Page 65 of 75 FirstFirst ... 15556364656667 ... LastLast
Results 961 to 975 of 1115

Thread: US METAL (THE SURVIVOR GUIDE)

  1. #961
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Προς το παρόν το γράφει στη wikipedia, σε ένα βραζιλιάνικο site και στο fb του progpower, οι μουσικοί της μπάντας του λέει το έγραψαν αλλά δε βρίσκω κάτι, λένε για καρδιά ενώ ηχογραφούσε τον νέο δίσκο στη Βραζιλία, ελπίζω απλά να είναι κακόγουστο αστείο

  2. #962
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    ?!??! Blabbermouth 3 min ago...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #963
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #964
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    έλα ρε μλκ

  5. #965
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    κρίμα. μια φορά με sanctuary θα θελα να τον δω. Τέσπα. Ας πιούμε καμιά μπύρα να τον θυμόμαστε τον μακαρίτη. Πιείτε και καμιά γραμμή οι υπόλοιποι στην μνήμη του. Διαβητικός και αλκοολικός καλά είναι τα 56.
    Ένας γνωστός έφυγε στα 25 την προηγούμενη βδομάδα εδώ πανω.
    Last edited by atom_smasher; 14-12-2017 at 22:35. Reason: Age:56
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #966
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    R.I.P. για τον τεράστιο Warrel.

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Re sy Ra, pragmatika eisai apo tous xrhstes pou ka8omai kai diabazw posts tous prin apo 9 xronia, kai ta fxaristiemai. Den kserw an exeis paiksei RPG pote sou, an epaizes ellada kai paizame mazi mikroi 8a hmastan oi kaluteroi filoi, akougontas Black Wind, Fire and Steel kai Blind Guardian kai 8a blepame mazi sunaylies sto Rodon me tous Skyclad to 90 feuga. Kanoniko bromance!

    Kai meta apo auto to logydrio, dwse kati sto lao na akousei, pou den exei perasei pote thn limnoula tou Atlantikou, para mono gia mainstream pragmata. Dwse eykola akousmata, na bazw na xazologaw otan eimai sth douleia ta bradua (einai kleidwmeno kai to youtube pana8ema tous, prepei na ta pernaw se stickaki kai na ta pairnw mazi mou gia na ta akousw me akoustika kietsi - kaltila re file). Ksekiname me epika akousmata atsaliou gia auti pou tosa xronia exei ksesunh8isei e.
    Λατρεία, έλειπα καμιά βδομαδούλα, sorry για την καθυστερημένη απάντηση. Κατ' αρχάς, με τον χώρο του rpg είχα πάντοτε επιφανειακή σχέση. Για να καταλάβεις, είχα αγοράσει ένα επιτραπέζιο dnd και ποτέ δεν έμαθα πώς παίζεται κ.λ.π. Ο ενθουσιασμός μου σταματούσε στο εξώφυλλο με τον δράκο, τα ζάρια κ.ο.κ. Ειρήσθω εν παρόδω ότι στα πρώτα φοιτητικά μου χρόνια με κέρδισε το σκάκι (αν και είχα μάθει πιο παλιά τις κινήσεις).

    Στο διά ταύτα, τώρα, ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι το αμερικάνικο επικό metal έχει πολλές μπάντες, οι οποίες μάλιστα μπορεί να μην παίζουν αυστηρά επικό ήχο, αλλά μπορεί να έχουν λ.χ. σε ένα EP μια χαρντροκιά, μια χεβιμεταλλιά, μια παουεριά και μια επικούρα. Δεν βγάζεις άκρη. Γενικώς, οι Αμερικανοί είναι επικοί.

    Συνεπώς, είναι δύσκολο να προτείνεις δυο-τρία άλμπουμ μόνο. Για να διευκολύνω κάπως τη θέση μου, σου προτείνω τρεις δίσκους για κάθε μία από τις παρακάτω τρεις κατηγορίες: α) εμπορικά ονόματα, β) underground που ήταν τόσο καλά ώστε θα έπρεπε να γνωρίσουν την καταξίωση (αλλά δεν...), γ) καλτίλες-underground. Έχουμε και λέμε:

    α) Crimson Glory - Crimson Glory (ορίζει το US power) // Riot - Thundersteel (το ίδιο) // Omen - Battle Cry (αιμοσταγείς Iron Maiden)

    β) Twisted Tower Dire (καλύτερο από όλα τα Hammerfall μετά το '98 ) - The Isle of Hydra // Destiny's End - Breathe Deep the Dark (ο τραγουδιστής των Helstar, ο δίσκος περιλαμβάνει 3-4 σαρωτικές power κομματάρες) // Savage Grace - Master of Disguise (αιμοσταγείς Iron Maiden [2])

    γ) Heathen's Rage - Heathen's Rage (Το "Knights of Steel" είναι για το US metal ό,τι είναι οι βολές του Αργύρη Καμπούρη για το ελληνικό μπάσκες) // Deadly Blessing - Ascend from the Cauldron (άκου οπωσδήποτε το "Deliver Us from Evil") // Brocas Helm - Defender of the Crown (τα "Skullfucker" και "Time of the Dark" συμπυκνώνουν τη μαγεία τού τι εστί βερίκοκο)

    Υπάρχουν στρυφνές στιγμές (π.χ. Destiny's End, Deadly Blessing), αλλά θα συνηθίσεις πιστεύω γρήγορα. Να ποστάρεις την πρόοδό σου, παρακαλώ... Υπ' όψιν ότι είναι εθιστικό ιδίωμα. <3

    Ορίστε και τα δύο καλύτερα κομμάτια που θα ακούσεις σήμερα:



    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  7. #967
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ra, πρέπει να συμφωνήσεις ότι το καλύτερο τραγούδι στο οποίο έχει τραγουδίσει ο Ski είναι το "Winter Warlock" από Altered State (και το δεύτερο καλύτερο από αυτούς είναι, αλλά δεν θα το κάνω θέμα!). Λέω πρέπει, γιατί, αν δεν συμφωνήσεις, θα αναγκαστώ να σε σκοτώσω και ξέρεις κι εσύ ότι δεν το θέλω!




    Επίσης, τα καλύτερα Omen τραγούδια είναι στα επόμενα. Θα έλεγα και τα καλύτερα Crimson Glory, αλλά εδώ η μάχη είναι μεγαλύτερη και το τοπίο όχι τόσο ξεκάθαρο! Και για TTD δεν είμαι σίγουρος, οπότε προσπερνώ...

    Το σωστό "Master of..." προφανώς δεν είναι το "Master of Disguise", αλλά το "Master of Disaster". Ξύλο που θες!!




    Spoiler






  8. #968
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τιτανοτεράστιε, πόσο δίκιο έχεις για τους Altered State! Θυμάμαι και κάτι βιντεάκια που υπήρχαν από εποχές που ήταν ενεργή η μπάντα, και μάλιστα το όλο στήσιμο μού θύμιζε αρκετά τους Sanctuary! Επίσης, εάν θες να σου ανεβάσω ένα σπέσιαλλλ rip της επανακυκλοφορίας του demo, let me know (επειδή κυκλοφορούν κάποια άσχημα rip).

    Για Omen έχεις κάποια δίκια, υπό την έννοια ότι το ντεμπούτο έχει κομμάτια-σφηνάκια. Αλλά είναι τόσα πολλά τα άτιμα τα σφηνάκια! Α'' ποιότης.

    Black Knight. <3

    Επίσης, χαίρομαι που κοντράρεις με Jag Panzer μετά το '90. Φαίνεται να είσαι αιρετικός σαν κι εμένα που πιστεύει ότι η μπάντα ξεπέρασε στη μετέπειτα πορεία της το (εξαιρετικό) ντεμπούτο της.

    Btw, τελευταίως ξανάφαγα γερό κόλλημα με τους:

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #969
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Θυμάμαι και κάτι βιντεάκια που υπήρχαν από εποχές που ήταν ενεργή η μπάντα, και μάλιστα το όλο στήσιμο μού θύμιζε αρκετά τους Sanctuary!

    "...Τhis song's about abortion; we're not saying we're for it, we're not saying we're against it, all we're saying is... JU-DGE FOR YOUR-SEEEELF!"




    Συνειρμός πρώτος...

    Spoiler


    "Warm touches turned to cold
    Emptiness filled within her soul
    And she's crying out"

    "Blood turns to ice when he's near, no one believes as she lays awake, each night frozen in fear"



    Συνειρμός δεύτερος...

    Spoiler



    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Επίσης, εάν θες να σου ανεβάσω ένα σπέσιαλλλ rip της επανακυκλοφορίας του demo, let me know (επειδή κυκλοφορούν κάποια άσχημα rip).
    Yes, please!



    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Επίσης, χαίρομαι που κοντράρεις με Jag Panzer μετά το '90. Φαίνεται να είσαι αιρετικός σαν κι εμένα που πιστεύει ότι η μπάντα ξεπέρασε στη μετέπειτα πορεία της το (εξαιρετικό) ντεμπούτο της.
    Αρχικά πήγα να κοντράρω με τραγούδια από "Age of Mastery" και "Mechanized Warfare", γιατί προφανώς τα περισσότερα και από τους δυο δίσκους είναι εκεί ψηλά, αλλά και από τους άλλους δυο είναι εκεί ψηλά, οπότε...! Η αιρετικότερη στάση μου όσον αφορά τους J.P. είναι ότι έχω περάσει μεγάλα διαστήματα διαλαλώντας ότι ο καλύτερος δίσκος τους είναι το "Chain of Command", με τον τιτανοατσάλινο Bob στα φωνητικά.


    Ονείρωξη!





    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Btw, τελευταίως ξανάφαγα γερό κόλλημα με τους:

    Πρώτη φορά το ακούω! Το τραγούδι είναι υπέροχο. Και η καλτίλα το εξώφυλλο, επίσης.


    Πριν λίγο καιρό ξαναθυμήθηκα στο άσχετο μια ψιλοάγνωστη μπάντα...

    Last edited by sfinotouvlaki; 18-12-2017 at 20:00.

  10. #970
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    R.I.P. για τον τεράστιο Warrel.

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Re sy Ra, pragmatika eisai apo tous xrhstes pou ka8omai kai diabazw posts tous prin apo 9 xronia, kai ta fxaristiemai. Den kserw an exeis paiksei RPG pote sou, an epaizes ellada kai paizame mazi mikroi 8a hmastan oi kaluteroi filoi, akougontas Black Wind, Fire and Steel kai Blind Guardian kai 8a blepame mazi sunaylies sto Rodon me tous Skyclad to 90 feuga. Kanoniko bromance!

    Kai meta apo auto to logydrio, dwse kati sto lao na akousei, pou den exei perasei pote thn limnoula tou Atlantikou, para mono gia mainstream pragmata. Dwse eykola akousmata, na bazw na xazologaw otan eimai sth douleia ta bradua (einai kleidwmeno kai to youtube pana8ema tous, prepei na ta pernaw se stickaki kai na ta pairnw mazi mou gia na ta akousw me akoustika kietsi - kaltila re file). Ksekiname me epika akousmata atsaliou gia auti pou tosa xronia exei ksesunh8isei e.
    Λατρεία, έλειπα καμιά βδομαδούλα, sorry για την καθυστερημένη απάντηση. Κατ' αρχάς, με τον χώρο του rpg είχα πάντοτε επιφανειακή σχέση. Για να καταλάβεις, είχα αγοράσει ένα επιτραπέζιο dnd και ποτέ δεν έμαθα πώς παίζεται κ.λ.π. Ο ενθουσιασμός μου σταματούσε στο εξώφυλλο με τον δράκο, τα ζάρια κ.ο.κ. Ειρήσθω εν παρόδω ότι στα πρώτα φοιτητικά μου χρόνια με κέρδισε το σκάκι (αν και είχα μάθει πιο παλιά τις κινήσεις).

    Στο διά ταύτα, τώρα, ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι το αμερικάνικο επικό metal έχει πολλές μπάντες, οι οποίες μάλιστα μπορεί να μην παίζουν αυστηρά επικό ήχο, αλλά μπορεί να έχουν λ.χ. σε ένα EP μια χαρντροκιά, μια χεβιμεταλλιά, μια παουεριά και μια επικούρα. Δεν βγάζεις άκρη. Γενικώς, οι Αμερικανοί είναι επικοί.

    Συνεπώς, είναι δύσκολο να προτείνεις δυο-τρία άλμπουμ μόνο. Για να διευκολύνω κάπως τη θέση μου, σου προτείνω τρεις δίσκους για κάθε μία από τις παρακάτω τρεις κατηγορίες: α) εμπορικά ονόματα, β) underground που ήταν τόσο καλά ώστε θα έπρεπε να γνωρίσουν την καταξίωση (αλλά δεν...), γ) καλτίλες-underground. Έχουμε και λέμε:

    α) Crimson Glory - Crimson Glory (ορίζει το US power) // Riot - Thundersteel (το ίδιο) // Omen - Battle Cry (αιμοσταγείς Iron Maiden)

    β) Twisted Tower Dire (καλύτερο από όλα τα Hammerfall μετά το '98 ) - The Isle of Hydra // Destiny's End - Breathe Deep the Dark (ο τραγουδιστής των Helstar, ο δίσκος περιλαμβάνει 3-4 σαρωτικές power κομματάρες) // Savage Grace - Master of Disguise (αιμοσταγείς Iron Maiden [2])

    γ) Heathen's Rage - Heathen's Rage (Το "Knights of Steel" είναι για το US metal ό,τι είναι οι βολές του Αργύρη Καμπούρη για το ελληνικό μπάσκες) // Deadly Blessing - Ascend from the Cauldron (άκου οπωσδήποτε το "Deliver Us from Evil") // Brocas Helm - Defender of the Crown (τα "Skullfucker" και "Time of the Dark" συμπυκνώνουν τη μαγεία τού τι εστί βερίκοκο)

    Υπάρχουν στρυφνές στιγμές (π.χ. Destiny's End, Deadly Blessing), αλλά θα συνηθίσεις πιστεύω γρήγορα. Να ποστάρεις την πρόοδό σου, παρακαλώ... Υπ' όψιν ότι είναι εθιστικό ιδίωμα. <3

    Ορίστε και τα δύο καλύτερα κομμάτια που θα ακούσεις σήμερα:



    ωραίος αλλά πρέπει να ξανακούσω twisted tower dire σύντομα. 15 χρόνια μου φαίνονται πως δεν ήταν αρκετά για να βελτιωθεί τόσο το γούστο μου που να μην τους θεωρώ μαλακία.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #971
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    @ sfinotouvlaki

    Ο Παρντούμπας είναι μεγάλος λατρείας! Μου θυμίζει κάπως στη χροιά του τον Παπανικολάου, τον πρώτο τραγουδιστή των Innerwish, π.χ. στο άσμα "She Waits" ή "Ride Through the Storm".

    Behind Enemy Lines δεν γνώριζα καθόλου. Σωστό κοπάνημα.

    Οι Damien φέρνουν στον νου τα πιο επιθετικά στοιχεία των Priest, αλλά με κάποια ευγένεια και χωρίς να το παρακάνουν. Πολύ ποιοτικοί, γενικώς. Έχω γράψει κι εδώ.

    Το Embers of Euphoria είναι κλασική περίπτωση άγνωστου δίσκου που αδίκως βρίσκεται στα αζήτητα. Είναι αξιόλογο άκουσμα, και ιδιαίτερα το κομμάτι "Isle of the Dead" το γουστάρω αρκετά.

    Α, έχεις και ένα πμ.


    @ Atom

    Κάνε μου τη χάρη και βρες να ακούσεις το "Sign of the Storm" από το συγκεκριμένο TTD. Θα γουστάρεις.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  12. #972
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    συμπαθές όντως. τα υπόλοιπα που ποστάρατε πιο πολύ. είμαι πιο πολύ ανεμιστήρας του υψισυχνου φάσματος του αμερικανικου ροκ ν ρολ.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #973
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Α ρε Ρα, σε αγαπώ

    Ξεκίνησα να ακούω Jag Panzer για αρχή και νομίζω ότι είναι ο ήχος που ψάχνει και αγαπάει το αυτί μου. Μελωδίες και κιθαριστικά σόλα που δεν χάνονται πίσω απο τύμπανα (βλέπε Grip Inc. - οκ, δεν είναι power/epic αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι λέω). Θα συνεχίσω με Crimson Glory
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  14. #974
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Φλαμένκο ήρωας. ^ Και τρελό σέβας καθότι διασκευάζει τους θεούς από το 1985, εάν όχι και πιο πίσω.

    Spoiler
    Καινούριο:


  15. #975
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Έσκασε και το νέο Visigoth - "Conqueror's Oath"
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. The Thrasher's Guide
    By enitharmon in forum Reise, Reise
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-2009, 19:59
  2. Survivor - Vital Signs (1984)
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-2009, 13:57
  3. [TV] Survivor Ελλάδα-Τουρκία
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 73
    Last Post: 03-01-2007, 06:27
  4. Survivor - Reach
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2006, 19:10
  5. D&D SEX GUIDE
    By Lord Mov in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2005, 02:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •