Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: The Mars Volta - Octahedron

  1. #16
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Εγω πάντως τον καταλαβαίνω.
    Δεν είναι θέμα κονσεπτ μπαντας, όσο ότι μπορέι μουσικά να γαμάνε, φωνή να είναι οκ ο τύπος, αλλα για 1-2 τραγούδια. Από κει και πέρα σύμφωνα με τα γούστα του καθενός, μπορέι να του προκαλεί πονοκέφαλο.

    Ούτε μένα μου άρεσει ο τραγουδιάρης τους πάντως.
    Μόνο τα 2 πρώτα κομμάτια έχω ακούσει από το οκταεδρον, και φαίνεται αρκετά διαφορετικά με παλαιότερα, λίγο πιο "ποπ". Θετικότατο.
    Kill the wise one!

  2. #17

    Default

    Ennoeitai sthrizoume marillion. Tautonoita re paidia.
    yeap, you're goddamn right, i stole the fuckin handle.

  3. #18
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    νομίζω ή τουλάχιστον έτσι εκλαμβάνω εγώ αυτά που λέει ο μαρίλλιον οτι αν δεν σου αρέσει (=δεν μπορείς να την ακούσεις γι πάνω από 20 λεπτά ~ 2 κομμάτια marsvolta "χεχε") μια μπάντα δεν τη λες μπαντάρα. εκτός αν έχεις κάτι να αποδείξεις ή σκέφτεσαι τα scene points σου και μόνο. αυτά τα τελευταία τα λέω εγώ, όχι ο μαρίλλιον.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  4. #19
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Αυτό που λέει ο φίκσκσκσερ στέκει. Μπορεί να μην γουστάρεις προσωπικά μια μπάντα αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να εκτιμήσεις οτι είναι μια καλή μπάντα. Το θέμα περι ενθουσιώδους κόνσεπτ το βρίσκω άτοπο. Άτομα που ενθουσιάζονται από το κόνσεπτ αυθυποβάλονται τόσο που τους αρέσει το αποτέλεσμα και δεν το κλείνουν. Τί άλλο; α ναι, το bedlam γαμεί.

  5. #20
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default ΄

    όλα αυτα όμως που λέτε απέχουν απ΄την προσωπική τοποθέτηση <<είναι φοβερός δίσκος, τον γουστάρω πάρα πολύ>>


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Άτομα που ενθουσιάζονται από το κόνσεπτ αυθυποβάλονται τόσο που τους αρέσει το αποτέλεσμα και δεν το κλείνουν. .
    Oxi panta. Mporei na symvei me tous down auto. Isws kai me tous isis. Me tous volta pio dyskola. Kai genika to epixeirima soy den stekei.
    Opws kai na xei, megalo 8ema 8etei o marillion. Poia mousiki mas aresei pragmatika gi auto poy einai? Kaneis den mporei na apantisei sigoura, kai an nomizei oti mporei einai apla vlakas. Omws otan kati einai toso xtypito, kala kanoume kai to leme. -Xtypito apo ta grafomena, mporei kai na einai la8os diatypwsi an kai amfivallw.
    yeap, you're goddamn right, i stole the fuckin handle.

  7. #22
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Θα μεινω στην τελευταια σου προταση, που λες οτι ειχα πει καποτε οτι θεωρω καμμενο οποιονδηποτε μιλαει σοβαρα για μουσικη εδω μεσα*, αφενως για να πω οτι αποκλειεται να το ειχα πει ΕΤΣΙ ακριβως και in context θα ειχε πολυ διαφορετικη σημασια, αφετερου γιατι αυτη η θεση μου ισχυροποιειται οταν παιρνουν μια φραση μου απο ενα ποστ και απο αυτην βγαζουν συνολικα συμπερασμα για το πως νιωθω και πως σκεφτομαι συνολικα για τη μουσικη και για τις κοσμοθεωριες μου γενικοτερα. Πως ειναι δυνατον να με κινητοποιησεις μετα απο κατι τετοιο να μιλησω οντως σοβαρα για μουσικη?

    Ειναι οτι πιο απεχθες μπορει να κανει κανεις γενικοτερα στα πλαισια του "μιλαω για μουσικη σοβαρα" και με κανει να μη θελω καν να απαντησω εξηγωντας τι ακριβως εννοω με το ποστ μου, γιατι ως γνωστον στην Ελλαδαρα μας (κλασικο χαρακτηριστικο παραδειγμα του Ελληναρα, δε βγαζω τον εαυτο μου απεξω δυστυχως), οταν εξηγεις και τι ακριβως εννοεις, φυσικα αυτο που ακολουθει αντι για κατανοηση ειναι περισσοτερη αντιδραση και ορισμενες φορες ειρωνεια λες και εδω ειναι το αθλετιξ.

    Εν κατακλειδι, φυσικα και δε σου περασε ποτε μα ποτε το ενδεχομενο να εχω ακουσει παμπολλες φορες το Bedlam, απλα να ακουω συγκεκριμενα τραγουδια καθε δορα γιατι με κουραζει ολοκληρος, ε μα βεβαια, ποσο περιεργο ειναι αυτο, κανεις δεν το κανει@@@~2112@@!!!

    *μπορει να σου κανε εντυπωση, αλλα εμενα μου προκαλει ανησυχια που με εβαλες στην black list επειδη ειπα κατι που τωρα δεν το θυμαμαι καν ε.

  8. #23
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    όλα αυτα όμως που λέτε απέχουν απ΄την προσωπική τοποθέτηση <<είναι φοβερός δίσκος, τον γουστάρω πάρα πολύ>>
    Η οποία δεν μας πολυνοιάζει κιόλας. Εαν καθείς σχολίαζε βάσει γούστου και μόνο, δεν θα υπήρχε νόημα καθώς δεν θα μπορούσε να υπάρξει επιχειρηματολογία λόγω έλλειψης αντικειμενικότητας.

  9. #24
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    πωπω παραλογισμός. ρε μλκ αν είναι δυνατόν, ναι έχεις δίκιο δεν το έγραψες έτσι ακριβώς, αλλά πόσταρες κατι πριν λίγες μέρες κιόλας γιαυτό και το έχω στο μυαλό μου. συγκεκριμένα στο θρεντ Ο...

    6. Αδιαφορος γιουζερ? Drumsick, X, οσοι μιλανε σοβαρα για μπαλα, οσοι μιλανε σοβαρα για μουσικη, οσοι ποσταρουν στο RPG συχνα, και αρκετοι αλλοι.
    μπορεί να το λες χιουμοριστικά και σαφώς να μην εννοείς την κουβέντα αυτή καθεαυτή αλλά τις αναλύσεις (πάντως αν το έγραψες σοβαρά τι να πω), αλλά τι μπλακ λιστ και τέτοια μου τσαμπουνάς. στην τελική δεν ήθελα αυτή μου η φράση να κυριαρχήσει το νόημα του ποστ μου αλλά απ'ότι φάνηκε το έκανε. νεβερμαιντ. στα σημαντικά τώρα :

    Εν κατακλειδι, φυσικα και δε σου περασε ποτε μα ποτε το ενδεχομενο να εχω ακουσει παμπολλες φορες το Bedlam, απλα να ακουω συγκεκριμενα τραγουδια καθε δορα γιατι με κουραζει ολοκληρος, ε μα βεβαια, ποσο περιεργο ειναι αυτο, κανεις δεν το κανει@@@~2112@@!!!
    Σε κουράζει στην ολότητα του ένας δίσκος που θεωρείς δισκάρα; Επέτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου και γι'αυτήν σου την δήλωση. Φυσικά και το φαινόμενο που περιγράφεις είναι υπαρκτό αλλά προσωπικά θα δυσκολευτώ στο να χρησιμοποιήσω παρόμοιους χαρακτηρισμούς. Δλδ κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας ρε συ; Απέχουν πολύ τα επιχειρήματα απ'το αποτέλεσμα και την τελική σου δήλωση.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  10. #25
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Αυτα που σου λεει ο Γκουντσαν, τα λεει συντομα και μια χαρα, εγω κουραζομαι οπως εγραψα και πριν.

    ΥΓ. Για τους γιουζερς εννοουσα οσοι ανηκουν αποκλειστικα και μονο σε αυτες τις κατηγοριες παντως ε.

  11. #26
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    χαχ, αντικειμενικότητα. μάλιστα, έχετε υπόψη πως ο παράγοντας αντικειμενικότητα δεν μου λέει τπτ εφόσον ο καθένας έχει άλλο ζευγάρι αυτιά και γενικά βάλτε την αντικειμενικότητα σας σε καμμία πτυχιακή. ο μοναδικός τρόπος να ''πιάσεις'' κάποιον είναι όταν προσπερνά τα όρια της δικής του υποκειμενικότητας και αντιφάσκει βάση αυτής (δεν αναφέρομαι για το ποστ φιξξερ τώρα για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις).

    σε λίγο θα φτάσουμε να λέμε πως γουστάρουμε άλμπουμ επειδή είναι ''αντικειμενικά'' καλό. και η ''αντικειμενικότητα'' δεν είναι που προέρχεται απ'την υποκειμενικότητα μιας μεγάλης μάζας ανθρώπων άρα στην τελική κύκλους κάνουμε; η καλύτερα τρύπες στο νερό;

    δεν σχολιάζεις μια δουλεία βάση μόνο του γούστου και τελείωσες αν θέλεις να κάνεις μια εμπεριστατωμένη κριτική. βάζεις και τα όποια ορθά επιχειρήματα διαθέτεις μέσα. αλλά ναι αγαπητοί, όλοι οι αντικειμενικά καλοί δίσκοι πάνω στο γούστο κάποιων ανρθώπων πάτησαν, δεν κατέβηκαν απ'τον ουρανό οι αξίες (και παίζει και λίγη ειρωνία σε αυτήν την παράγραφο)

    δείτε τώρα τι κάθομαι και γράφω


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  12. #27
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Μαρίλλιον, δες. Το nevermind των nirvana δεν μου αρέσει. Δεν μαρέσουν οι Nirvana τελωσπάντων. Εαν βασιζόμουν στο γούστο μου θα έλεγα "είναι παπαριά". Συζήτηση δεν θα μπορούσε να γίνει. Επειδή όμως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όμως για να κρίνεις έναν δίσκο, αναγνωρίζω την αξία του και δεν λέω οτι είναι παπαρια.
    Δεύτερο παράδειγμα. Το bedlam δεν σου άρεσε. Εγω το λάτρεψα. Εαν μιλούσαμε γι'αυτό θα έλεγα "γαμάει", θα λεγες "είναι παπαρια". Πόσο ενδιαφέρον και επικοδομητικό είναι αυτό, μ; Επιπλέον δεν θα χωρούσαν επιχειρήματα γιατί "γούστα είναι αυτά".

    Γενικά μάλλον δεν καταλαβαίνεις τον όρο "αντικειμενικότητα" όταν λές έχετε υπόψη πως ο παράγοντας αντικειμενικότητα δεν μου λέει τπτ εφόσον ο καθένας έχει άλλο ζευγάρι αυτιά. Η αντικειμενικότητα δεν έχει να κάνει με τα αυτιά. Για παράδειγμα εγώ μπορεί να αναγνωρίζω την αξία του nevermind κοιτώντας την επιρροή του στην εξέλιξη της μουσικής. Αυτό δεν έχει να κάνει με αυτιά. Είναι αντικειμενικό, συνέβη.

  13. #28
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ρε γαβ γαβ, με απλα λογια, ειμαι ο μονος ανθρωπος που θα πει εδω μεσα οτι το Reload ειναι ισαξιο του Load, οτι θεωρω το Endorama το καλυτερο των Kreator και οτι προτιμω οποιαδηποτε δουλεια των Savatage με τραγουδιστη τον Zach Stevens, δεν περιμενα να φτασει το 2009 για να μου πει καποιος οτι λεω κατι "επειδη το λενε ολοι". Φορ φακς σεικ, θα προτιμουσα να υπηρχαν πολλοι περισσοτεροι χρηστες που να λενε κατι πιο περιεργο οσον αφορα τα μουσικα τους γουστα γιατι στο δικο μου το μικρο μυαλουδακι, μου ειναι αδιανοτητο να εχουν βγαλει τοσες δισκαρες συγκροτηματα οπως οι Queensryuche και να καθομαι να διαβαζω αλλη μια βαρετη δηλωση του στυλ "ναι αλλα το καλυτερο τους ειναι το Operation Mindcrime" επειδη ετσι τους εμαθαν οταν ηταν μικρα, επειδη αυτο προωθουσε το μεταλ χαμμερ, επειδη με αυτο εκαναν το μεγαλο μπαμ ή επειδη οντως καποιοι θεωρουν οτι ειναι το καλυτερο τους (εστω αν μπορω να βρω ανετα 2 δισκους που ειναι δεκα σκαλες ανωτεροι κατα τη δικη μου γνωμη παντα).

    Ομως υπαρχουν καποια πραγματα, τα οποια δεν επιδεχονται αμφισβητησης, με τη βασικη προυποθεση οτι καποιος ασχολειεται με το χωρο. Δεν περιμενω απο θρασαδες να ακουνε Μαρς Βολτα, ουτε απο ΕΒΜαδες. Ομως αν σαρεσει γενικα αυτο το κατι σαν προγκρεσιβ που παιζουν, ε οσο σπαστικο και να ειναι μερικες φορες στα αυτια σου λογω της φωνης του τραγουδιστη, οφειλεις να τους παραδεχτεις και να τους προσκυνησεις γιατι προκειται για κομματαρες, δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα. Μπορει να μην ξερω τους στιχους τους απεξω οπως ξερω γω με τους The Tea Party (τους οποιους προσωπικα υπερλατρευω σε καθε τους νοτα), αλλα δε θα πω οτι ειναι μαλακια ο δισκος επειδη εχει ενα χαρακτηριστικο που με χαλαει, αντιθετα θα πω οτι γαμαει, με τη σημειωση οτι με κουραζει η φωνη του, δε μπορω να καταλαω ωρες ωρες που κολλατε εδω μεσα, που να αρχιζα και τις αμπελοφιλοσοφιες.

  14. #29
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Αν κοιτάμε τον παράγοντα αντικειμενικότητα βάση της διαχρονικότητας (που εν μέρη ίσως να συμφωνήσω) ας μαζευτούμε λίγο γιατί μιλάμε για μπαντα που δεν έχει κλεισει δεκαετία και άλμπουμ που βγήκε το 2007!!! Αυτά αν αναφερόμαστε ακόμα στους βόλτα δλδ.

    Οπως και να χει για το bedlam είχα γράψει ένα ογκώδες ρηβιού που εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν μου αρέσει. δεν περιμένω κανέναν να συμφωνήσει απλά ας το αναγνωρίσει για να μην νομίζετε ότι μιλάω έτσι αυθαίρετα χωρίς να μου αρέσει το προγκ ροκ.

    Εκεί διαφωνούμε πάντως τώρα στην νέα τροπή της κουβέντας μας φίξξερ. όλα τα πράγματα επιδέχονται αμφισβήτηση εφόσον γίνει με επιχειρήματα και όχι αφορισμούς. Ετσι δεν πάμε μπροστά και παραβρίσκω συντηρητική μια τέτοια στάση (ακόμα και σε μουσικά πλαίσια). Και πολλές αντικειμενικές αλήθειες πέραστηκαν ακόμη και υποσεινήδητα μέχρι σήμερα.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  15. #30
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Την διαχρονικότητα την χρησιμοποίησα στους νιρβάνα όπως είδες όχι στους βόλτα. Και γενικά το θέμα στο οποίο αναφέρομαι είναι τα περί "κρίνουμε βάσει γούστου".

Similar Threads

  1. The Mars Volta - Bedlam In Goliath (2008)
    By Marillion in forum Albums
    Replies: 101
    Last Post: 02-09-2008, 16:14
  2. The Mars Volta - Frances The Mute (2005)
    By Tonosalata in forum Albums
    Replies: 47
    Last Post: 28-02-2006, 16:07
  3. The Mars Volta - Scabdates
    By dead in forum Albums
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2005, 23:22
  4. At The Drive In VS The Mars Volta.
    By cloud in forum Music Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 21-04-2004, 02:56
  5. The Mars Volta...
    By daydreamer in forum Music Discussion
    Replies: 60
    Last Post: 01-03-2004, 18:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •