Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70

Thread: Antonis Anissegos music

  1. #16

    Default

    μα σωστά το λέει, το να ακούγεται κάτι από κάρτα ήχου με προβληματικό driver μπορεί να είναι μουσική αν χειριστεί με τις κατάλληλες δομές. ΔΑΤ ΙΣ ΔΕ ΚΟΝΣΕΠΤ. (καλά δε λέω για αυτόν, παραείναι random, ούτε εμένα μου άρεσε) Αυτό που πρέπει να κάνεις από κει και πέρα είναι να ξεβουλώσεις τα αυτιά σου να το ακούσεις.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #17
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    το βίντεο που σου πρότεινα να δεις όμως με έγραψες! πιάνο έχει ρε, μελωδικό κιόλας, δλδ εύκολη μουσική. Το κονσεπτ είναι αφού ακούσεις το άλλο και σου αρέσει (άμα σου αρέσει) είναι να σκεφτείς "καλά ρε συ, αφού ο άλλος ξέρει τόσο καλό πιάνο γιατί κάθεται να κάνει αυτά τα φςφςφςκξκξκξςκξφςιουιουζονγκζονγκ, μήπως δεν μας πουλάει τρέλα τελικά??"Και μετά να κσανακούσεις τα φςφςφςκξκξκξς και να προσπαθήσεις να ανακαλύψεις αν έχουν κάποιο νόημα όλα αυτά. Γιατί στην αβανγκαρντ δε πουλάνε τρέλα ή παίρνουν κρακ τα παιδιά, απλά προσπαθούν να βρουν νέες μεθόδους και υλικό για να φτιάξουν μουσική, και δουλεύουν αυτό το πράγμα όσο το δουλεύει ένας άλλος οποιοσδήποτε μουσικός. Για αυτό είναι λίγο gtp το 0 με το που ακούς κρις κρατς. Μ?


    η μουσική στα βίντεο είναι φοβερή(ονειρική είναι η πρώτη λέξη που μου ήρθε στο μυαλό), και για να πω την αλήθεια ήθελα να το γράψω αλλά το μηδενς που είχα βάλει με απέτρεψε... μην μας πούνε και ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ.



    τα πρώτα κομμάτια με τον θόρυβο ήταν πραγματικά εκνευριστικά όμως ε.
    και όχι αυτουνού μόνο, ακόμα και με τα venetian σπυριά βγάζω. κανένα νόημα (για μένα).
    και εννοείται πως δεν σου λέω πως είναι αδούλευτα, ότι δηλαδής πατάνε ένα κομβίον και βγαίνει αυτό το πράγμα(εφηβική άποψη που είχα για την ηλεκτρονική μουσική όντας μεταλλάκι πονεμένο).
    απλά για μένα είναι κακό.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  3. #18
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    μα σωστά το λέει, το να ακούγεται κάτι από κάρτα ήχου με προβληματικό driver μπορεί να είναι μουσική αν χειριστεί με τις κατάλληλες δομές. ΔΑΤ ΙΣ ΔΕ ΚΟΝΣΕΠΤ. (καλά δε λέω για αυτόν, παραείναι random, ούτε εμένα μου άρεσε) Αυτό που πρέπει να κάνεις από κει και πέρα είναι να ξεβουλώσεις τα αυτιά σου να το ακούσεις.

    σωστός!
    και δυο κομμάτια μέταλλο(το υλικό ε) αν χτυπάς στην άσφαλτο, αν γίνει με σωστό τρόπο θα βγεί άκρη.



    όσον αφορά αυτό πάντως,ίσως να είναι αδούλευτα τα αυτιά μου, αλλά εγώ χρειάζομαι η μουσική να έχει κάποια δομή(δεν εννοώ κουπλέ-ρεφραίν-γέφυρα και πάλι απ'την αρχή) για να την πιάσω.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  4. #19

    Default

    καλά ρε ίρρε, δε σου αρέσει ο βενέσιαν σνέρς ενώ είσαι χιπ χοπάς?? ντροπή ρε, ε τι να τα ακούς αυτά, ξαναπήγαινε πίσω στον βενέσιαν μέχρι να αλλάξεις γνώμη και βλέπουμε. Το λέω επειδή πρέπει να είσαι φαμίλιαρ με τη λογική του beat και επομένως τι κάνει με αυτή ο τύπος, και ο aphex twin etc, και πως τη παραλάσσει. Γενικά το "πρόβλημα" με αυτές τις μουσικές είναι ότι δεν υπάρχει πολλή επαναληψιμότητα και οπότε δε σου κάθεται στο μυαλό εύκολα. Αλλά αυτό λύνεται με πιο πολλές ακροάσεις και όταν σου κάθεται, είναι που γίνεται πλέον γαμάτο.

    υγ. αυτό το λες ειρωνικά για το μέταλλο?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #20
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    όχι, ι σουέαρ.
    είναι το σιδηρούν επιχείρημα που έχω για όποιον μου βαφτίζει τις μουσικές που ακούω θόρυβο.


    δεν νομίζω να είναι πάντως θέμα επαναληψιμότητας.
    το environments από fsol μια χαρά μουσικάρες έχει π.χ.
    αυτό όμως είναι και πολύ γρήγορο(τα κξκξκγξκγξγκξ σημεια του), και πολύ ασύνδετο για τα γούστα μου. ελπίζω να γίνομαι κατανοητός,δεν τα πάω καλά ούτε με τις μουσικές ορολογίες, ούτε με τα ελληνικά.
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  6. #21

    Default

    α, ωραία συμφωνούμε. μα αυτό είναι το θέμα ρε, τα κομμάτια αυτουνού του τύπου δεν έχουνε πολύ (η ίσως καθόλου) επαναληψιμότητα, οπότε χάνουν σε μουσικότητα, αν και το υλικό δεν είναι εντελώς άμουσο. Υποθέτω ότι δίνει αλλού τη βάση οπότε σε αυτό που κάνει πχ, μπορεί να είναι η ίδια η μέθοδος, το κονσεπτ, δε ξέρω. Αλλά μερικές φορές αξίζει να κάτσεις να το ανακαλύψεις, έστω κι αν σου φαίνεται μία ακατανόητη μαλακιάρα αυτό το πράγμα στην αρχή, για αυτό ενίσταμαι.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #22
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    ωραίο το κομμάτι που λέγατε στο πρώτο βιντ. ψηφίζουμε harold budd βέβαια (κάτι είπα τώρα). έκανα μάλιστα το εξής τρικ, το άφησα να παίζει και άνοιξα άλλο ταμπ παράλληλα. στην δεύτερη ακρόαση είδα και το κλιπ και κάπου εκεί το μετάνιωσα που η ακουστική εμπειρία έγινε οπτικοακουστική. αλλά οκ ψιλλά γράμματα, τι άλλο να προσθέσουμε στο τόπικ;

    δυστυχώς τα ανεβασμένα τραγούδια δεν μπόρεσα ακόμη γιατί θέλει το φλασ πλεηερ και βαριέμαι (και ακούω και μετάλλικα από το απόγευμα). σας το γάμησα ε;


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    στην δεύτερη ακρόαση είδα και το κλιπ και κάπου εκεί το μετάνιωσα που η ακουστική εμπειρία έγινε οπτικοακουστική
    έλα ρε συ, ο "χορός" νομίζω ότι είναι εξίσου καταπληκτικός, πάρα πολύ έντονος και βλέπεις ξεκάθαρα τι θέλει να πει. Ναι είναι "ενοχλητικό" κάπως αλλά χρειάζεται να δείχνει ρυάκια και λίμνες και τέτοιες εικόνες αλά Harold Budd για να ταιριάζει?

    Πχ σου/σας φαίνεται εξίσου κάπως και το ακόλουθο βιντεοκλίπ? Καλά τώρα πάμε για γενικότερα περι τέχνης ερωτήματα, απλά είμαι περίεργος. (αυτό πάει και σε ρουθλες/ρέιζορς και σχετικούς)

    http://www.youtube.com/watch?v=Xow2gnVTUjs
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Το είδα/άκουσα καιγω πριν από λίγο το συγκεκριμένο κομμάτι του Antonis και σαφώς είναι πιο μουσικό από το άλλο πράγμα αλλά και πάλι δεν ενθουσιάστηκα, δηλαδή δε θα μπορούσα να αγοράσω μουσική του Antonis με τίποτα. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ούτε για πλάκα στη ΦΑΣΗ οπότε δεν έχει καμία σημασία η άποψη μου.

    Επίσης, είναι pure προκατάληψη, το ξέρω, αλλά δε μπορώ να βλέπω άλλο αυτό το Influences : everything σε ΚΑΘΕ αβανγκάρντ καλλιτέχνη. Ανάθεμα κι αν υπάρχει κάποιος "του χώρου" που να γράφει τους μουσικούς που τον επηρέασαν, απλά και καθαρά. Όλοι μα όλοι εμπνέονται από τη ζωή, από τη μελαγχολία των μεγαλουπόλεων, από το φτερούγισμα των κορμοράνων και από τον ήχο της καύτρας του τσιγάρου. (Υπερβάλλω προφανώς αλλά γιου γκετ δι αϊντία)

    Γενικότερα, χωρίς καμία ισοπέδωση ή κάτι τέτοιο, νομίζω ότι αυτά τα "δύσκολα γήπεδα" που είπε και ο μούσιας έχουν μαζέψει πολλή ΠΛΕΜΠΑ. Ή κάνω λάθος;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  10. #25
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    εντάξει δεν πιστεύω πως το ταιριάζει είναι τόσο αντικειμενικό, είναι και με τα ερεθίσματα του καθενός βλέπεις. ξέρω πως αυτού του είδους η μουσική μπορεί να έχει πολλές εκφάνσεις αλλά προσωπικα δεν. μάλλον είμαι από τους ανθρώπους που προτιμώ πιο γήινα πράγματα εξού και τα ρυάκια, λίμνες κτλ που αναφέρεις. βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, πριν εκφέρει άποψη ο οποιοσδήποτε για έναν καλλιτέχνη και ειδικά στο οπτικό υλικό του, θα πρέπει να γνωρίζει καλύτερα τι πρεσβεύει. δλδ (και για να στο γυρίσω) αν δεις ένα βίντεοκλιπ των dickies θα κοροιδέψεις αλλά...
    έστω πάντως με αυτό το μικρό δείγμα δεν πείστηκα.

    μεγάλο πάντως ζόρι με αυτού του τύπου τους καλλιτέχνες. εξισορροπούν σε μία περίεργη γραμμή μεταξύ δέους και γελοιότητας (εντάξει όχι πάντα, ας μην γίνομαι απόλυτος). μπορεί για παράδειγμα η μουσική τους να είναι ειλικρινής σε πρώτη βάση και φοβερή σε δεύτερη αλλά η οπτική της απεικόνιση (είτε ζωντανά είτε σε μορφή κλιπ κτλ) να την υποβαθμίζει τραγικά. αλλά βέβαια δεν μπορεί να πάρει όλη την ευθύνη καθώς μιλάμε για κάτι συμπληρωματικό (για μένα τουλάχιστον). καλύτερα να φτιάχνω μόνος μου τις εικόνες, δεν χρειάζεται να μου δείξει κάποιος πως θα πρέπει να το εκλάβω δλδ.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #26

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post

    Επίσης, είναι pure προκατάληψη, το ξέρω, αλλά δε μπορώ να βλέπω άλλο αυτό το Influences : everything σε ΚΑΘΕ αβανγκάρντ καλλιτέχνη. Ανάθεμα κι αν υπάρχει κάποιος "του χώρου" που να γράφει τους μουσικούς που τον επηρέασαν, απλά και καθαρά. Όλοι μα όλοι εμπνέονται από τη ζωή, από τη μελαγχολία των μεγαλουπόλεων, από το φτερούγισμα των κορμοράνων και από τον ήχο της καύτρας του τσιγάρου. (Υπερβάλλω προφανώς αλλά γιου γκετ δι αϊντία)

    Γενικότερα, χωρίς καμία ισοπέδωση ή κάτι τέτοιο, νομίζω ότι αυτά τα "δύσκολα γήπεδα" που είπε και ο μούσιας έχουν μαζέψει πολλή ΠΛΕΜΠΑ. Ή κάνω λάθος;
    Εμένα μου φαίνεται απολύτως λογικό, διότι αυτά τα άτομα δεν είναι ας πούμε κάποιοι εικοσάρηδες που αποφάσισαν κάποια στιγμή να πιάσουν κιθάρα και να παίξουν περίπου ότι ακούνε σπίτι τους από Maiden, Metallica και Iced Earth (και δε το λέω ΚΑΘΟΛΟΥ υποτιμητικά), είναι άτομα που έχουν αφιερώσει χρόνια πολλά σε σπουδές, έχουν καταναλώσει τεράστια ποσότητα από τέχνες καθώς αυτή είναι η δουλειά τους, εντάξει τουλάχιστον αυτός που αυτοκαθορίζεται σα καλλιτέχνης, όχι ένα άτομο που απλά λέει κάνω ελεκτροακούστικ μιούζικ. Τι να γράψει δηλαδή, influences Pierre Schaffer και και Ξενάκις ξερω γω? Άσε οι άλλοι που γράφουν κάτι κατεβατά επί κατεβατών που είναι κάπως αστείο. Αλλά γενικότερα αυτό το "everything" είναι ο μεγάλος στόχος της τέχνης ας πούμε, το να βάλεις αυτά που βλέπεις και νιώθεις και καταλαβαίνεις στη ζωή στη τέχνη σου, όχι να ακούς Siguros Ros ξερω γω και να πας να κάνεις κάτι αντίστοιχο. Και ναι, η αυτογνωσία ότι κάνεις κάτι "πρωτοποριακό" είναι λίγο ναρκισσιστική και φέρνει και κάποιους που είναι για το ψώνιο στη φάση και όχι την ουσία.

    Μαρίλλιον τι να σου πω, περίεργο που το βλέπεις τόσο αρνητικά αν και δε μου εξηγείς το γιατί να σου πω κάτι παραπάνω. Πάντως δε μιλάμε σε αυτή τη περίπτωση για μία μουσική και τη συμπληρωματική της απεικόνιση, από τι κατάλαβα σε αυτή τη περίπτωση περισσότερο συνοδευτική ήταν η μουσική για το χορό/περφόρμανς παρά το αντίθετο.
    Last edited by phthoggon; 01-07-2009 at 00:27.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #27
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    γιατι δεν είσαι msn?

    edit: θα λάβεις πραγματούδια!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  13. #28

    Default

    χαχα, καλά μπαίνω για λίγο!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #29

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Το είδα/άκουσα καιγω πριν από λίγο το συγκεκριμένο κομμάτι του Antonis και σαφώς είναι πιο μουσικό από το άλλο πράγμα αλλά και πάλι δεν ενθουσιάστηκα, δηλαδή δε θα μπορούσα να αγοράσω μουσική του Antonis με τίποτα. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ούτε για πλάκα στη ΦΑΣΗ οπότε δεν έχει καμία σημασία η άποψη μου.

    Επίσης, είναι pure προκατάληψη, το ξέρω, αλλά δε μπορώ να βλέπω άλλο αυτό το Influences : everything σε ΚΑΘΕ αβανγκάρντ καλλιτέχνη. Ανάθεμα κι αν υπάρχει κάποιος "του χώρου" που να γράφει τους μουσικούς που τον επηρέασαν, απλά και καθαρά. Όλοι μα όλοι εμπνέονται από τη ζωή, από τη μελαγχολία των μεγαλουπόλεων, από το φτερούγισμα των κορμοράνων και από τον ήχο της καύτρας του τσιγάρου. (Υπερβάλλω προφανώς αλλά γιου γκετ δι αϊντία)

    Γενικότερα, χωρίς καμία ισοπέδωση ή κάτι τέτοιο, νομίζω ότι αυτά τα "δύσκολα γήπεδα" που είπε και ο μούσιας έχουν μαζέψει πολλή ΠΛΕΜΠΑ. Ή κάνω λάθος;
    Μ'άρεσε πολύ το ποστ σου φίλε.

    Πάντα ήθελα να κάνω μια κουβέντα για το μονομερές avantgarde πλαίσιο ορισμένων τέτοιων τύπων. Σπάνια μπορώ να τους φανταστώ να μπορούν να απολαύσουν μια μουσική εκτός των πεδίων τους, κάτι πιο απλό, ICED EARTH που λέει και ο φθόγκον, ή να γελάσουν με κάποιο αστείο, ή να έχουν χρόνο για μια βόλτα (σίγουρα θα υπάρχει κάποια abstract έκθεση κάπου τριγύρω τους), αλλά ίσως είναι αυτό που θέλουν να περάσουν παραέξω, ιδέα δεν έχω.

    Επίσης αυτό το "everything", ειδικά εκφρασμένο -στην πλειοψηφία- με τόσο "ψυχρό" και minimal τρόπο, είναι περίπου κάπως περιορισμένο.

    Τώρα τύποι που ανοίγουν laptops και πατάνε κουμπιά, ή τύποι που παίζουν κιθάρες και δε νιώθουν, υπάρχουν παντού.

  15. #30
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post

    Επίσης, είναι pure προκατάληψη, το ξέρω, αλλά δε μπορώ να βλέπω άλλο αυτό το Influences : everything σε ΚΑΘΕ αβανγκάρντ καλλιτέχνη. Ανάθεμα κι αν υπάρχει κάποιος "του χώρου" που να γράφει τους μουσικούς που τον επηρέασαν, απλά και καθαρά. Όλοι μα όλοι εμπνέονται από τη ζωή, από τη μελαγχολία των μεγαλουπόλεων, από το φτερούγισμα των κορμοράνων και από τον ήχο της καύτρας του τσιγάρου. (Υπερβάλλω προφανώς αλλά γιου γκετ δι αϊντία)

    Γενικότερα, χωρίς καμία ισοπέδωση ή κάτι τέτοιο, νομίζω ότι αυτά τα "δύσκολα γήπεδα" που είπε και ο μούσιας έχουν μαζέψει πολλή ΠΛΕΜΠΑ. Ή κάνω λάθος;
    Εμένα μου φαίνεται απολύτως λογικό, διότι αυτά τα άτομα δεν είναι ας πούμε κάποιοι εικοσάρηδες που αποφάσισαν κάποια στιγμή να πιάσουν κιθάρα και να παίξουν περίπου ότι ακούνε σπίτι τους από Maiden, Metallica και Icead Earth (και δε το λέω ΚΑΘΟΛΟΥ υποτιμητικά), είναι άτομα που έχουν αφιερώσει χρόνια πολλά σε σπουδές, έχουν καταναλώσει τεράστια ποσότητα από τέχνες καθώς αυτή είναι η δουλειά τους, εντάξει τουλάχιστον αυτός που αυτοκαθορίζεται σα καλλιτέχνης, όχι ένα άτομο που απλά λέει κάνω ελεκτροακούστικ μιούζικ. Τι να γράψει δηλαδή, influences Pierre Schaffer και και Ξενάκις ξερω γω? Άσε οι άλλοι που γράφουν κάτι κατεβατά επί κατεβατών που είναι κάπως αστείο. Αλλά γενικότερα αυτό το "everything" είναι ο μεγάλος στόχος της τέχνης ας πούμε, το να βάλεις αυτά που βλέπεις και νιώθεις και καταλαβαίνεις στη ζωή στη τέχνη σου, όχι να ακούς Siguros Ros ξερω γω και να πας να κάνεις κάτι αντίστοιχο.
    Εε οκ, δε διαφωνώ σε κάτι, απλά νομίζω ότι εν μέρει αυτό το πράγμα είναι και μέρος του όλου κόνσεπτ, γιατί έστω και εντελώς χαλαρό το κόνσεπτ υπάρχει, δηλαδή δε μπορώ να φανταστώ όλοι αυτοί οι τύποι να είναι τόσο μα τόσο απελευθερωμένοι από μουσικά στεγανά και απλά να εμπνέονται από τον κόσμο γύρω τους και τη φύση και από πράγματα που ο κοινός άνθρωπος δεν αντιλαμβάνεται "μουσικά", κάποιοι κάνουν αυτό το πράγμα επειδή πήγαν σε μια συναυλία κάποιου παρόμοιου και γούσταραν με το όλο οπτικοακουστικό θινγκ και μπλα μπλα μπλα, κοινώς η σχέση "ξεκινάω από κάπου-ακούω κάποιον που μου αρέσει-θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο" υπάρχει σε κάθε άνθρωπο και το πιο σημαντικό.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Similar Threads

  1. music all around
    By PrinceOfDarkness in forum Self-Promotion
    Replies: 12
    Last Post: 17-11-2005, 22:11
  2. Music Nerds.
    By Acid Baby in forum Musicians Chat
    Replies: 11
    Last Post: 08-04-2005, 19:07
  3. Deffinitions About Music.
    By When Black Roses Bloom in forum Music Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 27-12-2004, 16:31
  4. Sad music
    By no-celebration in forum General Discussion
    Replies: 42
    Last Post: 18-11-2003, 03:21
  5. Kid A music
    By ManWhoSoldTheWorld in forum Music Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 21-09-2003, 09:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •