Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 72

Thread: Σαμοθράκη - samothraki

  1. #31
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    βασικά πρόπερσι που πήγα πρώτη φορά, τα'μαθα όλα από δω
    http://www.samothraki.com/
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #32
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Επειδή το σκέφτομαι για φέτος, αξίζει το ταξίδι από Αθήνα; Συνήθως στα νησιά μένω χώρα και πηγαινοέρχομαι παραλίες το πρωί, ώστε το βράδυ να βγαίνω χωρίς μεταφορικό. Εδώ τι παίζει; Δεν είδα δωμάτια κλπ στη χώρα.. Χωρίς αμάξι, αλλά με ΚΤΕΛ κλπ παλεύεται ή οι αποστάσεις είναι τρελές; Αν δε βαριέται κάποιος να δώσει καμιά πληροφορία, θα είμαι ευγνώμων!

  3. #33
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Το ταξίδι το αξίζει 100% (πήγα πέρυσι και ξαναπάω φέτος), αν σου αρέσουν τα φαράγγια και οι καταρράκτες. Αν θέλεις φαντασμαγορικές παραλίες, ίσως απογοητευτείς (αν και είδα μόνο το 1/4 του νησιού και ακούω έχει ωραία πράγματα αλλού). Οι αποστάσεις είναι μεγάλες, αλλά οχι απαγορευτικές. Με κτελ δεν ξέρω πως γίνεται η φάση, γιατί όλο το νησί δουλεύει με ωτοστόπ. Με δωμάτια επίσης δεν ξέρω τι παίζει, αφού οι περισσότεροι κάνουν καμπινκγκ, οργανωμένο ή ελεύθερο. Δεν σε ψήνει κάτι τέτοιο? Προσωπικά δεν θα έμενα χώρα, παρόλο που είναι πανέμορφη. Αν όμως αν θες μπαράκια και νυχτερινές εξόδους, είναι the place to be. Στα θέρμα που είναι και τα κάμπινγκ και οι ελεύθεροι καμπερς κτλ, είναι πιο χύμα και "εναλλακτικά" τα πράγματα.
    Last edited by Drumsick; 05-07-2013 at 21:32.

  4. #34
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση! Κοίτα έχω βρει φτηνό ξενοδοχείο με πρωινό (φτηνό όντως) και σκέφτομαι ότι αξίζει να πάω πιο.. άνετα. Δεν προτιμώ οργανωμένες παραλίες κλπ, οπότε δεν με πειράζουν καθόλου οι μη "φαντασμαγορικές".. Το θέμα μου είναι αν αξίζουν τόσες ώρες διαδρομή (αλλά μάλλον αξίζουν) και τα ΚΤΕΛ νησιών που με εκνευρίζουν :Ρ αν μου λες για ωτοστόπ όμως κλπ, οκ..

  5. #35
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Προφανώς όταν λέω φαντασμαγορικές, δεν εννοώ οργανωμένες! Μιλάω για φυσική ομορφιά, ωραία νερά κτλ. Οι 2-3 που είδα εγώ στην πλευρά που είναι τα θέρμα, δεν είχαν τίποτα να πουν. Κοτρώνες ή βότσαλο και καθαρά αλλά μέτρια νερά. Η αγελάδα και ο κήπος πρέπει να λένε, αλλά δεν έχω πάει. Στον Βάτο επίσης πρέπει να είναι το κάτι άλλο, ελπίζω να τα καταφέρω να πάω φέτος. Πέρα από αυτά δηλαδή, μην περιμένεις να δεις παραλίες κυκλάδων, αυτό λέω.
    Όπως είπα και παραπάνω, το αν αξίζει θα κριθεί από το αν σου αρέσουν σκηνικά σαν αυτό



    Αν ναι, μην το σκέφτεσαι καθόλου.

  6. #36
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Α, κι επειδή βλέπω δεν αναφέρθηκε, οπωσδήποτε νυχτερινή βουτιά στα θερμά λουτρά στα Θέρμα. Να βράζεις στους 50 βαθμούς κελσίου, με μια παγωμένη μπύρα στο χέρι, κάτω από τα αστέρια. Νομίζω μόνο για αυτό αξίζει το ταξίδι =Ρ

  7. #37
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    ε πως μπορεί να μη σ' αρέσει;;!! Ιεροσυλία μεν αλλά θυμίζει Κύθηρα στο πολύ καλύτερό του.. οκ.. μάλλον κλείνει

  8. #38
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αναφέρθηκε και από άλλον, αλλά θα το ξαναπώ. Από Θέρμα πας Παράδεισο, Γριά και Γρηγοράκη, φαράγγια δηλαδή με επίπεδα με βάθρες, φανταστικά και τα τρία. Και οπωσδήποτε φαράγγι Φονιά που είναι μετά τα Θέρμα. Μόνο αυτά να δεις, να κάνεις λουτρά και να πιείς έναν καφέ με ηλιοβασίλεμμα στη Χώρα, και θα φύγεις απόλυτα ικανοποιημένος.
    Last edited by Drumsick; 05-07-2013 at 22:07.

  9. #39
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    οκ! Θα μείνουμε κανα 5ημερο οπότε λογικά θα τα τιμήσουμε!

  10. #40
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    να φας οπως και δήποτε κατσικάκι όσο είσαι στο νησί.

    έχει πολλά καλά μέρη, ρώτα για να δεις πού σε βολεύει να πας.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #41
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    An meineis sti Xwra, na pas gia katsiki stin taverna tou Swthros. Einai ligo eksw apo to xwrio, alla einai oti kalytero. Alliws mporeis na pas kai Karydies gia pio monterna pragmata. Exeis 5 meres, opote mhn xaseis to xrono sou psaxnontas paralies, kai pare ta vouna.

  12. #42
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Κλείσαμε για 6/8.. Θα σας πω εντυπώσεις! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!

  13. #43
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εκείνη την περίοδο θα είμαι κι εγώ =Ρ

  14. #44
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    ε κανόνισε να σε δούμε να πιούμε μια (x10) μπύρα!

  15. #45

    Default

    he Charon ωραίο πόστ.

    Να συμπληρώσω μιας και εχω πάει και εγώ 2 φορές.Να καταγράψω τι είδα διαφορετικό στις 2 αυτές φορές και φυσικά να συμπληρώσω 2-3 πράγματα.

    ΦΑΓΗΤΟ: 1. Περιβόλι του ουρανού θεϊκό και τις 2 φορές που πηγα
    2.Καρυδιές: Μου έβγαλε αρκετό hype και δήθεν. Πιθανός γιατί πήραμε μαγειρευτά φαγητά (κατσικάκι με δαμάσκηνα και κατσίκι με πλιγούρι...τι να πώ; όλης της Ινδίας το κάρυ λέμε...)
    3."Το Εξοχικό" στον Σωτήρα στην Χωρα. Ένταξη σουπερ περιβάλλον , γαμάτο φαϊ. Φέτος είχε και ρεμπετο-τριο-κομπανία.
    4.ΧΑΡΑΝΑΣ. Το τελευταίο πάνω στο λιμάνι της Καμαριώτισας. Αμα το ήξερα απο την αρχή εκεί θα έτρωγα συνέχεια. Τα ψάρια τα δίνει τζάμπα λέμε.
    5."Το φαράγγι" Νομίζω έτσι το λέγανε είναι μια ταβέρνα στον Ξηροπόταμο.Αν έχει πάει ειδικά στον καταράκτη εκεί σίγουρα θα πεινάς.

    Βάθρες Εκτός απο την γριά βάθρα και τον φονιά (άντε και τον παράδεισο..) αξίζει να πάει κανείς μιας και είναι easy ride στον Ξηροπόταμο.Είναι τέλειο το φαράγγι εκεί.

    Διασκέδαση: ΣΑΟΚΙ .&- τα λαϊβ που είδα γαμήσανε.Έπαιζε και ο Γάϊκος φέτος αλλα δεν τον πρόλαβα γμτ , α ναι και Αγγελάκας στο Εργοστάσιο....

    Τι δεν μου άρεσε....
    α) Ο κόσμος , μέρα με την νύχτα λέμε στις 2 μου επισκέψεις. Μιλάμε για τυπάκια που κάνουν τζίβες όλο τον χρόνο (για είναι πολιτικαλ κορέκτ) για να πάνε Σαμοθράκη και την κάνουν όταν πιάσει γάγγραινα το πόδι τους λέμε. Δεν σεβοντε τίποτα.Όυτε την φύση,ούτε τους συνανθρώπους , ούτε τον ίδιο τους τον εαυτό. Μαστούριδες σε σημείο αηδίας , βρωμιάριδες μέχρι εκεί που δεν πάει. Και δεν κατάλαβα φυσικα ποτέ μου τα τυπάκια που κρατάνε στο χέρι τα παπουτσια τους κ άντε να γυρνάνε ξυπώλυτοι σαν να έχουνε κάνει τάμα στην Παναγιά την Ξυπωλυτήστρα αλλα γιατί να μπαίνουν ξυπώλυτοι στις τουαλέτες του καφενέ στα Θέρμα; Εκεί ούτε με ολόσωμη καπότα δεν μπαίνεις.....αυτό με τον κόσμο είναι μια κοινή παροδοχή ατόμων που πάνε χρόνια(αν όχι αιώνες)
    β)Το ελευθερο κάμπινγ. Φέτος δεν είχε πουθενά πέσιμο γιατι ο Δήμος δεν μπορεί να βγάλει συνεργεία λόγο χρημάτων.Και όχι δεν είμαι κατά του ελευθερου.Έτσι και αλλιώς αυτό κάνω και εγώ όταν μπορώ.Αλλα ρε φίλε ποιος πουστης σου δίνει το δικαίωμα να μου χαλάς την αισθητική στις βάθρες με τις κολοσκηνές σου και τα προικιά σου; Έχεις αντιληφθεί οτι είναι μοναδικό φαινόμενο και το στερείς απο τον κόσμο με την κακόγουστη παρέμβασή σου; Και όχι τίποτα αλλα όταν κάτι τέτοιοα ζώα το παίζουν και γκουρού της φύσης που πίσω απο την πλάτη μας είναι τα χειρότερα εξαρτημένα καπιταλιστικά ανθρωπάρια(ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΪΜΑΙ ΤΟΥ ΚΚΕ ) είναι απλά τραγικό.Πάρε τον υπνοσακό σου, την αιώρα σου και 'μάστα' το πρωί πριν σκάσει ο πρώτος περιπατητής.
    γ)Οι τιμές στον καφενέ....2.5 γιούρια την μικρή την Βεργίνα και 7 Την μη σπέσιαλ μαύρη αβάνα είναι απλά TOO MUCH.
    δ)ΕΚΛΕΙΣΕ το γυράδικο "πλάτανος" στην καμαριώτισα. Απλα απίστευτο και καλά φάστ φουντ.(ρώτησα και μου είπανε οτι τον φάγανε τα φρουτάκια...)

    Αυτά αν σκεφτώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω.
    Last edited by Τουρίστας; 17-08-2013 at 05:51.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •