Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Synch 2009

  1. #1
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default Synch 2009

    Παμε μια επιγραμματικά τα της 1ης μέρας με τη σειρα που τα παρακολούθησα:

    Jazzanova: Ωραίοι για παραλία κ μοχίτα. Μόλις έπεσε ο ήλιος δε τους ταίριαζε καθόλου του σκηνικό. Δυνατή μπάντα όμως

    Ebony Bones: Avant-garde disco όπως αρμόζει στα '00s. Τρελή ενέργεια. Κουστούμια περίεργα κ πολύς χωρός.

    Flawrence & The Machine: Από τα 5-6 κομμάτια που είδα δε κατάφερα να δω το χιτάκι της που μου αρέσει κ ψιλοξενέρωσα. Κατά τα άλλα πρόκειται για μια απο αυτές τις περιπτώσεις που δε θα υπήρχαν αν δεν είχε υπάρξει πρώτα η Bjork.

    Fujiya & Mijagi: Κάτι σαν Air σε πιο up-tempo εκτέλεση, ίσως πιο rock θα μπορούσε να πει κανείς. Φοβερά projections με ζάρια να σχηματίζουν τα πάντα. Καλοί αλλά κ λίγο αδιάφοροι από ένα σημείο κ μετά.

    Tortoise: Φοβεροί κ τρομεροί πολυοργανίστες. Απορώ γιατί τους κατατάσσουν στον ποστ-ροκ κουβά... Σύγχρονες τζαζ καταστάσεις που μπορεί να πει κανείς οτι ειχαν πολλες μαθ κατευθύνσεις. Γεμάτος ήχος κ απίστευτοι παίχτες. Κρίμα μου δεν ήμουν σε "κουλτούρα mode" για τους αντέξω σε ολόκληρο το σετ.

    Friendly Fires: είδα μόλις 2 κομμάτια κ καπάκια από τους προηγούμενους, οπότε η μετάβαση ήταν λίγο απότομη κ πολυ πιθανόν να τους αδίκησα όταν είπα οτι μου φάνηκαν υπερβολικά χαζοχαρούμενοι. Electro rock απ αυτά που βγαίνουν με το κιλό πλεον. Πολλές τσίτες. Φίλος που παρακολούθησε ολόκληρο το σετ τους, είπε οτι ηταν personal favourite της ημέρας. Τεσπα

    Puppet Mastaz: ΕΠΟΣ!!! Κουκλοθέατρο ραπ! Φοβερό πράμα λέμε. Απίστευτο χιούμορ κ ραπζ. Δε μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Ψάχτε σε κανα γιουτχιουμπ κ όλο κ κάτι θα υπάρχει.

    Cluster: Γιατι; Kraut-rock δεν ήταν αυτοί; Κρίμα. Η απογοήτευση της ημέρας. Παρα πολύ βαρετοί.

    Family Battle Snake: Απόκοσμος με φοβερό φωτισμό. Ambient noise drones χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτή τη φορά. Ίσως η πιο μέτρια απο τις 3 φορές που τον έχω δει. Η νύστα νίκησε πάνω στο 20λεπτο κ κατευθυνθήκαμε προς αμάξα κ μετρό (ήταν κοντά 5).

    Άντε να δούμε τι θα δούμε κ σήμερα.

  2. #2
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by kontan View Post
    Puppet Mastaz: ΕΠΟΣ!!! Κουκλοθέατρο ραπ! Φοβερό πράμα λέμε. Απίστευτο χιούμορ κ ραπζ. Δε μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Ψάχτε σε κανα γιουτχιουμπ κ όλο κ κάτι θα υπάρχει.
    A Μπράβο, τους ξέχασα αυτούς. Πολύ γέλιο. Ρισπεκτ.

  3. #3
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    το λοιπόν
    Ο Herbert δε με ενθουσίασε, έκανε και κάτι περίεργα τριξίματα που δεν κατάλαβα αν τα ήθελε ή όχι και ποτέ δεν είναι καλό αν δεν καταλαβαίνεις από μόνος σου αν τα ήθελε ή όχι τα τριξίματα ο καλλιτέχνης, από μακρυά ακούγαμε στην άλλη σκηνή τους Mountain of One και μου φάνηκε ότι είχαν ενδιαφέρον, μετά Mulatu Astatke από μια σχετική απόσταση και πάλι, αλλά πέρασα μια χαρά, πολύ ωραίες μουσικές, κέφι, μπύρες, ο κάρχαρτ, τα είπαμε με το Θοδωρή Μανίκα και πολύ χάρηκα και του είπα ότι μου άρεσαν οι εκπομπές που έκανε ένα καλοκαίρι πριν χρόνια για το μουντιάλ, ευτυχία, από το Squarepusher δεν ξέρω τι ακριβώς περίμενα αλλά κουράστηκα κάμποσο, μετά Bug ο οποίος έπαιξε ΚΑΛΟ ΘΡΑΣ, απίστευτα δυνατός, έτριζε το σύμπαντο, δεν μπορώ να το περιγράψω αυτό το πράμα, εκπληκτικός, μαλακία που δεν τον είδα όσο ήθελα γιατί μου έστειλαν μνμ ότι γεμίζει το αμφιθέατρο οπότε την έκαμα, βρήκα θεσούλα δίπλα σε σεβάσμιες φιγούρες και είδαμε Night on Earth, πολύ ωραίοι, όσο ωραίοι δλδ ήταν και κάθε άλλη φορά που τους είδα, μια χαρά όλα, μετά Biomass αποκάλυψη, τρομερό σετ, ειδικά μετά το πρώτο τέταρτο που άρχισε να παίζει πιο "πειθαρχημένα" ας πούμε, με εντυπωσίασε σχεδόν όσο εντυπωσίασε έναν με μπλουζάκι Νοιμπάουτεν (σε σαφέστατα νηφάλια κατάσταση) που τον έπρηξε, λιγάκι, γιατί πολύ έπρηξε τον κοσμάκη όλο αργότερα όταν βγήκε ο Fennesz και φώναζε κάτι που έμοιαζε με "Κόκε Νούνου Φόσα" ( . ), ο οποίος Αυστριακός τύπος έπαιξε λίγο αλλά ήταν ο Fennesz ρε πούστημου, ψιλοεκνευρίστηκε με τους τύπους που περνούσαν από μπροστά του κατά τη διάρκεια του σετ αλλά αυτό είναι το κλασικό πρόβλημα του αμφιθεάτρου, του μιλήσαμε στο τέλος και ήταν φιλικός και ευγενικός και ντροπαλός και ωραίος γενικά.
    εύφημος μνεία στις τιμές του μπαρ αν και μάλλον θα μπορούσαν να βολέψουν ένα-δυο μπαρς ακόμα στη γειτονιά να μη μας βγαίνει η παναγία στην ουρά.
    και του χρόνου!
    Last edited by nothingman; 14-06-2009 at 12:34.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  4. #4
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εγώ δεν είχα ιδέα τι line up έπαιζε σε κάθε σκηνή με αποτέλεσμα να χάσω Night On Earth και κάτι dubsteps και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο ωραίο, αλλά οκ τσαμπα μπήκα οπότε δεν πειράζει,
    Squarepusher πολύ ωραίος λάιβ. Σίγουρα κουράζει σε φάσεις, αλλά όταν δεν κουράζει, χώνει τη γή.
    Nteibint πολύ ευχάριστα indie/dance πραγματάκια, με πολύ κέφι τον είδα.
    Fennesz ύπνος. Όχι και τόσο ύπνος όσο Cluster xτες, αλλά ύπνος αν μη τι άλλο. Παρεξηγήθηκε κιόλας η diva επειδή πηγαινοερχόταν ο κοσμάκης, λες και δεν είδε ποσο στιβαγμένοι ήταν εκεί μέσα..
    Θα μου πεις, αυτός τι φταίει? Ε δε φταίει, αλλά οκ έγινε, δείξε λίγη κατανόηση. Μη διαχέεις όλη σου την αρνητική στο χώρο λες και το κοινό είναι ο εχθρός.
    Με ενόχλησε η στάση του.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Fennesz ύπνος. Όχι και τόσο ύπνος όσο Cluster xτες, αλλά ύπνος αν μη τι άλλο. Παρεξηγήθηκε κιόλας η diva επειδή πηγαινοερχόταν ο κοσμάκης, λες και δεν είδε ποσο στιβαγμένοι ήταν εκεί μέσα..
    Θα μου πεις, αυτός τι φταίει? Ε δε φταίει, αλλά οκ έγινε, δείξε λίγη κατανόηση. Μη διαχέεις όλη σου την αρνητική στο χώρο λες και το κοινό είναι ο εχθρός.
    Με ενόχλησε η στάση του.
    E όχι και ύπνος! Το μοναδικό παράπονο είναι πως έπαιξε μόλις 40' ενώ ήθελα και άλλο.

    Όσο για τα νεύρα, δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά δύο φορές ο κόσμος που περνούσε του ποδοπατούσε τα καλώδια και μία φορά βγήκε ένα βύσμα. Είχε και τον κλόουν με τη μπλούζα Neubauten να τον απειλεί στην αρχαία ταυλανδεζική, δεν θέλει και πολύ. Μετά πήγαμε και του μιλήσαμε και ήταν φιλικότατος και εξαιρετικά συμπαθής.

  6. #6
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    η πλακα ειναι οτι εγω ημουν 10 θεσεις πισω απ'τον καραγκιοζη που φωναζε και προσκυνουσε. και ηθελα να τον πυροβολησω τον μαλακα.

    και τελειωνει το λαηβ.

    και μου λενε ολοι "τον καραγκιοζη με την μπλουζα νωημπαουτεν τον ειδες";

    φορουσε μπλουζα νωημπαουτεν.

    οπως κι εγω

    FML.
    this is radio freedom.

  7. #7
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Fennesz ύπνος. Όχι και τόσο ύπνος όσο Cluster xτες, αλλά ύπνος αν μη τι άλλο. Παρεξηγήθηκε κιόλας η diva επειδή πηγαινοερχόταν ο κοσμάκης, λες και δεν είδε ποσο στιβαγμένοι ήταν εκεί μέσα..
    Θα μου πεις, αυτός τι φταίει? Ε δε φταίει, αλλά οκ έγινε, δείξε λίγη κατανόηση. Μη διαχέεις όλη σου την αρνητική στο χώρο λες και το κοινό είναι ο εχθρός.
    Με ενόχλησε η στάση του.
    E όχι και ύπνος! Το μοναδικό παράπονο είναι πως έπαιξε μόλις 40' ενώ ήθελα και άλλο.

    Όσο για τα νεύρα, δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά δύο φορές ο κόσμος που περνούσε του ποδοπατούσε τα καλώδια και μία φορά βγήκε ένα βύσμα. Είχε και τον κλόουν με τη μπλούζα Neubauten να τον απειλεί στην αρχαία ταυλανδεζική, δεν θέλει και πολύ. Μετά πήγαμε και του μιλήσαμε και ήταν φιλικότατος και εξαιρετικά συμπαθής.
    Xαχαχαχαχαχα..

    Αυτό μετα καλώδια δεν το πρόσεξα. Μαλακία οκ..
    Απλώς μου φάνηκε υπερβολικά στραμμένη προς τον κόσμο η δυσανασχέτησή του και μου χάλασε αρκετά τη διάθεση αυτό. Ένιωσα άβολα, λες και μας έκανε χάρη που συνέχιζε.
    Αυτός ήταν ένας απ'τους λόγους που έφυγα κάπου στο 20λεπτο (πιο πολύ έπαιξε ρόλο το ότι σχεδόν κοιμήθηκα βέβαια)

  8. #8

    Default

    μου άρεσε πάντως που κατά γενική ομολογία βρήκατε τους Cluster βαρετούς, μπράβο!! αλλά έτσι κι αλλιώς, όταν φύγατε φίλτατοι ερίτες άρχισαν τους 70's space ambientισμούς αλλά tangerine, οπότε καλά να πάθετε ^^

    γενικά ωραίος ήχος, γαμάτοι χώροι ετς, αλλά δε με εντυπωσίασε το κουλτουροφεστιβάλ και δε δικαιολόγησε τη τιμή του για μένα που είδα την πρώτη μέρα τουλάχιστον, πέρα από Tortoise δλδ που τους βρήκα απλά καλούς τίποτα άλλο σημαντικό. Από δω και πέρα μόνο ΧΕΒΙ συναυλίες.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #9

    Default

    Δυσανασχέτησε δημόσια για τους ηλίθιους. Λοιπόν, αυτό ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω, είτε στο σινεμά, είτε σε καναγήπεδο, είτε στο θέατρο, είτε στις συναυλίες. Γιατί μόλις αρχίζει το τζέρτζελο, η κινητικότητα του κόσμου είναι de facto μεγαλύτερη από ότι πριν. Δηλαδή στον Κριστιάν είχε τόσο μέσα-έξω στο κωλοαμφιθέατρο (κακός χώρος) που είναι λογικό να εκνευριστεί ο άνθρωπος, ειδικά με τόσο απαιτητικά λεπτεπίλεπτο τρόπο που (χρειάζεται να) χειρίζεται τους ήχους. Σε κάποια φάση που γύρισε την πλάτη στο κοινό, έπιασε το κεφάλι του με απόγνωση και έτρεμε από τα νεύρα του. Ήμουν βέβαιος πως θα γυρνούσε, θα έσπαγε τα laptops και την κιθάρα στο κεφάλι του καραγκιόζη, και θα γινόταν ο αγαπημένος μου έβερ καλλιτέχνης. Αλλά δεν =/

  10. #10

    Default

    Επίσης ο Squarepusher ήταν εξαιρετικός στα σημεία που δεν το πολυέκαιγε με fusion και funk, ενώ όταν παρασόλαρε, ήταν απλά συμπαθής. Ξενέρωσε αρκετούς ΤΡΑΒΟΛΤΕΣ από ένα σημείο και μετά που είχαν πάει να λικνιστούν, και βάσισε το σετ στο "Just a Souvenir", ένα μέτριο δίσκο κατ εμέ. Λάτρεψα τον ήχο του μπάσου του και το τι έκανε σε αυτό.

    To άνοιγμα όμως, είναι από τις ωραιότερες ηλεκτρονικές που έχω ακούσει έβερ.


  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    matthew herbert δεν την πολυπάλεψα. big band jazz παντρεμένη με θόρυβο; come on, και οι μετάλλικα κάπως έτσι το προσπάθησαν στο S&M και πήραν πούλο. στα σημεία που δε βάραγε ο νοιζάς πάντως ήταν καλό ασφαλές background music.

    mulatu! ενενήντα χρονώ κωλόγερος προφανώς δεν είχε καμιά ιδιαίτερη σκηνική παρουσία αλλά ο μυστικισμός και η ροή των κομματιών έβγαινε ακόμα πιο ωραία απ'τα σιντί. όταν έπαιξαν το broken flowers suite κάτι έσπασε μέσα μου :']

    squarepusher μάλλον πιο εντυπωσιακός απ'την πρώτη φορά που τον είδα, ίσως επειδή χρησιμοποίησε περισσότερο τον ντράμμερ. κατά τ'αλλα σαγόνια στο πάτωμα, θέλωκαιγωναπαίξωέτσι, χορός και popbreakcore.

    the bug δεν πρόλαβα γαμώ την παναγίτσα αλλά ο hudson mohawke που ακολούθησε αποζημίωσε και με το παραπάνω. καμμένο instrumental hiphop/dubstep με θρυμματισμένα ντραμς, σκισμένο μπάσο και αλλόκοτες προβολές (ABSOLUTE ANGELS JAPAN! TERROR! TERROR!). επιτέλους χορέψαμε και λίγο.

    fennesz η καλύτερη στιγμή νομίζω ήταν όταν περασαν δυο μαλλιάδες από μπροστά του μόλις είχε αρχίσει, οπότε στέκεται πάνω απ'τα μηχανήματα, τα φώτα γίνονται ένα διακριτικό κόκκινο και μπιστάει μια νοιζιά που έστειλε κόσμο αδιάβαστο και αλτερνατιβοτζοβενουςτζοβενες να λακίζουν στο δεκάλεπτο. ουτε γω τον είδα μέχρι το τέλος όμως γιατί κόντεψα να λιποθυμίσω απ'τη ζέστη.

    αλλά η συγκλονιστικότερη στιγμή του φεστιβάλ παραμένουν οι tortoise, τελεία.

  12. #12
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    προς αθηναίους: 'welcome to the club of not watching merzbow'
    XA-XA!

  13. #13
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    σκασμος μικρε.

    δυο στις δυο ακυρωθηκε ο πουστης. ποτε θα τον δουμε επιτελους;
    this is radio freedom.

  14. #14

    Default

    Κοίτα, ναι, δεύτερη φορά που δεν βλέπουμε Merzbow στην Αθήνα (αν και δεν θα πήγαινα σήμερα).

    Αλλά τουλάχιστον βγαίνοντας για μια βόλτα, δεν κινδυνεύω να δω αυτό :



  15. #15
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    (εν τω μεταξύ ο τύπος με το καπέλο είναι πιο τρομαχτικός)

Similar Threads

  1. synch 2009
    By LokiTricksterGod in forum Live & Events Talk
    Replies: 24
    Last Post: 13-06-2009, 15:47
  2. synch 2007
    By cavity in forum Live & Events Talk
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2007, 04:02
  3. Sub synch
    By Mostos in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 11-06-2007, 13:34
  4. synch 2006
    By nothingman in forum Live & Events Talk
    Replies: 10
    Last Post: 07-07-2006, 21:17
  5. Synch Festival (1-3 Iouliou)
    By House Of Low Culture in forum Live & Events Talk
    Replies: 12
    Last Post: 25-05-2005, 23:34

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •