Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: ταξίδι στα Κύθηρα

  1. #1
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default ταξίδι στα Κύθηρα

    υπάρχει μια σκέψη να διακοπεύσουμε στα Κύθηρα, αλλά δεν είναι και σίγουρο. Ό,τι πληροφορία, tip, trick, μέρος για διαμονή, φαΐ, χορό και διασκέδαση ευπρόσδεκτο. Βοηθήστε μας να αποφασίσουμε!

  2. #2
    Senior Member lab's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    xiliomod
    Posts
    2,689

    Default

    Θα εχετε αμαξι?

  3. #3
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    ναι, παίρνοντας ως δεδομένο ότι θα βρούμε θέση στο μυθικό πλοίο "Καστέλλι - Αντικύθηρα - Κύθηρα - Γύθειο"

    edit: και ότι δε θα πηδήξω από το πλοίο στα Αντικύθηρα παίρνοντας μαζί μου τα κλειδιά του αμαξιού και αφήνοντας τους άλλους στα κρύα του λουτρού.
    Last edited by Weiss; 21-06-2009 at 16:24.

  4. #4
    Senior Member lab's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    xiliomod
    Posts
    2,689

    Default

    Ωραια, γιατι γενικα χωρις αμαξι δεν θα δειτε σχεδον τιποτα. Ειναι μεγαλο νησι.

    Γενικα αν ψαχτειτε για ξενωνες, θα βρειτε φυσιολογικες τιμες. Ιδιαιτερα στο κεντρο του νησιου. Παραλιακα ισως να ναι πιο τσιμπημενα. Εμεις μεναμε μυλοποταμο και με αμαξι γενικα ημασταν ενα το πολυ μισαωρο απο τις περισσοτερες παραλιες. Φαγητο θα φατε παντου υπεροχο και φθηνο. Εμεις γυρισαμε φορτωμενοι με αρκετα κιλα.

    Τωρα εμεις ειχαμε παει οδικως μεχρι την νεαπολη και απο κει με το καραβι που ειναι καμια ωρα. Νομιζω ειναι ο καλυτερος τροπος. (μπορει επειδη δεν ξερω καν που ειναι το Καστελλι)

  5. #5
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    το Καστέλλι είναι στα Χανιά και μιας και θα είμαι εκεί, είναι κάπως βολικό να μη γυρνάω Αθήνα. Ευχαριστώ κι εγώ και το τιμ μου για τις πληροφορίες =)

    και όποιος άλλος βέβαια ξέρει κάτι, μη ντρέπεστε.

  6. #6
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    που μένουμε κυθηρα; εχει καποια χώρα ή κάπου κεντρικά ας πούμε;

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ξεκίνησαν κάτι φίλες μου σήμερα, οπότε όταν γυρίσουν θα ρωτήσω τι παίζει. α, είχαν πάει κ οι γονείς μου πριν 2-3 χρόνια... δεν ξέρω αν είναι καλό σημάδι
    Rock or Nothing

  8. #8
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Τα Κύθηρα γαμάνε. 'Ισως το αγαπημένο μου νησί. Το Καψάλι είναι το "τουριστικό" κέντρο του νησιού, 3 km κάτω από τη χώρα. Το Καψάλι έχει απίστευτα νερά. Κοιμόμασταν στο καμπιν, ξυπνούσαμε στις 9 για πρωινό και καπάκι για βουτιά. Μέχρι και τεράστια χελώνα είχαμε δει στα 20 μέτρα από την παραλία. Σούπερ φαγητό και γλυκά, καθώς και κανά 2 μπαράκια για ποτάκι.

    Γενικά, το νησί θέλει αμάξι. Έχει απίστευτες παραλίας, με αρκετές από αυτές να έχουν δυσκολούτσικη πρόσβαση. Όχι τπτ φοβερό, απλά χωματόδρομος. Για τους λάτρες της θάλασσας απαραίτητη είναι και η μάσκα, ώστε να δείτε το βυθό. Απίστευτα γαλαζοπράσινα νερά λέμε και θεϊκοί κολπίσκοι.

    Το κάμπινγκ έχει πεύκα και μια χαρά σκιά. Είναι δημοτικό βέβαια και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην είναι και σούπερ καθαρό.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ. ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ.

    Το νησί τα τελευταία χρόνια έχει μπόλικο κόσμο, ωστόσο δεν έχει κατάλληλες υποδομές, οπότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Ούτως ή άλλως, είναι κρίμα να μην απολαΦσετε τις πραγματικά απίστευτες θάλασσες και να είστε πνιγμένοι στον κόσμο. Τέλος, υπάρχει μια σελίδα στο δίκτυο που έχει όλες τις παραλίες του νησιού και οδηγίες για να τις βρείτε. Εκτυπώστε το και πάρτε το μαζί σας (εμείς το αφήσαμε και σε κάποια παιδιά που ήρθαν στο κάμπιν την ημέρα που φεύγαμε). Πριν τις 12 οι παραλίες είναι άδειες και δε ξαναλέω πόσο πολύ γαμάνε.

    Μη περιμένετε νυχτερινή ζωή και ροκάδικα κτλ κτλ. Λίγα μπαράκια, αρκετά όμως για να γουστάρετε με καλή παρέα.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  9. #9
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Είναι δημοτικό βέβαια και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην είναι και σούπερ καθαρό.
    Εξπλειν πλιζ.
    Kill the wise one!

  10. #10
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Άμα το κάμπιν δεν έχει πολύ κόσμο είναν μια χαρά. Απλά όταν γεμίσει, επειδή καθαρίζουν τουαλέτες κανά 2-3 φορές την ημέρα, βρωμίζουν γρήγορα. Τη παλεύεις όμως.

    Βασικά, ξυπνάς και πας για πρωινό κάτω από τα δέντρα και μετά βουτιά στη θάλασσα (5' περπάτημα). Γαμάει άπειρα λέμε.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  11. #11
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Άμα το κάμπιν δεν έχει πολύ κόσμο είναν μια χαρά. Απλά όταν γεμίσει, επειδή καθαρίζουν τουαλέτες κανά 2-3 φορές την ημέρα, βρωμίζουν γρήγορα. Τη παλεύεις όμως.

    Βασικά, ξυπνάς και πας για πρωινό κάτω από τα δέντρα και μετά βουτιά στη θάλασσα (5' περπάτημα). Γαμάει άπειρα λέμε.
    2-3 φορές την μέρα είναι μια χαρά!

    Θα σου πω εντυπώσεις προς το τέλος του μήνα.
    Kill the wise one!

  12. #12
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Βασικά άμα γίνεται πανικός δεν είναι καθόλου μια χαρά.

    Καλά να περάσεις και περιμένω εντυπώσεις!!! Σε ζηλεύω λιγάκι, αλλά μάλλον θα την κάνω για Σαμοθράκη, οπότε κάτι θα κάνουμε κι εκεί.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  13. #13
    Nomannic Cinnamon's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Μερος
    Posts
    222

    Default

    Χωρα: Αν θελετε να δειτε το καστρο πρεπει να πατε σχετικα νωρις, γιατι θυμαμαι κλεινει απο τις 7-8. Το βραδακι βολτα στα στενακια και παγωτακι. Λειτουργει και θερινο σινεμα, με θεα στο Καψαλι και στο καστρο.

    Καψαλι: Εμενα δε μου αρεσει και πολυ για μπανιο επειδη εχει τα μαγαζια διπλα, αλλα η θαλασσα ειναι μια χαρα ,ολοκαθαρη. Αυτο που μου αρεσει ειναι η παραλιουλα απεναντι που πας με θαλασσιο ποδηλατο. Γενικα στο Καψαλι ειναι ομορφα για αραγμα, ειδικα τις βραδινες ωρες.

    Μυλοποταμος: Επισκεψη στον καταρραχτη της Νεραιδας και τους μυλους .Φαγητο κατω απο τον πλατανο και ποτακι στο μπαρακι με την ωραια μουσικη, ακριβως διπλα στη μινι λιμνουλα με τις παπιες.

    Αυλαιμονας: Ψαροχωρι, ιδιαιτερα ομορφο κατα τη γνωμη μου. Φαγητο σε ψαροταβερνα και μετα βολτα με παγωτακι. Ειχα πετυχει και τσαμπε συναυλιουλα Πασχαλιδη με πανσεληνο (ΟΚ δε μου πολυαρεσει ο τυπος αλλα εκεινη τη στιγμη φαση ειχε). Επισης πιο περα εχει μια θεικη παραλια την Παλιοπολη. Πολυ μεγαλη ,με βαθια καθαρα νερα, μοσχοβολαει.

    Αλλες ωραιες παραλιες αλλα καπως δυσβατες ειναι η Φυρη Αμμος και το Καλαδι (αν και στη δευτερη πρεπει να ανεβοκατεβεις εναν σκασμο σκαλοπατια - αξιζει τον κοπο παντως)
    build your tether rain-out from your fragments

  14. #14
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    αν δεν έχεις αμάξι δεν αξίζει ε; συγκοινωνία τίποτα; χώρα-καψάλι έστω πας με τα πόδια;

  15. #15
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    χωρίς αμάξι δεν αξίζει. Βασικά δε θα δεις τις σούπερ παραλίες. Καψάλι-χώρα πας, αλλά είναι ταλαιπωρία.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

Similar Threads

  1. Καλό ταξίδι στο Ηράκλειο ε
    By nothingman in forum Athletics
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-2005, 20:51
  2. Ψυχάρης - Το ταξίδι μου
    By eyeamflesch in forum Literature
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-2004, 16:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •