Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: Πήλιο - Μαγνησία

  1. #16
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default Πήλιο

    Δεν είχαμε θρεντ? Έψαξα και δε βρήκα, οπότε να το.

    Πείτε τα πάντα όλα για ελεύθερο καμπινκ στο Πήλιο. Που στήνουμε? Μόνο σε παραλίες? Μπάτσοι? Έχει ντουζ? Υπάρχει εύκολη πρόσβαση σε μανάβικα, φαγάδικα κτλ? Τι να φάμε οπωσδήποτε, τι να μην φάμε. Γράφτε γενικά σεντόνια για το Πήλιο.

    edit: χμ, τώρα είδα το σιμιλαρ θρεντ. Να κάνουμε ένα μερτζ με τίτλο πήλιο?
    Last edited by Drumsick; 07-07-2014 at 15:14.

  2. #17
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γενικά το κυνηγάνε τελευταία. και χορευτό που γίνονται οι εκδηλώσεις για το ελεύθερο έχω ακούσει για πεσίματα πέρσυ. ένα φίλο τον έγραψαν το 2012 και είχε δικαστήριο πέρσυ. αθωώθηκε βέβαια, αλλά είχε τρέξιμο. δικηγόρος μου είπε ότι πρέπει να σε πιάσουν μέσα στη σκηνή. αν οι μπατσαίοι είναι απέξω, έχεις δικαίωμα να μην ανοίξεις. αν είσαι έξω από τη σκηνή, απλά δεν είναι δικιά σου. δεν μπορούν να πάρουν τίποτα.
    Rock or Nothing

  3. #18
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προς drumsick και οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο. έμαθα (αλλά δεν έχω πάει) ότι για ελεύθερο παίζει αρκετά κι εδώ https://www.google.com/maps/place/%C...00bd2ce2bad760
    Rock or Nothing

  4. #19
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ποτάμια έχει εκεί γύρω ρειβεν?

  5. #20
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν έχω φτάσει τόσο χαμηλά ποτέ. γενικά μέχρι μυλοπόταμο που πηγαίνω έχει πολλά ρέματα αλλά δύσκολα να βρεις τρεχούμενο νερό για τις ανάγκες της κατασκήνωσης. καλύτερα να έχεις προετοιμαστεί από πριν.
    Rock or Nothing

  6. #21
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Τελη Αυγούστου για πρώτη φορά θα τιμήσω κι εγώ, ωστόσο όχι για camping. Ισχύει οτι λόγω συχνών αέρηδων στην περιοχή δύσκολα πετυχαίνεις ήρεμη θάλασσα για μπάνιο;
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  7. #22
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ναι, ισχύει. άμα πας χορευτό που είναι τέρμα ανοιχτά σίγουρα έχει αρκετό κύμα. σε κολπίσκους παλεύεται καλύτερα. πέρσυ πήγα 10-13 αυγούστου και δεν είχα θέμα με αέρα.
    Rock or Nothing

  8. #23
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    δεν έχω φτάσει τόσο χαμηλά ποτέ. γενικά μέχρι μυλοπόταμο που πηγαίνω έχει πολλά ρέματα αλλά δύσκολα να βρεις τρεχούμενο νερό για τις ανάγκες της κατασκήνωσης. καλύτερα να έχεις προετοιμαστεί από πριν.
    Περισσότερο για βόλτα, μπάνιο εννοώ.

  9. #24
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    α, όχι από όσο ξέρω.
    Rock or Nothing

  10. #25
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ε μαλακία.

  11. #26
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το βάζω εδώ γιατί ουσιαστικά για πηλιο πρόκειται. χρόνια πηγαίναμε 3ήμερα στο αγιόκαμπο - ρακοπόταμο και πάντα αναρωτιόμουν τι παίζει αν τραβήξω το δρόμο προς το νότο. βέβαια, η βασική δυσκολία ήταν η κακοτράχαλη διαδρομή, γι'αυτό δεν το είχαμε ξαναπροσπαθήσει. το προηγούμενο 3ημερο λοιπόν, καβατζώθηκα με τζιπάκι και είπα να το ρίξω στην εξερεύνηση.

    η διαδρομή


    τα 10 τουλάχιστο χιλιόμετρα αποτελούνται από δασικό χωμάτινο ή με κοτρόνες σε κακή κατάσταση στο μεγαλύτερο τμήμα του. σε όλο το μήκος του χωματόδρομου υπάρχουν μονοπάτια που καταλήγουν σε ξεχασμένες "παραλίες" χωρίς ψυχή, η χαρά του ελεύθερου (και συνειδητοποιημένου) κατασκηνωτή. στη μέση περίπου της χωμάτινης διαδρομής αρχίζει και ξεπροβάλει αυτό:



    περιοχή γλυμένη μύλου, μάλλον επειδή στην άκρη της "παραλίας" υπάρχει ένας παλιός μύλος - φρούριο. εκεί καταλήγει και το Περιβαλλοντικό Μονοπάτι Σκλήθρο-Ισιώματα-Γλυμένη-Μύλος (http://wikimapia.org/27914627/el/%CE...BB%CE%BF%CF%82).











    στη συνέχεια μπάνιο στην παραλία του αη γιάννη (προσοχή δεν είναι ο γνωστός άγιος ιωάννης πηλίου). χοντρό βότσαλο και πεντακάθαρα νερά. η χαρά του ελεύθερου δύτη αφού έχει βράχια και μικρές σπηλιές για εξερεύνηση.


    ακόμη πιο νότια συναντά κανείς την παραλία καμαρίου. αμμώδης με ένα άκυρο βράχο να ξεπροβάλει.






    τέλος, τραβήξαμε για το κεραμίδι, το οποίο είναι το βορειότερο χωριό του πηλίου. έχει αρκετούς μόνιμους κατοίκους (τουλάχιστο καμιά 500αρα) και καμία σχέση με τουρισμό. δεν πέτυχα πουθενά ενοικιαζόμενα καν. το χωριό, βέβαια, είναι αρκετά συντηρημένο και σε καλή κατάσταση. αυτοκίνητα δεν μπαίνουν στο κέντρο το οποίο πρέπει να περπατήσει κανείς μέσω των πλακόστρωτων μονοπατιών.






    τρελή θέα από την πλατεία




    το κεραμίδι φτάνεται με ΙΧ από Λάρισα απευθείας μέσω κάρλας (όλη η διαδρομή άσφαλτος) και απέχει καμιά 60αρα χλμ.

    γενικά, όλη η περιοχή γαμάει και σίγουρα θα ξαναπάω με περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου για να περπατήσω το μονοπάτι και να δω το Βένετο το οποίο είναι κ αυτό ξεχασμένο πηλιορείτικο χωριό.

    ΥΓ. στο καμάρι βρίσκονται τα θρυλικά για το ER, TSONOS APPARTMENTS! (http://tsonos.gr/)

    ΥΓ2. επειδή με πρίζωσε η drumsick για κανα ποτάμι ή βάθρες κτλ στην περιοχή και είμαι σχετικά αδιάβαστος, έμαθα για κάποιες ωραίες διαδρομές στον κίσσαβο που καταλήγουν σε βάθρα. θα επανέλθω αφού εξερευνήσω σχετικά. παίζει να υπάρχουν αντίστοιχα πιο νότια στο πήλιο.
    Rock or Nothing

  12. #27
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Χίλια πινκς για περιγραφές και φωτογραφίες, μου έδωσες ιδέα για ξεχωριστή ολοήμερη βόλτα που σκεφτόμουν να κάνω μέσα στον Αύγουστο που θα είμαι Λάρισα.

    Απλά δως μου αν θες καμιά παραπάνω λεπτομέρεια για αυτό:
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    το κεραμίδι φτάνεται με ΙΧ από Λάρισα απευθείας μέσω κάρλας (όλη η διαδρομή άσφαλτος) και απέχει καμιά 60αρα χλμ.
    Από που συμφέρει να πάω/είναι πιο σύντομα/έχει καλύτερο δρόμο; Καλαμάκι, Στεφανοβίκειο, κάπου αλλού;

  13. #28
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...39.5731527!5i1

    αυτές τις 2 διαδρομές προτείνουν και τα σχετικά site της περιοχής. η γκρι διαδρομή είναι μέσω ΠΑΘΕ και κάπου εκεί παίζουν διόδια. η μπλε είναι από παλιά εθνική Λάρισας - Βόλου.

    σε κάποιο σημείο υπάρχει διχάλα, αριστερά κεραμίδι, δεξία βένετο (επόμενος στόχος για 'μενα ένα ολόκληρο 3ήμερο στην περιοχή). https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...1!2d39.5731527

    από το κεραμίδι το καμάρι είναι 5-10 λεπτά, όλο άσφαλτος όπως και ο αη γιάννης. επίσης και οι δύο προορισμοί έχουν ερηπωμένο κάστρο (του κεραμιδίου - αη γιάννη δεν κατάφερα να το συναντήσω) http://www.keramidi-pelion.gr/kastro.htm, https://www.taxydromos.gr/article.php?id=33657&cat=1
    αποτελεί κ αυτό αντικείμενο μελλοντικής εξερεύνησης.

    γλυμένη μύλος δεν πας χωρίς 4x4. είναι περίπου 20 λεπτά χωματόδρομος από κεραμίδι.
    Rock or Nothing

  14. #29
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Στον Οβριό (κοντά στο χωριό Πουρί) επίσης διάβασα καταλήγει ποταμάκι, με τρεχούμενα νερά και το καλοκαίρι, και η παραλία φαίνεται ήσυχη και πανέμορφη. Δυστυχώς όμως κι εκεί μόνο 4x4.

  15. #30
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έμεινα ζαγορά πέρσυ και σαν καθυστερημένος δεν πήγα προς τα εκεί. διάβασα για τα μέρη αυτά τελευταίο βράδυ στην περιοχή και δεν πρόλαβα ... πιστεύω θα ξαναπάω βέβαια...
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. E3 2009
    By Ingolemo in forum PC & Games
    Replies: 39
    Last Post: 18-06-2009, 05:10
  2. BIRDFLESH 03/04/2009 @ aN, 04/04/2009 @ 8BALL.
    By Out Of The Body in forum Live & Events Talk
    Replies: 26
    Last Post: 07-04-2009, 01:06
  3. [Cinema] The Reader (2008)
    By Dythor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 10
    Last Post: 01-04-2009, 18:27
  4. 2009
    By Phantom Duck in forum General Discussion
    Replies: 44
    Last Post: 03-01-2009, 20:13
  5. Άγιος Πέτρος
    By in forum General Discussion
    Replies: 41
    Last Post: 18-10-2006, 22:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •