Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: The Mars Volta - Octahedron

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default The Mars Volta - Octahedron

    The Mars Volta - Octahedron

    (2009, Mercury Records)



    01. “Since We’ve Been Wrong” - 4:14
    02. “Teflon” - 2:50
    03. “Halo of Nembutals” - 11:13
    04. “With Twilight as My Guide” - 6:48
    05. “Cotopaxi” - 3:50
    06. “Desperate Graves” - 5:31
    07. “Copernicus” - 6:12
    08. “Luciforms” - 10:28

    λίγες ακροάσεις ακόμα, αλλά: κόψαν τα έξτρα μέλη της μπάντας (τα 20 αδέρφια του ομάρ), γίνονται ακόμα πιο catchy, λιγότερο χαοτικοί, όσοι σιχάθηκαν το bedlam για τις φιουζιονιές εδώ θα χαρούν, ο ομάρ αποφασίζει να παίξει φριππικά και όχι μακλαφλινικά, ο πρίτζεν κρατιέται όσο μπορεί, ο σέντρικντεσπερέητ γκρέηβς.

    desperate graves. desperate graves. desperate graves. καλύτερο κομμάτι volta μετά από ilyena; ίσως. τεράστιο, τεράστιο παρόλα αυτά. (δεν ξέρω βέβαια αν έχει στίχο αντάξιο των if you could see where i've been/you'd touch the hand that's touching sin κλπ.)

    και όσοι απηύδησαν με τους πιο ποπ προσανατολισμούς τρώνε ένα luciforms στη μάπα στο τέλος και στρώνουν, σωστό όργιο.

    για πείτε κι εσείς.

  2. #2
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Το έριξα μια αυτιά το μεσημέρι. Λίγο αργοπορημένα καθώς δεν πολυψήθηκα να βιαστώ γιατί διάβασα αρνητικές κριτικές. Θα λεγα πως ξεκινάει με αρκετά ποπ (σχετικά μ τις προηγούμενες κυκλοφορίες τους) διαθέσεις και μου φερε και λίγο στο μυαλό την ατμόσφαιρα του fear of a black planet των pt. Πράγμα που για μένα δικαιολογεί την φριππική χροιά που ανέφερε ο λοκη.
    Νομίζω όμως οτι τα τραγούδια στο σύνολο είναι λίγο αδιάφορα. Επιπρόσθετα δεν νομίζω οτι το desperate graves είναι δα τόσο σπουδαίο. Εμένα το cotokati μου άρεσε, χωρίς πολλούς διθυράμβους όμως.
    Βλέπουμε και μετά από άλλες ακροάσεις. Χαίρομαι όμως που γίνονται λιγότερο χαοτικοί και δεν μένουν στάσιμοι. Και χαίρομαι που το κάνουν κυκλοφορόντας δίσκους σε σύντομο χρονικό διάστημα. Να ξεκαθαρίσω πως εννοώ οτι χαίρομαι που αλλάζουν, όχι οτι μου αρέσουν οι αλλαγές αυτές απαραίτητα.

  3. #3
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δεν ειμαι μεγαλος φαν των Μαρς Βολτα γιατι η φωνη του Ομαρ πως τον λενε με κουραζει μετα απο ωρα ακροασης, χωρις να εννοω οτι δεν ειναι ωραια ή ξερω γω κατι αλλο, απλα το πολυ νιαουρισμα με κουραζει. Γι αυτο και δεν ασχοληθηκα ποτε περισσοτερο ενω ηθελα, το Bedlam για παραδειγμα ηταν ενα φοβερο αλμπουμ και το γουσταρα παρα πολυ, απλα δε μπορουσα να το ακουω ολοκληρο. Κατεβασα κι αυτο απο περιεργεια και μετα απο 2-3 ακροασεις μαλλον μαρεσει περισσοτερο αυτο το υφος τους, ή για να ειμαι πιο σωστος με κουραζει λιγοτερο. Παιζει να ηρθε η ωρα να κατσω να τους λιωσω γενικα γιατι εχουν στοιχεια που μου θυμιζουν αγαπημενα μου συγκροτηματα και ισως ειναι απο αυτους που θελουν χρονο να τους αγαπησεις.

  4. #4
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    για να είμαι ειλικρινής, αυτόν τον δίσκο τον εχω λιώσει μέχρι στιγμής πιο πολύ από τους υπόλοιπους. έπεσε στη κατάλληλη φάση μου μάλλον. αρκετά πιο ποπ ελιγμός απ'ότι περιμενα. μπραβο τους. είναι μεγάλη μπαντα κ το αποδεικνύουν κ πάλι.

  5. #5
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    γαμώ το κέρατο. ειναι μέσα στο πάνθεον. θα τους ακούνε τα παιδιά μας. να μου το θυμηθείτε αυτό

  6. #6
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    μόνο το deloused μου αρέσει και πολύ το χάρηκα που έβγαλαν ένα δίσκο όλο televators. μια χαρά.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  7. #7
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    θέλω να μπω σε mode ακρόασης αυτού του δίσκου. Άκουσα μια φορά πολύ γρήγορα και αποσπασματικά τα κομμάτια και όντως παίρνεις χαμπάρι την πιο ποπ αισθητική, ήταν όμως τόσο μεγάλη μαλακία το προηγούμενο που με έκανε να χάσω τις όποιες ελπίδες μου, εξού και η τωρινή βαρεμάρα μου.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  8. #8
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    λΟΙΠόν το άκουσα 3 φορές σε λεωφορειομετακινήσεις και αρκετά προσεκτικά μπορώ να πω. τα πρώτα συμπεράσματα που βγάζω είναι πως είναι σαφώς ανώτερο από την προηγούμενη αγνή καθυστέρηση-επειδιξιμανία που τους είχε πιάσει. είναι κάπως πιο στεγνό και λιγότερο flashy από όλες τις δουλειές τους μάλιστα. μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως οι μελωδίες δεν σου καρφώνονται με την μία αλλά λόγω του χαλαρού της υπόθεσης αποκτούν αξία επανάληψης. επίσης 50 λεπτά, τι έπαθαν;;;

    συνολικά φαίνεται πως είναι ένας δίσκος που θα με ξανακερδίσει πολύ χαλαρά. και ειλικρινά δεν το περίμενα με τπτ αυτό από τους μαρς βόλτα. λες και άκουσαν τι έλεγα είναι

    επίσης τα vocals πολλά επίπεδα πάνω σε αυτόν τον δίσκό. τα πήρε όλα πάνω του ο μεγάλος. φιξξξερ βρες κανένα ωριλά btw


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #9
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ελα ρε, κι εμένα με κουράζουν τα φωνητικά μετά απο κάμποση ώρα. Η χροια, όχι το πως τραγουδάει. Η τεχνική του είναι άψογη.

  10. #10
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    εντάξει οκ ήθελα απλά να του την πω λιγάκι γι'αυτήν εδώ την οτινανιά :

    το Bedlam για παραδειγμα ηταν ενα φοβερο αλμπουμ και το γουσταρα παρα πολυ, απλα δε μπορουσα να το ακουω ολοκληρο.
    και όχι επειδή δεν μου άρεσε το μπεντλαμ πιστευω καταλαβαίνεις.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #11
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Do me a favor and please try to understand first, then reply. Thank yo.

  12. #12
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    do me a favour and start listening to (or enjoying) records before saying that they're great


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  13. #13
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    ΡΕ συ Μαριλλιον, κατσε διαβασε τι εχω γραψει, μου την εχεις πει σε 2 ποστς για 3 πραγματα που δεν εχω γραψει πουθενα, και αρχιζω και σκεφτομαι αν ειχες παρει κατι πριν τα γραψεις.

  14. #14
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    τα λέει προκαταβολικά, γιατί μπορεί να πάρει κάτι αργότερα.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  15. #15
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Οκ λοιπόν, ας εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ και σε δεύτερη φάση γιατί ούτε εσύ κατάλαβες τι έγραψες μάλλον.

    το Bedlam για παραδειγμα ηταν ενα φοβερο αλμπουμ και το γουσταρα παρα πολυ, απλα δε μπορουσα να το ακουω ολοκληρο.
    Ναι μην μου πεις να δω τι γράφεις για τα vocals, προφανώς και το διάβασα. Το θέμα είναι, από πότε αποδομούμε την μουσική των μαρς βόλτα και την απομονώνουμε σε όλα τα υπόλοιπα για να την ευχαριστηθούμε; Μήπως γίνεται κάτι τέτοιο; Στην τελική μόνος σου το λες. Φοβερός και τον γούσταρες πολύ (ναι καλά) αλλά δεν μπορείς να το ακούς ολόκληρο. Δλδ πρέπει να επισημάνω ακόμα περισσότερο την αντίφαση; Έφτασε η ρημάδα η ώρα που μας ενθουσιάζει περισσότερο το κόνσεπτ πίσω από μια μπάντα παρά η ίδια τους η μουσική; Ας προσπαθήσουμε να δώσουμε περισσότερο βάση στους ισχυρισμούς μας και να μην αερολογούμε. Εντάξει δεν πόσταρες και εξώφυλλο και είπες γαμάει, αλλά έγινες συγκεκριμένος μέσα στην αφηρημάδα του πόστ σου και εκεί με έχασες. Βέβαια έχεις πει πως θεωρείς καμμένο οποιονδήποτε μιλάει σοβαρά για μουσική εδώ μέσα οπότε τι να πω ίσως χάνω και τον χρόνο μου στην κοσμοθεωρία σου.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Similar Threads

  1. The Mars Volta - Bedlam In Goliath (2008)
    By Marillion in forum Albums
    Replies: 101
    Last Post: 02-09-2008, 16:14
  2. The Mars Volta - Frances The Mute (2005)
    By Tonosalata in forum Albums
    Replies: 47
    Last Post: 28-02-2006, 16:07
  3. The Mars Volta - Scabdates
    By dead in forum Albums
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2005, 23:22
  4. At The Drive In VS The Mars Volta.
    By cloud in forum Music Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 21-04-2004, 02:56
  5. The Mars Volta...
    By daydreamer in forum Music Discussion
    Replies: 60
    Last Post: 01-03-2004, 18:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •