Page 1 of 31 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 458

Thread: The Wire

  1. #1
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default The Wire



    http://www.imdb.com/title/tt0306414/

    Χαλαρά η καλύτερη αστυνομική σειρά όλων των εποχών, αφήνει χιλιόμετρα πίσω The Shield και τα σχετικά. Οι πιο δουλεμένοι χαρακτήρες σε βάθος που 'χω δει γενικά, με τρελλό συν ότι η ιστορία του καθενός εκτυλισσέται παραλλήλα με την "βασική" πλοκή της σειράς (μέχρι να πε8άνει τουλάχιστον ). Από τα λίγα σειρές που έχω δει που σε αφήνουν με την αίσθηση ότι παρακολούθησες ξερωγω μια τεράστια ταινία. Όσοι δεν έχετε τιμήσει, αφήστε ό,τι άλλο βλέπετε και χωθήτε στον κόσμο του.

    Έχει και Καζαντζίδη στο soundtrack
    Last edited by Kaserinos; 30-03-2011 at 12:30.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  2. #2
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    yperoxo , to pao xalara edo ke ligo kairo , kai telionw triti season .
    Pote den trelenomoun gia astynomikes seires klp , alla einai polla parapano to sygkekrimeno.
    the game is the game

  3. #3
    no brains Diva Plavalaguna's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Sky Valley
    Posts
    1,042

    Default

    πολυ καλο. 3η σεζον ειμαι ακομα
    οντως ειναι σα τεραστια ταινια.
    σε βαζει μεσα και γινεσαι πολιτης Βαλτιμορης
    man has known and now he's blown it upside down and hell's the only sound,
    we did an awful job and now they say it's nobody's fault

    Interviewer : How does it feel to be the greatest guitarist in the world ?
    Jimmy Hendrix : I don't know, go ask Rory Gallagher.


  4. #4
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    χχαχα, σήμερα χάζευα την Βαλτιμόρη στο google earth. Τελειώνω 4η season, τίποτα μέχρι στιγμής δεν συγκρίνεται με την 2η.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  5. #5

    Default

    Είναι η καλύτερη drama series που έχω δει και μάλλον τις έχω δει όλες.

    Όταν την τελέψετε, διαβάστε 5 πράγματα για τους συγγραφείς, τους ηθοποιούς κλπ, έστω τη σελίδα στη wikipedia.

    Το σχέδιο είναι να την πάρω σε DVD και να την ξαναδώ προσεκτικά με τους φίλους που λυσσάνε σαν εμένανε.
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  6. #6
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Λοιπόν εμένα ο χαρακτηρισμός "αστυνομική σειρά" είναι που με έχει αποήσει σο φαρ να τη δώ, μιάς και το συγκεκριμένο genre με αφήνει παγερά αδιάφορο.

    Βέβαια και οι "ιατρικές" σειρές μέχρι που με απωθούνε, αλλά το χάουζ μαρέσει, τίποτα δεν είναι κάστ ιν στόουν.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  7. #7
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    @Morm
    Μην πτοείσαι. Τη λέμε συνήθως αστυνομική επειδή οι μισοί πρωταγωνιστές είναι αστυνομικοί, αλλά δεν είναι αστυνομική στην ουσία. Μάλλον κοινωνική/δραματική.

    Το ενδιαφέρον είναι πως κάποιοι από τους ηθοποιούς, στην πραγματική ζωή είναι μέσα σε όλη αυτή την κουλτούρα. Παράδειγμα, η γνωστή τύπισσα δολοφόνος της τέταρτης σεζόν (Σπόλιερ-φρι (TM)), ήταν ναρκομανής και είχε πάει και φυλακή και τώρα προσπαθεί να καθαρίσει τη ζωή της και μέρος αυτού νομίζω ήταν και το να παίξει στο Wire. Ο σεναρογράφος ήταν πραγματικός αστυνομικός.

    Άλλο εντυπωσιακό είναι πως ο Stringer Bell στην πραγματική ζωή μιλάει με αγγλική προφορά ( http://www.youtube.com/watch?v=0jEVW0P1vAs ).

    Spoiler
    Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν το τόσο ξερό τέλος ήταν γαμάτο ή όχι. Κλίνω προς το ναι.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  8. #8

    Default

    Όλοι, σεναριογράφοι, ηθοποιοί κλπ ήταν μέσα στη ζωή αυτή. Ελάχιστοι από το καστ είναι άσχετοι, αλλά είναι όλοι τεράστιοι ηθοποιοί. Ψαχτείτε και στο youtube ΑΦΟΥ ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ και για μερικά μικρά σποτάκια εκτός σειράς, πχ:

    http://www.youtube.com/watch?v=0uzbmCWGHF8

    http://www.youtube.com/watch?v=2RkcjjY_a0Y
    Neon Dreamers Nevermore Fan Club

  9. #9
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    kapou epaize o maknalti allou alla de thimamai pou. oxi stous 300. den to grafei h vikypedia.

  10. #10
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Είχα δει παλιά το pilot και με κούρασε. Θυμάμαι διαρκούσε σχεδόν μια ώρα, ήταν αρκετά αργό στην εξέλιξη και είχε τόσους πολλούς χαρακτήρες που χανόταν η μπάλα.
    Πρέπει να δεις κάμποσα επεισόδια ώστε να μπεις στο νόημα, ή απλώς δεν άρεσε σε μένα;

  11. #11
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    den einai i seira me tous grigorous ry8mous kai ta ta cliffhangers . Yparxei vevea se ka8e season mia kentriki ploki pou epireazei olous tous xaraktires ligo-poly .
    Ola ta episodia einai diarkias mias oras , kai prokite kyriws gia koinwnikh seira , opote prepei na exei pollous xaraktires , kai prepei na einai polyploko , afou prospa8ei na einai kai realistiko .
    Thelei xrono gia na mpeis ligo sto klima , alla mi perimeneis na allaksei kai poly o ry8mos .
    the game is the game

  12. #12
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Ρε παιδί μου, οι "βασικοί" ήρωες είναι ένα team μπάτσων, μην φανταστείς κάτι φοβερό, ο κλασσικός ΛΙΤΗΣ της γειτονιάς σου, στο πιο συμπαθητικό, αυτό που μ' αρέσει είναι ότι καταφέρνει σε κά8ε season, να πιάνει ένα κοινωνικό πρόβλημα και να το αναλύει παράλληλα με την όλη πλοκή λχ, παιδεία, συνδικάτα, ανάπτυξη κοκ
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  13. #13
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Λοιπόν.

    Ό,τι καλύτερο έχω δει ποτέ σε οθόνη. Εδώ και σχεδόν ένα μήνα που το έβλεπα, ήταν σαν να βλέπω μια μεγάλη ταινία όπως πρέπει να είναι. Δεν κούρασε ούτε μισό επεισόδιο, κάθε σεζόν είχε τη δική της χάρη, ακόμα κι αυτή όπου εμφανίστηκε ελάχιστα ο βασικός ήρωας της σειράς. Οι μπάτσοι είναι απλά οι κεντρικοί χαρακτήρες, το θέμα ουσιαστικά είναι (πραγματικά) κοινωνικό-πολιτικό, όσο καλύτερα μπορεί να το δει ένας Αμερικάνος ΙΜΟ. Όλα τα ζητήματα τα πιάνει από τη σωστή πλευρά, χάρη και στον απόλυτο ρεαλισμό, δλδ ώρες ώρες ανατρίχιαζα με το πόσο αληθινά φαίνονται όλα.

    Τέλειοι χαρακτήρες (και αντίστοιχες ερμηνείες), συγκινητικός κάθε θάνατος βασικού τέτοιου κι όχι διεκπεραιωτικός, και γενικά μόλις τέλειωσε η σειρά αισθανόμουν σαν να φεύγω από τη Βαλτιμόρη έχοντας ζήσει όλα αυτά που συνέβησαν στις 5 σεζόν.

    Επίσης, έμαθα ότι οι Δημοκρατικοί πάνε 7-1 τους Ρεπουμπλικάνους στη Μέρυλαντ, και ότι πρωτεύουσα της πολιτείας είναι η Αννάπολις παρότι η Βαλτιμόρη είναι οκτακόσες φορές μεγαλύτερη Επίσης, πού μπορείς να βρεις το καλύτερο κοτόπουλο στα δυτικά. Είμαι έτοιμος να πάω να δουλέψω εκεί.

  14. #14
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    χεχ ακριβώς τα ίδια κι εδώ
    την είδα ολάκερη τον τελευταίο μήνα αφού γράφατε πολλοί τοσο καλά λόγια για δαύτη
    και παρότι δεν με είχε ψήσει το 1ο επ που ειχα δει παλιότερα

    τρομερή ατμόσφαιρα/χαρακτήρες/ερμηνεία όλα κομπλέ

    Spoiler
    αγαπημένη σκηνή, στην 5η σεζόν
    που ο αναλυτής FBI σκιαγραφεί τον δήθεν σήριαλ κίλλερ
    και περιγράφει τον ΜακΝώλτη

  15. #15
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Spoiler
    χαχαχα φοβερή φάτσα μακνώλτη. εγώ πέθανα στο outro που πάει ο sydnor στο δικαστή και του λέει ό,τι και ο μακνώλτης στο πρώτο επεισόδιο της σειράς. απίθανο χιούμορ γενικά, εκτός από τη δεύτερη σεζόν που ήταν πιο σκοτεινή [σωματεία ]

Similar Threads

  1. Nightstalker, Drive By Wire, Eightball, 18 Οκτ.
    By Pinatero in forum Live & Events Talk
    Replies: 36
    Last Post: 21-10-2008, 22:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •