Results 1 to 6 of 6

Thread: ...And You Will Know Us by the Trail of Dead-The Century of Self (2009)

  1. #1
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default ...And You Will Know Us by the Trail of Dead-The Century of Self (2009)




    1. The Giants Causeway
    2. The Far Pavilions
    3. Isis Unveiled
    4. Halcyon Days
    5. Bells of Creation
    6. Fields of Coal
    7. Inland Sea
    8. Luna Park
    9. Pictures of an Only Child
    10. Insatiable (One)
    11. Ascending
    12. An August Theme
    13. Insatiable (Two)


    2009 Richter Scale Records/Justice Records

    Τι να πω για trail of dead; Μεγαλη αγαπη απο το 2001 που πηρα το Source Tags & Codes και ακομα δεν εχω συνελθει...Επιστροφη σε αυτο που ξερουν να κανουν καλα οι τεξανοι post harcore/art rockers φιλοι μας απο το Austin, μετα το μαλλον απογοητευτικο So Divided του 2006(που απ'οτι υποψιαζομαι φταιει και η interscope για το μπητλιδο-γκλαμ αποτελεσμα).Με νεα πνοη,μελη και εταιρια οι trail of dead εβγαλαν εναν πολυ πωρωτικο δισκο,χωρις με το ζορι χιτακια,αλλα με καθαρες προθεσεις και οραμα,και κατα την γνωμη μου αυτη ειναι η μαγικη λεξη για τους t.o.d: το μεγαλοπνοο οραμα που ειναι ορατο απο το πρωτο ομωνυμο αλμπουμ τους αλλα κυριως απο το "Madonna" του 1999.
    Στο Century of Self νιωθω οτι εχουμε τη συνεχεια του μεγαλοπρεπεστατου και αξεπεραστου Source Tags & Codes με τον καταιγισμο απο drums,prog περασματα,punk ξεσπασματα,κιθαρες που εναλλασονται με μαεστρια απο το δυσοιωνο στο λυτρωτικο,ιντερλουδια με μια ρομαντικη διαθεση και πανω απ'ολα(αυτο που με συγκινει παντα στους t.o.d.)η αισθηση του μεγαλειου και του σχεδον συμφωνικου και ολα αυτα με μια ιστορικη διαθεση.Καθε φορα που ακουω trail of dead,νιωθω οτι εχω να κανω με ενα συγκροτημα που ζει σε εναν steam punk κοσμο,οπου ολα εχουν μπερδευτει και οι ρωμαιοι συνυπαρχουν με τους σαμουραι και οι βρετανοι της αποικιοκρατιας με τους ισπανους εξερευνητες.
    Εν κατακλειδι οσοι δεν εχετε ακουσει,αυτο ειναι ενα πολυ καλο αλμπουμ για να ξεκινησετε και μετα στα καπακια Source Tags & Codes.

    Μονιμο παραπονο βεβαια η φωνη του Conrad Keely,που oσο καλος τραγουδοποιος ειναι,τοσο η φωνη του(ειδικα στα live)ειναι μετρια.Τωρα βεβαια γουστα ειναι αυτα και μπορει σε αλλους να φανταζει ισαξιος του Cornell.Εστω.
    Εγω παντως ειμαι βαμμενος ως το κοκκαλο!



  2. #2
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    Παρτε και βινδεο:

  3. #3
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Ετσι κι έτσι μπάντα. Υπο φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να μου αρέσουν γιατί hey, θεωρητικά αυτός εδώ ο σονικγιουθικός, post-hardcore whatever είναι και ο ήχος μου, αλλά κάτι γενικά με απώθησε (και δεν μιλάω για το τρισάθλιο και βρωμερο -λεβέντης mode- pitchforkiko σπρώξιμο. Τα δυο τελευταία δεν τα έχω ακούσει βέβαια.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  4. #4
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Το Source Tags & Codes ήταν φοβερός δίσκος, ακόμα και το So Divided είχε ωραία κομμάτια, αυτό δεν το έχω ακούσει ακόμα αλλά για να τα λέει έτσι ο MC καλό θα είναι, είδωμεν ή ίδωμεν.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  5. #5
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    Marillion oute ta dyo prwta den sou aresan?Oson afora to pitchfork,akoma tous krazoun tous t.o.d.,gia na dikaiologhsoun to 10 gia to source tags & codes...
    Amnesiac,ousiastika einai h synexeia tou source tags,me pio katharh paragwgh kai xwris(ta gamata)interloudia metaksi twn kommatiwn,alla opows kai na to kanoume to source tags einai to magnus opus tous kai mallon den tha to kseperasoun,an kai ayto einai oti pio oloklhrwmeno exoun vgalei apo tote.

  6. #6
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    τρομερή μπάντα, και μεταξύ μας δεν ήξερα όλα αυτά περί σπρωξίματος... αλλά εντάξει σωστά λέει και ο UC. Hammer, ST&C δεν είναι... αλλάγενικά

Similar Threads

  1. Green Day - 21st Century Breakdown
    By Diva Plavalaguna in forum Albums
    Replies: 18
    Last Post: 01-03-2020, 10:09
  2. Disfear-Doomriders-Dead Vows-Greet the Dead -14/11- AnClub
    By dopefiend in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2008, 18:02
  3. 20th Century Boys.
    By Nodoordonotthereisnotry in forum Comics/Cartoons
    Replies: 3
    Last Post: 17-10-2007, 10:17
  4. PL sign with Century Media
    By Kuolema in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 06-06-2005, 21:52
  5. It's Official: NEVERMORE Re-Sign With CENTURY MEDIA RECORDS
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 30-03-2004, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •