Results 1 to 15 of 15

Thread: Suffocation-Blood Oath(2009)

  1. #1
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default Suffocation-Blood Oath(2009)



    01. Blood Oath
    02. Dismal Dream
    03. Pray For Forgiveness
    04. Images Of Purgatory
    05. Cataclysmic Purification
    06. Mental Hemorrhage
    07. Come Hell Or High Priest
    08. Undeserving
    09. Provoking The Disturbed
    10. Martial Decimation

    Το συγκεκριμενο δισκο τον περιμενα καιρο και επιτελους διερευσε πριν απο 3-4 μερες και εκτοτε τον εχω ακουσει καμια δεκαρια φορες οποτε αποφασισα να γραψω μια κριτικη.
    Να ξεκαθαρισω οτι οι Σαφοκεισιον ειναι η αγαπημενη μου ντεθ μεταλ μπαντα(ξεκαθαρα ντεθ μεταλ οχι μπαντες τυπου ντεθ κτλ)και οτι δισκους σαν το Εφιτζυ και το Πιρσντ φρομ Γουιθιν τους εχω απιστευτα ψηλα.Οταν λοιπον κυκλοφορουνε δισκο οι αρχοντες της Νεας Υορκης ισως να μη μπορω να ειμαι αντικειμενικος,αλλα θα προσπαθησω οσο καλυτερα μπορω.
    Οι δυο προηγουμενοι δισκοι που κυκλοφορησαν μετα την επανενωση τους ηταν και οι δυο τουμπανοι με ριφφαρες και πραγματικα σπουδαιες συνθεσεις οποτε περιμενα να δω κατα ποσο θα καταφερναν να διατηρησουν τη φορμα τους.Για μενα το Μπλαντ Οουθ ειναι το λιγοτερο καλο απο αυτα τα 3 αλμπουμ αλλα εξακολουθει να βρισκεται σε τρομερα ψηλο επιπεδο.
    Πιο συγκεκριμενα,δεν ειναι ο δισκος που θα ανοιξει νεους δρομους στο ντεθ μεταλ,ουτως η αλλως αυτα οι συγκεκριμενοι τα εκαναν 15 χρονια πριν και δε νομιζω καποιος να περιμενει κατι που θα ταραξει συθεμελα τη σκηνη σημερα απο τους Σαφοκεισιον.Αυτο που περιμενεις ειναι ενα δισκο μπρουταλ ντεθ να κοπανηθεις.Και αυτο ο συγκεκριμενος δισκος το κανει.
    Με το που ξεκιναει,πιανει κανεις αμεσως το χαρακτηρηστικο ηχο και ριφφ της μπαντας,που μαλλον εχει μια απο τις πιο δυνατες ταυτοτητες στο χωρο πραγμα εξ αρχης δυσκολο.Η παραγωγη ειναι παρομοια με αυτη του ομοτιτλου,με αυτο τον ξερο ηχο,και ο Φρανκ Μιουλλεν εξακολουθει να μη βγαζει τα υπερσαπια βοκαλς που μπορει,αλλα εμενα προσωπικα ο συγκεκριμενος ηχος με ικανοποιει πολυ.
    Ο δισκος ισως να πεφτει λιγο στη λουμπα της "ομοιομορφιας",δηλαδη τα τραγουδια να μη μοιαζουν τοσο διαφοροποιημενα το ενα απο το αλλο,γι αυτο το λογο το θεωρω και κατωτερο τουομοτιτλου και του Σοουλς.Αυτο που θελω να πω ομως τοση ωρα ειναι πως τραγουδια σαν το Blood Oath η το Dismal Dream,το Come Hell Or High Priest και το Undeserving δεν ειναι τραγουδια που γραφονται καθε μερα απο μια ντεθ μεταλ μπαντα ,ποσο μαλλον απο μια μπρουταλ ντεθ μπαντα,χωρος που η αμπαλιαση παει συννεφο,και για τετοια κομματια καποιοι αλλοι θα πουλαγανε και τι μανα τους.
    Συγκινουμαι που ακουω το Μιουλλεν να βγαζει το τερας απο μεσα του στο Cataclysmic Purification η που βλεπω το τελειως προγκ σημειο στο δευτερο λεπτο του ομοτιτλου τραγουδιου.Μου δειχνει οτι θελουν να πειραματιστουν και λιγο.Ναι το Images Of Purgatory ειναι ενα κομματι που το εχουν γραψει πολλες φορες,αλλα κ αυτο εξακολουθει να γαμαει.Αυτο που μενει ακομη σαυτο το δισκο αναλλοιωτο ειναι ο χαρακτηρας της μπαντας που αποδεικνυει πως δεν επιδειωκουν να φανουν μπρουταλ μεσω υπερπαραγωγων και γελοιων υπερβολων.Εχουν ποιοτητα συνθεσεων και ατμοσφαιρα που το βγαζει απο μονη της.
    Εν κατακλειδι,λοιπον,προκειται για εναν ακομη δισκο τουμπανο,που δεν ανακαλυπτει τον τροχο,ουτε καν πλησιαζει,αλλα σαπιζει ομορφοτατα και πορωτικα το καλοκαιρακι μας και την εξεταστικη μας.Τωρα περιμενουμε το νεο Φιτους που κυκλοφορει το Σεπτεμβρη
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  2. #2

    Default

    Στο "Souls to Deny" LP ΈΚΛΕΒΑΝ riffs από το "Grand Declaration of War".

    Κατά τα άλλα, αυτά τα εις -ation ποτέ δεν με άγγιξαν, αν εξαιρέσεις τα πρώτα Incantation (αλλά και τα μετέπειτα!) και όλα τα Immolation μέχρι το "Unholy Cult", που σχεδόν το αγαπώ και πχιό πολύ απόλα.

    Οι Suffocation ποτέ δεν με τρέλαναν, το καλύτερό τους θεωρώ πως είναι το "Despise the Sun" EP, αλλά και πάλι, ποτέ δεν θα το έβαζα να το ακούσω.

    Αυτό δεν το χω ακούσει, αλλά για να λέτε πως είναι λιγότερο καλό από τα reunions και μετά, δεν θα το ακούσω κιόλας.

  3. #3
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Σιγα ρε που εκλεβαν ριφφς τι σχεση εχουν το ενα με το αλλο?
    Τωρα με τους αλλους δυο χτυπησες ευαισθητες χορδες,οποτε αλλα και παλι δε νομιζω οτι εχουν καποια σχεση αυτοι οι δυο.Τι σχεση εχει το Πιρσντ φρομ γουιθιν με το νταιαμπολικαλ κονκουεστ και το κλοουζ του ε γουορλντ μπιλοου.Ναι ο δισκος ειναι σε φαση αν σ αρεσουνε οι Σαφοκεισιον θα καβλωσεις αν οχι μπααα
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  4. #4

    Default

    Θα με κάνεις να ξανακούσω το "Souls to Deny" τώρα για να σου πω ακριβή σημεία;;

    Παίζεις βρώμικα.

  5. #5
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default

    exontas vgalei diskares sto parelthon...pleon polu parelthon to blood oath einai moufa apla
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  6. #6
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Εγω το ειπα ειμαι φανμποης δε μπορω να ειμαι αντικειμενικος,δε μπορω να μη μ αρσει,αλλα ναι πιθανοτατα σε μερικο καιρο δε θα το ακουω και πολυ
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  7. #7
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Δε το έχω ακούσει πέρα από 4-5 φορές. Χμ. Δε ξέρω. Δε με τρέλανε. Τυπικούλικο θα το έλεγα.
    It is known.

  8. #8
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Στο "Souls to Deny" LP ΈΚΛΕΒΑΝ riffs από το "Grand Declaration of War".


    Οι Suffocation ποτέ δεν με τρέλαναν, το καλύτερό τους θεωρώ πως είναι το "Despise the Sun" EP, αλλά και πάλι, ποτέ δεν θα το έβαζα να το ακούσω.

    Αυτό δεν το χω ακούσει, αλλά για να λέτε πως είναι λιγότερο καλό από τα reunions και μετά, δεν θα το ακούσω κιόλας.

    συμφωνω. Το ακουσα 3 φορές δεν μου αρεσε με τπτ, για μενα εβγαλαν 3 δισκαρες και εκει.

  9. #9
    re oust R & R's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    philly
    Posts
    2,311

    Default

    vsk apla den exoun riff kala apla...exoun ti sintagi alla ksexasan ta riff
    Poverty, depression, power and despair Conditioned inside and out to the point of no return by a world not crafted by hands of our own yet still we march in step to the cadence of its irregular beatThe damage has been done- irreparable and all-encompassingNature is as archaic word that could never explain this mess Worlds become obsolete like ideas and they won’t have to burn the booksWHEN NOONE READS THEM ANYWAY!

  10. #10
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default

    Η ιστορια του μπρουταλ ντεθ μετσαλ χωρις πολλα πολλα.
    Χαλια το καινουριο,αλλα στα παπαρια μας.
    Despise the sun,Effigy of the forgotten και Pierced from within δεν ξαναβγαινουν ποτε.
    Συνεχιστε..
    Мама Люба давай, давай, давай


  11. #11

    Default

    Για τους fans τους, ένα περίπου είναι όπως τα λέει ο Boris. Για τους υπόλοιπους είναι ένα μέτριο έως κακό άλμπουμ.

    Εμένα μου άρεσε. Όμως το άκουσα 4-5 φορές και έκατσε στην βιβλιοθήκη μαζί με τα προηγούμενα...
    http://nightalk.listen2myradio.com/
    Οι Μεταλλικές Ραψωδίες ξανά μαζί σας τον Σεπτέμβρη!

  12. #12
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Ε θα το ακούσουμε κ αυτό κάποια στιγμή, που θα μας πάει...

    Λατρεύουμε Effigy, Pierced, Despise κ μερικά από το Breeding
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  13. #13
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Κατά τα άλλα, αυτά τα εις -ation ποτέ δεν με άγγιξαν, αν εξαιρέσεις τα πρώτα Incantation (αλλά και τα μετέπειτα!) και όλα τα Immolation μέχρι το "Unholy Cult", που σχεδόν το αγαπώ και πχιό πολύ απόλα.
    Δεν αγαπάς Μαλέβολεντ Κριέσον; Καβλύτεροι ολωνώνε.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Κατά τα άλλα, αυτά τα εις -ation ποτέ δεν με άγγιξαν, αν εξαιρέσεις τα πρώτα Incantation (αλλά και τα μετέπειτα!) και όλα τα Immolation μέχρι το "Unholy Cult", που σχεδόν το αγαπώ και πχιό πολύ απόλα.
    Δεν αγαπάς Μαλέβολεντ Κριέσον; Καβλύτεροι ολωνώνε.
    Δεμπαλεύονται Κριέισον.

  15. #15
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    OK, γούστα είναι αυτά, απλά ποτέ μου δεν κατάλαβα πώς γίνεται να γουστάρει κάποιος Incantation και Immolation και να μην γκρεμίζει το δωμάτιό του όταν ακούει το Thou Shall Kill ας πούμε.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

Similar Threads

  1. Sacred Oath - Darkness Visible
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 11
    Last Post: 09-11-2007, 21:21
  2. Suffocation 14/05
    By dagwn in forum Live Reports
    Replies: 36
    Last Post: 16-05-2007, 09:14
  3. Suffocation - Suffocation
    By dead in forum Albums
    Replies: 5
    Last Post: 05-11-2006, 00:04
  4. Replies: 42
    Last Post: 03-03-2005, 15:36
  5. Kainourgio Suffocation.
    By Carcass_ in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 09-08-2004, 00:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •