Results 1 to 12 of 12

Thread: Greek Metal Gods Fest, 11/6/09

  1. #1
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default Greek Metal Gods Fest, 11/6/09

    Μετά από απαίτηση Swollen άνοιξα και χωριστό θρεντ.

    Να πω συνοπτικά εντυπώσεις:

    Stonenrow: δυστυχώς νομίζαμε ότι ξεκίναγε 8, με αποτέλεσμα να ακούσουμε μόνο το τελευταίο κομμάτι των παιδιών. Κάτι σε Sleep κατάσταση, πάρα πολύ καλό, κρίμα που δεν ακούσαμε και τα υπόλοιπα. Από παιδιά εκεί ακούσαμε γενικώς ότι sabbath-ίζουν αρκετά.

    Lucky Funeral: ότι και να πω είναι λίγο. Εγώ τους λάτρεψα. Sludge-ίλα με μπρούταλ φωνητικά και ροκ εν ρολ διάθεση. Κοπάνημα, γκρουβιά, απίστευτη σκηνική παρουσία, γενικώς άψογοι. Μόλις βρω λεφτά θα πάρω και τον δίσκο τους.

    Eden Demise: τους είχα ξαναδεί όταν άνοιγαν Arch Enemy. Μουσικά πολύ ωραίοι αν και λίγο μόνοτονοι για μένα που δεν είμαι τόσο του ιδιώματος. Ξενερώσαμε καθώς ανάμεσα σε κάθε 2 τραγούδια ο τραγουδιστής έλεγε για το γαμάτο τους δίσκο που μπορούμε να πάρουμε με 8 ευρώ από το stand.

    Poem: Μελωδικοί, πάρα πολυ ωραίοι και στέκονταν με μεγάλη αυτοπεποίθηση πάνω στη σκηνή. Είχαν φέρει και πολύ κόσμο δικό τους. Ο τύπος που τραγουδάει έχει απίστευτα ευέλικτη φωνή, πολύ καλό γρέζι, κραυγές αλλά και ψηλά καθαρά όπου η φωνή του έμοιαζε ελαφρώς και με γυναικία. Μελαγχολικοί, πιστεύω ότι άγγιξαν σχεδόν όλο το κοινο.

    Universe 217: Δεν έχω να πω τίποτα. Ήταν ο λόγος που πήγαμε στη συναυλία. Προσωπική λατρεία, πολύ γαμάτες εκτελέσεις όπως πάντα. Ο νέος drummer σα να μου φάνηκε ότι στο Song for goodnight έχανε στο πρώτο ένα λεπτό περίπου, αλλά μετά έστρωσε μια χαρά. Δυστυχώς μετά το προηγούμενο σοου μας φάνηκε πολύ λίγο.

    Infidel: δεν τους άκουσα γιατί έφυγα να προλάβω ΗΣΑΠ. Εξάλλου τους είχα ακούσει την άλλη φορα στο Mo better.

    Ήχος γενικώς κάπως μπουκωμένος. Ειδικά όταν έμπαινε αρκετό overdrive κάπου άρχιζε και έχανε. Πάντως συνολικές εντυπώσεις πάρα πολυ καλές, περάσαμε άψογα.

  2. #2
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    Universe217: δεν ήταν "όπως πάντα", ήταν καλύτεροι από τις περισσότερες φορές που τους έχω δει (και τους έχω δει 6 φορές νομίζω)... δλδ αν εξαιρέσεις τα εκτελεστικά λάθη (λαθάκια ντράμερ-κιθάρας σε σημεία) ο ήχος τους ήταν όπως πρέπει να είναι... ρισπέκτ!
    Στο Mo better ήσουν; Για μένα εκεί είχαν τον καλύτερο ήχο ever. Μετά πάει το live στο fuzz και μετά το τελευταίο live που έκαναν στο An club. Για necropolis γαμάτος ήταν ο ήχος τους, αλλά έχουν υπάρξει πολύ καλύτερα. Πάντως ήταν καλύτερα από όλες τις άλλες μπάντες, ίσως γιατί είχαν ένα σωρό δικό τους εξοπλισμό, ίσως γιατί έπαιζαν πιο καθαρά.

  3. #3
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Universe 217: Ο νέος drummer
    Ποτς γενεν αυτο;
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  4. #4
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    ναι γενικά ήμουν και δεν ήταν και τόσο καλά από θέμα ηχητικής ποιότητας... είχε βέβαια να κάνει περισσότερο με τον εξοπλισμό τους και όχι με το μαγαζί (εντάξει το τέξας είναι αμφιλεγόμενης ποιότητας κι όλας όσον αφορά τις ηχητικές του επιδόσεις) ίσως όμως να έχει να κάνει πως στο μο μπέτερ ήμουν μεθυσμένος... δεν ξέρω απλά μου άρεσε περισσότερο μωρέ!

    @Boom!: έλα ντε...

  5. #5
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Boom! View Post
    Quote Originally Posted by Comte de Saint-Germain View Post
    Universe 217: Ο νέος drummer
    Ποτς γενεν αυτο;
    Μας το χαν πει από λίγο καιρό ότι ο Γιώργος θα φευγε, νομίζω θέλαν να κάτσουν να σαπίσουν περισσότερο και εκείνος δεν μπορούσε να ακολουθήσει ή κάτι τέτοιο... Υποψιάζομαι ότι το προχθεσινό λάιβ ήταν τσόντα στο πρόγραμμα, σκόπευαν να στρώσουν το ντράμμερ το καλοκαίρι και απλώς έκατσε το χθεσινό και είπαν "δε γαμιέται".

  6. #6
    Serpico! Boom!'s Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    (s)Aint Shitty
    Posts
    4,715

    Default

    Κριμα, θεωρω οτι ηταν σημαντικο συστατικο του ηχου τους.
    They say we've got a lifetime, but we know that ain't true.

  7. #7
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Boom! View Post
    Κριμα, θεωρω οτι ηταν σημαντικο συστατικο του ηχου τους.
    Η αλήθεια είναι ότι ενώ έπαιζε σωστά, φαινόταν μεγάλη διαφορά σε σχέση με το Γιώργο. Ευελπιστώ ότι με τον καιρό θα δέσειι και δεν θα το σκεφτόμαστε πια.

  8. #8

    Default

    Πρωτα από ολα να σας ευχιαριστησουμε όλους που ηρθατε για αλλη μια φορα.
    Μετα, να πω οτι ο τιτλος του "φεστιβαΛ" κακος τίτλος φεστιβάλ για U N D E R G R O U N D Μπάντες.

    (edit : για να κραταμε λιγο τα προσχηματα και να μην ξεφυγει το θεμα, παροτι σε φορουμ ειμαστε και η υπερβολη ειναι το συστατικο της επιτυχιας).

    Έχουμε καινουργιο ντράμμερ, που φυσικά αφόμιώνει το ύλικό ακόμα και βρισκουμε και πλεον οι 4 τι θέλουμε να κάνουμε... και τον βομβαρδιζουμε με ιδεές και τζαμαρίσματα... για τον ήχο έυχάριστο πολυ για μας οτι ακουγόμασταν ωραία, και εγώ αιστάνθηκα οτι ηχητικά κινήθηκε το θέμα στα αναμενόμενα επίπεδα δεδομένου χωρου (texas) Και τρόπου (6 μπάντες)... δηλαδη οκ.

    Τα λέμε στο επόμενο λοιπόν
    Last edited by manos g; 15-06-2009 at 14:09.

  9. #9
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    Μετα, να πω οτι ο τιτλος του "φεστιβαΛ" ειναι μακραν ο ποιο ηλίθιος τίτλος φεστιβάλ για U N D E R G R O U N D Μπάντες.
    Έλεγα να τον σχολιάσω, αλλά μετά θα λέγανε "α, ρε Ελλάδα που τρως τα παιδιά σου!". Ευτυχώς που το παραδέχεσαι κι εσύ.

    Keep on Profaning!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  10. #10
    Oxi poly adynatos.
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Trampakouland
    Posts
    8,384

    Default

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    Μετα, να πω οτι ο τιτλος του "φεστιβαΛ" ειναι μακραν ο ποιο ηλίθιος τίτλος φεστιβάλ για U N D E R G R O U N D Μπάντες.
    Ap oti katalava eprokeito na paiksoun megala onomata (twra vevaia den kserw ti orizei kaneis ws megalo onoma sto elliniko xevimetals) opote to eipan etsi kai meta tous kremasan, i kati tetoio. Opote emeine to onoma.

    paizei na lew kai malakies
    Otan megalwsw tha ginw vasilias
    Tha exw to xaremi mou sto kentro tis spilias
    ------------------------------------------------------
    Quote Originally Posted by XD
    b.t.w. -> mia fora gamhsa exwntas sto repeat ena solaki tou
    necropethamenou pou exei postarei sto forum. Sigklonistikh,
    fantastikh, ypertath, aksexasth empeiria !!!!!!!!!!!!!
    kai episis http://www.anorimoi.com

  11. #11

    Default

    Nta3ei, twra ayto megalh syzhthsh einai, apo thn stigmh omws pou eimaste oloi underground, kai sigoura (emeis toulaxiston) den ais8anomaste greek gods, e 3erw gw adokimos titlos entelei...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    11

    Default

    αφου το line up ηταν γνωστο σε ολους... νομιζω πως τον τιτλο του φεστιβαλ δε χρειαζεται να τον κοσκινισουμε...

Similar Threads

  1. Gods Of Metal Festival 2004
    By Ethir in forum Music Discussion
    Replies: 32
    Last Post: 29-11-2012, 17:50
  2. 12 iouniou live@ greek metal gods, texas
    By necropethamenos in forum AnorimoI
    Replies: 7
    Last Post: 12-06-2009, 20:58
  3. New greek metal forum(oxi mono new metal xaxaxax)
    By Darklimbo in forum Self-Promotion
    Replies: 10
    Last Post: 03-10-2006, 03:22
  4. Gods of Metal (Iraklis and Friends)
    By Ethir in forum Live Reports
    Replies: 24
    Last Post: 16-06-2004, 11:47
  5. Gods Of Metal, Italia 2004
    By DrButcher in forum Live Reports
    Replies: 37
    Last Post: 28-01-2004, 10:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •