Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: πράγματι στα @@ μας

  1. #1
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default πράγματι στα @@ μας

    Eκλεισε ο Ελεύθερος Τύπος. Ε και;

    Και τι με νοιάζει εμένανε δεν είμαι με κανένανε...

    Kαι ξαφνικά οι (500 εργαζόμενοι της Γιάννας και του Θόδωρου ανακάλυψαν την ταξική τους θέση κι από παπαγαλάκια του συστήματος και της Δεξιάς γίνονται τιμητές της εργατικής τάξης. Καλούνε τα σωματεία και τον ίδιο τον πρωθυπουργό να πάρει θέση για την διαφαινόμενη απόλυση τους.

    Καλούνε τους αγωνιζόμενους εργάτες του Λαναρά, τους απολυμένους του ΤΖΑΜΠΟ, τους εργάτες στην Ζώνη, να υποστηρίξουν τα αιτήματα τους. Οπως έκαναν κι αυτοί τόσα χρόνια απ την φυλλάδα και το ραδιόφωνο που δούλευαν. Τι πράγμα; Δεν ακούσατε ποτέ τον συγκεκριμένο όμιλο να υπερασπίζεται τα δίκαια της εργατικής τάξης; Τς τς υπερβολές...Τώρα που απειλείται η δουλίτσα μας μέχρι κι Αναρχικοί (φτου κακά) θα γίνουμε...

    Τώρα ακούω τον αριστερό της παρέας να φωνάζει:
    Μα τι φταίει ο κακόμοιρος ο συντάκτης που παίρνει 700 ευρώ με μπλοκάκι (κι αν τα παίρνει) για την γραμμή του ομίλου; Ντάξει συμφωνώ κι εγώ σ αυτό. Ας έβγαζαν μια ανακοίνωση ρε παιδάκι μου, ένα στενσιλ, μια παφλέτα, κάτι τέλος πάντων που να διαχωρίζει τις θέσεις τους σε θέματα απολύσεων, απεργιών, πορειών. Να ξέρουμε κι εμείς ότι κάπου στα κωλο media υπάρχουν κάποιοι που μας ακούνε...

    Και τώρα αριστερέ της παρέας η δική μου απορία:
    Τι δουλειά έχουμε εμείς οι αριστεροί να απεργούμε για να σώσουμε την Ναυαρχίδα της Δεξιάς γαμω την !@#$%^&* μου; Να σώσουμε δηλαδή μια φυλλάδα κι ένα ράδιο που όλη μέρα λοιδορεί τον ΣΥΝ-ΡΙΖΑ το ΚΚΕ τους Αριστεριστές και στοχοποιεί τους Αναρχικούς σαν εγκληματίες. Συγγνώμη αλλά αυτή την φορά δεν θα πάρω...

    Κι έρχομαι στα του CITY 99,5

    Αγωνισταράδες μου εσείς. Ακούω κάνετε κατάληψη του σταθμού και δηλώνετε πίστη στον ενημερωτικό χαραχτήρα του σταθμού. Μπράβο σας και καλά κάνετε και κρατάτε ψηλά την αγωνιστική παράδοση του PLANET. Τι δεν το ξέρατε; Μα ναι, την δουλειά των συναδέλφων του PLANET φάγατε πριν κάποια χρόνια. Το αφεντικούλη σας μαζί με τον Παύλοβιτς και τα τζιμάνια της ΕΣΗΕΑ κάνανε ότι μπορούσαν για να ΤΣΑΚΙΣΟΥΝ τον όμορφο αγώνα των εργατών του PLANET και να σας παραδώσουν καθαρό τον σταθμό που τώρα υπερασπίζεστε. Έχει ο καιρός γυρίσματα...

    Δεν θυμάμαι ποτέ να βγάλατε ψηφίσματα συμπαράστασης για τον αγώνα του PLANET, για τις 180 και βαλε απολύσεις, για το μαφιόζικο τρόπο που ο Παύλοβιτς είχε κατεβάσει τον πομπό...

    Αντιθέτως θυμάμαι κάποιους από εσάς να μας χαρακτηρίζετε αριστεριστές(λες και είναι βρισιά..) μαξιμαλιστές (γιατί άκουσον άκουσον ζητάγαμε τότε απ τις ενώσεις να γίνει γενική απεργία στον κλάδο) κι εκτός πραγματικότητας (είχαμε το θράσος τότε να ζητάμε μέσα από συνελεύσεις να μην αναφέρονται ως "λάθρο" οι μετανάστες και όταν υπάρχει θέμα συλλαλητηρίου να μην ξεκινάει η είδηση "...Κλειστή η Πανεπιστημίου από πορεία μαθητών... κτλ κτλ).

    Επίσης θυμάμαι πως οι πρώτοι που στελέχωσαν τον σταθμό ήταν οι 10 ρουφιάνοι απεργοσπάστες του PLANET. Ούτε και τότε είχατε κάποιο πρόβλημα...

    Γι αυτό λοιπόν κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάτε όλοι σπιτάκια σας για κανα χρόνο, ν ανοίξετε κανα βιβλίο να ξεστραβωθείτε μπας και γίνετε καλύτεροι άνθρωποι και όταν με το καλό ξαναβρείτε δουλειά να έχετε τ αρχίδια να την πείτε στον αρχισυντάκτη σας και στο αφεντικό. Τώρα που το κάνετε...Τσάμπα μάγκες ρε...

    http://tsak-giorgis.blogspot.com/2009/06/e.html
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #2
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    malaka candiru an auto den to ekanes apla copy paste xwris na to diabaseis (to euxomai auto mias kai eisai xazoulhs) den eisai apla skoupidi e? eisai kati parapanw.

  3. #3
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    @candiru:

    σε εκφράζει το παραπάνω κείμενο;
    Last edited by Shadowking; 24-06-2009 at 18:59.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  4. #4
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Ετοιμος ημουνα να αρχισω τα αλλα με προλαβανε.Τωρα αυτο ειτε παει μονο στον αρθρογραφο,ειτε και σε σενα αν το διαβασες
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  5. #5
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    δηλαδη γνωριζετε πως δεν ισχυουν αυτα που γραφει το κειμενο?και αν ναι δεν γινεστε λιγο πιο διαλλακτικοι να απαντησετε σαν ανθρωποι και οχι σαν ζωα με μουτζες και προσωπικες επιθεσεις?!δηλαδη οχι τιποτα αλλο αλλα και για μας τους υπολοιπους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #6
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ναι ρε δικέ μου αλλά ναούμε όλοι συντέχνες είναι αλλέως θα κάναμε επανάσταση τώρα αλλά δεν κάνουμε άρα τι; λέμε ότι όλοι είναι παρτάκηδες άρα να πάνε να γαμιώνται, μπάτσοι ντόνατς;;; νο σιετ, στον καπιταλισμό έτσι είναι η φάση.

    η πλάκα πάντως είναι ότι ο ΕΤ είχε μαζέψει όντως όλους τους αργόσχολους, 450 άτομα σε εφημεριδά βγάζουν εξακόσες σελίδες τη μέρα.

  7. #7
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Παιδιά να ρωτήσω, για να ξέρω τι να λέω, στις απολύσεις γίνονται και οι μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι αδέλφια μας ή μόνο οι αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #8
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    πράγματι στα @@ μας
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  9. #9
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    και αυτούς πράγματι στα @@ τους για το τι λέτε εσείς. λες και αν λέγατε δίκαιο έχουν τα παιδιά θα κάνατε τίποτα να τους βοηθήσετε.

  10. #10

    Default

    Όχι άλλοι ελιτισμοί.Όλοι συνένοχοι είμαστε.

  11. #11
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Εγώ κατάλαβα ότι δεν θα ξαναδούμε κοπιπέιστ Καντιρού ούτε απ' τον ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ ούτε από το ΒΗΜΑ. Πράγμα καλό!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  12. #12
    Ροβινσώνας Φρούσος bbq's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Salieri studios
    Posts
    634

    Default

    δηλαδή περίμενε ο αρθρο(καφρο)γράφος ότι οι εργαζόμενοι θα δεχτούν την απόλυση με απόλυτη ψυχραιμία και θα πουν, κουνώντας στωικά το κεφάλι: "τόσο καιρό η εφημερίδα μας υποστηρίζει τη δεξιά, άρα δε μας πέφτει λόγος."
    λες και ο τελευταίος τεχνικός/γραφίστας/τύπος που γράφει τα φαρμακεία έχει ερωτηθεί αν συμφωνεί με την πολιτική γραμμή της εφημερίδας.
    Γι αυτό λοιπόν κι εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάτε όλοι σπιτάκια σας για κανα χρόνο, ν ανοίξετε κανα βιβλίο να ξεστραβωθείτε μπας και γίνετε καλύτεροι άνθρωποι και όταν με το καλό ξαναβρείτε δουλειά να έχετε τ αρχίδια να την πείτε στον αρχισυντάκτη σας και στο αφεντικό. Τώρα που το κάνετε...Τσάμπα μάγκες ρε...
    προφανώς ο τύπος που το έγραψε έχει αρχίδια καμπανέλια βαριά και ασήκωτα και το αφεντικό του τον τρέμει, μπας κ του φέρει καμιά αντίρηση. ΡΕ ΟΥΣΤ
    ΠΑΣΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΗΛΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΩ
    Spoiler

  13. #13
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    basika pros olous, den exw oreksh na grapsw sobara posts (giati eimai o sabbattack, mh ta ksanaleme) alla oti eipe o bbq.

    o arxisyntakths paei sto diaolo, papagalaki. o kollhtos tou aggelopoulou to idio. O texnikos typou? h kafetzou? h ka8aristria? o malakas hxolhpths? H nomizete oti apoly8hkan KAI osoi htan "kollhtaria" me th Gianna? Autoi apo aurio xrysh eykairia kai pame gia douleia? De 8a tous frontise kapws? E? pswmi kai alati eixane faei mazi?

    oloi dwsan kwlo sth deksia ara ton poulo? h prepei na doulepsoume oloi sthn antarsia kai ston pyrhna gia na dikaiologoume to pswmi mas?

    tipota, 0 mauro kai araxlo. einai dynaton na kanoume kai syzhthsh panw sto 8ema? toso mhden pia? katse giati de mou bgainei oute trollarisma edw, einai sobara ta pragmata.

  14. #14

    Default

    Ρε ξεκολλάτε. Αφήστε τις ιδεολογίες και τις παπαριές. Δεν ήταν πια επικερδή, τα έκλεισαν. Γιατί όχι; Αν το κοινό έχει χώρο για ακόμα μια εφημερίδα, όλο και κάποια καινούρια θα ανοίξει, νε? Εξάλλου ξε-πηδάει κάθε μέρα και από μια καινούρια. Δηλαδή ο λόγος που έχουμε εφημερίδες/σταθμούς είναι για να έχουμε θέσεις εργασίας, ή επειδή αυτές/αυτοί εξυπηρετούν κάποιο σκοπό -καλό ή κακό;

    Αν η διαμαρτυρία είναι επειδή τους αφήσανε απλήρωτους, παραβιάσανε κάποιο νόμο ξερω γω περί απολύσεων κτλ, καλά κάνουν. Διαφορετικά μπορούν να συχτηρίζουν την τύχη τους, αλλά όχι να λένε "πάρτε μας πίσω", "γιατί την κλείσατε" κατά παντός υπευθύνου.

    Δηλαδή κατηγορούν την Αγγελοπούλου επειδή έκανε λάθος χειρισμούς λέει και τα παράτησε γρήγορα. Ε τόσα μπόρεσε, τόσα ήθελε, τόσα έκανε. Το θέμα είναι ότι όσους εργαζόμενους χωράνε τα μήντια στην Ελλάδα, θα τους έχουν. Δε θα μειωθεί ο αριθμός επειδή έκανε λάθος χειρισμούς μια ηλίθια μεγαλο-καρακάξα.

    Κάποιες οικογένειες βρέθηκαν στο δρόμο, αλλά τι να κάνουμε. Εσείς είστε οι συναισθηματικούληδες. Δε θα αναιρέσουμε και τη λογική όμως.
    Last edited by Custom User; 25-06-2009 at 21:24.

  15. #15
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    Custom User, φιλελεύθερος είμαι μόνο με τη μαμά σου.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •