Page 14 of 75 FirstFirst ... 412131415162464 ... LastLast
Results 196 to 210 of 1115

Thread: US METAL (THE SURVIVOR GUIDE)

  1. #196
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Μεταλλάδες, γειά σας. Ψάχνουμε δίσκους που να έχουν πολύ στενή συγγένεια με Slough Feg - Traveller/Hammers of Misfortune - The Bastard με έμφαση κυρίως στο δεύτερο. Οι δεύτεροι παρατήρησα ότι δεν αναφέρθηκαν καμμία φορά στο θρέντ οπότε μην βιαστείτε να αρχίσετε το μαλακισμένο namedropping, ζητάω κάτι συγκεκριμένο. Προτεραιότητα στο επικό στοιχείο (και prog αν χρειαστεί), όχι στη σαβούρα, όχι στο generic, στο concept ίσως, στις μπάντες που δε διστάζουν να παίξουν καλό χεβιμεταλ (asteroid belts), να "μπλακίσουν" (tyrant dies), να ξέρουν folk μπάλα (witches dance, baltech's lament), να μη κωλώνουν να κλείσουν ένα δίσκο στο χάσιμο (sacrifice/the end), γενικά ωραία πράγματα. Σας εμπιστεύομαι, για ρίχτε.
    Έλα, ούτε ο μπόρεισαν;

  2. #197
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default


  3. #198
    Πουλο απο δω μεσα Boris-san's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Δε λεμε,περιφρουρειται
    Posts
    1,866

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Μεταλλάδες, γειά σας. Ψάχνουμε δίσκους που να έχουν πολύ στενή συγγένεια με Slough Feg - Traveller/Hammers of Misfortune - The Bastard με έμφαση κυρίως στο δεύτερο. Οι δεύτεροι παρατήρησα ότι δεν αναφέρθηκαν καμμία φορά στο θρέντ οπότε μην βιαστείτε να αρχίσετε το μαλακισμένο namedropping, ζητάω κάτι συγκεκριμένο. Προτεραιότητα στο επικό στοιχείο (και prog αν χρειαστεί), όχι στη σαβούρα, όχι στο generic, στο concept ίσως, στις μπάντες που δε διστάζουν να παίξουν καλό χεβιμεταλ (asteroid belts), να "μπλακίσουν" (tyrant dies), να ξέρουν folk μπάλα (witches dance, baltech's lament), να μη κωλώνουν να κλείσουν ένα δίσκο στο χάσιμο (sacrifice/the end), γενικά ωραία πράγματα. Σας εμπιστεύομαι, για ρίχτε.
    Έλα, ούτε ο μπόρεισαν;
    Eγω φιλαρακι δεν ξερω απο αυτα.Δεν ειναι εδω κανας ιλεβενθ γκαρντιαν η κανας μπαντιλακης να σε βοηθησει.Εγω ιδεα
    Τα λεμε:και να θυμαστε παντα οποτε ειστε ηρεμοι για να τσαντιζεστε:

    ΕΑΜ ΕΛΑΣ ΕΠΟΝ ΟΠΛΑ ΔΣΕ
    ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΚΚΕ





    Φχαριστω το Νασουμ για τη δορθωση.Γεια σας και παλι

  4. #199

    Default

    Για Slough Feg να καταλάβεις τι παίζει αξίζει να ακούσεις κάποια στιγμή Brocas Helm, κάνα καλό NWOBHM ξέρω γω Savage, Tygers of Pan Tang και φυσικά Thin Lizzy, αλλά και πάλι μην περιμένεις να μοιάζουν και ακριβώς, ευτυχώς δηλαδή.

    Δεν υπάρχει κάτι άλλο σαν Hammers of Misfortune. Ο λόγος που δεν παίζουν άλλοι σαν αυτά πολλοί είναι επειδή αυτό το ωσμωτικό Heavy Metal των Hammers of Misfortune δεν θα μπορούσε να είχε δημιουργηθεί πριν 20 ή 10 χρόνια, είναι ενημερωμένο από το σύνολο του HM και η γενναιότητα που οδηγεί στο τα-παίζουμε-όλα-αλλά-ήμαστε-και-true μπορούσε να προκύψει επίσης μόνο μετά από αυτόν τον μεταμοντέρνο οχετό των 90's και early 00's. Οπότε αν θέλεις άλλες μπάντες τέτοιες, φτιάξε μια. Πες αν βγει καλή, ε. Πολλοί άλλοι ανά τον κόσμο μαντεύω είναι ακριβώς στην ίδια διαδικασία τώρα οπότε ξαναρωτά σε 2 χρόνια από τώρα.

  5. #200
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    Για Slough Feg να καταλάβεις τι παίζει αξίζει να ακούσεις κάποια στιγμή Brocas Helm, κάνα καλό NWOBHM ξέρω γω Savage, Tygers of Pan Tang και φυσικά Thin Lizzy, αλλά και πάλι μην περιμένεις να μοιάζουν και ακριβώς, ευτυχώς δηλαδή.
    χεχ, ίσως δε μου φαίνεται αλλά την έχω την προπαίδειά μου στο χεβιμεταλ απο τότε που τσαλαβουτούσα για να βρω μπάντες σα τους μαιηντεν και πιο μεγάλος. Τους έχω ακούσει και τους ungol και τους brocas και τους manilla road και τους omen και το nwobhm μου και τα αγαπάω αυτά. Αλλά πχ δεν είπα τυχαία για το traveller και όχι για όλα τα slough feg, και γι' αυτό είπα η βάση να είναι το bastard και όχι γενικά oi hammers. Γιατί είναι λεπτή η ισορροπία μεταξύ του πιο "κοντά στις ρίζες" χεβι των slough feg στα πρώτα τους αλλά και του πιο progressive/70's χεβι στο οποίο απομακρύνθηκαν οι hammers στα επόμενα. Γι' αυτό ψάχνω πράγματα στην τομή αυτών των δύο.

    Δεν υπάρχει κάτι άλλο σαν Hammers of Misfortune. Ο λόγος που δεν παίζουν άλλοι σαν αυτά πολλοί είναι επειδή αυτό το ωσμωτικό Heavy Metal των Hammers of Misfortune δεν θα μπορούσε να είχε δημιουργηθεί πριν 20 ή 10 χρόνια, είναι ενημερωμένο από το σύνολο του HM και η γενναιότητα που οδηγεί στο τα-παίζουμε-όλα-αλλά-ήμαστε-και-true μπορούσε να προκύψει επίσης μόνο μετά από αυτόν τον μεταμοντέρνο οχετό των 90's και early 00's. Οπότε αν θέλεις άλλες μπάντες τέτοιες, φτιάξε μια. Πες αν βγει καλή, ε. Πολλοί άλλοι ανά τον κόσμο μαντεύω είναι ακριβώς στην ίδια διαδικασία τώρα οπότε ξαναρωτά σε 2 χρόνια από τώρα.
    Αυτό το φοβόμουν ότι θα μου το πει κάποιος, και νομίζω ότι εσύ σε έχω ξαναδεί να το αναφέρεις κάποια στιγμή παλιότερα. Γι' αυτό και σκέφτηκα να το περιορίσω σε μπάντες που παίζουν μετά το 2000, ώστε να υπάρχει η ώριμη εμπειρία των παλιών πραγμάτων στον ήχο αλλά και μια πιο "νεωτερική" διάθεση χωρίς να πάμε σε κροσσοβερ μονοπάτια. Για μένα μπάντες όπως οι circle πχ (ενίοτε, μέσα σε όλα) κάνουν κάτι τέτοιο αλλά ταυτόχρονα είναι αρκετά πιο μακριά (..). Δεν θα φτιάξω χεβιμεταλ μπάντα, θα ξαναρωτήσω σε δύο χρόνια αλλά μέχρι τότε νομίζω ότι αυτό το τοπικ και γενικά μπορεί να είναι χρήσιμο για την ερώτησή μου. Άλλωστε το bastard βγήκε κοντά δέκα χρόνια πίσω, δέκα χρόνια είναι πολύς καιρός!

  6. #201

    Default

    Το αβατάρ σου με διασκεδάζει όταν το φαντάζομαι να λέει αυτά που λες, και εγώ να του απαντάω. Ατσάλι.

    Δεν ήθελα να πατρονάρω με τα 'παενε να ακούσεις Brocas Helm', απλά δεν παίζουν άλλα πράγματα που να μοιάζουν με Lord Weird Slough Feg τόσο πολύ, από όσο ξέρω. Δηλαδή στα πρώτα τους είναι κανονική Brocas Helm tribute band. Το ζήτημα είναι ότι αν βγάλεις τα ιδιότυπα φωνητικά από τους Slough Feg έχεις μια HM μπάντα με επιρροές Thin Lizzy, Iron Maiden και Brocas Helm... υπάρχουν πολλές τέτοιες ανάλογες πιο γενικά, όχι όλες καλές, αλλά δεν ψάχνεις αυτό με την ερώτησή σου, έτσι?

    Το Traveller δεν πρέπει να το έχω ακούσει πάνω από 2 φορές πάντως.

    Α, υποθέτω τους Wrathblade (τους Έλληνες) να τους ακούσεις, όχι ότι μοιάζουν τόσο αλλά είναι μάλλον η καλλίτερη ελληνική μπάντα στο είδος και ο τραγουδιστής ε το έχει λίγο το Σκαλζι-στικο αν και μάλλον λόγω κοινής επιρροής από Brocas Helm και Manilla Road πάλι.

    Τωρα ναι 10 χρόνια από το Bastard αλλά πρέπει να ξέρεις ότι τα καλά Hammers (τα 2 πρώτα δηλαδή) όταν κυκλοφορήσαν δεν τακουσε κανείς και οποίος τα άκουσε δεν του πολυαρεσαν από όσο θυμάμαι τις λίγες εντυπώσεις. Ήταν μπροστά από την εποχή τους, τώρα αυτό που κάνανε γίνεται αποδεκτό κάπως. Τα 2 χρόνια που σου λέω είναι καλό διάστημα επειδή υπάρχουν αρκετές μπάντες στο πάμε, που θα έχουν βγάλει λογικά τρομερούς δίσκους χωρίς κανέναν φόβο μέσα στο ΗΜ-όχι-οι-Saxon-αλλά-τα-πάντα-μαζί μεταϊδίωμα.

  7. #202
    Into glory ride FIREWIND's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    257

    Default

    epeidi apo ameriki xero liga pragamta ston klassiko heavy ixo tha ithela opios mporei na mou grapsei mia 10ada gia na arxiso!!! den tha eprepe omos na yparxei kai mia anfora sta nea groups tou monternou heavy metal typou CHIMAIRA kai SHADOWS FALL?a!sas parakalo min balete tous manowar stin lista

  8. #203
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    Το αβατάρ σου με διασκεδάζει όταν το φαντάζομαι να λέει αυτά που λες, και εγώ να του απαντάω. Ατσάλι.
    Γιατί; Ο yanni γουστάρει να μιλάει με δαγκανιάρικα γατιά για παθιασμένο χεβιμεταλ.

    Δεν ήθελα να πατρονάρω με τα 'παενε να ακούσεις Brocas Helm', απλά δεν παίζουν άλλα πράγματα που να μοιάζουν με Lord Weird Slough Feg τόσο πολύ, από όσο ξέρω. Δηλαδή στα πρώτα τους είναι κανονική Brocas Helm tribute band. Το ζήτημα είναι ότι αν βγάλεις τα ιδιότυπα φωνητικά από τους Slough Feg έχεις μια HM μπάντα με επιρροές Thin Lizzy, Iron Maiden και Brocas Helm... υπάρχουν πολλές τέτοιες ανάλογες πιο γενικά, όχι όλες καλές, αλλά δεν ψάχνεις αυτό με την ερώτησή σου, έτσι?

    Το Traveller δεν πρέπει να το έχω ακούσει πάνω από 2 φορές πάντως.

    Α, υποθέτω τους Wrathblade (τους Έλληνες) να τους ακούσεις, όχι ότι μοιάζουν τόσο αλλά είναι μάλλον η καλλίτερη ελληνική μπάντα στο είδος και ο τραγουδιστής ε το έχει λίγο το Σκαλζι-στικο αν και μάλλον λόγω κοινής επιρροής από Brocas Helm και Manilla Road πάλι.

    Τωρα ναι 10 χρόνια από το Bastard αλλά πρέπει να ξέρεις ότι τα καλά Hammers (τα 2 πρώτα δηλαδή) όταν κυκλοφορήσαν δεν τακουσε κανείς και οποίος τα άκουσε δεν του πολυαρεσαν από όσο θυμάμαι τις λίγες εντυπώσεις. Ήταν μπροστά από την εποχή τους, τώρα αυτό που κάνανε γίνεται αποδεκτό κάπως. Τα 2 χρόνια που σου λέω είναι καλό διάστημα επειδή υπάρχουν αρκετές μπάντες στο πάμε, που θα έχουν βγάλει λογικά τρομερούς δίσκους χωρίς κανέναν φόβο μέσα στο ΗΜ-όχι-οι-Saxon-αλλά-τα-πάντα-μαζί μεταϊδίωμα.
    Ναι, το 'χουμε βρεί το άλλο, να μια παλιότερη σαβουροειδής πολυσυλλεκτική συλλογή που είχα κάνει με παλιά και νέα αγαπημένα μου απο τον ήχο. Wrathblade είδα ότι έχουν το war of the titans, θα του ρίξω μιαν αυτιά. Διαφωνώ ότι τα πρώτα δύο είναι τα καλά hammers, όλα είναι εξαιρετικά και ειδικώς στο τελευταίο διπλό τους έχουν ζυμώσει έναν καταπληκτικό ήχο με το hammond τους και με αυτήν την ισχυρή jesse quattro στα φωνητικά. Θα μέτραγε και ένας scalzi αλλά δε μπορούμε να τα 'χουμε όλα. Βέβαια σε αυτές τις δουλειές είναι φανερό ότι ανοίγει ακόμα περισσότερο η βεντάλια, αυτό δυσκολεύει και το να βρεθούν παραπλήσια πράγματα και το να τα βρούμε σε αυτό το θρεντ, έχει σχέση με αυτό που λες για την υποδοχή στους hammers. Ο Ruthless για παράδειγμα σε ένα παλιότερο του ποστ προτείνει σε κάποιον που δεν έχει ακούσει slough feg να ακούσει τα demo τους που "πατάνε όλη τη δισκογραφία τους", αυτό μου είναι αδύνατο να το αντιληφθώ άρα που να πάμε και στα άλλα. Να μην πάμε στα άλλα όμως, ας πούμε για καθαρές χεβιμεταλ δουλειές.

  9. #204
    Into glory ride FIREWIND's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    257

    Default

    Quote Originally Posted by FIREWIND View Post
    epeidi apo ameriki xero liga pragamta ston klassiko heavy ixo tha ithela opios mporei na mou grapsei mia 10ada gia na arxiso!!! den tha eprepe omos na yparxei kai mia anfora sta nea groups tou monternou heavy metal typou CHIMAIRA kai SHADOWS FALL?a!sas parakalo min balete tous manowar stin lista
    kamia boithia?

  10. #205
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δε ξέρω αν έχουν ξαναποσταριστεί.

    Θα πιαστώ από τα λόγια του FIREWIND και θα φτιάξω εδώ έναν "φιλικό" (δηλαδή που προσπαθεί να εξομαλύνει το χάσμα Ευρώπης-Αμερικής) κατάλογο με απόλυτα βασικές γνώσεις για να ξεκινήσει κανείς να εξερευνά το πραγματικά αχανές US metal. Έχουμε και λέμε:


    Oliver Magnum - s/t


    Manilla Road - Crystal Logic


    Jag Panzer - The Age of Mastery (ακούστε το "The Moors")


    Omen - Battle Cry


    Twisted Tower Dire - The Isle of Hydra


    Overlorde - Return of the Snow Giant (τίγκα χειμαρρώδης maiden-ίλα)


    Slauter Xstroyes - Winterkill (το πιο απαιτητικό άκουσμα της λίστας, για να μπείτε και λίγο στα πιο βαθιά νερά)


    Liege Lord - Freedom's Rise ("Rage of Angels" άνετα στα εκατό καλύτερα metal κομμάτια)


    Virgin Steel - Noble Savage (ό,τι λέει ο τίτλος!)


    Lethal - Programmed (τίγκα 'Ryche)


    Sanctuary - Refuge Denied


    Warlord - Deliver Us (ανυπέρβλητο)




    Και τα δώδεκα είναι υπέροχα! Ξεκινήστε σήμερα!

  11. #206
    Into glory ride FIREWIND's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    257

    Default

    oraios!arxizo to downloading!exo polles elleipseis.....

  12. #207
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Τσέκαρε και το πρώτο ποστ στο θρεντ, παίζει να έχει μερικά ακόμα.

  13. #208
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    jag panzer θα έλεγα να ξεκινήσει με το ample destruction (όχι ότι το age of mastery υστερεί, ε? )...
    Rock or Nothing

  14. #209
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    ο candiru γραφει με το account 'ikonoklast' these days?
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  15. #210
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    wom αδερφέ, με τη σειρά:

    http://www.electricrequiem.com/forum...&postcount=202
    http://www.electricrequiem.com/forum...43&postcount=1
    http://www.electricrequiem.com/forum...&postcount=205
    http://www.google.gr/search?&q=sarcasm


    Κατατάλλα προτάσεις στο άλλο που λέγαμε με το Helm, δεκτές και απο μεταλλοπατέρες, δε παρεξηγάμε εμείς.

Similar Threads

  1. The Thrasher's Guide
    By enitharmon in forum Reise, Reise
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-2009, 18:59
  2. Survivor - Vital Signs (1984)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-2009, 12:57
  3. [TV] Survivor Ελλάδα-Τουρκία
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 73
    Last Post: 03-01-2007, 05:27
  4. Survivor - Reach
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2006, 18:10
  5. D&D SEX GUIDE
    By Lord Mov in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2005, 01:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •