Results 1 to 7 of 7

Thread: Replikas - Koledoyuran

  1. #1
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default Replikas - Koledoyuran



    1. Leylek
    2. Fakir
    3. Akis
    4. Çekirge Dansı
    5. Acayip Korkak Birisiyim
    6. Seyyah
    7. Gulyabani Müzik
    8. Yandım Çavuş
    9. Hiç Ölü Zenci Yok
    10. Yol
    11. Kuh

    Υποθέτω ότι χρήστες όπως ο παντογνώστης Marillion θα τους ξέρουνε ήδη, αλλά μιας και ο δίσκος δεν απευθύνεται μόνο σε αυτά τα γούστα λέω να κάνω μία προσπάθεια. Σχωράτε με επίσης αλλά στα ευρύτερα indie/grungeoειδή είμαι σχεδόν παντελώς άσχετος, οπότε θα είμαι λιτός στους παραλληρισμούς μου.

    Λοιπόν που λέτε, οι Replikas είναι Τούρκοι και απ'ότι φαίνεται είναι αρκετά γνωστοί στη χώρα τους (άνοιξαν Sonic Youth στην Κωνσταντινούπολη το 2005). Φρονώ ότι φάγαν τεράστιο σπρώξιμο με το ντοκιμαντέρ "Crossing The Bridge" (έπος, συμμετέχει ο Hacke των Neubauten), αφού κι εγώ από κει τους έμαθα, όπως και κάμποσες μπάντες της Doublemoon* άλλωστε.

    Οι Replikas, στο ντεμπούτο τους Koledoyuran, είναι άκρως ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ενώ τραγουδάνε τα πάντα στη μητρική τους, χρησιμοποιούνε αβέρτα ανατολίτικες κλίμακες, φωνητικές γραμμές, ρυθμούς τσαχπίνικους και γενικά, ενώ είναι Τούρκοι και το δείχνουν, δε φαίνονται καθόλου συγχυσμένοι στο να παντρέψουν την παράδοσή τους με "ξενόφερτα" κατα βάση 90s στοιχεία που πατάνε στους Sonic Youth, στις πριμαριστές Jaguar και στο γνωστό groove. Το αποτέλεσμα δεν είναι παρά μία τρομερή αισθητική κάπου ανάμεσα στο χυμαδιό του grunge, τις πειραματικές ανησυχίες του ποστ-ροκ (μην το πάτε πολύ μακριά) και την πλατεία Ταξίμ στο Πέραν.

    Ψαρωτικός δίσκος, ασυνήθιστος ως προς το συνολικό πείραμά του αλλά ειλικρινέστατος, ούτε δευτερόλεπτο δεν ακούς την επιτήδευση. Μου τη δίνει που στην Ελλάδα δε μπορούμε να βρούμε τη χρυσή τομή μεταξύ των παραδόσεών μας και της ροκ (με την έννοια της ευρύτερης "ξενόφερτης") παιδείας μας, ενώ δίπλα γίνεται σχετικά αβίαστα. Βέβαια, εδώ μπαίνει το θέμα της γενικότερης ανατολίτικης κουλτούρας, η οποία είναι αισθητά πιο προσαρμόσιμη σε πειράματα, αλλά δεν έχει νόημα να μπούμε στο θέμα.

    Έχουνε βγάλει άλλους 3 δίσκους, εκ των οποίων το Dadaruhi (2ος) που χω ακούσει αποσπασματικά αλλά δε βρίσκω και παίζει να γαμάει, το Avaz (3ος) δε μ'άρεσε, και το Zerre που βγήκε πρόσφατα και φαίνεται υποσχόμενο.

    Το χω σε πολύ καλό bitrate, όποιος θέλει να ανεβάσω να μου πει, αλλιώς να με βρει στο soulseek (Nazymaroulis).

    *H Doublemoon είναι σχετικά νέα εταίρια στην Τουρκία και έχει στο δυναμικό της πολλές τέτοιες πειραματικές_παύλα_παραδοσιακές μπάντες, όπως οι θεοί Baba Zula, ο ανυπέρβλητος, συγκινητικός, Καλλιτέχνης Mercan Dede και άλλοι.

  2. #2

    Default

    Τούρκος καλός, μόνο νεκρός!!!

  3. #3
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    πέρνα μια βόλτα απ'το πολίτικς εσύ.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  4. #4
    Να πάτε να γαμηθείτε όλοι Agenes Robot's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    metaland
    Posts
    73

    Default

    Γαμιέται η μάνα του killtheturks με το φάντασμα του Κεμάλ
    Terminator is a pussy

  5. #5

    Default

    Θεούλης!
    Τούρκος καλός, μόνο νεκρός!!!

  6. #6
    Να πάτε να γαμηθείτε όλοι Agenes Robot's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    metaland
    Posts
    73

    Default

    Τι θεούλης ρε γιδοπόντικα

    Terminator is a pussy

  7. #7
    Senior Member νneurotic's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    140

    Default

    πολυ ωραια μπαντα!εγω τους ανακαλυψα τυχαια ,η πλακα ειναι οτι στο ντοκυμαντερ δεν μου ειχαν κανει κ πολυ αισθηση (περισσοτερο μου μεινανε οι μπαμπαδες της ζουλας που παιζαν σε ενα καραβακι που εκοβε βολτες στον βοσπορο αν θυμαμαι καλα) αυτο που ανεφερε ο σταμ μου αρεσε κ εμενα περισσοτερο αφου το αλλο(dadaruhi του 2002) δεν παταει κ τοσο στη γη για τα δικα μου ακουσματα,το τελευταιο τους (δεν θυμαμαι τιτλο) ειχα ακουσει μια δοση και πρεπει να τα πατουσε κατω τα προηγουμενα(υποκειμενικο)


    υ.γ. yandim cavus και α'ι'ντααααα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •