Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85

Thread: info για Σκιάθο Σκόπελο Αλόννησο.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default info για Σκιάθο Σκόπελο Αλόννησο.

    Διακοπές 8-9 μέρες εκεί.Σκέφτομαι να μοιράσω τις μέρες 3 Σκιάθο , 3 Σκόπελο και 2 Αλόννησο. Αν κάποιο έχει πάει και στα 3 να μου πεί αν είναι καλή ιδέα. Αν κάποιος έχει πάει μονο στα 2 απο τα 3 ας μου πει τα συν του καθενός. Γενικά , πληροφορίες καλοδεχούμενες.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    Thank για την μεταφορά δεν ήξερα οτι είχε ξεχωριστό section.

  3. #3
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Μονο για Σκιάθο μπορώ να σου πω κάποιες info αν θες, αν και έχω να πάω απο το 2005
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,993

    Default

    Μπορείς να πείς ό,τι θεωρείς καλό και τι να προσέξω.πχ πές μου παραλίες , φαγητό , διασκέδαση,διαμονή.Thanks.

  5. #5
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Koita, apo osa thimamai, apo paralies h pio "fantezi" einai sto "vromolimno" pou exei 2-3 beach bar kai einai gemati peyka trigyro.Sta beach bar ekei, ginontai skinika typou xoreytries se bares kai mixanimata me afro (!) pou rixnoun pano ston kosmo pou xoreyei kai ginetai o sxetikos frampalas. Emena prosopika den mou lene tipota idiaitero ta skinika me tous afrous klp afou den tha elega oti eimai kai kanena trelo party animal Apla ta anafero os fasi mono. Episis kali paralia exei apo tin aristeri pleyra opos katevaineis sto limani, perpatontas kanena tetarto. Apo fai kali fasi itan alla oxi tipota idiaitero.Me pitogyra tin eixame vgalei kirios. Gia kafe na pas na pieis sta "pouf" (ama rotiseis tha sou poun) opou einai ena sokaki / skala me kafeteries pou anti gia trapezia exoun pouf kai krevatia(!) pou arazeis kai pineis kafe. Tora gia bira, exei arketa magazia, me prosopiko agapimeno to Harley Davidson pou epaize oraies paliorokies. Den ksero ti exei meinei sti thesi tou apo to 2005, pantos otan piga ego itan kali fasi, kai itan pita stis souidezes/germanides kai genikos voreia ksanthomalika fatsakia Elpizo na se voithisa
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by The Charon View Post
    Thank για την μεταφορά δεν ήξερα οτι είχε ξεχωριστό section.
    Τίποτα! Λοιπόν, πέρσι πήγα Αλόννησο δέκα μέρες και μπορώ να πω ότι άνετα πήγαινα πάλι φέτος άλλες τόσες. Έχει δύο κάμπινγκ, το ένα είναι βορειοανατολικά και είναι γτπ, το άλλο είναι το camping rocks που είναι 5 λεπτά από το λιμάνι (με αμάξι, με τα πόδια πρέπει να είναι κανα 20λεπτο ή κάτι τέτοιο) και είναι φανταστικό, από την άποψη ότι έχει πεύκα και σχεδόν παντού ίσκιο και καθαρές τουαλέτες. Τίποτα παραπάνω, αλλά δε χρειάζεται και κάτι παραπάνω ούτως ή άλλως. Από όσο θυμάμαι όλες οι παραλίες ήταν ωραίες, ο coroner θα θυμάται πιθανώς τις καλύτερες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  7. #7
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    έχω πάει και στα 3.

    Σκόπελο είχα πάει αρκετά μικρός με τους γονείς μου και δεν θυμάμαι πολλά. Απλά θυμάμαι ότι ήταν ωραίο το νησί και για πιο οικογενειακές καταστάσεις από την Σκιάθο.

    Σκιάθο είχα πάει επίσης μερικά χρόνια πριν αλλά με την παρέα μου 2α Λυκείου. Κλασσικό νησί νεολαία φάση. Δεν είναι και σαν την Πάρο ας πούμε που μέσος όρος ηλικίας είναι το 17 αλλά νεολαία γενικά. Εκτός από αυτά που λέει ο Tyler_Durden υπάρχουν και οι Κουνουναριές που είναι τελευταία παραλία στο δρομολόγιο του κτελ και είναι μάλλον η πιο ωραία παραλία του νησιού. Πολύς κόσμος και εκεί αλλά κυρίως τουρίστες πιο ήσυχοι από αυτούς του Βρωμόλιμνου. Βρωμόλιμνο είναι κλασική φάση καγκουριάς. Η πικάντικη λεπτομέρεια είναι ότι στο νησί σκάνε πάρα μα πάρα πολλοί Θεσσαλοί οπότε καταλαβαίνεις για τι τύπο καγκουριάς μιλάμε. Τέσπα θα τους ξεχωρίζεις και μόνος σου από την όψη αλλά και από την προφορά. Αααα και το κτελ σε πάει γενικά σε παραλίες και βολεύει αλλά μερικές φορές γίνεται τις πουτάνας από κόσμο μέσα.

    Αλόννησο πήγα και εγώ πέρυσι. Βασικά ξεκίνησα να γράφω πολλά για ελεύθερο, για καβάτζες, για τα κάμπινγκ κτλ αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν οπότε τα αποθήκευσα και τα έσβησα. Αν σε ενδιαφέρει η φάση πες να τα γράψω πάλι. Λοιπόν, το νησί είναι επίσης πολύ ωραίο και έχει παντού δέντρα. Είναι πιο ήσυχο από τα 3 και λιγότερο ανεπτυγμένο. Η συγκοινωνία είναι χάλια, ειδικά από την μία πλευρά του νησιού. Στο λιμάνι δεν έχει πολλά πράγματα και η χώρα είναι ψηλά και σχετικά μακριά αλλά είναι πάρα πολύ ωραία. Έχει και εκεί ταβέρνες, καφετέριες, μπαράκια και τα σχετικά. Έχει και πολύ ωραίες παραλίες. Το σημαντικό είναι ότι αν θες να γυρίσεις θες στάνταρ αμάξι και να είσαι προετοιμασμένος για αρκετή πεζοπορία σε κατσάβραχα γιατί δεν έχει δρόμους για να πας στις παραλίες και οι περισσότερες είναι βουνό και από κάτω παραλία.

  8. #8
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    στη σκιαθο να προσθεσω τα λαλαρια εγω ε....πας με καραβακι βεβαια αλλα γαμανε

    εντιτ: οριστε:

  9. #9
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    χαχαχαχ ακριβώς στο απεικονιζόμενο μέρος που φαίνεται υπέρτατο, πέρσι που πήγα βρομούσε από τα κουφάρια νεκρών πουλιών που κείτονταν νεκρά και στην στεριά και μέσα στη θάλασσα :Ρ

  10. #10
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    xaxaxax σοβαρα?
    εγω ειχα παει πριν αρκετα χρονια....3 λυκειου με παρεα(εχουνε περασει δλδ 6 χρονια) και ηταν γαμω οπως φαινεται δλδ

  11. #11
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Μάλλον άλλαξαν μερικά πραματάκια.

  12. #12
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μπορεί να έτυχε. Μην τρελαίνεστε.

  13. #13
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Μόνο από Σκιάθο ξέρω κι εγώ που έχω πάει 2 φορές τα τελευταία χρόνια.

    Απο παραλίες για εμένα άξιζαν το Βρωμόλιμνο και οι Κουκουναριές (εκεί δεν είναι και το Μπανάνα Μπιτς ή το μπερδεύω; ).
    Το 1ο είναι για πιο νεανικές καταστάσεις με τα Beach Bar, bungie κτλ. αλλά τελευταία φορά είχε τόσο πολύ κόσμο που με το ζόρι περπατούσες ανάμεσα από τις ξαπλώστρες. Οι κουκουναριές είναι μεγαλύτερη παραλία, μεγαλύτερη άνεση και, κατα την άποψη μου, κάπως καλύτερη θάλασσα. Επίσης εκεί είχε να κάνεις "μπανάνα", "σαμπρέλες" κτλ. water "sports" αν γουστάρεις.

    Αν μπορείς να νοικιάσεις αμάξι θα είσαι ακόμα πιο άνετα γιατί τα λεωφορεία πάντα ήταν γεμάτα.

    Από φαγητό, πέρα από τίποτε ταβέρνες, έχει μια πολύ καλή (ιταλική; νομίζω πως μόνο η σερβιτόρα μιλούσε ελληνικά ) πιτσαρία κατα μήκος της παραλιακής και 1-2 καλά γυράδικα στη Παπαδιαμάντη (= ο κεντρικός πεζόδρομος).

    Για έξοδο πας πρώτα κατα Μπούρτζι μεριά στις μαξιλάρες που ανέφερε ο Τάιλερ, για μπύρα ακούγοντας κλασσικές ροκιές και μετά έχει τα "άφτερ" στην αντίθετη μεριά από εκεί που είναι οι μαξιλάρες όπου είναι τα κλασσικά κλαμπάκια και το Χάρλευ που αναφέρθηκε ήδη. Το οποίο Χάρλευ και τις 2 φορές που πήγα Σκιάθο είχε πάντα πολύ λίγο κόσμο. Κρίμας.
    Last edited by SpiritCrusher; 13-06-2009 at 00:13.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έλα ρε παιδί!

    λοιπόν, σε γενικές γραμμές είσαι καλυμμένος από τους αποπάνω. συνολικά να ξέρεις:
    σκιάθος ---> το πιο τουριστικό, τζέρτζελος κτλ
    σκόπελος ---> πιο οικογενειακό, κυριλέ, ζευγαροφάση
    αλόννησος ---> το λιγότερο ανεπτυγμένο, πιο χύμα, πιο καλή θάλασσα (θάλασσα, όχι παραλία)

    γενικά, είναι ακριβούτσικα
    Rock or Nothing

  15. #15
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    να προσθεσω πως επιβαλεται στην Σκιαθο βολτα με καραβακι που σε παει στα νησακια απεναντι ή σε παραλιες που δεν παει ευκολα ο κοσμος. τα πουφ.βρε τι μου θυμισατε.απιστευτο νησι...κουκουναριες ρουλς. εγω στο καμπινγκ ειχα μεινει εκει την δευτερη φορα. επισης η μπανανα ειναι δπλα με τα υπεροχα ξυλινα μπιτσ μπαρς που καθεσαι και τρως και βλεπεις θαλασσα.και πινεις και τα μπυρονια σου. αχ. θεικα.
    σκοπελο ειχα παει το χειμωνα για δουλεια και δεν ειδα πολλα. 1-2 ταβερνακια που ηταν ομορφα και γευστικο φαι.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Live Info
    By Dragonlord in forum Live & Events Talk
    Replies: 2500
    Last Post: 05-05-2009, 18:12
  2. EZ Drummer info
    By Coroner in forum Musicians Chat
    Replies: 77
    Last Post: 21-09-2007, 09:28
  3. Info gia Peavey JSX
    By cynic in forum Musicians Chat
    Replies: 19
    Last Post: 25-01-2007, 11:55
  4. info on
    By cancer in forum Literature
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2004, 13:20
  5. Info gia diaforous
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2003, 13:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •