενα είναι πραγματικά σκατά. Πραγματικά όμως ε. Μιλάμε για σκοτωμένες κατσαρίδες (πολλές) στους τοίχους και ατάκες του στυλ "το ξέρω ότι δεν έχεις μαξιλάρι, θα στο φέρω όταν ξυπνήσει αυτός που τόχει".

    Για διασκέδαση όταν είχα πάει είχε μόνο τα κλασικά νησιώτικα τρεντοκλαμπάκια. Η τιθόρα δε μετράει γιατί είναι εντελώς απαράδεκτη.

    Πάντως είναι πανέμορφη η γαμημένη. Η Σαντορίνη, όχι η τιθόρα.

    Α, έχω να το λέω ότι ήμουν μπροστά στο πιο αποτυχημένο πέσιμο έβερ. Φίλος μου προσπαθεί να πιάσει κουβέντα σε Ολλανδέζα και το πρώτο πράγμα (και τελευταίο) που της λέει είναι "ντου γιου ριμέμπερ κριστόφ βαζέχα; χι φακντ άγιαξ ιν νάιντισιξ" (με συνοδεία κωλοδάχτυλου).
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  9. #9
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Δεν έχω να προσθέσω κάτι σ' αυτά που είπαν οι αποπάνοι, μόνο να πω ότι η Σαντορίνη είναι το πιο όμορφο νησί που υπάρχει, και οι πόλεις (Φηρά, Οία κλπ κλπ) είναι πανέμορφες και οι παραλίες (Κόκκινη, Περίβολος, Μονόλιθος, Καμάρι, Περίσα κλπ) καλές. Έχει και απίστευτα όμορφα cafe (enigma πχ) που αράζεις με το κορίτσι σου (ή το αγόρι σου αν είσαι κορίτσι ή γκει) και χαζεύεις το ηλιοβασίλεμα και ειν'ωραία.
    Επίσης είναι (για τα δικά μου γούστα) χάλια από άποψη νυχτερινής ζωής, την τελευταία φορά που είχα πάει ήταν λες και έβλεπα όλους τους τύπους και τις τύπισες της παραλιακής να περπατάνε μέσα στα φηρά. Τιθόρα κάποτε ήταν καλό, τώρα είναι yatampaza.
    Γι αυτό εδώ και πολλά χρόνια προτιμούμε Ίο
    Επίσης τα δωμάτια στο φηροστεφάνι ήταν αρκετά φθηνότερα σε σχέση με τα Φηρά. Για κάμπινγ δεγκζέρω, δεν είμαι φαν του αθλήματος.

    Α ναι, το καλοκαίρι του 98 είχα παίξει μπουνιές και με ένα βλάκα στην πλατεία των φηρών! Δε φαντάζομαι ότι ενδιαφέρει κανέναν βέβαια, αλλά μιας και το θυμήθηκα, είπα να το γράψω!
    Last edited by psychotron; 09-07-2009 at 23:29.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  10. #10
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Η Σαντορινη οντως ειναι πανεμορφη.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #11
    Kenny Dalglish mrmaiden's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    St. James's Gate Brewery, Dublin
    Posts
    1,275

    Default

    Eννοείται ότι πρέπει να ανεβείτε στο ηφαίστειο και να κάνετε καμιά βουτιά στα θερμά νερά της Καλντέρας ανάμεσα σε Παλαιά και Νέα Καμένη
    Brotherhood Without Banners

  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πήγα το '98 οπότε πολλά θα έχουν αλλάξει από τότε. πάντως στο τιθόρα γινόταν πανικός κ έχει πέσει πολύ κάψιμο
    Rock or Nothing

  13. #13
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Είμαι Σαντορίνη φανμπόις.
    Στο νησί αυτό μπορείς να βρεις τα πάντα και σε ότι τιμή θες αρκεί να α) έχεις κάποιον ντόπιο γνωστό ή/και β) να μην πας από 1/07 μέχρι 30/08.
    Πάω πάρα πολλά χρόνια συνεχόμενα και εχω ενα τεράστιο παράπονο: αυτή τη πλατεία Φηρών γιατί δεν τη πλένουν ποτέ?
    Απίστευτη μπίχλα...

    Επίσης στη πλατεία υπάρχει η καλύτερη κρέπα της ελλάδας.
    Φοβερό φαγητό στον Κρητικό (προς Καμάρι και τώρα έχει και στα Φηρά μαγαζί) και σε πάρα πολλά άλλα και σε λογικές τιμές.

    Βραδυνή ζωή είναι για σκυλάδες και τρεντυ κυρίως, όμως μπορείς ν αράξεις στο Cook στο Καμάρι και να ακούσεις κυρίως κλασσικό ροκ. Εμένα μ αρέσει.

    Μην πάτε τη "κρουαζιέρα" στο ηφαίστειο. Καλύτερα να πληρώσετε 6 (!!!) ευρώ τον καφέ στη καλντέρα και να ρεμβάζετε από ψηλά.

    Θάνατος στους καραγκιοζοτρέντιδες στα μπιτς μπαρ. Θάνατος στους ταρίφες, θάνατος στους τουρίστες με τις γουρούνες.

    Γενικά άμα έχεις κέφι για ψάξιμο, σου αρέσουν οι φυσικές ομορφιές και δεν είσαι του στυλ "θελω να βγαίνω από το δωμάτιο και σε 5 μέτρα να τα έχω όλα", η Σαντορίνη είναι από τους κορυφαίους προορισμούς παγκοσμίως.

    σε 5 μέρες θα είμαι εκεί!!

  14. #14
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    www thanks!
    pws tha ginei omws na doume to ifaisteio?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  15. #15
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    Βλακεία είναι το ηφαίστειο, πας και περπατάς κάτω απ' τον ήλιο στα ξερά και σε κάποια φάση σου δείχνουν τον "κρατήρα" κι είναι κάτι λοφάκια κι απλώς μυρίζει άσχημα. Καλύτερα να το κοιτάς αποπάνω. Εκτός αν έχει αλλάξει, πάνε χρόνια που πήγα.

    Η ομίχλη που πιάνει το νησί είναι απίστευτη.

    Με το καραβάκι με το γυάλινο πάτο (!) έχει πάει κανείς;
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

Similar Threads

  1. ΝΤΕΘ ΜΕΤΑΛ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
    By FIXXXER in forum General Discussion
    Replies: 70
    Last Post: 13-04-2009, 15:31
  2. ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ!!!!!!!!
    By Silverwing in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-2004, 12:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •