Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: Προτείνετέ μου...

  1. #16
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    Wotan - Carmina Barbarica (2004)
    Brocas Helm - Defender of the Crown (2004)
    Strikelight - Strikelight (2005)

    οι 3 χεβιμαιτσαλ προτασεις του θρασερ
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  2. #17
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    γελαει ο κοσμος........

    Wotan re malaka...

    an eixan tragoudisth mporei na kanane kariera. me to faltso malaka ti na kanoun... Gargares?

  3. #18
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Κ γω τον τραγουδιστή των Wotan δεν μπορώ να τον χωνέψω...
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  4. #19

    Default

    malaka razoridh, akous wotan. mhn ksanatolmiseis na gamiseis prwhn mou.
    mhn tolmiseis re.





























    on topic: den exw na proteinw tpt.















    ti wotan re MA LA KA.
    Last edited by Tonosalata; 05-06-2009 at 13:08.
    Μπλε

  5. #20
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δε σας χάλασε!
    Rock or Nothing

  6. #21
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Με σωστή έμφαση...

    ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΓΑΜΑΕΙ ΟΛΟΥΣ Η ΣΚΗΝΗ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΜΕΤΑΛΟΜΑΝΑΣ ΙΤΑΛΙΑΣ!

    Ον τόπικ για χιτάκια, ο κλασικός heavy/power ήχος δεν είναι πλέον κάτι ευρέως διαδεδομένο, άρα μην περιμένεις να βρεις νέους iced earth που θα τους ακούν όλοι. Ειδικά από νέες μπάντες. Δηλαδή όταν βγαίνουν δουλειές όπως τα Atlantean Kodex και τα αγνοούν οι περισσότεροι όχι γιατί δεν είναι καλά, αλλά γιατί το είδος πλέον δεν τους ενδιαφέρει, ε μην περιμένεις και πολλά.

    Δηλαδή μερικά από τα πλέον ολ-αράουντ ονόματα της δεκαετίας που μπορώ να σκεφτώ είναι ονόματα όπως οι Doomsword, οι Sabaton ή οι 3 Inches of Blood. Που γενικά τους άκουσε και κόσμος που δεν θα εκτιμούσε ένα Isen Torr πχ.

    Μια άλλη επιλογή σου βέβαια, για να την ξέρει ο κόσμος, είναι να το ρίξεις στην ελληνική(και κυπριακή) σκηνή(που έχει πάρει τα πάνω της τα τελευταία χρόνια). Για τον μέσο έλληνα ακροατή μπάντες όπως οι Battleroar, οι Convixion, οι Arryan Path δεν είναι ακριβώς άγνωστες και τα γνωστά χιτάκια τους τα έχουν(κανά Piri Reis ή κανά Heavy Metal Way).

    ΥΓ: Φυσικά μπορείς πάντα να παίζεις κομμάτια από κανά Gods of War(και έχει πράγματα που θες - King of Kings πχ) που θα τα ξέρουν πολλοί στάνταρ. Ή γενικά δουλειές από τις κλασσικές μεγάλες μπάντες.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  7. #22
    grafeiokraths
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1,677

    Default

    Βασικά γάμησε τα όλα και πιάσε μόνο Cage. Hell Destroyer γι' αρχή. Τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες μπροστά του.

    Τρόπος του λέγειν, ντε.

    Edit: Και Soundchaser από Rage. ΟΠΩΣΚΙΕΔΗΠΟΤΕ. Αυτά.
    Last edited by Kalt; 05-06-2009 at 13:24.
    there is no stronger drug than reality

  8. #23
    Senior Member Nothingface's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    void
    Posts
    194

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Συγκροτήματα/albums των '00s, κατά βάση μέταλ, που τα έχει ακούσει ο περισσότερος κόσμος και τα οποία μπορεί να έχω χάσει επειδή δεν παρακολουθώ νέες κυκλοφορίες εδώ και κάτι χρόνια. Συγκεκριμένα, ψάχνω για συγκροτήματα με καθαρά μάλλον φωνητικά και κολλητικά ρεφρέν που να έχουν κάνει ένα σχετικό σούσουρο. Εννοώ, τους αντίστοιχους iced earth και το αντίστοιχο dark saga, τους αντίστοιχους nevermore και το αντίστοιχο dreaming neon black, τους αντίστοιχους savatage και το αντίστοιχο edge of thorns (ως τελευταίος 90s πολύ πετυχημένος δίσκος) - album που έχουν ακούσει *όλοι*, που έχουν βγάλει χιτάκια που παίζονται σε κλαμπ κλπ. Περισσότερο από περιέργεια ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι έχει χαθεί λίγο όλο αυτό.
    χαχ, ε λίγο δύσκολο.
    τα συγκροτήματα του είδους δεν έχουν πλεον την ίδια προβολή και τα κομμάτια όσο κολλητικά και να'ναι μάλλον δεν γίνοντε χιτάκια.
    τότε ήταν οι iced earth και οι nevermore, μετά οι slipknot και οι s.o.a.d. και τώρα ο χαμός που γίνετε με το stoner.
    αυτό που -έστω και δυσλεκτικά- προσπαθώ να πω, είναι ότι η υπερπροβολή ενός μουσικού είδους και το hype βοηθάνε στο μέγιστο στο να ''δημιουργηθούν'' τα χιτάκια.
    αρ γιου γκονα μπαρκ ολ ντεϊ λιτλ ντόγκι?
    ορ αρ γιου γκόννα μπαϊτ?

  9. #24

    Default

    Ναι, διευκρίνησις: Δεν εννοώ αναγκαστικά χέβι/πάουερ/έπικ/τρου. Μιλάω για κάτι απλώς αντίστοιχο, όπως πχ και οι iced earth/nevermore δεν ήταν κλασικό χέβι. Ψάχνω απλώς δίσκους/τραγούδια με κολλητικά ρεφρέν, που να τραγουδιούνται ρε παιδί μου, όχι isis πχ που είχαν κάνει σχετική επιτυχία πριν μερικά χρόνια. Και οι soad δηλαδή μέσα είναι, αλλά κι αυτοί έχουν κάποια χρονάκια πια. Το stoner το ξέρω ότι είναι στα πάνω του, αλλά υπάρχουν 2-3 "υπερμπάντες" και "υπερδίσκοι" ή γενικά ακούγεται και παίζεται από διάφορους;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #25
    Senior Member Nothingface's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    void
    Posts
    194

    Default

    σορυζ! κατάλαβα ότι θες κάτι αντίστοιχο με εκείνη τη σκηνή.
    αρ γιου γκονα μπαρκ ολ ντεϊ λιτλ ντόγκι?
    ορ αρ γιου γκόννα μπαϊτ?

  11. #26
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    η μοδα του μεταλ με καθαρα/μελωδικα φωνητικά (ότι αυτό συνεπάγεται) έχει περάσει για τα καλά. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε βγαίνουν καλοί δίσκοι, όπως το μπρόκας που αναφέρθηκε. απλά δεν έχουν την ίδια προώθηση από τον τύπο. δεν πουλάει.

    σαν τελευταίο δίσκο αυτής της φάσης, ο πρώτος που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το remedy lane των pain of salvation. βέβαια πλεον έχει παλιώσει κι αυτός.

    θα πρόσθετα και το leviathan των mastodon ή κανα lamb of god αλλά δεν είναι στο ύφος που ζητάς. βέβαια αυτά τρώνε ζμπρώξιμο αυτόν τον καιρό.
    οι φλωροσουιδίλες, το ποστροκ και ότι το περιτριγυρίζει (λέγε με παλιό ψαγμένο χώρο) κλπ. τεσπα ξέρω, οφφτόπικ.

    σχετικά με το στονερ, έχει πάρει τα πάνω του τελευταία όχι γιατι βγήκαν τώρα οι 2-3 μεσσίες του είδους, αλλά γιατί τόσα χρόνια βγαίνουν πολλές ποιοτικές κυκλοφορίες κρατώντας ψηλά το επίπεδο. ήταν ζήτημα χρόνου μέχρι να εξαπλωθεί αυτό (δεν είναι και η πιο ακραία-δύσπεπτη μουσική του κόσμου) και να εκτιμηθούν λίγο καθυστερημένα οι υπερμπάντες που εμφανίστηκαν πριν απο 17-8 χρόνια.

    τουλάχιστον κάπως έτσι βλέπω εγώ τα πράματα... κουβέντα να γίνεται


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #27
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    rage - soundchaser.

    o Kalt μίλησε σωστά.
    (και ο από πάνω.)
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  13. #28
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    cage, brainstorm, slough feg (traveller) θα προτεινα.μαλλον ομως μην περιμενεις καθολικη αποδοχη και γενικα πιστευω οτι ο κοσμος που ενημερωνετε, εστω ακουει καποιον ηχο θα γνωριζει καποια πραγματα.αλλα χιτακια προϋποθετουν air play πωλησεις κλπ. πραγμα που δεν ξερω κατα ποσο γινεται. και νομιζω ο ηχος που ειναι στα πανω του τωρα ειναι διαφορετικος.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #29

    Default

    Την εικόνα που περιγράφει ο dopefiend έχω σχηματίσει κι εγώ. Τα leviathan και remedy lane τα έχω, για προτείνετε τίποτα από lamb of god. Καιρός είναι να επανέλθουν τα καθαρά φωνητικά πάντως ε.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #30
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

Similar Threads

  1. Προτείνετε...
    By Odonian in forum PC & Games
    Replies: 18
    Last Post: 20-11-2007, 04:17
  2. Προτείνετε av ή/και firewall
    By Shadowking in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 18-06-2007, 17:50
  3. προτείνετε modem/router
    By Bullet in forum PC & Games
    Replies: 16
    Last Post: 03-04-2007, 16:35
  4. Baritone guitar. Προτείνετε.
    By VirusXI in forum Musicians Chat
    Replies: 29
    Last Post: 09-05-2006, 22:23
  5. για προτείνετε
    By Phoebus in forum Music Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 02-10-2005, 17:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •