Results 1 to 10 of 10

Thread: The s05ep11 (X-Files) Appreciation Thread

  1. #1
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Cool The s05ep11 (X-Files) Appreciation Thread

    X-Files: Kill Switch (Episode 11, Season 5)

    Year: 1998

    Directed by: Rob Bowman

    Written by: William Gibson & Tom Maddox

    IMDB




    Μαλάκας!Μαλάκας!Μαλάκας! Έχω μείνει μαλάκας!

    Ξέρω γω ,γιατί ποτέ δεν περίμενα από αυτήν την σειρά (ιστορική σείρα που άφησε εποχή ,μιας και έδωσε τροφή σε χαρδαβέλες (έλληνες και μη),λιακοπουλέους,και δεν ξέρω γω σε ποιον άλλο ακόμη, να αναφέρεται σε ούφα,περιοχές 51 και τα ρέστα) να έχει ένα τόσο γαμάτο επεισόδιο που να γαμάει κάθε κιτσάτη cyberpunk μαλακιούλα. Και πως θα γινότανε διαφορετικά αν δν είχε συμμετάσχει στο writing του επεισοδίου με το διαστραμμένο του μυαλό ο Gibson , ο άνθρωπος που με τον Neuromancer γαμάει cyberpunk βιβλιογραφίες άνετα.

    Το επεισόδιο δεν έχει καμία σχέση με τα υπολοιπά επεισόδια των X-files. Eδώ έχουμε να κάνουμε με ένα cyberpunk διαμαντάκι μιας και η πλοκή του,ακόμη και το στυλιζάρισμα της ταινίας παραπέμπει σε σε αυτό το είδος. Βέβαια μην περιμένεται σούπεργαμάτα πλάνα και φωτογραφίες σε στυλ Alien('79) ίσως και επειδή δεν ήταν και αυτός ο σκοπός του σκηνοθέτα. Κυρίως ο σκηνοθέτης εστιάζει στην πολυπλοκότητα και στην επικινδυνότητα του Δικτύου και των υπολογιστών. Και αυτό το συμβολίζει με την τεχνική νοημοσύνη (ΤΝ).



    Μια ΤΝ ,της οποίας η ρίζες βρίσκονται σε ένα κακό παιδί της Silicon Valley , παιδί που δεν ακολούθησε την πεπατημένο οδό του Homebrew Club σε αντίθεση με τους Jobes και Gates (μέλη αυτού του κλαμπ) οι οποίοι έγιναν καταξιωμένοι και δισεκατομμυριούχοι. Αυτή λοιπόν η στοιχειώδης ΤΝ αποκτά πλήρη συνείδηση και το σημάντικότερο. Πρόθεση. Σχεδόν μπορεί να ελέγξει τα πάντα στο Δίκτυο , μιας και εκεί ζει και κόβει βόλτες ξέρω γω.. Σκοπός της είναι να καταστρέψει το Kill Switch , τον διακόπτη δλδ που μπορεί να την τερματίσει. Χειριστές αυτου του διακόπτη είναι λίγα άτομα στον κόσμο , ανάμεσα τους ένας μηχανικός υ/η και μία χάκερ που κόβει κώλους.

    Μώλντερ και Σκάλυ είναι κομπάρσοι στην ταινία κανονικά και με τον νόμο αφού τα πάντα γυρνάνε γύρω απο τα ηλεκτρονικά συστήματα και την χάκερ...
    σιγά μην καρφώσω πως μπλέκεται αυτή η χάκερ στην υπόθεση και στο αν τελικά θα μπορέσουν να ακυρώσουν την ΤΝ...




    //στείλτε με κάνα πιεμ αν θέλετε πλήρη βοήθεια από που θα το κατεβάσετε
    και αν θέλετε να σας στείλω τους συγχρόνισμένους υπότιτλούς που κατέχω
    αλλιως αμα θετε καείτε στο subtitle workshop//.
    Last edited by bon; 07-07-2009 at 17:43.

  2. #2
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Έλεος, απαράδεκτο και παιδαριώδες επεισόδιο από κάθε άποψη. Υπάρχουν τόσα γαμάτα ξερωγω.

  3. #3
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    δεν θυμάμαι αν μου άρεσε ή αν το έχω δει. έχω δει ένα που ο μώλντερ μπήκε μέσα σε κάτι αεραγωγούς να πάει να βάλει μια δισκέτα σε ένα πισί και ήταν χάλια, αλλά ήταν νωρίτερης σεζόν νομίζω. το έτερο του ζεύγους "first person shooter" είναι για γέλια και για κλάμματα πάντως. και διάβασε και tom maddox να γουστάρεις (ξεκινάς με the robot and the one you love και snake eyes).
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  4. #4
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Έλεος, απαράδεκτο και παιδαριώδες επεισόδιο από κάθε άποψη. Υπάρχουν τόσα γαμάτα ξερωγω.
    αν δε μας λες γιατί ,πού,πότε και πώς απλά το λιγότερο που κατάφερες ήταν να αυξήσεις κατά ένα τα ποστ σου. βοήθαμε να καταλάβω τι σκατά με ψάρεψε τόσο και ενθουσιάστηκα τόσο. και πες τιποτα άλλα επεισόδια των χ φάιλς να μάθουμε

    antimusic άλλο επεισόδιο λες σχετικά αυτό με τον Μώλντερ και χέσε μωρέ το ζευγαράκι , χεσμένο το έχω και εγώ , αφού είπαμε σε αυτήν την ταινία είναι κομπάρσοι μιας και άλλοι βγάζουν τις άκρες//

    και θα τσεκάρουμε και maddox ασφαλώς

  5. #5
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    το ζεύγος των συγγραφέων gibson & maddox εννοώ, έχουν γράψει κιάλλο επεισόδιο.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  6. #6
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    επειδή τα έχω δει μονο διασπαρτα στην τβ
    για πειτε απο ποια σεζον και μετα αρχιζει η φαση με την αδερφη του Μωλντερ
    και τις συνομωσιες κλπ κλπ?

  7. #7
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    και διάβασε και tom maddox να γουστάρεις (ξεκινάς με the robot and the one you love και snake eyes).
    τέλεια το βρήκα και εις την ελληνική..


  8. #8
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul View Post
    επειδή τα έχω δει μονο διασπαρτα στην τβ
    για πειτε απο ποια σεζον και μετα αρχιζει η φαση με την αδερφη του Μωλντερ
    και τις συνομωσιες κλπ κλπ?
    απόσο θυμάμαι το σκηνικό αρχίζει να χοντραίνει από την τρίτη σεζόν που ανακαλύπτουν εκείνο το μαύρο λάδι.

    Quote Originally Posted by bon View Post
    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    και διάβασε και tom maddox να γουστάρεις (ξεκινάς με the robot and the one you love και snake eyes).
    τέλεια το βρήκα και εις την ελληνική..

    ...
    +
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  9. #9
    Πουλο απο δω μεσα bon's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    506

    Default


  10. #10
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    na rwthsw k egw kati. to video game X-Files pou eixe vgei sto PSX apanw se poia epeisodia htan vasismeno?

Similar Threads

  1. the OM appreciation thread
    By cavity in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 25-08-2013, 02:44
  2. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 22:20
  3. the patra appreciation thread
    By BURNIN AMBITION in forum General Discussion
    Replies: 170
    Last Post: 31-08-2009, 16:32
  4. SIERRA appreciation thread
    By Marillion in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2007, 00:01
  5. The Tim Burton Appreciation Thread
    By Acid Baby in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 13
    Last Post: 28-01-2005, 19:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •