Page 11 of 31 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 458

Thread: The Wire

  1. #151
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    καταρχάς θα έπρεπε να είχες καλυφθεί από το πρώτο πρόσφατο ποστ μου και όχι από την απάντηση μου. πάμε παρακάτω.

    φυσικά δεν έχεις καμία υποχρέωση να διατυπώσεις την άποψη σου για το wire. καταλαβαίνω ότι απλώς πετάχτηκες για να κάνεις το έξυπνο και βαριέσαι να γράψεις μια παράγραφο (περίληψη των 10 σελίδων που θα έγραφες ή που έχεις διαβάσει στο internet), όμως μην περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά. ίσως κάποιος άλλος που Δεν θεωρεί ότι είναι απλώς μια καλή σειρά (ένας από τους υπόλοιπους που έχουν ποστάρει σε αυτό το τόπικ δηλαδή) και έχει σχηματίσει δική του άποψη μπορεί να πει 2-3 πραγματάκια σχετικά.

    αν ήθελα να ψάξω στο google γιατί είναι θεική σειρά το wire θα το έκανα ούτως ή άλλως, δε χρειαζόμουν τη συμβουλή του er. ζήτησα τη δική σου γνώμη για να ελέγξω με τη σειρά μου την ικανότητα σου στο ψάρεμα. αλλά μάλλον είσαι περισσότερο της επιτραπέζιας αντισφαίρισης....


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  2. #152

    Default

    Από αυτό το ποστ μάθαμε ότι ο Odonian κάνει τον έξυπνο για σειρές (!), δεν έχει δική του άποψη και τη δανείζεται από το internet και ότι παίζει καλό πινγκ πονγκ. Γίναμε σοφότεροι.

    Βέβαια ο Odonian ζήτησε μια απάντηση μονάχα (ποια σειρά θεωρείς καλή) και την ίδια ερώτηση την απάντησε (Deadwood, Firefly κλπ). Πρέπει να ανοίξει κουβέντα με κάποιον που γουστάρει Dexter πάνω από το Wire; Να γράψουμε σελίδες γιατί κάποιος κάνει "λάθος" στο internet; Μπα.

    Προτιμώ να κάνω τον έξυπνο. Στον εαυτό μου μάλλον.

    Έντιτ: Πιθανώς να έχεις δίκιο ότι βγαίνω "εξυπνάκιας" και οτιδήποτε άλλο επειδή δεν κάθομαι να εξηγήσω γιατί αγαπώ το Wire. Είναι λίγο εγωιστικός ο λόγος: πάντα με ιντριγκάρει κάποιος που δεν το έχει σε εκτίμηση όσο εγώ και ζητάω να μάθω περισσότερα, για να δω αν οι αντιρρήσεις του έχουν να κάνουν με τα σημεία που εγώ θέλω να συζητήσω ή απλά προτιμάει άλλου είδους τηλεόραση από μένα. Εσύ από αυτό...

    τα αρνητικά: το σενάριο δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο (παίρνει ελαφρυντικά όμως επειδή η σειρά στηρίζεται στον ρεαλισμό). η πλοκή προχωρούσε πολύ αργά με πολλές σάλτσες -> και οι 5 σεζόν θα μπορούσαν εύκολα να συνοψιστούν σε 2 ταινίες χωρίς να χάσει τίποτα το σημαντικό ο θεατής. μεγάλα επεισόδια. αρκετοί περιττοί διάλογοι/σκηνές.
    ... αλλά και την αναφορά στο Dexter, μου έδειξεις ότι ισχύει το δεύτερο. Δεν είναι καθόλολου κακό αυτό, θα είδες εξάλλου ότι δεν υποβάθμισα την επιλογή σου. Η όποια συζήτηση για το πώς το Dexter είναι (για μένα) χειρότερο του Wire, μόνο να αναδείξει τη δική μας διαφορετικότητα μπορεί (αφού δεν έχω πολλά προβλήματα με τη σειρά που σου αρέσει) και από τη στιγμή που δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά επιλέγω να μην την κάνω.

    Όσο για το αν κάνω τον έξυπνο, τι θα έκανα αν έγραφα παραγράφους για pacing, character development, tropes, ελληνικές τραγωδίες και άλλα τέτοια κουραστικά; :ρ
    Last edited by Odonian; 11-05-2010 at 21:38.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  3. #153
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Πάντως σε τίτλους, νομίζω:
    • ενδιαφέροντες κι όχι επίπεδοι χαρακτήρες (όλοι, κι όχι μόνο οι πρωταγωνιστές)
    • φοβερός και δύσκολος συνδυασμός ρεαλισμού με επιλογή ενδιαφέρουσων καταστάσεων οι οποίες έχουν κάτι να πουν αλλά δεν είναι και Αισώπου μύθοι
    • μερικοί κουλ χαρακτήρες. Απλά κουλ.
    • πολλή φαντασία, με αποτέλεσμα μια φαινομενική τυχαιότητα στα γεγονότα, που σχεδόν πείθουν ότι είναι αληθινά
    • δεν υπάρχει κάθαρση, τίποτα δε λύνεται απλά και πάει τελείωσε, κι έζησαν κι αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα, όλα εξελίσσονται συνέχεια, όπως στη ζωή
    • δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Αν προσέξεις τους πιο συμπαθείς χαρακτήρες της σειράς, διανέμονται κι από τις δύο πλευρές του νόμου
    • λείπει ο φτηνός εντυπωσιασμός, πιστολίδια σε αργή κίνηση και πολεμικές τέχνες


    Τα μισά είναι για τους χαρακτήρες, το ξέρω, αλλά το "καλοί χαρακτήρες" δε θα με κάλυπτε. Εκεί είναι όλο το ζουμί της σειράς.
    Last edited by Harbinger of Death; 11-05-2010 at 22:40. Reason: ώχου, δεν τελειώνει ποτέ λέμε
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  4. #154
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    1ον, ούτε βαλτοί να ήσασταν, μέσα στο σκ έβαλα να κατεβάζω Wire, επιτέλους αποφάσισα να ασχοληθώ.

    Απο κει και πέρα, γούστα είναι αυτά και δεν έχει νόημα να προσπαθεί κάποιος να "πείσει" κάποιον άλλον για την ποιότητα ή μη μιας σειράς, μάλιστα οι απόψεις πολλές φορές διαφέρουν σε τέτοιο σημείο που ούτε κι εγώ μπορώ να το καταλάβω, αλλά απλά έχω μάθει να το δέχομαι - πχ ξέρω ανθρώπους που είδαν μισό κύκλο Sopranos και το "σιχάθηκαν", WTF δλδ

  5. #155
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    μαλάκες βρήκα που αλλού έχει παίξει ο μακνώλτυ.
    Έχει παίξει έναν μεταλλά με ξασμένο μαλλί, φουλ 80ίλα, στο Rock Star, στην ταινία που όλοι ερωτευτήκαμε την aniston πριν κόψει την μύτη.

    για του λόγου το αληθές:
    Last edited by Shadowking; 11-05-2010 at 23:17. Reason: βρώμικο 89
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  6. #156
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Παλιό. Ψαξε και στους '300'. Και 'κει ο Μακναλτης.

    Να'τος:
    Last edited by Kaserinos; 12-05-2010 at 01:08.

  7. #157
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    Οντονιαν, ωραίος το συνεχίζεις. τέλος πάντων, περισσότερο ήθελα να σε ιντριγκάρω να απαντήσεις αλλά τελικά με κούρασες. ορίστε ο χαρμπιντζερ που είναι καλό παιδί το πιασε. αντί να κάνεις τόσα ποστ δικαιολογώντας την αποφυγή της απάντησης σου, πιο εύκολο θα ήταν αν απαντούσες έτσι όμορφα εξ αρχής. και δε θα συζητάγαμε δυο μέρες μετά τα ίδια πράγματα.

    Πα να αρχίσω treme να σας τα πρήζω και στο άλλο τόπικ.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  8. #158

    Default

    Έντιτεντ.

    Δε μπορώ να απαντήσω όπως ο HoD (ο οποίος είναι καλό παιδί, ναι).

    Να 'σαι καλά.
    Last edited by Odonian; 12-05-2010 at 14:33.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  9. #159
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Σήμερα τελειώνω τον 1ο κύκλο. Θα τολμήσω να πω πως είναι για την αστυνομική περιπέτεια ο,τι ήταν το Sopranos για τη μαφία. Απολαυστικότατο.

  10. #160
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τέλος 2ου κύκλου. Απλά:




    edit:

    Last edited by Parasight; 27-05-2010 at 11:22.

  11. #161
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Άστα αυτά σε ξέρουμε τι είσαι, πιο πολύ σε όλη τη season γούσταρες τη σκηνή στο brothel.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  12. #162
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μπα, οι βυζάρες της γκόμενας του Nick Sobotka τα γκρέμισαν όλα. 2x04 συγκεκριμένα

  13. #163
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Μακάρι να προλάβω να τελειώσω τον 5ο κύκλο εγκαίρως, για να μπω στον κόσμο του Treme μεσα στο καλοκαιράκι.
    Για μεταβατικό σταδιο θα επιλέξουμε Generation Kill. Και φυσικα επαναλήψη Wire στο random κανα βαρετο βραδυ.

  14. #164
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    http://www.cdwow.com/DVD/avon-barksd...roductCarousel

    Ψήνομαι να το πάρω, δεν είναι και ακριβό! Btw ξέρει κανείς τι γίνεται ακριβώς με τα region 1 DVDs; Αν δεν έχω multi-region player μπορώ να το ριπάρω σε DivX για να το δω έτσι τουλάχιστον;

  15. #165
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

Similar Threads

  1. Nightstalker, Drive By Wire, Eightball, 18 Οκτ.
    By Pinatero in forum Live & Events Talk
    Replies: 36
    Last Post: 21-10-2008, 21:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •