Page 30 of 31 FirstFirst ... 2028293031 LastLast
Results 436 to 450 of 458

Thread: The Wire

  1. #436
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Αυτό που ανέφερες κι εσύ ήταν για μένα, ο ρεαλισμός. Το ότι δεν ενείχε τα κλισαρισμένα cliffhangers της συντριπτικής πλειονότητας των σειρών, το ότι ο θεατής, έχοντας εμπειρία από παρακολούθηση σειρών γενικότερα, περιμένει ότι στο τελευταίο επεισόδιο του κύκλο θα γίνει Ο ΧΑΜΟΣ, όμως αυτό δε συμβαίνει γιατί πολύ απλά αυτή είναι η πραγματική ζωή, δε μας έρχεται σε επεισόδια χωρισμένα σε κύκλους, αλλά είναι γεμάτη από πράγματα που απλά συμβαίνουν. Επίσης, προσωπικά ένιωσα κατά μία έννοια "μορφωμένος" έχοντας δει το Wire, έμαθα πολλά για τη σύγχρονη πραγματικότητα στη Βαλτιμόρη τα οποία μου φάνηκαν άκρως ενδιαφέροντα, το συνέδεσα με έρευνα σε πραγματικά γεγονότα και είδα ότι η σειρά, όπως ήταν στημένη, ήταν πολύ legit. (παρεμπιπτόντως, κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με το Treme, σειρά του ίδιου δημιουργού, με την καθημερινότητα και τα έθιμα στη Νέα Ορλεάνη) Σίγουρα, αυτού του είδους ο ρεαλισμός και η "εγκυκλοπαιδικότητα" δεν είναι στοιχεία που ζητάνε όλοι όταν βλέπουν μια σειρά (μάλιστα ούτε εγώ περίμενα κάτι τέτοιο πριν το δω), αυτό που ξέρω είναι ότι κατά το διάστημα που έβλεπα Wire ένιωθα βυθισμένος στην πραγματικότητά του και έβλεπα τα επεισόδια σαν πρεζάκι. Και αυτό το βάζει άνετα μέσα στο top-3 σειρών για μένα.

  2. #437
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    σοβαρεθτειτε. καλυτερη σειρα εβερ. σθγκριση με λοστ λεει.
    κακη η πεμπτη σεζον λεει. την πεμπτη σεζον την ειδα σε μια μερα, πηγα δουλεια αυπνος. κλαμα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  3. #438
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Ναι, μωρέ, καμία σχέση. Με ώθησαν - εμμέσως - να έχω τη σύγκριση μονίμως στο μυαλό μου, περιμένοντας κάτι "περίεργο", δε φταίω εγώ.

    Άσχετα από αυτό, όμως, ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί να τη θεωρήσει κάποιος την καλύτερη σειρά έβερ. Ναι, είναι μια καλή σειρά, με τη διαφορετική προσέγγισή της (εξαιρετική, ομολογουμένως) κτλ κτλ. Αλλά ως εκεί. Τι χάνω; Διαφωτίστε με!
    κοίταξε, κι εγώ προτιμώ τους limp bizkit από τους black sabbath, δεν είναι τίποτα.

  4. #439
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Αυτό που ανέφερες κι εσύ ήταν για μένα, ο ρεαλισμός. Το ότι δεν ενείχε τα κλισαρισμένα cliffhangers της συντριπτικής πλειονότητας των σειρών, το ότι ο θεατής, έχοντας εμπειρία από παρακολούθηση σειρών γενικότερα, περιμένει ότι στο τελευταίο επεισόδιο του κύκλο θα γίνει Ο ΧΑΜΟΣ, όμως αυτό δε συμβαίνει γιατί πολύ απλά αυτή είναι η πραγματική ζωή, δε μας έρχεται σε επεισόδια χωρισμένα σε κύκλους, αλλά είναι γεμάτη από πράγματα που απλά συμβαίνουν. Επίσης, προσωπικά ένιωσα κατά μία έννοια "μορφωμένος" έχοντας δει το Wire, έμαθα πολλά για τη σύγχρονη πραγματικότητα στη Βαλτιμόρη τα οποία μου φάνηκαν άκρως ενδιαφέροντα, το συνέδεσα με έρευνα σε πραγματικά γεγονότα και είδα ότι η σειρά, όπως ήταν στημένη, ήταν πολύ legit. (παρεμπιπτόντως, κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με το Treme, σειρά του ίδιου δημιουργού, με την καθημερινότητα και τα έθιμα στη Νέα Ορλεάνη) Σίγουρα, αυτού του είδους ο ρεαλισμός και η "εγκυκλοπαιδικότητα" δεν είναι στοιχεία που ζητάνε όλοι όταν βλέπουν μια σειρά (μάλιστα ούτε εγώ περίμενα κάτι τέτοιο πριν το δω), αυτό που ξέρω είναι ότι κατά το διάστημα που έβλεπα Wire ένιωθα βυθισμένος στην πραγματικότητά του και έβλεπα τα επεισόδια σαν πρεζάκι. Και αυτό το βάζει άνετα μέσα στο top-3 σειρών για μένα.
    To δέχομαι. Το απόλαυσα μια χαρά το ρεαλιστικό/ντοκιμαντερίστικο στυλ του, απλά δε μπορώ να δώσω κύπελλο για κάτι τέτοιο. Άρα δεν έχασα κάτι, απλά γούστα. Χαίρομαι.

    Μπέρνι, δεν είναι κακή. Απλά οι 3 πρώτες είναι καλύτερες.

    Πάπια, αδιάφοροι και οι 2.
    Life begins at 45°.

  5. #440
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Πραγματικά δεν κατάλαβα ποτέ γιατί θα μπορούσε να ξεχωρίσει μια τέτοια σειρά.

  6. #441
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    την πεμπτη σεζον την ειδα σε μια μερα, πηγα δουλεια αυπνος. κλαμα
    Ειχες τοση υπερενταση που ουτε το Wire δε σε βοηθησε να κοιμηθεις? =/

  7. #442
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Μπλίζερ ρε μαλάκα μου δίνεις τη γκόμενά σου? Δεν είναι για σένα, πραγματικά. Τι lost vs wire βρε χαλβά?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #443
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Blitzer, Sopranos έχεις δει; Κι αν ναι, η γνώμη σου είναι αντίστοιχη; Περίμενες να γίνει ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ κάπου και δεν;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #444
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δεν το έχω δει, άρα δεν έχω γνώμη. Ίσως αν κάποιος υποστηρίξει ότι κι αυτή είναι η καλύτερη σειρά του σύμπαντος, να αποκτήσω.

    Oh noes, πλάκωσαν οι φανμπόις
    Life begins at 45°.

  10. #445
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Όχι, καμιά σχέση, ρώτησα με απόλυτη ειλικρίνεια, καθώς έχω δει Sopranos και δεν έχω ολοκληρώσει το The Wire, αλλά ως προς τον ρεαλισμό θεωρώ πως είναι κοντά.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #446

    Default

    Το τελείωσα προχθές μετά από τουλάχιστον 2 επιχειρήσεις που έκανα να το δω (κολλούσα πάντα στην 1η σεζόν).
    Διάβασα και τις 30 σελίδες του thread και ζήλεψα αρκετά που δεν έγραφα, όταν γράφανε όλοι τις πρώτες τους εντυπώσεις.

    Η σειρά είναι γκάβλα, είναι ό,τι καλύτερο έχω δει ποτέ (έως τώρα, γιατί υπάρχει και το Sopranos που ακόμα δεν έχω δει) στην TV.
    Όπως έγραψε ο 12στερος κάποιες σελίδες πίσω, «Η σειρά γαμάει για αυτό που είναι»: δηλαδή εμπόριο ναρκωτικών, τόνοι σαπίλας σε μία διαρκή διαπάλη διαπλοκής και συμφερόντων από όλες τις πλευρές. Ωμός ρεαλισμός χωρίς ηρωισμούς. Και για αυτό είναι τιτάνια.

    Ένα από τα στοιχεία που μου άρεσαν ΠΟΛΥ είναι ότι
    Spoiler
    στο κλείσιμο της σειράς, παρά τα όσα για 5 σεζόν εκτυλίσσονται, δηλαδή νταραβέρια ναρκωτικών, σκοτωμοί, συλλήψεις, σωματεία, σχέσεις εξουσίας, κι άλλοι σκοτωμοί, σχολεία, πολιτική, η αίσθηση που δίνεται είναι ότι στη Βαλτιμόρη τίποτα δεν αλλάζει ουσιαστικά. Η "μηχανή" τροφοδοτείται με νέους Όμαρ, νέους Μπαμπλς, νέους Μακνάλτι, νέους δικστές που θέλουν να κάνουν δουλειά, νέους σάπιους δημάρχους. Και ότι παρά το ότι εμείς - ως θεατές - ήμασταν εκεί για 5 σεζόν, βλέποντας όλα να ανατρέπονται και να αλλάζουν, τα πράγματα - όσον αφορά την Βαλτιμόρη και την μεγαλύτερη εικόνα - ποτέ δεν αλλάζουν και παραμένουν τα ίδια.


    Επίσης, ψηφίζω theme song 5ης για καλύτερο.

    Για συνέχεια μπαίνουν: Generation Kill, Treme και ό,τι σχετικό φυσικά με Wire (και οι συνεντεύξεις David Simon που ποσταρίστηκαν).
    Last edited by tsimpouklano; 09-02-2021 at 16:59.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  12. #447
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δεν έχω δει δευτερόλεπτο wire, αλλά το treme που λες έχει μια από τις πιο δυνατές πρώτες σεζόν έβερ

    και ξαφνικά στη δεύτερη εισάγει ένα νέο κεντρικό χαρακτήρα κα ιτα κάνει πουτάνα όλα γκρέμισε ό,τι έχτιζε. εκεί και το παράτησα

    δες οπωσδήποτε όμως αν μη τι άλλο για τις μουσικάρες
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  13. #448
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Treme αριστούργημα, για παρόμοιους λόγους. Δες και Deuce.

  14. #449

    Default

    Deuce, μάλλον από 'δω το χω κρατήσει, αλλά ακόμη δεν. Τώρα η φάση μου είναι ότι θέλω να αλληλεπιδρώ με οτιδήποτε έχει σχέση με Wire, με κόσμο που του άρεσε το Wire κοκ, για αυτό τα 2 πιο πάνω ήδη κατεβαίνουν.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #450
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Wire υπεράνω ο,τιδήποτε τηλεοπτικού

    Generation Kill απόλυτο 10άρι

    Treme όντως ξεκινάει εντυπωσιακά αλλά μετά με κούρασε

    Deuce ωραίες ερμηνείες, καλή ατμόσφαιρα αλλά κάπου κι αυτό με έχασε

Similar Threads

  1. Nightstalker, Drive By Wire, Eightball, 18 Οκτ.
    By Pinatero in forum Live & Events Talk
    Replies: 36
    Last Post: 21-10-2008, 22:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •