View Poll Results: ...

Voters
36. You may not vote on this poll
  • ΤΑΜΤΑ

    8 22.22%
  • ΚΑΦΚΑ

    28 77.78%
Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 90 of 90

Thread: Η ώρα της αλήθειας.

  1. #76
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    πάω σα τζέντλεμαν που είμαι να δείξω ανωτερότητα και ορίστε μας.

    Spoiler
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  2. #77
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μεγάλη στιγμή της τηλεόρασης

    ΘΑ ΤΟΝ ΓΑΜΗΣΩ

    ΤΙ, ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ;

    ΝΑΙ, ΘΑ ΤΟΝ ΓΑΜΗΣΩ, ΒΓΑΛΤΕ ΤΟ

    ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΤΣΙ

  3. #78
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Λοιπόν, όταν ο Eric Adams στο 02:22 του από κάτω


    στο 01:43 του από κάτω


    και στο 02:18 του από κάτω


    κάνει την πιο αναγνωρίσιμη χειρονομία του, από το metal γαλαξία διασώζονται ένα Iron Maiden + μερικά τραγούδια, ο Tate, o Τύραννος, λίγα τραγούδια Fates με Arch, κάποια Omen με τον αείμνηστο και το κιθαριστικό δίδυμο των Priest...

    ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

    Είναι κρίμα που κάθεστε και ασχολείστε με μια μέτρια στιγμή της μπάντας κι όχι με τις υπέρλαμπρες. Το ωραίο είναι όταν το παίζετε και ειδήμονες σε Bathory και Doomsword. Σας αρέσουν αυτά επειδή δε σας θυμίζουν τους μισητούς σας Manowar. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    Και πού να ξέρατε...
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #79

    Default

    λοιπόν, τώρα θα μιλήσουμε σοβαρά. Χιλιάδες φορές περισσότερο με ενοχλούν οι γνωστές ποζεριές, το "γυναίκα κούνα το κώλο σου" του ντεμάιο και το σιχαμένα over the top σκηνικό στα βίντεο που πόσταρες παρά το πατέρα, το οποίο είναι ένα τυπικό μεν αλλά απόλυτα ανθρώπινο και ειλικρινές τραγουδάκι με μύνημα πολλές φορές προτιμότερο ίσως από τους περισσότερους στίχους των μάνογουορ. Υπάρχει μία λέξη που λέγεται μετριοπάθεια ρε παιδί μου που στο λεξικό των Μάνογουορ απλά δεν υπάρχει. Άσχετα αν η μουσική μπορεί να χώνει κάλλιστα και κακά τα ψέμματα, δίκαση και speed metal ριφ και έρικ άνταμς θα ΞΕΣΚΙΖΕΙ τις ΣΟΥΦΡΕΣ faith no more οπαδών ανα τους αιώνες των αιώνων. Αλλά δεν είναι το θέμα εκεί. Το ξέρουμε ότι οι Μάνογουορ χώνουν μουσικά, άλλωστε και οι περισσότεροι που κράζουν από δω πέρα κρυφακούν και λίγο, έτσι? Το θέμα και το πρόβλημα είναι ότι εν λόγω (λούγκρες) γελάνε με και κάνουν τόπικ για να σπάσουν πλάκα με τους μάνογουορ για το Πατέρα και όχι για το Kill with Power που είμαι σίγουρος ότι αντιπαθούν χιλιάδες φορές περισσότερο και εσύ ποστάρεις όλα αυτά τα βίντεο σα να μη βλέπεις καθόλου όλα τα άλλα που γίνονται και συμβαίνουν γύρω από το γαμηστερό και καυτό ατσάλι, που πιστεύω θα έπρεπε να παίρνεις θέση και για αυτά, εκτός αν σε εκφράζει 100% αυτό το πράγμα ρε παιδί μου. Επίσης οι Bathory και οι Doomsword (και οι The Hound!) ακούγονται πιστεύω από πολύ κόσμο που αντιπαθεί τους Manowar γιατί εστιάζουν στο ουσιαστικό της υπόθεσης που είναι το επικό συναίσθημα και όχι όλο αυτό το ροκ εν ρολλ τσίρκο, με το συμπάθειο. Φυσικά και είναι καραεπηρεασμένοι από αυτούς, αλλά όχι από όοοολο το φάσμα που που αποτελεί αυτό που ονομάζεται "Μάνογουορ" πιστεύω. Και καλά κάνουν.

    Προβληματιστείτε
    Last edited by phthoggon; 18-06-2009 at 02:00.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #80
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τα λες ολόσωστα, φίλε! (ειδικά για Hound, AXAXAXAXAXAXAXAXAXA!)

    Αν αφήνεις μια αιχμή προς το μέρος μου για τα συμπαρομαρτούντα της μπάντας, είναι μεγάλη συζήτηση κι επειδή σκοπεύω να την πέσω σε λίγο, ας το αφήσουμε για άλλη μέρα.

    Ενί λόγω, δεν είναι κάτι που πραγματικά με πειράζει (ειδικά η αφέλεια του "Kill with Power"), χωρίς ωστόσο να τα ασπάζομαι και να λέω "πώ, κοίτα πώς σκάει το γλωσσόφιλο ο deMaio!". Τέσπα, δε με ενοχλούν περισσότερο όλα αυτά από τις "παραξενιές" των Νορβηγών μουσικών, δηλαδή σε μικρό βαθμό...

    Πάντως, τα είπες ωραία ρε μπαγάσα!

    Edit: καληνύχτα, αγόρι!
    Last edited by Ra Pariah; 18-06-2009 at 02:05.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #81

    Default

    Εγώ με αυτά που έχω ακούσει πιστεύω ότι οι The Hound χώνουν τους Μάνογουορ! Αιχμές δεν αφήνω ακριβώς αλλά σε τσινάω για να μας πεις και άλλα πράγματα πέρα από ποστ-βιντς-Μάνογουορ μπας και μπορέσουν να σε καταλάβουν και οι άλλοι κράχτες από δω πέρα και συννενοηθείτε ποτέ και σταματήσετε να μας σπάτε τα αρχίδια με όλο το πράγμα αυτό ξανά και ξανά. Κατα τ' άλλα, εαν θεωρείς πως είσαι 100% επηρεασμένος απο αυτούς περιμένω να δω τις Χάρλει επι σκηνής και τα άλματα πάνω από το μπασίστα και τα σκισίματα μπλουζών θαυμάστριων και όλα τα σχετικά!!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #82
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Όλα καλά και όλα ωραία αυτά που πες φθόγγε, συμφωνώ με τα περισσότερα, αλλά σε αυτό εδώ το σημείο το χάνεις λίγο
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Άσχετα αν η μουσική μπορεί να χώνει κάλλιστα και κακά τα ψέμματα, δίκαση και speed metal ριφ και έρικ άνταμς θα ΞΕΣΚΙΖΕΙ τις ΣΟΥΦΡΕΣ faith no more οπαδών ανα τους αιώνες των αιώνων.
    Κανείς δεν πρόκειται να εκφράσει ΚΑΜΙΑ αντικειμενική αλήθεια για το τι καβλώνει τον άλλον μουσικά. Μπορεί αυτοί να είναι οι Μανογουορ, μπορεί να είναι οι Μπλαιντ Γκαρντιαν, μπορεί να είναι οι φειθ νοου μορ, μπορεί να είναι πρωτοψάλτη κλπ κλπ , αλλά σε καμία περιπτωση δεν μπορείς να πεις ότι αυτοί είναι καλύτεροι από τους τάδε. Ας το πάρω μόνο ως λάθος έκφραση.

    Κατα τ άλλα, μπορεί οι στίχοι να είναι ανθρώπινοι, αλλά σύμφωνα με την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αισθητική του καθενός, μπορεί να είναι και διάφορα άλλα. Το ότι μπορεί να είναι ανθρώπινοι,σε καμία περίπτωση αν μου κάτσουν εμένα ως γελοίοι, δεν θα δικαιολογήσει την όλη γελοιότητα, ούτε στην αντίθετοι περίπτωση φυσικά.

    Η απολυτότητα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, το οποίο πιστεύω το χουν σε μεγαλύτερο βαθμό οι τρουμέταλλοι από άλλους. Το ότι ο Gildenlow πάει να εξελιχθεί σε μεγάλη ψωνάρα, δεν θα με αποτρέψει από το να ακούω την μουσική του (όσο αυτή παραμένει ωραία για τα γούστα μου), αλλά ούτε θα με αποτρέψει από το να τον κράξω. Το ότι ο DeMaio έχει κάνει τον καραγκιόζη είναι γνωστό τοις πάσι, αλλά δεν μου φαίνεται ότι κάποιος τρουμέταλλος μπορεί να το παραδεχτεί.
    Kill the wise one!

  8. #83

    Default

    H υποκειμενικότητα των προτιμήσεων είναι ένα τόσο αυτονόητο κονσεπτ που έχουμε τη δυνατότητα να αστειευόμαστε με αυτό χωρίς παρεξηγήσεις πιστεύω, δεδομένου ότι εγώ και ο ρα παρία συμφωνούμε όσον αφορά αυτό για δίκασες και χώνει και σούφρες. Τα ανθρώπινα πράγματα είναι τα πιο εύκολα για να αστειευτεί κάποιος, ας γελάσει λίγο δε πειράζει αλλά είναι και κρίμα όταν κάποιος τα καταβαραθρώνει λέγοντας ότι ΑΥΤΟ το κομμάτι είναι γελοίο (ακούστε το με αγγλικό στίχο) ενώ υπάρχει τόσο σίχαμα και τόσο κακία και αηδία και έλλειψη νοήματος στο κόσμο. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #84
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    H υποκειμενικότητα των προτιμήσεων είναι ένα τόσο αυτονόητο κονσεπτ που έχουμε τη δυνατότητα να αστειευόμαστε με αυτό χωρίς παρεξηγήσεις πιστεύω, δεδομένου ότι εγώ και ο ρα παρία συμφωνούμε όσον αφορά αυτό για δίκασες και χώνει και σούφρες. Τα ανθρώπινα πράγματα είναι τα πιο εύκολα για να αστειευτεί κάποιος, ας γελάσει λίγο δε πειράζει αλλά είναι και κρίμα όταν κάποιος τα καταβαραθρώνει λέγοντας ότι ΑΥΤΟ το κομμάτι είναι γελοίο (ακούστε το με αγγλικό στίχο) ενώ υπάρχει τόσο σίχαμα και τόσο κακία και αηδία και έλλειψη νοήματος στο κόσμο. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας μαλάκας.
    Kill the wise one!

  10. #85
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Άργησα να δω το τόπικ, λέω μπορεί να είναι καμιά βλακεία λόγω title και δεν το άνοιξα. Πάντως βασικά μιλάτε για κάτι χωρίς λόγο. Γουστάραν οι άνθρωποι να βγάλουν ένα τραγούδι τους σε 15 ακόμα γλώσσες(πέρα της αγγλικής) ως φόρο τιμής προς τους οπαδούς τους που είναι πιστοί όλα αυτά τα χρόνια. Το κάναν και στο παρελθόν σε μικρότερο βαθμό(Herz Aus Stahl κανείς?), απλά είχαν πει θα το κάναν κάποτε για όσες περισσότερες μπορούσαν.

    Και φυσικά δεν είναι πυρηνική φυσική ότι το να αλλάξεις την γλώσσα σε ένα τραγούδι, ειδικά αν το κάνεις 15 φορές, είναι δύσκολο να κρατήσεις το τραγούδι κοντά στο αγγλικό. Και η πιο εύκολη επιλογή τους ήταν μια μπαλαντούλα. Ε μην περιμένετε και το Blood of my Enemies ή το Oath έτσι; Είναι καλή γενικά για μπαλάντα; Όχι, μάλλον είναι το χειρότερό τους low tempo κομμάτι(συγκριτικά με κάτι Master of the Wind πχ).

    Το κάναν για τα φράγκα; Δε νομίζω να περιμένουν φράγκα ειδικά από το 2ο σιντί ενός EP τους. Ειδικά ενώ σε λιγότερο από μήνα βγαίνει το album, που εκεί είναι τα φράγκα. Και όποιος τα σκάσει θα τα σκάσει για το Let the Gods Decide ή για το God or Man ξέρω γω, σίγουρα όχι για τον Πατέρα ή το Baba ή οτιδήποτε. Ή να το κάναν για να γίνουν γνωστοί; Δε νομίζω να έχουν οι Manowar ανάγκη περισσότερη αναγνωρησιμότητα. Την καύλα τους κάναν οι άνθρωποι και τήρησαν την υπόσχεση που είχαν δώσει στους οπαδους τους. Και τα λόγια τους πως γι'αυτούς οι οπαδοί είναι το σημαντικότερο πράγμα.

    Πόσες μπάντες από αυτές που ακούτε και αγαπάτε εσείς έχουν κάνει κάτι παρόμοιο για τους οπαδούς τους; Ή μήπως τους γράφουν στα αρχίδια τους, βγάζουν ότι βγάζουν και "σιγά μην κουραστούμε λίγο παραπάνω ρε παιδιά για όσους μας ακούν, ας το λήξουμε εδώ";

    Long story short, μαγκιά τους που κάναν κάτι που τόσοι και τόσοι άλλοι κιοτεύουν να κάνουν(ή δεν ασχολούνται καν). Αλλά τι να περιμένεις από οπαδούς Mastodon ή Isis ή ότι ακούτε αυτές τις μέρες τέσπα;
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  11. #86
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    σιγά την ιδέα πάντως. εμείς κάθε σ/κ τραγουδάμε το Thor στα ελληνικά:
    "άδραξε το σφυρί σου και θρυμμάτισε τον ουρανό!
    σήκωσε την κάπα σου γιατί μετά ίσως πετάξεις
    πίσω στον όντιν και τους θεούς εκεί ψηλάαααααααααααααααααα"

    Rock or Nothing

  12. #87
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Για δοκίμασε να το βγάλεις όλο σε 15 γλώσσες πάντως.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  13. #88
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    σε 15 γλώσσες όχι, αλλά σίγουρα έχουμε τραγουδήσει πάνω από 15 κομμάτια μεταφρασμένα στα ελληνικά
    Rock or Nothing

  14. #89
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    (σημείωση: Raven, έχεις πετύχει ποτέ στο Stones, το Warriors of the world με ελληνικούς υπότιτλους; )
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  15. #90
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι, υπάρχει τέτοιο πράγμα!?!? χαχα, ρε γμτ όλο λέμε να κανονίσουμε για λάρισα κ όλο το καίμε.... έτσι έχω μήνες να βγω εκεί (πλην ross the boss) και με ξαναβλέπω στους scorpions
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •