Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68

Thread: Το βάπτισμα του πυρός

  1. #1
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default Το βάπτισμα του πυρός

    Ίσως να έχει ξαναγίνει τέτοιο θρέντ, αλλά επειδή δεν ήξερα με τι τίτλο να το ψάξω, ανοίγω νέο. Λοιπόν εδώ γράφουμε δίσκους, και τραγούδια που ήταν οι πολύ πρώτες μουσικές μας εμπειρίες, που μας άνοιξαν το δρόμο και έγιναν η αφορμή για τις μουσικές που ανακαλύψαμε μετά, και ακούμε μέχρι τώρα. Αν θέλετε γράφτε και την εποχή που πρωτο-ήρθατε σε επαφή με "δίσκους και τραγούδια - αφορμές", που ξεκίνησαν την πορεία σας ως ακροατή.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #2
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Η δική μου ιστορία ξεκινά το 1995, όταν στην 5η δημοτικού, σκάει ένας συμμαθητής μου με μια κασετούλα με επιλογές σε ένα πάρτυ και μας λέει "έφερα μια κασέτα που μου έγραψε η αδερφή μου. βάλτε να ακούσουμε". (Η κασέτα είχε επιλογές απο Nirvana, σχεδόν το μισό "Smash" απο τους Offspring, Beatles(!!!), τo "Zombie" απο τους Cranberries και μερικά ακόμη.) Απο κει ξεκινάει η μεγάλη αγάπη για την μουσική με κιθάρες. Ένα χρόνο αργότερα πάω και αγοράζω σε αυθεντική κασέτα το Nevermind των Nirvana και παθαίνω πλάκα όπως όλα τα παιδάκια της ηλικίας μου, ώσπου τον Ιανουάριο του 1997, μου γράφει σε κασέτα ένα φιλαράκι, το Powerslave. Ε απο κει και μετά, δεν ήθελε και πολύ. Όλα πήραν το δρόμο τους.

    Spoiler

    Να σημειώσω πως την πρώτη ΘΡΑΣ εμπειρία την είχα σε ηλικια 13 χρονών (1997) όταν έπεσε στα χέρια μου το "Nemesis" των Grip.Inc (εννοείται σε κασέτα ) .Μου φαινόταν απίστευτη καφρίλα για τα ακούσματά μου τότε, και τα πρώτα χρόνια είχα ένα δέος που είχα κάτι τόσο "κάφρικο" στο σπίτι, άσχετα που για να ακούσω σοβαρά θρας έπρεπε να περάσει ακόμη μια 5ετία....
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  3. #3
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    δεν θυμαμε χρονια....εφηβος ειμανε οποτε οκ καντε μαθηματικα...ξαδερφος με εκανε δωρο ελληνικο αθλιο ωινυλιο του Closer

    θυμαμε οτι το aAtrocity Exhibition με απωθησε αλλα τελικα με εκανε το ολο αλμπουμ να αντιληφθω την μουσικη οπως ειναι...τεχνη

  4. #4
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Πρώτη μου μεγάλη αγάπη ήταν Το Πάρτυ των Στρουμφ, ειδικά το "Δευτέρα κάτι έχω, την Τρίτη δεν αντέχω κτλ" και το "Περιστέρια άσπρα πετούν" που ήταν πιο επικό/μελαγχολικό και το θεωρώ ως το βάπτισμα του πυρός για την ενασχόληση μου με τη μίζερη/καταθλιπτική μουσική, ακολούθησε τρελό κόλλημα με Καρβέλα, θυμάμαι ακόμα να ακούμε με τον ξάδερφο μου το "διαβολάκι, δώσμου ένα φιλάκι" και "τα κόκκινα, τα μαύρα τα εσώρουχα σου που με φέρνουν πιο κοντά σου" (κάπως έτσι τελοσπάντων) και να ανακαλύπτουμε το ΜΟΥΝΙ, ενώ το '91 που μου φέραν οι γονείς μου σιντιπλέιερ από τη Γερμανία πήγα και αγόρασα το πρώτο μου σιντί που ήταν το Hey Stoopid του ΑΛΙΣ, το οποίο με έφερε πιο κοντά στο ΜΕΤΑΛ και αμέσως μετά ένα σιντί με επιτυχίες της εποχής μεταξύ των οποίων και Dr. Alban το οποίο τα έσπαγε και το έχω χάσει εδώ και χρόνια και πολύ έχω στενοχωρηθεί.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  5. #5
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Επίσης το Πατέρα των Manowar όποτε το ακούω μου θυμίζει τον πατέρα μου που έχω να τον δω από την Πέμπτη.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #6
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Τριανταφυλλος και Κορκολης.Μας τα εβαζε στο ριπιτ η νηπαιγωγος.


    Ντυσου προχειρα κααι βγαλε το κραγιον σου πες ο ερωτας πως ειμ ο παιδικος σουυυυυυυυυ
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  7. #7
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    Καλα,σχολειο επαιζαν πολλες κασσετες με maiden,metallica,zeppelin κλπ.edit:ραντομ συλλογες.
    Πρωτη κασσετα που μου εγραψαν ολοκληρη,Prodigy-fat of the land το 97(15-16 ετων)πριν απο αυτο πολυ μα πολυ τηλεοραση(mtv&mcm,μανίκας,jammin)πρωτες αυθεντικες:and justice for all και black album,πρωτα cd:best of thin lizzy,best of steppenwolf και mellon collie & the infinite sadness.edit ξανα:μετα αγορασα μια αθλια aria pro II απο τον doremi.Ολα εκει γυρω στο 97-98.
    Last edited by UC.Hammer; 22-06-2009 at 02:07.

  8. #8
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οκ ειμαι μαλακας καταλαβα οτιναναι

  9. #9
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Ισως να μην το είπα κι εγώ καλα. Προφανώς δεν εννοώ φάσεις τύπου "σιδέρωνε η μανα μου και άκουγε ράδιο, κι ενώ έπαιζα με τα τουτού και τα λέγκο άκουσα Ρίτα Σακελλαρίου και ήταν η πρώτη μουσική μου εμπειρία". Εννοώ μουσικές που ακούσατε και ηταν η αφορμή να αρχίσετε να ακούτε ροκ πχ, ή ποια ακούσματα σας έκαναν μεταλλά, χιπχοπά, κλαρινιτζή ή αποτυχημένο αστειάτορα. Δεν ξέρω αν έγινα σαφής
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #10
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Ποιος σου ειπε οτι δεν ακουω ακομη σημερα Κορκολη και Τριανταφυλλο
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  11. #11
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    νάτος ο ανοιχτόμυαλος.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  12. #12
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    spiritual beggars - another way to shine και live low stone nothing
    αα κ ένα αντιγραμένο cd με down - nola μέσα που, μην έχοντας ιδέα τι είναι, όνομα μπάντας, ποιοι παίζουνε, το είχα λιώσει με σκέψεις του στυλ "ρε τι μου θυμίζει η φωνή.."

    όλα αυτά καπου στο 2004 αν ενθυμούμε καλά
    I must have some booze. I demand to have some booze

  13. #13
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Mικρός μικρός, κάπου στις πρώτες τάξεις του δημοτικού λάτρευα ΚΩΣΤΑ ΜΠΙΓΑΛΗ
    αχ μελισσούλα,μελισσακι, πήγες σ αλλο λουλουδακι
    στης μονεμβασιας τα κάστρα
    κατερίνα
    και φυσικά εξτασι-εξτανο

    Αργότερα 6η δημοτικού ('94)έρχεται η πρώτη κασσέτα με Αerosmith το Nine lives και λίγο αργότερα το fear of the dark. Εκεί κάπου έγινε η ζημειά
    Kill the wise one!

  14. #14
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Αθλια κασσέτα, με ράντομ συλλογή από manowar songs που μου έγραψε συμμαθητής που ουδεμία σχέση είχε με μέταλ. (Μάλλον ο αδερφός του άκουγε η κάτι τέτοιο)

    The rest is history

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  15. #15
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    πρωτη κασσετα το 94 με το κιλλ εμ ολλ και το σμας των οφσπρινγκ.. μετα μια κασσετα γκριν ντευ... και πρωτο σιντι το ΡΑΙΝΤ ΔΕ ΛΑΙΤΙΝΓΚ!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •