Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: ...ξαφνικά, ξυπνάς σε ένα δωμάτιο..

  1. #1
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Exclamation ...ξαφνικά, ξυπνάς σε ένα δωμάτιο..

    ..Το πάτωμα είναι κρύο, αλλά δεν είναι πέτρα. Δεν έχει την υφή της πέτρας. Θυμίζει περισσότερο ένα κομμάτι απο κοράλι, μια σπογκώδης επιφάνεια, σαν ένα κομμάτι που σου είχε φέρει ο πατέρας σου απο κάποιο ταξίδι πριν απο χρόνια. Το πάτωμα, σου γδέρνει τις παλάμες.

    Προσπαθόντας να συνέλθεις απο την ζαλάδα και να σηκωθείς στα πόδια σου συνειδητοποιείς ότι το backpack και τα όπλα σου βρίσκονται δίπλα σου. Προφανώς δεν είσαι φυλακισμένος ή παρά την θέλησή σου κάπου. Αλλά κάπως βρέθηκες εδώ.

    Τα μάτια σου θα έπρεπε να είχαν συνηθίσει στο σκοτάδι, αλλά δεν μπορείς να ξεχωρίσεις σχήματα, γωνίες ή επιφάνιες. Κάπου, βαθεία, παρατηρείς μια ιδέα απο πρασινωπό, φασματικό φώς.

    Τι κάνεις?
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #2
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    >open backpack
    Last edited by Phantom Duck; 25-06-2009 at 03:43.

  3. #3
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Ανοίγοντας το backpack παρατηρείς τα συνηθισμένα αντικείμενα που κουβαλάς μαζί σου σε ταξίδια: Μια κουβέρτα, μάλλινα γάντια, τσακμάκι και ίσκα, ένα λυχνάρι λαδιού, ένα σχοινί. Γενικότερα πράγματα που μπορεί να χρειαστούν όταν βρίσκεσαι έξω απο το σπίτι, σε κάποιο μακρυνό ταξίδι.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #4
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    άστον τον μαλάκα.

    ανάβω το λυχνάρι να δω τι παίζει.

  5. #5
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Βλέπεις ότι το δωμάτιο είναι φτιαγμένο όντως απο ένα πορώδες υλικό, αλλά στο χρώμα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που έχεις στην μνήμη σου ως κοράλι. Είναι ένα γκριζωπό χρώμα, που περισσότερο σου φέρνει στο μυαλό, το χρώμα που έχει ο εγκέφαλος απο κάποιο προσφάτως σκοτωμένο πλάσμα. Μοιάζει να υπάρχει υγρασία, αλλά στο άγγιγμα το κατασκεύασμα είναι στεγνό. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις πλευρές και ταβάνι, αλλά απο εκεί που στέκεσαι, φαίνεται ότι το "δωμάτιο" εκτείνεται για πάντα μέσα στο σκοτάδι.
    Last edited by When Black Roses Bloom; 25-06-2009 at 03:52.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #6
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Τι οπλα εχω?
    δε θυμαμαι πως βρεθηκα εδω, η δε θυμαμαι γενικα?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  7. #7
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post
    Τι οπλα εχω?
    δε θυμαμαι πως βρεθηκα εδω, η δε θυμαμαι γενικα?
    Ένα magical mace/flail (μπορείς να διαλέξεις εσύ) και ένα long sword. Δεν μπορείς να θυμηθείς πως βρέθηκες μέσα στο δωμάτιο. Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να θυμηθείς τίποτα απο την τελευταία εβδομάδα. Φοράς ένα chain mail armor, και έχεις μια μια buckler shield.

    Σημείωση: Όσοι θέλουν να παίξουν, μπορούν είτε να μου στείλουν π.μ. είτε να απαντήσουν τι και πως στο off topic των rpggtss, και να τα βρούμε.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  8. #8
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Το δωμάτιο:

    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  9. #9
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    * Σηκώνομαι όρθιος και αφού προσαρμοστώ στο φως, κοιτάω γύρω γύρω.

    Αυτούς που βλέπω (υποθέτω ότι είμαστε όλοι στο ίδιο δωμάτιο) τους γνωρίζω?

    * Τσεκάρω τα πράγματα μου να δω τι έχω μαζί μου.

    Θυμάμαι γενικά πράγματα του στυλ ποιός είμαι και τι κάνω στη ζωή μου ή κενό?

    * Ακουμπώντας στον τοίχο, αρχίζω να προχωράω σιγά σιγά προς το φως κοιτώντας το περιβάλλον γύρω μου.

    Mε spell τι γίνεται? Νιώθω ότι μπορώ να κάνω cast?
    We revel in our time.

  10. #10
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Once_Emperor View Post
    * Σηκώνομαι όρθιος και αφού προσαρμοστώ στο φως, κοιτάω γύρω γύρω.

    Αυτούς που βλέπω (υποθέτω ότι είμαστε όλοι στο ίδιο δωμάτιο) τους γνωρίζω?

    * Τσεκάρω τα πράγματα μου να δω τι έχω μαζί μου.

    Θυμάμαι γενικά πράγματα του στυλ ποιός είμαι και τι κάνω στη ζωή μου ή κενό?

    * Ακουμπώντας στον τοίχο, αρχίζω να προχωράω σιγά σιγά προς το φως κοιτώντας το περιβάλλον γύρω μου.

    Mε spell τι γίνεται? Νιώθω ότι μπορώ να κάνω cast?
    Δεν βρίσκεται κανείς μαζί σου στο δωμάτιο. Δεν βλέπεις, ούτε νιώθεις την παρουσία κάποιου άλλου μαζί σου.

    Μαζί σου, κουβαλάς τα κλασσικά αντικείμενα που θα μπορούσες να έχεις πηγαίνοντας σε εκείνο το προσκύνημα που ξεκίνησες πριν κάποιες μέρες: Κουβέρτες, ταξιδιωτικές μπότες και γάντια, ξηρά τροφή και νερό, λίγο κρασί, μια καθαρή ιερατική φορεσία, καθώς και το chain mail και το mace/flail/morning star (εσύ αποφασίζεις!) που σου παρείχε η μονή για την προστασία σου κατά το ταξίδι.

    Το holy symbol σου βρίσκεται στον λαιμό σου, και ναι, μπορείς και αισθάνεσαι ότι η θεία πρόνοια μπορεί να τρυπίσει αυτό το αέναο σκοτάδι γύρω σου.

    Καθώς κινείσαι, δεν παρατηρείς κάποια λεπτομέρια στον τοίχο, πέραν την προαναφερθείσας: Σκληρό γρανιτένιο ή κοραλένιο πάτωμα και τοίχοι, τα οποία μοιάζουν να επεκτείνονται για πάντα απο πάνω σου μέσα στο σκοτάδι.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  11. #11
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Χμ, αφου δεν έχει φως σταματάω να κινούμαι και προσπαθώ να ακούσω αν υπάρχει κατι κοντά που να κάνει κάποιο χαρακτηριστικό θόρυβο. Στη συνέχεια κάνω cast ένα light στο holy symbol μου και το σηκώνω ψηλά για να φέξει μέσα στο δωμάτιο ενώ παράλληλα κρατάω σφιχτά τη λαβή του mace μου σε περίπτωση που χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.
    We revel in our time.

  12. #12
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Once_Emperor View Post
    Χμ, αφου δεν έχει φως σταματάω να κινούμαι και προσπαθώ να ακούσω αν υπάρχει κατι κοντά που να κάνει κάποιο χαρακτηριστικό θόρυβο. Στη συνέχεια κάνω cast ένα light στο holy symbol μου και το σηκώνω ψηλά για να φέξει μέσα στο δωμάτιο ενώ παράλληλα κρατάω σφιχτά τη λαβή του mace μου σε περίπτωση που χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.
    Φώς υπάρχει, μια φασματική πράσινη αντανάκλαση η οποία προέρχεται απο το τέλος του διαδρόμου. Μπορείς να ακολουθήσεις αυτήν. Αλλά εν πάσει περιπτώσει, κάνοντας cast light στο holy symbol, παρατηρείς το υλικό απο το οποίο είναι φτιαγμένο το μέρος:

    Είναι ένα σκουρόχρωμο πέτρινο υλικό, ή τουλάχιστον δείχνει για πέτρινο, το οποίο ενώ μοιάζει πορώδες και ασταθές, έχει την συνοχή και την πυκνότητα του ατσαλιού. Τουλάχιστον έτσι δείχνει. Αλλά δεν έχει καμία σχέση με ότι πέτρωμα έχεις δεί μέχρι στιγμής.

    Κάποιος θόρυβος δεν υπάρχει γύρω σου.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  13. #13
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Δοκιμάζω να χτυπήσω το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένο το δωμάτιο με το mace μου. Tι βλέπω και τι ακούω κατά το χτύπημα?

    Εν συνεχεία (εκτός αν συμβεί τπτ απρόοπτο) βαδίζω αργά προς την πράσινη αντανάκλαση.
    We revel in our time.

  14. #14
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Once_Emperor View Post
    Δοκιμάζω να χτυπήσω το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένο το δωμάτιο με το mace μου. Tι βλέπω και τι ακούω κατά το χτύπημα?

    Εν συνεχεία (εκτός αν συμβεί τπτ απρόοπτο) βαδίζω αργά προς την πράσινη αντανάκλαση.
    Το υλικό είναι όντως υπερβολικά σταθερό και συμπαγές, σε σημείο που χτυπόντας το με την πίσω μερία του mace να μην ξεφλουδίζει κάν. Πιθανότατα να είναι κάποιο είδος ηφαιστειακού πετρώματος, το οποίο διαμορφώθηκε σε αυτό το κατασκεύασμα.

    Προχωράς προς το φώς, και βλέπεις ότι καθώς κινείσαι προς τα εκεί βλέπεις ότι πολύ γρήγορα γίνεται πάρα πολύ έντονο. Και απο πράσινο αρχίζει να αντιφέγγει σε πολύ πιο απαλές αποχρώσεις, μέχρι το λευκό.

    Σιγά σιγά, βλέπεις ότι ο διάδρομος πάνω στον οποίο βρίσκεσαι, φτάνει σε ένα τέλος.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  15. #15
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Όταν εννοείς πολύ γρήγορα γίνεται πολύ έντονο εννοείς οτι αλλάζει η πηγή φωτός ή οτι απλά όπως το πλησιάζω γίνεται πιο έντονο (επειδή φτανω πιο κοντά στην πηγή).

    Στο τέλος του διαδρόμου βλέπω κάτι? Μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται το φως? Κοιτώντας πάνω τι βλέπω?
    We revel in our time.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •