View Poll Results: Περνάμε τπτ;

Voters
52. You may not vote on this poll
  • ΓΑΜΑΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ

    13 25.00%
  • Ε θα περάσουμε λίγο λιγότερα από την προηγούμενη

    13 25.00%
  • Τα ίδια με τον θρεντσταρτερ

    13 25.00%
  • Ποστάρω από παραλία

    13 25.00%
Page 9 of 20 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast
Results 121 to 135 of 287

Thread: Γαμημένη εξεταστική καλοκαίρι 2009 edition

  1. #121
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Μην γράφετε άκυρα πράγματα ρε, νέα παιδιά.

    Είναι δυνατόν να σχολιάζετε το επίπεδο - αντικείμενο οποιασδήποτε επιστήμης, με βάση την ποιότητα των καθηγητών που γνωρίσατε στο σχολείο ή πόσο εύκολη φαίνεται η σχολή στην πόλη σας?

    Δεν έχετε κάποιο κίνητρο να ψάξετε λίγο παραπάνω τα πράγματα?
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  2. #122
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    paidia mh lete malakies ta fusikoma8hmatika einai klasshs anwteras duskolias apo tis filosofikes.Kai gia to epixeirhma ths hogarth oti sto sxoleio osoi phgainan stis texnologiko8etikes den hkseran ellhnika.H suntriptikh pleiopshfia twn paidiwn pou phgainan 8ewrhtikh,den katalavainan thn paragontopoihsh na poume.Kai einai aplo.Ostournos th vgazei th filosofikh kai efkola.To fusikoma8hmatiko,ama de skampazei to kefalaki sou de vgainei.
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  3. #123
    Junior Member zounds's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ghent
    Posts
    28

    Default

    Καλα τα λεει ο απο πανω οσον αφορα τη διακριση μεταξυ θεωρητικων και θετικων επιστημων! Ρε 12 ακομα και παμε για πτυχιο .........

  4. #124
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Hogarth View Post
    Σχετικά με τις επιμέρους διακρίσεις στο βαθμό δυσκολίας θετικών και θεωρητικών σχολών που προσπαθείτε να κάνετε, είναι απλώς άτοπες. Εντελώς διαφορετικό το αντικείμενο, τελείως διαφορετικές οι δεξιότητες που απαιτούνται.


    Σχετικά με το ερώτημα που έθεσε ο animae, κρίνοντας από τα χρόνια του σχολείου που όσοι επέλεγαν θετικοτεχνολογική κατεύθυνση (στην πλειοψηφία τους) ήταν μαθητές που δεν μπορούσαν να συντάξουν ούτε μία πρόταση στα ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΑ (για αρχαία ούτε καν, εννοείται), ας έρθει οποιοσδήποτε φυσικομαθηματικός να τελειώσει φιλολογία. Ακόμα θυμάμαι τα γέλια που κάναμε με τους μαθηματικούς μας ποόυ έγραφαν "καλΟσΩρίσατε". H φιλολογία προσφέρει ΠΑΙΔΕΙΑ και σου δίνει ερεθίσματα για να μπορέσεις να γίνει άνθρωπος μια μέρα. Και για να δανειστώ μια φράση του καθηγητή μου, ένας κακός γιατρός θα θανατώσει 2-3 ανθρώπους, ένας κακός φιλόλογος μπορεί να πάρει στο λαιμό του 10 γενιές μαθητών (μετρήστε πόσοι μαθητές είναι) που θα καταλήξουν απαίδευτα και χωρίς κρίση παράσιτα. Γι'αυτό η ελληνική φιλολογία πρέπει να επιστρέψει στο κύρος που είχε ως σχολή πριν 20 χρόνια, την εποχή που θεωρούνταν ανώτατη σχολή και οι καθηγητές της είχαν μεράκι και δε χασμουριόντουσαν την ώρα του μαθήματος. Και τώρα αλλάζουμε θέμα και πάμε στις βάσεις του 10.
    Διαφορετικο μεν αντικείμενο, αλλά μπορείς να κάνεις συγκριση δυσκολίας.Και δυσκολία δεν είναι μόνο τα μαθήματα ως μαθήματα, είναι και η σχολή στο σύνολο της. Δεν είναι τυχαίο που το φυσικό Αθήνας έχει ΜΟ αποφοίτησης 7,5 χρόνια ενώ για την φιλοσοφική πχ είσαι στα 4-5 χρόνια.
    Το να πείσεις τον εαυτό σου να μπορέσει να παπαγαλίσει ώστε να πάρεις πτυχίο, μου φαίνεται απείρως πιο εύκολο από το να πρέπει να κατανοήσεις έννοιες που δεν μπορείς να τις αναπαράγεις στην καθημερινότητα σου.
    Έκαστος στο είδος του βέβαια, αλλά είναι πιο πιθανό να δείς έναν θετικό να διαβάζει φιλοσοφία, παρά έναν θεωρητικό να ασχολείται με μαθς και φιζικς.
    Όχι ότι υποτιμώ το αντικείμενο σπουδών, σε καμία περίπτωση. Αν είχα την δυνατότητα μάλιστα θα ήθελα να πάω σε κάποια σχολή της ΦΠΨ.
    Αλλά όσων αφορά την δυσκολία, ε ας είμαστε λίγο προσγειωμένοι.

    Ναι ισχύει ότι πολλοί είμαστε ανορθόγραφοι. Μην το πάμε όμως αν ο ένας έκανε/δεν έκανε εκείνο ή το άλλο, γιατί απλά θα καταλήξουμε ότι αν δεν είχαμε σκουπιδιάρηδες, θα ζούσαμε μες τα σκατά και χέστε με όλοι με τις σπουδές σας/μας. Γαμώ την απολύμανση που κάναν 2-3 διαμερίσματα στην πολυκατοικία και έχουμε γαμηθεί στις κατσαρίδες οι υπόλοιποι. Το σταυρολόι τους γαμώ. Συνεχίζουμε.
    ΌΛΑ τα μαθήματα προσφέρουν παιδεία. ΌΛΑ όμως. Σου ανοίγουν τους ορίζοντες και όσο πιο δεκτικός είσαι τόσο πιο ανοιχτόμυαλος θα γίνεις.
    Το ότι λοιπόν και η γλώσσα είναι κάτι πολύ σημαντικό στην παιδεία, θα έπρεπε να είναι σε ξεχωριστό θρεντ και όχι σε ένα θρεντ που απο το "γαμώ την εξεταστική μας γαμώ" έχει καταλήξει στο ποιός την έχει μεγαλύτερη σε πανεπιστημιακό επίπεδο.
    Kill the wise one!

  5. #125
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Λοιπόν, ο Κασπάροφ ξέρετε τί έλεγε; "Παίζω σαν να μην έχω απέναντί μου τον x αντίπαλο, αλλά το Θεό τον ίδιο."

    Τί σημαίνει αυτό, κύριοι; Ότι το να καταγίνεσαι με ένα πράγμα έχει -κατά πάσα πιθανότητα- μια ορισμένη δυσκολία η οποία δεν επηρεάζεται από το πόσο άμπαλος είναι ο αντίπαλός μου ή εν προκειμένω πόσο εύκολα μπορώ να ξεγελάσω τον επιτηρητή μου ή πόσο εύκολα ή δύσκολα ήταν τα θέματα...

    Άρα, μάλλον υπάρχει ένα συγκεκριμένο επίπεδο δυσκολίας σε κάθε τομέα, ωραία; Ανεξαρτήτως του εάν θα καταφέρεις στην y σχολή να πάρεις το πολυπόθητο 5 (πέντε).

    Εάν κληθεί ο χρήστης Animae π.χ. να δώσει Αρχαία (θεματογραφία) με μένα διδάσκοντα, πολύ απλά θα χρειαστεί τέσσερους μήνες διαβάσματος όχι από το μηδέν, αλλά αφού θα έχει φθάσει στο επίπεδο ενός καλού μαθητή του Λυκείου (δηλαδή αφού θα έχει καλή γνώση Αρχαίων + 4 μήνες τουλάχιστον). Πιστέψτε με, η σωζόμενη ελληνική γραμματεία έχει "τα φόντα" να παιδέψει στο έπακρο έναν φοιτητή της φιλολογίας. Προσπαθήστε να διαβάσετε λίγο Πίνδαρο, έτσι να πάρετε ένα "άρωμα"... Google-άρετε και τα λέμε...

    Έτσι αυτομάτως αυτό το μάθημα δεν εξισώνεται σε δυσκολία με κάποια πολύ δύσκολα των θετικών σχολών;

    Από 'κει και πέρα... Η φιλολογία είναι επιστήμη σίγουρα με τον ορισμό που θέλει την τελευταία να είναι μια συστηματική ενασχόληση με κάποιο ζητούμενο. Εάν βάλετε και το πείραμα στη μέση (που δεν το περιλαμβάνουν όλοι οι ορισμοί για την επιστήμη), τότε από τους δύο κλάδους της φιλολογίας μένει μόνον ο φορμαλιστικός, δηλαδή η κριτική κειμένου. Η αποκατάσταση φθαρμένων παπυρικών κειμένων. Εκεί το πράγμα δουλεύει πειραματικά και με τη μέθοδο της δοκιμής, της σύγκρισης κ.λπ.

    Τέλος, το εάν ένας μαθηματικός δύναται να βοηθήσει στα της φιλολογίας ή να πετύχει καλύτερα αποτελέσματα από τους ίδιους τους φιλολόγους, δε νομίζω ότι είναι ηλίου φαεινότερο... Καταρχάς θα θέλει κάποιο μεγάλο διάστημα να αποκτήσει την καθεαυτή μαθηματική σκέψη. Στη συνέχεια, θα πρέπει να αποκτήσει και μια άριστη γνώση στα φιλολογικά. Τότε, λοιπόν, θα έλθει και θα λύσει όλες τις επιστημονικές εκκρεμότητες; Το πιστεύετε σοβαρά αυτό; Δηλαδή, από τον καιρό των Αλεξανδρινών βιβλιοθηκάριων και δώθε δε βρέθηκε ούτε ένας θεωρητικός που να έχει και λίγη μαθηματική σκέψη; Το έχετε ψάξει τόσο καλά το ζήτημα και είστε σίγουροι;
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #126
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Καλά, έλα δώσε εσύ Κβάντο σε μας, αλλό μόνο επι πτυχίο και Σεπτεμβρη(και δεν χρειάζεται καν να βάλω το χεράκι μου).
    Αν πάρεις ποτέ πτυχίο, θα αρχίσω να ακούω ΤΡΟΥ μεταλ.
    Kill the wise one!

  7. #127
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    εχω περασει Κβαντο 2 νιανιανια.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  8. #128
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    ο χογκαρθ ειναι ΜΟΥΝΙ?
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  9. #129

    Default

    animae το λάθος που κάνεις (και δικαιολογημένα, επηρεασμένος από το σχολείο) είναι η πίστη σου ότι στο πανεπιστήμιο (ξαναλέω ότι αναφέρομαι στη φιλολογία και όχι γενικά σε θεωρητικές σχολές) ακόμα παπαγαλίζουμε. Φυσικά συμβαίνει και αυτό, αλλά όποτε συμβαίνει οφείλεται σε βλαμμένο καθηγητή και όχι στο ίδιο το αντικείμενο του μαθήματος. Με εξαίρεση κάτι ψυχολογίες και παιδαγωγικά στο πρώτο έτος, τα υπόλοιπα μαθήματα, αφού εξασφαλίσεις τις βασικές γνώσεις για να μπορέσεις να τα εξετάσεις, δεν απαιτούν τόσο παπαγαλία όσο συνθετική ικανότητα και κρίση. Δεν είμαστε λύκειο να παπαγαλίζουμε τι πρέπει να γράψουμε στην έκθεση. Τα αρχαία, αφού μάθεις γραμματική και βασικούς κανόνες σύνταξης, είναι μαθηματικά. Και αφού περάσεις και το στάδιο των μαθηματικών, ξεκινά το μαγικό στάδιο ένταξης του κειμένου σε ιστορικοκοινωνικά πλαίσια και συνθήκες. Η λογοτεχνία, αφού μελετήσεις βασικά ρεύματα/επιρροές/επιδράσεις θέλει συνθετική ικανότητα (ξαναλέω, εκτός αν ο καθηγητής είναι μαλάκας). Η ιστορία φυσικά απαιτεί να αποστηθίσεις πολλά πράγματα, αλλά ένας καλός καθηγητής σου διδάσκει την ουσία και δεν εμμένει σε χρονολογίες και ονόματα που έτσι και αλλιώς θα τα κάνεις σκονάκι. Στο τέλος, μέσω μιας πηγής και όχι μιας ερώτησης του τύπου "γράψε όλα όσα ξέρεις για τους περσικούς πολέμους" θα δει και την κρίση σου. Η φιλοσοφία που έχω την τύχη να διδάσκομα ως επί το πλείστον, το ίδιο.
    Ξαναδιαβάζοντας αυτά που έγραψα, μου φαίνονται κάπως ουτοπικά. Δεν ξέρω αν έχουμε τόσο καλούς καθηγητές
    Truly fertile Music, the only kind that will move us, that we shall truly appreciate, will be a Music conducive to Dream, which banishes all reason and analysis. One must not wish first to understand and then to feel. Art does not tolerate Reason.

  10. #130

    Default

    Όταν ήμανε λυκειόπαιδο και "τσακωνόμουν" με θεωρητικούς για το vs θέμα, τους έλεγα πως οποιαδήποτε φιλολογική σκέψη είναι αποτέλεσμα ανθρώπινης νοητικής διεργασίας, και ο άνθρωπος έχει φθαρτό μυαλό, και τέλοσπάντων όλο αυτό έχει ένα όριο, φτάνει μέχρι κάπου, ακόμα και αν δεν έχουμε απαντήσεις σε όλα τα φιλολογικά θέματα, διότι σε μερικά θέματα δεν γίνεται να δοθούν απαντήσεις, όσες θρησκείες και επιστήμες και αν προσπαθήσουν να, τελοσπάντων, υπάρχει ένα ταβάνι, όλα αυτά δημιουργήθηκαν από τον άνθρωπο. Οι θετικές επιστήμες πάλι, δεν είναι κάτι που δημιούργησε ο άνθρωπος, είναι κάτι που ανακάλυψε. Δεν δημιουργήσαμε τις έννοιες, τις ανακαλύψαμε, τις εντοπίσαμε καλύτερα, όχι εγώ, κάποιοι άλλοι. Και ακριβώς επειδή είμαστε φθαρτοί και κλπ, δεν έχουμε προχωρήσει την επιστήμη όσο αυτή πάει, δεν έχουμε ανακαλύψει όλα όσα κρύβονται εκεί έξω, τον τρόπο δημιουργίας των πάντων, κλπ. Αν κάποιος δικαιούται να ομιλεί για τέτοια θέματα, είναι οπωσδήποτε ένας θετικός επιστήμονας, και δεν είναι και θέματα τα οποία λες ακριβώς ρηχά.

    Ρηχή πάλι, είναι η αποπάνω αντιμετώπιση, αλλά δίνει ένα μικρό στίγμα (και μόνο) στο "σε τι υπερέχουν" οι ατέλειωτες επιστήμες που δεν τι χωρά ο νους μας, έναντι σε κάτι που, χμμ, το χωράει. Ψέματα, δεν το χωράει πάντα. Αυτό πχ δεν το χωράει ο νους μου. Έτσι τα ψιλοβλέπω, όσο και αν, σαν άνθρωπος πλέον, βρίσκω εξαιρετικά πιο σημαντική την καλλιέργεια από την ψυχρή μόρφωση, σε όλα τα επίπεδα.

  11. #131
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    χααχχαχαα φαγωθηκες ρε πουστη με το ΠΑΤΕΡΑ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  12. #132

    Default

    Και όλο αυτό ξεκίνησε από το ποια σχολή είναι πιο δύσκολη;

    Επειδή έχουμε ξεφύγει, καρχαρτ δεν υποτίμησα πουθενά τη σημασία των θετικών επιστημών. Για την ακρίβεια, τις ευχαριστώ που υπάρχουν, χωρίς αυτές δε θα μπορούσα να ζω όπως ζω τώρα, μάλλον δε θα μπορούσα να ζω καθόλου. Δεν έκανα διάκριση τι είναι ρηχό και τι όχι. Μίλησα για παιδεία, γιατί αυτή μπορούν να στην προσφέρουν περισσότερο οι θεωρητικές επιστήμες απ'ότι η ενασχόληση με τους αριθμούς πχ και γιατί αυτή τη στιγμή, αυτό που λείπει από την κοινωνία δεν είναι οι μορφωμένοι άνθρωποι αλλά η παιδεία, την οποία ασφαλώς δεν αποκτάς μόνο σπουδάζοντας.


    έντιτ: και επειδή εμείς οι θεωρητικοί δεν ασχολούμαστε με τίποτε άλλο, στο πρώτος έτος είχα πάρει βιβλία φυσικής να τα διαβάσω μόνη μου γιατί με ενδιέφερε/ρει να έχω επαφή με τον κόσμο σας.
    Last edited by Hogarth; 17-06-2009 at 12:34.
    Truly fertile Music, the only kind that will move us, that we shall truly appreciate, will be a Music conducive to Dream, which banishes all reason and analysis. One must not wish first to understand and then to feel. Art does not tolerate Reason.

  13. #133

    Default

    Ισχύει αυτό, αλλά οι θετικές σχολές είναι πιο δύσκολες!

  14. #134
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Για να πάω από την αντίθετη πλευρά, μιας και η Χογκαρθ είναι γκομενάκι,
    να πω Καρχαρτ, ότι και η φυσική στην ουσία σαν φιλοσοφία ξεκίνησε. Δεν υπήρχε περίπου μέχρι τον μεσσαίωνα, ουσιαστική διαφορά.

    Τέσπα, επειδή υπάρχουν άπειρα επιχειρήματα και από τις 2 πλευρές, δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να συνεχιστεί το vs.
    Γιατί όσο και να συμπαθώ τις φιλολογικές/φιλοσοφικές σχολές (αλήθεια )
    τα επιχειρήματα που έθεσε η Χογκαρθ, μου φαίνεται ότι δεν διαφέρουν πολύ
    (όσων αφορά την κριτική σκέψη κλπ) από μια σοβαρή κουβέντα μεταξύ 2 ανθρώπων. Η κριτική σκέψη είναι κάτι που αναπτύσουμε έτσι και αλλιώς (άλλοι σε μικρότερο, αλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό), οπότε το να θέτεις αυτό σαν επιχείρημα είναι σαν να μου λες ότι " κάτι? Δεν πρέπει να είσαι ΜΑΪΜΟΥ για να μπορείς να περάσεις το τάδε μάθημα".
    Το ξέρω ότι το πάω πολύ στο άλλο άκρο, αλλά επιμένω στο ποιός θα μπορούσε να βγάλει την σχολή του άλλου πιο εύκολα. Και ξαναλέω, πέρα απ το αντικείμενο της σχολής, ένα δυστυχώς αντικειμενικό μέτρο συγκρισης είναι και το πόσα χρόνια κάνει κάποιος για να βγάλει μια σχολή. Και οι 2 βγαίνουν στα 4 χρόνια, αλλά ο ΜΟ δεν είναι τόσος.
    Και ναι μεν ένας θετικός μπορεί να συχενεται κατά βάση τα θεωρητικά μαθήματα, αλλά αν χρειαστεί τους γαμεί το κωλαράκι.

    Ναι το ξέρω έγραψα βλακίες εδώ, αλλά με εκνευρισε ο Μιτσμανν.ΠΟΥΣΤΡΑΚΙ
    Kill the wise one!

  15. #135
    Καράτε! μόνο neverdie's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    693

    Default

    Quote Originally Posted by neverdie
    Έχω καλό προαίσθημα για την τρέχουσα.
    Χωρίς κανέναν λόγο...

    Απλώς έχω ένα καλό προαίσθημα!
    ΟΚ, άκυρο...

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    μη μιλήσουμε και για κάτι τει τώρα που ενώ είναι για τον πούτσο από δυσκολία έχουν και 6 εξεταστικές τον χρόνο..
    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    ...εννοώ ότι σε κάθε εξεταστική δίνουν το μάθημα 2 φορές.

    έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;
    έτσι είναι. 2 φορές κάθε εξεταστική, 2 εξεταστικές το χρόνο. Βγάζει, πάνω-κάτω, ίσα με 4 εξεταστικές ετησίως
    Κατ' αρχάς, πως είσαι έτσι;

Similar Threads

  1. Εξεταστική Γενάρης-Φλεβάρης 2009.
    By BlackiE in forum General Discussion
    Replies: 143
    Last Post: 13-03-2009, 15:50
  2. Replies: 26
    Last Post: 12-09-2007, 00:13
  3. Μια Μπίζνα για το καλοκαίρι
    By Bullet in forum Live & Events Talk
    Replies: 7
    Last Post: 14-08-2006, 19:46
  4. AD&D 2nd Edition convert to D&D 3.5 Edition
    By don't get me angry in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 55
    Last Post: 15-01-2006, 14:12
  5. Συνάχι το καλοκαίρι
    By Kingdom Gone in forum General Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 21-06-2004, 01:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •