Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50

Thread: Αισθητικά πρότυπα που προβάλλει η κοινωνία (που λέει και ο ανιμάε)

  1. #1
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default Αισθητικά πρότυπα που προβάλλει η κοινωνία (που λέει και ο ανιμάε)

    Ακούγεται συχνά το παραπάνω. Πιστεύετε ότι ισχύει? Αν ναι το ιδανικό θα ήταν να αλλάζαμε τα πρότυπα ή να μην υπήρχαν καθόλου? Δηλαδή θα υπάρξει μια εποχή που θα είναι πιο ωραίο αυτό

    από αυτά?


    Επίσης πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό που λένε ότι παλιά γουστάρανε πιο χοντρές γυναίκες. Αποδεικνύεται αυτό? Μη μου πείτε για παλιά έργα τέχνης αυτές έχουν τα κιλά τους αλλά σαν γκόμενες δεν θα είχανε κανένα πρόβλημα σήμερα απλά δεν θα ήτο μοντέλα ή γλάστρες. Ποστάρετε την πιο χοντρή γκόμενα που πιστεύετε ότι ήταν μέσα στα πρότυπα σε οποιαδήποτε φάση της ανθρωπότητας να καταρρίψουμε το μύθο. Χώνατε τη γκόμενα αριστερά?


    Επιπλέον αν όλοι οι άντρες του πλανήτη βαθμολογούσαμε μια γυναίκα εμφανισιακά απο 1-10 ο μέσος όρος δεν είναι αντικειμενικό νούμερο? Άσχετα από τα εκάστοτε πρότυπα ακόμα και με χωρίς πρότυπα ένας μέσος όρος δεν μπορεί να βγεί για κάθε άνθρωπο θεωρητικα από όλους του αντίθετου φύλου + τους ομοφυλόφιλους του ίδου φύλου?
    Last edited by asimoulis; 26-06-2009 at 12:15.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #2

    Default

    Δεν ξέρω ποια είναι τα πρότυπα ομορφιάς, όμως εγώ σίγουρα τα μοντέλα τα βρίσκω εντελώς ξενέρωτα. Αντίθετα ένα φυσικό σώμα, με λίγα κιλάκια παραπάνω σ' ανάβει πάντα πιο πολύ. Όχι εσένα, εμένα.

  3. #3
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    "Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες, μόνο άντρες που δεν έχουν πιει ένα μπουκάλι ουίσκι"


    Η ο Πανούτσος ή ο κ. Ρέιζορ το είπε, δε θυμάμαι.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    the docks.
    Posts
    7,354

    Default



    ομοιότητες ακα σωσίες με ενίθαρμον.

  5. #5
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Επίσης πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό που λένε ότι παλιά γουστάρανε πιο χοντρές γυναίκες. Αποδεικνύεται αυτό?
    γιατί τότε μόνο όσες είχαν να φάνε ήταν αφράτες ρέεεει.

  6. #6
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Επιπλέον αν όλοι οι άντρες του πλανήτη βαθμολογούσαμε μια γυναίκα εμφανισιακά απο 1-10 ο μέσος όρος δεν είναι αντικειμενικό νούμερο?
    Χμ όχι, ψιλοανούσιο. Αν θεωρητικά βάλουμε πχ στο παράδειγμα 2 γυναίκες τότε πιθανόν και οι 2 θα τείναν προς το 5 μιας και οι μισοί θα γούσταραν τη μία και οι άλλοι μισοί την άλλη. Άσε που ωραία "7" με ωραία "9" διαφέρει αρκετά σε κάτι τέτοιο. Αν το πάμε μη θεωρητικά και μπουν στο παιχνίδι ή πολλές διαφορετικές φυλές θα γίνει της μουρλής.


    Επίσης ότι είπε ο αποπάνως.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #7
    Senior Member Dekatria's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    136

    Default

    e palia xwris tin plastiki xeirourgiki mono oi stroumpoules eixan se ploiopsifia megalo sth8os pou latreuei ena megalo pososto(100%) andrwn.

    ase pou forousan kati xaza pelwria rouxa, pws na anadeiskoun oi adynates tis super podares tous??
    Don't smoke kids! Unless you're on fire. Then it's only natural.

  8. #8
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    εγώ προτιμάω πολύ περισσότερο το πρώτο. Πρότυπα και μαλακίες.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  9. #9
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Ακούγεται συχνά το παραπάνω. Πιστεύετε ότι ισχύει? Αν ναι το ιδανικό θα ήταν να αλλάζαμε τα πρότυπα ή να μην υπήρχαν καθόλου?
    Ναι, τα πρότυπα ομορφιάς εξάλλου είναι εύκολο να παρατηρήσεις ότι διαφέρουν από πολιτισμό σε πολιτισμό, όχι μόνο στο σώμα αλλά και στο τι θεωρείται όμορφο στην ένδυση ή τι θεωρείται θηλυκή ή αντρική συμπεριφορά.

    Πάρα ταύτα, και δυστυχώς δεν έχω πρόχειρη κάποια πηγή, αλλά γενικά υπάρχει η σύγχρονη πεποίθηση, βασισμένη στο εξελικτικό μοντέλο, ότι υπάρχουν στοιχεία που ενστικτωδώς προσέχουμε στο αντίθετο φύλο, τα οποία αφορούν την καταλληλότητα του πιθανού ερωτικού συντρόφου για τεκνοποίηση. Π.χ. οι άντρες προτιμούν οι γυναίκες να έχουν φαρδιά λεκάνη, με το σκεπτικό ότι αυτό ενέχει λιγότερες επιπλοκές στη γέννα.

    Ή μπορεί αυτά να είναι μαλακίες, δε το έχω ψάξει το θέμα. Απλά στο αναφέρω ως έναυσμα για να το ψάξεις.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #10
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Dekatria View Post
    e palia xwris tin plastiki xeirourgiki mono oi stroumpoules eixan se ploiopsifia megalo sth8os pou latreuei ena megalo pososto(100%) andrwn.
    Ακυρο εντελως αυτο.

    Ον τοπικ, τα αισθητικα προτυπα καθε εποχης προκυπτουν απο τους ανθρωπους δεν δινονται σε τεραστιες πλακες στο ορος Σινα.

  11. #11
    Ροβινσώνας Φρούσος bbq's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Salieri studios
    Posts
    634

    Default

    προκύπτουν από τους ανθρώπους (δλδ από όλους) ή "επιβάλλονται" από κάποιους στους υπολοίπους; διαλέγω το β.
    ΠΑΣΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΗΛΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΩ
    Spoiler

  12. #12
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Αποδειξε μου οτι δεν εχει επιβληθει απο κοινωνικα προτυπα το να γουσταρει κανεις τα μεγαλα βυζια και θα σου αποδειξω οτι το ιδιο ισχυει και για τα πολυ αδυνατα σωματα.

  13. #13
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τα μεγάλα βυζιά είναι διαχρονικά ρε
    Rock or Nothing

  14. #14
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ε και τα αδυνατα σωματα ειναι διαχρονικο, τι παει να πει αυτο? Δες και το αγαλμα της Αφροδιτης και τα λεμε.

  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το αδύνατο είναι σχετικό. όπως κ τα μεγάλα βυζιά. όμως η φαρδιά λεκάνη πρέπει να ισχύει.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Η Κοινωνία του ρίσκου
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 5
    Last Post: 25-11-2008, 14:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •