Results 1 to 5 of 5

Thread: Southland Tales (2006)

  1. #1
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default Southland Tales (2006)


    http://www.imdb.com/title/tt0405336/

    Λοιπον,εδω εχουμε μια ταινια που εμενα δεν με ενθουσιασε,αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολυ ηαρητες θα εκτιμησουν.Προκειται για το τελευταιο πονημα του Richard Kelly(μεσα στο 2009 βγαινει η καινουργια του με την Cameron Diaz,ονοματι The Box),που πολλοι θα τον ξερουν απο το Donnie Darko.Εδω λοιπον εχουμε μια ιστορια σε ενα εναλλακτικο Los Angeles,το 2008,οπου ο Αρμαγεδδωνας ειναι κοντα.Μιλαμε για ενα ensemble cast,στο οποιο πρωταγωνιστουν οι Dwayne"The Rock" Johnson,Sarah Michelle Gellar,Sean William Scott και σε μικροτερο ρολο ο Justin Timberlake,και οχι μονο!Θα δειτε απο τον Jon Lovitz,μεχρι και τον τυπο που επαιζε τον Booger στο Revenge Of The Nerds!Ολο το hollywood μαζεμενο μιλαμε.

    Στα της ταινιας,με μια προταση:κουλτουρα για οσους την απεχθανονται.Σκεφτειτε "Big Lebowski" meets "Mullholland Drive" meets "A Scaner Darkly" meets "Back To The Future"meets "Jesus Of Nazareth",αλλα χωρις την συνοχη και την ματια που θα αρμοζε σε ενα τοσο μεγαλοπνοο εγχειρημα.Κατα την γνωμη μου αυτο ειναι το προβλημα στο εν λογω φιλμ,και μια ελλειψη ουσιαστικης κουλτουρας,που αν την ειχε θα μιλαγαμε για μια ταινια σταθμο και οχι απλα για ενα συνοθυλευμα ποπ αναφορων.Παρολαυτα μιλαμε για μια ταινια με πολυ χιουμορ,πανεμορφες εικονες,σουρεαλ μιουζικαλ στιγμες,αλλα σε καμμια περιπτωση για κατι με ουσια που θα σας δωσει τροφη για το μυαλο.Αλλα ουτε ευχαριστα βλεπεται!Κραταει 145 λεπτα(160 η βερσιον των καννων)και στο τελος μενεις με το πουλι στο χερι.Και θα μου πειτε ρε μαλακα γιου σι χαμμερ και τοτε τι το ανοιξες το γαμωθρεντ;Χα,μα φιλοι μου,αν εχεις πιει μιλαμε για την καλυτερη ταινια εβερ!Τελος παντων για να μη παπαρολογω αλλο,αμα εχετε μια πιο πειραματικη(η απλως καμενη) διαθεση ριχτε μια ματια,αν οχι μαζευτειτε παρεα και προσπαθειστε να βρειτε ποσους απο τους ηθοποιους αναγνωριζετε.
    Last edited by Kaserinos; 07-04-2011 at 11:09.

  2. #2
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    την ειδα...απειρο (οπως infinite) σκουπιδι

    βασικα ουτε που την θυμαμε

  3. #3
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    nah μεγάλη σαπουνόφουσκα. την είχα ξεκινήσει με όλη την καλή διάθεση και τελικά με άφησε τόσο ξεκρέμαστο που σιχτίριζα. βασικά ο χαρακτηρισμός που μου έρχεται είνα "υπερβολικά φιλόδοξη". γιατί έχει όλα τα θετικά-η-έστω-ενδιαφέροντα που αναφέρει ο χάμερ, αλλά απλά δεν καταφέρνει να τα δέσει σε ένα σύνολο. μερικά σημεία είναι πανυπέροχα, όπως το πλειμπακ του τζάστιν, αλλά μια συρραφή ωραίων σκηνών δεν το κάνει ωραία ταινία.

    κυρίως βέβαια είναι θέμα μεγάλης απογοήτευσης, αφού το donnie darko ήταν υπέροχο, και απλά δεν περίμενα τέτοια ψυχρολουσία, ακόμα κι αν με είχαν ζώσει τα φίδια με το director's cut.

    υπάρχουν και τρία comic books που υποτίθεται εξιστορούν τα τρία πρώτα κεφάλαια της ιστορίας (και η ταινία είναι τα τρία τελευταία) αλλά να πα να γαμηθούν, όταν βλέπω μια ταινία θέλω να στέκεται μόνη της, όχι να πρέπει να αγοράσω κόμικς, τζι άι τζο, μπωλ για κορνφλέηκς και καπελάκια για να την απολαύσω.

    τεσπα κρίμα, τώρα που έφαγε το πατατρακ ο kelly κάνει συμβατικό θριλλεράκι, για να δούμε.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  4. #4
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Την εχω κατεβασει εδω και 2 χρονια και δεν την εχω δει ακομα. Φοβαμαι να τη δω, αφενως γιατι ειναι τεραστια, αφετερου γιατι το Donnie Darko αποτελει μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες εβερ και δε νξερω τι να περιμενω. Για να λετε ομως οτι ειναι μεγαλη απογοητευση μαλλον θα ειναι και ξενερωνω.

  5. #5
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    Quote Originally Posted by antimusic View Post
    υπάρχουν και τρία comic books που υποτίθεται εξιστορούν τα τρία πρώτα κεφάλαια της ιστορίας (και η ταινία είναι τα τρία τελευταία) αλλά να πα να γαμηθούν, όταν βλέπω μια ταινία θέλω να στέκεται μόνη της, όχι να πρέπει να αγοράσω κόμικς, τζι άι τζο, μπωλ για κορνφλέηκς και καπελάκια για να την απολαύσω.
    .
    αυτο.τελος παντων,χαιρομαι που συμφωνουμε,και γω αμα δεν ειχα την συζητηση με τον αμνισιακ δεν υπηρχε περιπτωση να ανοιγα θρεντ,παντως σαν κινηματογραφικο παραδοξο στεκει ανετα.και επιμενω οτι αμα την πιασεις στο χαβαλε (αλα mystery science theater 3000)ειναι επος.

Similar Threads

  1. Tales of Monkey Island
    By antimusic in forum PC & Games
    Replies: 54
    Last Post: 22-07-2012, 21:13
  2. Dirty Granny Tales
    By iskra in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2010, 13:00
  3. Bobaflex - Tales From Dirt Town
    By Pitsadoros in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 14-01-2008, 20:02
  4. Nightmares & fairy tales!
    By DarkOmeN in forum Comics/Cartoons
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-2006, 22:47
  5. tales....???
    By Silent_Enigma in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 27-05-2005, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •